ГРВІ при ГВ

ГРВІ чи ГРЗ при ГВ завжди лякає. Перше питання, яке виникає — чи відлучати малюка від грудей на час лікування? Досвідчені лікарі — сімейні, педіатри, а разом з ними й консультанти з грудного вигодовування — єдині у своїх рекомендаціях: ні, не потрібно припиняти годувати немовля, а ось до лікування захворювання потрібно підійти відповідально. Якщо симптоми вже є, потрібно уважно дослухатися до них, щоб вчасно вжити заходів.

Чи потрібна ізоляція від немовляти та інших домочадців

Якщо мама захворіла на ГРВІ при ГВ, це стає помітним саме з появи перших симптомів — чхання, головного болю, нежиті, ломоти в суглобах. У цей момент носити маску марно, та й ізолюватися теж не потрібно — малюк всі дні до цього знаходився поруч. Можливо, ці заходи допоможуть не заразити тих з домочадців, які не були в тісному контакті з мамою і немовлям, що годує.

Разом з тим є ціла низка заходів, які будуть доречні, якщо мама, що годує, захворіла на ГРВІ:

  • використання одноразових паперових серветок при нежиті замість тканинних хустинок;
  • часте миття рук;
  • відсутність контакту віч-на-віч з малюком.

Також мама може докласти максимум зусиль, щоб не чхати й не кашляти на дитину — це знизить ризик заразити її. Загалом же ж, класичні осінньо-зимові ГРВІ не є протипоказанням для годування груддю. Попадання вірусу в кров відбувається лише під час веримічної фази, а вона триває кілька годин і проходить ще до появи перших симптомів захворювання. Також паралельно організм матері-годувальниці починає виробляти антитіла до вірусу, які проникають не тільки в кров, але і в молоко.

Шкода від різкої зупинки ГВ, переведення немовляти на суміш набагато вища, ніж молоко матері, якщо навіть мама, що годує, захворіла на ГРВІ. Вся річ у тому, що в такому випадку дитина позбавляється важливої складової грудного вигодовування — імунної підтримки, яка створюється від самого початку її життя. Ще різке згортання ГВ шкодить і самій мамі — може з’явитися закупорка молочних проток, виникати запальні процеси.

Лікування ГРВІ при ГВ

Найважливіше в лікуванні — слідувати призначенням лікаря і не займатися самолікуванням. Більшість препаратів, які пропонують мамам, що годують, сумісні з ГВ. При цьому ГРВІ, якщо захворювання не викликає серйозних симптомів і не переростає у щось складніше, найчастіше вимагає симптоматичного лікування. Підійдуть і народні методи, засоби, рецепти.

Якщо у мами, що годує, внаслідок вірусного захворювання болить голова, а температура тіла зростає до 38 градусів і вище, найчастіше призначають ібупрофен або парацетамол. Зокрема, Американська академія педіатрії внесла до списку препаратів, дозволених при вагітності та лактації, парацетамол — цьому передували багаторічні дослідження. І ібупрофен, і парацетамол потрапляють у молоко в дуже малих дозах (0,5-0,6%), проте важливо не перевищувати добову дозу препарату, призначеного лікарем (зазвичай, для ібупрофену вона становить 3,2 г, а для парацетамолу — 4 г). Ці препарати знімають болі в горлі, вусі.

При закладеності носа мамі, що годує, пропонують промивати його сольовим розчином — це найбезпечніший спосіб, а також ще й ефективний. Також можна використовувати інгаляції — парові з обережністю, а за допомогою небулайзера — з трав’яними відварами, боржомі. Препарати з судинозвужувальної групи призначають тільки за необхідності, при цьому лікар визначає, який з них буде прийнятним у кожній конкретній ситуації.

Загалом же при виділеннях з носа або закладеності в період лактації призначають:

  • віброцил, ринопрост — препарати з фенілефрином;
  • галазолін, ксилен, отривін — спреї та краплі з ксилометазоліном.

Біль у горлі — один із поширених симптомів при ГРВІ. Мамі, що годує, можуть призначити полоскання (активно використовуються відвари ромашки, інших лікарських трав), різні таблетки для розсмоктування (багато з представлених в аптеках сумісні з ГВ, про це написано в інструкції), а також спреї — мірамістин, інгаліпт, каметон, гексорал, тантум верде.

Що стосується таблеток і пастилок, то в таблиці можна побачити їхню дію та особливості застосування:

Ісла Моосвикористовуються при першінні в горлі, у складі у них — екстракт ісландського мохувнаслідок розсмоктування пастилок знищуються мікроби, запалення зменшується, а імунітет зміцнюється
Лісобакт (заборонений при непереносимості лактози)використовується як антисептик, у складі — лізоцим, піридоксинмає протимікробну дію, захищає слизову рота
Фарінгосептпризначають при перших симптомах — першінні, подразненні, у складі — амбазону моногідратзменшує біль у горлі, усуває першіння, полегшує стан
Стрепсілсрекомендований мамам, що годують, не завжди, може бути небезпечним, у складі — амілметакрезол, дихлорбензиловий спирт, ефірні олії та екстракти рослин, цитрусових, ягід, медмає потужну протимікробну та протизапальну дію
Септефрілпризначають у перші дні хвороби, у складі — декаметоксинпротигрибковий, протимікробний та противірусний препарат
Септолетепризначають при першінні в горлі, різкому болю при ковтанні, у складі — гідрохлорид бензидаміну, моногідрат цетилпіридинію хлориду, ефірні оліїзнеболює горло
Себідінпастилки для розсмоктування призначають на початку при неприємних відчуттях у горлі, першіння, у складі — хлоргексидинпрепарат має антибактеріальну (руйнує клітинні мембрани бактерій), бактерицидну, антисептичну дію
Важливо: мама, що годує, не може приймати під час ГРВІ препарати з йодом у складі. Йод потрапляє у молоко, а концентрація його не знижується, що може нашкодити дитині.

Антибіотики при лактації для лікування ГРВІ

Антибіотики при ГРВІ мамі, що годує, призначають зрідка та тільки у разі приєднання бактеріальної інфекції. При цьому важливо розуміти, що в цій групі є достатньо препаратів, які не суперечать лактації й не шкодять ні матері, ні малюкові. Якщо говорити про сумісні з ГВ групи антибіотиків, то це:

  1. Препарати пеніцилінового ряду — амоксицилін, аугментин, амоксиклав, ампіцилін та інші. Зазвичай, при лактації призначають препарати останнього покоління.
  2. Цефалоспорини — цефтріаксон, цефатоксим, цефалексим та інші. Тут є препарати різних поколінь, але вони дозволені як при ГВ, так і у терапії немовлят.
  3. Аміноглікозиди — гентаміцин, нетроміцин. Важливо, що препарати цієї групи можуть нести ризик, тому лікар зважує всі «за» та «проти» перед призначенням.
  4. Макроліди — сумамед, еритроміцин та інші.

Найчастіше ГРВІ у мами, що годує, не вимагає призначення препаратів. При цьому існують базові рекомендації — харчуватися здоровою їжею в міру свого апетиту, частіше лягати відпочивати, дотримуватися питного режиму. Якщо стан дозволяє прогулянки на вулиці, вони будуть корисними, а якщо ні, важливо провітрювати помешкання та стежити за вологістю повітря у ньому.

Поширені питання

Чи потрібно на якийсь час згорнути ГВ при ГРВІ?

Найчастіше не потрібно. ГРВІ у легкій формі не потребує призначення препаратів, але навіть якщо лікар призначає таблетки, краплі чи спреї, то вони сумісні з грудним вигодовуванням. Навіть антибіотики, яких найчастіше бояться мами, що годують, не суперечать процесу і не вимагають відлучення малюка від грудей.

Чи обов’язково їсти мамі, що годує, під час ГРВІ?

Харчування має бути організоване так, щоб мама, яка годує маля грудьми, не їла через силу. Максимально здорове меню, тепле пиття, баланс білків та вуглеводів — це важливо навіть тоді, коли жінка втрачає апетит. Можна їсти маленькими порціями.

Чи страшні антибіотики при ГВ?

Сьогодні фармкомпанії пропонують антибіотики, які не шкодять ані мамі, що годує грудьми, ані дитині. Останні покоління препаратів розроблені відповідно до норм та вимог, проте при цьому антибіотики повинен призначати лише лікар. Це стосується будь-яких інших препаратів — не можна займатися самолікуванням ГРВІ при годівлі.

Чи заборонені прогулянки матері-годувальниці при ГРВІ?

Ні, якщо стан мами дозволяє, то прогулянка піде на користь і їй, і дитині. Важливо одягатися на прогулянку згідно з погодою, щоб не було ні спекотно, ні прохолодно. Не рекомендовані прогулянки при сильних морозах, у вітряну та дощову погоду.

Чи потрібно міняти режим при ГРВІ мамі, що годує?

Так, якщо мама відчуває озноб, слабкість чи інші симптоми ГРВІ, краще дати собі відпочинок — лягти поспати з дитиною вдень, просто полежати з книжкою. Перенапруження не йде на користь, коли мама, що годує грудьми, хворіє, а ось рідні можуть допомогти з виконанням якихось важливих справ, розвантаживши жінку на період хвороби.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в горлі
ПричиниФактори ризикуМолочниця в горлі: симптомиЛі...
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама