ГРВІ при вагітності

ГРВІ під час вагітності — не рідкість, особливо якщо хоча б один триместр припадає на період з жовтня по грудень, коли найчастіше стартує сезон вірусів і простудних захворювань. За даними статистики, вагітні хворіють частіше, а саме захворювання протікає складніше — зокрема, нерідкі випадки виникнення різноманітних ускладнень. Бувають ситуації, коли ГРВІ або грип призводять до госпіталізації, оскільки збільшується ризик як для самої матері, так і для немовляти, яке ще не народилося.

Вагітність та ГРВІ — причини

Оскільки головними збудниками різних респіраторних вірусних захворювань є віруси, що передаються повітряно-краплинним шляхом, ГРВІ при вагітності уникнути не вдається навіть у разі особливої обережності. Одне з місць, де легко можна заразитися на ГРЗ або на ГРВІ — медустанова, де вагітні часто бувають. Але не можна викреслити з переліку магазин, ліфт багатоповерхівки тощо.

Головна причина високого рівня захворюваності серед цієї категорії полягає у тих фізіологічних змінах, що відбуваються в організмі жінки. Найчастіше лікарі звертають увагу на:

  • зниження імунітету у майбутніх мам — перебудова організму вагітної викликана і гормональними змінами (збільшується рівень кортизолу, прогестерону), та іншими, адже головне завдання на цей період — зберегти плід;
  • гіпервентиляцію легень — внаслідок діафрагмального типу дихання, що встановлюється та характеризується посиленням екскурсій діафрагми (рухи грудної діафрагми при диханні) і, як наслідок, кращої вентиляції альвеол, вірусам простіше проникати в нижні відділи бронхів, а також у легені;
  • набухання слизової трахеобронхіального дерева — так відбувається через збільшення обсягу циркулюючої крові (фізіологічний момент).

Загалом же ж, вагітні більш схильні до вірусних захворювань, при цьому лікування ГРВІ у вагітних нічим не відрізняється — лікар підбирає препарати з урахуванням анамнезу, стану пацієнтки, наявності у неї супутніх захворювань (хронічних, аутоімунних), алергічних реакцій тощо.

Симптоми ГРВІ у вагітних

Симптоматика ГРЗ чи ГРВІ у майбутніх мам трохи відрізняється: так, найважливіше тут скорочення інкубаційного періоду. Якщо вірулентність (з латинського virulentus перекладається як «отруйний», а сам термін означає ступінь хвороботворності вірусу або іншого агента) висока, то перші симптоми можуть проявитися вже за кілька годин після зараження. Найчастіше все починається із загальної слабкості, підвищення температури, сонливості, напруги у м’язах. Симптоми, характерні для запалення, також наростають швидко, але водночас поступово. Серед них найчастіше присутні:

  • закладеність носа, набряк слизової оболонки;
  • першіння в горлі;
  • біль при ковтанні;
  • охриплість, осиплий голос.

Також вагітні на початку ГРВІ можуть скаржитися на відсутність апетиту, зміну харчових вподобань. Дуже часто зустрічається нудота і блювання — наприклад, якщо ГРВІ у першому триместрі, а пацієнтка скаржилася на токсикоз. Іноді є і світлобоязнь, напруженість при гучних звуках, дратівливість, проблеми зі сном.

ГРВІ при вагітності — 1 триместр

У першому триместрі вагітності існує реальна небезпека — невиношування, фетоплацентарна недостатність, затримка внутрішньоутробного розвитку плода. Вся річ у тому, що вірус, який проникає в організм, у якості мішені обирає плаценту, через яку кров матері передається плоду, а у зворотному напрямку еритроцити забирають вуглекислий газ. Іншими словами, ГРВІ на ранніх термінах вагітності може спричинити порушення газообміну.

Важливо: статистика захворюваності показує, що фетоплацентарна недостатність виникає більш ніж у 60% всіх випадків ГРВІ у вагітних. При цьому кисневого голодування плід зазнає більш ніж у 45% випадках захворювання.

Особливість хвороби у першому триместрі пов’язана саме з тим, що плацента ще не сформувалася. Сам перебіг хвороби може бути як легким, так і ні, але наслідки однаково небезпечні — це загроза переривання вагітності, розвиток вад у плода. Якщо вагітна перехворіла на ГРЗ або на ГРВІ на ранньому терміні, то загроза зриву може бути ще тривалий час.

ГРВІ у перші тижні вагітності може стати небезпечним, якщо пацієнтка ще не знає про неї. Так, багато хто займається самолікуванням, а вагітність передбачає ретельний підбір препаратів з-поміж дозволених.

ГРВІ у другому триместрі

У цей період зараження ГРВІ також дуже небажане. Залежно від вірулентності вірусу, перебіг може бути середнім або важким, але майже ніколи не буває легким. Загальна симптоматика накладається на те, що організм жінки перебуває під посиленим навантаженням. Серед симптомів найчастішими у другому триместрі вважають катаральні, при цьому вони з’являються чи не раніше за підвищену температуру, а тривають досить довго — від 7 до 10 днів.

Примітка: назва «катаральний» (запалення, процес) походить відразу від двох грецьких слів katárrhoos і katarrhéo, що в перекладі означає «протікаю, стікаю». Означає він як запалення слизових, а й почервоніння, набухання, набряк і виділення ексудату.

Якщо говорити про можливі наслідки, то саме у цьому триместрі, а точніше, з 17 по 26 тиждень, найвищий ризик викидня. Також існують інші ризики:

  • внутрішньоутробне інфікування;
  • порушення розвитку плода;
  • порушення та проблеми з плацентою (найчастіше йдеться про порушену структуру);
  • передчасні пологи.

Найчастіше ГРВІ або ГРЗ при вагітності згодом відбивається на внутрішньоутробному розвитку плода, а будь-яка затримка може стати серйозним ускладненням для здоров’я майбутнього малюка.

ГРЗ або ГРВІ у 3 триместрі

У цей період, якщо вагітна захворіла на ГРВІ, чхання та інтенсивний кашель може призвести до того, що матка буде в тонусі. Все це внаслідок різких рухів та тиску в черевній порожнині. При цьому в цілому вважається, що небезпечна риса вже пройдена, плід сформувався та розвивається, плацента надійно захищає його від усіляких атак ззовні.

Варто пам’ятати, що ГРВІ або ГРЗ у вагітних можуть призводити до ускладнень — пневмонії або серцевої дисфункції, а також провокувати загострення хронічних хвороб (наприклад, сечовидільної системи, нирок тощо). Якщо вагітна спостерігається сильна закладеність носа, це призводить до порушення газообміну в легенях, що, своєю чергою, впливає на насичення крові киснем. Якщо говорити про майбутню дитину, то тут збільшується ризик гіпоксії.

ГРВІ та вагітність — діагностика

Діагностика будь-яких респіраторних вірусних захворювань проводиться найчастіше з урахуванням існуючої клінічної картини. Лікар збирає анамнез, а потім може призначити:

  • ЗАК та ЗАС (загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі) — аналізи показують базові параметри, на основі яких лікар може визначити вірусне захворювання;
  • ІФА і ПЛР-діагностику — тут можна виявити вірусні антигени в клітинах епітелію або збудників (а точніше, генетичний матеріал) у клінічних пробах;
  • рентген легень та/або комп’ютерну томографію (КТ) навколоносових пазух — ці дослідження призначають тільки в крайніх випадках.

ГРВІ при вагітності (3 триместр) має на меті оцінку стану плода. Зокрема, лікар може призначити КТГ, фетометрію, а ось за необхідності визначити ймовірність передчасних пологів призначають фетоплацентарний комплекс — гормональний аналіз.

ГРВІ у вагітної — чим лікувати

Першим лікарем, до якого звертається вагітна при підозрі на ГРЗ чи ГРВІ, є терапевт чи сімейний лікар. Після цього, якщо є необхідність, підключаються до лікування отоларинголог, пульмонолог, невропатолог, інфекціоніст. Також може бути необхідною консультація гінеколога, який веде вагітність.

Коли лікарі обирають тактику лікування, враховуються важливі фактори:

  • гестаційний термін (кількість тижнів між першим днем останньої менструації та днем пологів);
  • особливості пацієнтки (наявність хронічних або автоімунних захворювань, алергій);
  • тип збудника та інше.

Перше, що необхідно забезпечити, якщо вагітна захворіла на ГРВІ — це стан фізичного, а також, що дуже важливо, емоційного спокою. Необхідний нормальний режим сну та активності, але при необхідності вагітну можуть вкласти в ліжко на один чи два дні. Помічні в такій ситуації парові інгаляції, натомість полегшувати носове дихання можуть і промивання сольовими розчинами. 

Лікування вагітних при ГРВІ — це і харчування. Зокрема, їжа має бути легкою, переважно білковою, не жирною. У раціоні необхідні також фрукти — цитрусові, капуста (у тому числі й квашена), яблука тощо. Не варто змушувати вагітну їсти, а особливо за двох. Велику користь при вірусному захворюванні несуть теплі напої — чай лимоном, напій з ягід смородини або калини.

Важливо: як лікувати ГРВІ вагітним та які препарати застосовувати — вирішує лише лікар. Навіть безневинні, на перший погляд, пастилки або розрекламований спрей для горла на травах можуть дати несподіваний ефект та погіршити ситуацію.

Найчастіше для лікування використовують препарати таких груп:

Група препаратівКоли призначаютьЕфект від застосування
Інтерферон та індукторипризначають чітко після 32 тижня, якщо перебіг ГРВІ тяжкийпідвищується противірусна активність внаслідок посилення синтезу між α- та β-інтерферонами в організмі
Імуномодуляторипризначають незалежно від терміну вагітності, але лише у випадках, коли немає резус-конфліктудетоксикація, посилення вироблення противірусних антитіл
Жарознижуючіпризначають незалежно від терміну, коли температура перевищує 38-38,5 градусівм'яке зниження температури, знеболення, порятунок від болю в суглобах, горлі
Відхаркувальні, муколітики, протикашльовіпризначають незалежно від терміну вагітності, але з обережністюзниження інтенсивності кашлю, розрідження мокротиння, полегшення відкашлювання
Антибіотикипризначають лише тоді, коли до ГРВІ приєднується бактеріальна інфекціяпозбавлення від симптоматики, полегшення стану пацієнтки

Будь-яке ГРВІ при вагітності у 2 триместрі вважається найменш небезпечним, на відміну від ранніх термінів та останніх місяців — це додаткове навантаження на організм. Часто стан пацієнтки може бути небезпечним або спричинити трагедію. Зокрема, ГРВІ при вагітності в 1 триместрі дає наслідки — це може бути й розвиток вад у плода, і переривання самої вагітності, а також загроза переривання, що зберігається на довгий термін.

Як лікувати ГРВІ вагітним, точно знає лікар, а ось від порад подруг, свекрухи чи колег на роботі краще відмовитись. Найчастіше всього ГРВІ у вагітної протікає у легкій формі, симптоми зникають за 7-10 днів. Найправильніша профілактика — щеплення від грипу, його можна робити або під час планування вагітності, або в І-ІІ триместрах. Для посилення опірності організму вагітна повинна дотримуватися режиму відпочинку та навантажень (роботи чи навчання, інших), харчуватися корисною їжею, збільшити вітамінну складову в раціоні, гуляти на свіжому повітрі.

Поширені питання

Чи можна завагітніти при ГРВІ?

Саме по собі ГРВІ не стає перешкодою, проте лікарі вважають, що це дуже небажано. Якщо вагітність бажана, запланована, то краще почекати місяць-два після одужання, а вже потім вагітніти.

Як швидко потрібно звертатися до лікаря, якщо вагітна захворіла на ГРВІ?

При появі перших симптомів, особливо, якщо захворювання стартувало з підйому температури, появи ломоти, болю в суглобах. Як лікувати ГРВІ у вагітних, лікарі вирішують у кожному конкретному випадку, оскільки є багато факторів, що впливають на призначення препаратів.

Чи небезпечне ГРВІ на 37 тижні вагітності?

У третьому триместрі ГРВІ у легкій формі безпечно, а от якщо приєднується бактеріальна інфекція, то перебіг вагітності може ускладнюватися. Оскільки плацента поступово старіє, вона втрачає свої захисні функції — це може призвести до інфікування плода. Якщо вагітна захворіла на ГРВІ або на ГРЗ напередодні пологів, то малюк може заразитися відразу ж після появи на світ.

Чим лікувати ГРВІ вагітним на ранніх термінах?

Захворіти на ГРЗ або на ГРВІ у першому триместрі вагітності може бути потенційно небезпечним. Лікування ГРЗ у вагітних, як і тактика лікування ГРВІ — завдання для лікаря. Тут можуть застосовуватися препарати з різних груп — жарознижувальні, інтерферони, імуномодулятори, протикашльові, антибіотики тощо. При загрозі зриву вагітну можуть ушпиталити.

Чи заборонені антибіотики при ГРВІ чи ГРЗ у вагітної?

Ні, на сьогодні є достатньо препаратів із цієї групи, які сумісні з вагітністю, годуванням груддю. Однак дуже важливо, щоб рішення щодо призначення того чи іншого препарату приймав лікар.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама