ГРВІ та ГРЗ відмінності

ГРЗ і ГРВІ — ці терміни часто використовуються в медичній практиці для визначення захворювань, які вражають органи дихання. Незважаючи на схожість назв і симптомів, вони позначають різні групи хвороб, мають різні причини та методи лікування.

Розуміння різниці між ГРЗ та ГРВІ має вирішальне значення для правильного підходу до лікування. Наприклад, якщо ГРВІ викликані риновірусом або грипом, може знадобитися застосування симптоматичних препаратів, а лікування бактеріальних ГРЗ часто вимагає антибіотиків.

У цьому огляді редакція Медправди допоможе розібратися, чим відрізняється ГРВІ від ГРЗ, і розповість про причини та прояви цих груп захворювань.

Що таке ГРВІ

Це термін, яким позначають групу респіраторних інфекцій, викликаних вірусами. Згідно з даними з Національної бібліотеки медицини, найчастішими збудниками є: риновірус, вірус грипу, респіраторно-синцитіальний вірус, віруси парагрипу, метапневмовірус, коронавіруси, аденовіруси та бокавіруси.

Це одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, від яких щорічно страждають мільярди людей. На їхню частку припадає близько 40% усіх хвороб. Середньостатистична доросла людина хворіє на ГРВІ 2-3 рази на рік, найчастіше в період з вересня по квітень. До частих захворювань, спричинених ГРВІ, належать: застуда, грип, вірусний синусит, фарингіт, тонзиліт та інші. Найчастіше ці інфекції передаються повітряно-крапельним шляхом, коли хвора людина кашляє, чхає або розмовляє.

ГРВІ проявляються цілою низкою симптомів, які насамперед вражають верхні дихальні шляхи. Вони можуть відрізнятися в різних людей, але зазвичай включають:

 • чхання;
 • нежить і закладеність носа;
 • біль у горлі, особливо під час ковтання;
 • кашель;
 • підвищена температура;
 • головний біль;
 • слабкість. 

ГРВІ неможливо вилікувати антибіотиками. Ліки для симптоматичного лікування можуть полегшити симптоми, але вони теж не вилікують захворювання. Зазвичай вірусні інфекції минають через 7-10 днів за умови додаткового відпочинку та рясного пиття. Якщо симптоми зберігаються понад два тижні або стають важкими, слід звернутися до лікаря.

Важливо! Хоча більшість ГРВІ протікає в легкій формі й минає без лікування за умови дотримання режиму відпочинку та вживання рідини, їхні симптоми частково збігаються з більш серйозними ГРЗ.

Що таке ГРЗ

ГРЗ — це більш широкий термін, що включає інфекційні та неінфекційні хвороби, які вражають дихальні шляхи. ГРЗ можуть спричинятися вірусами, бактеріями, грибами та алергенами. До поширених ГРЗ належать: грип, гайморит, фарингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія. Зазвичай вони протікають важче, особливо серед уразливих груп населення.

Симптоми ГРЗ і ГРВІ у дорослих схожі. Але за ГРЗ вони також можуть включати:

 • високу температуру;
 • набряк і почервоніння слизової оболонки;
 • рясне утворення мокротиння;
 • біль у грудях;
 • задишку;
 • загальне нездужання.

Симптоми ГРЗ можуть бути дуже важкими і потребують медикаментозного лікування, яке залежить від причини захворювання. Для пацієнтів із групи високого ризику, таких як люди похилого віку, особи із захворюваннями легень (ХОЗЛ) і ослабленою імунною системою може знадобитися госпіталізація.

Важливо! Ліків від вірусних інфекцій не існує. Захворювання, спричинені бактеріями, наприклад, бактеріальний бронхіт або пневмонія, лікують антибіотиками.

ГРЗ чи ГРВІ — відмінності

Нижче наведено таблицю, що відображає основну відмінність ГРЗ від ГРВІ. Ця таблиця надає загальний огляд, тому симптоми та перебіг можуть відрізнятися залежно від конкретного захворювання. Для постановки точного діагнозу потрібне медичне обстеження, включно з лабораторними аналізами.

КритерійГРВІГРЗ
ТермінологіяТермін підкреслює вірусну природу інфекції.Більш широкий термін, який включає вірусні та бактеріальні інфекції, а також неінфекційні захворювання дихальних шляхів.
ПричиниСпричиняються вірусами.Можуть спричинятися вірусами, бактеріями, алергенами.
СимптомиВключають нежить, біль у горлі, кашель, невелике підвищення температури, слабкість.Симптоми можуть варіюватися залежно від конкретного захворювання, але зазвичай схожі з проявами ГРВІ. У разі бактеріальних інфекцій можуть бути присутніми гнійні виділення і висока температура.
Характер захворюванняЗазвичай протікає легше і рідко викликає серйозні ускладнення.Має різноманітний перебіг, від легкого до важкого, і може призвести до серйозних ускладнень.

«Хороших» респіраторних захворювань не існує, але деякі з них протікають важче, ніж інші. Знання різниці між ГРВІ та ГРЗ допоможе визначити правильне лікування і стежити за можливими ускладненнями.

У будь-якому разі за наявності симптомів ГРВІ або ГРЗ рекомендується проконсультуватися з лікарем для точної діагностики та призначення необхідного лікування. Людям із супутніми захворюваннями легень слід бути особливо пильними і приймати всі ліки відповідно до приписів лікаря.

Що таке ГРЗ та ГРВІ?

Загальноприйняті скорочення ГРВІ та ГРЗ використовуються для позначення гострих захворювань органів дихання. Обидва терміни належать до хвороб, що проявляються респіраторними симптомами. Але ГРВІ є частиною більш широкого терміна ГРЗ. Як правило, ГРЗ або ГРВІ спричиняються різними причинами, відповідно, тяжкість захворювань і методи їх лікування також мають відмінності.

Чим відрізняється ГРЗ від ГРВІ?

У більшості випадків ГРЗ і ГРВІ мають схожі симптоми і часто використовуються як синоніми, але в термінології є деякі відмінності. Термін ГРЗ включає респіраторні захворювання, які мають інфекційну та неінфекційну природу. Термін ГРВІ використовується для опису вірусних інфекцій, що вражають органи дихання.

Як зрозуміти, що захворів на ГРВІ?

ГРВІ супроводжується респіраторними симптомами, тяжкість яких може варіюватися. Одними з перших симптомів часто є: чхання, закладеність носа, подразнення і біль у горлі, слабкість, можливе підвищення температури.

Скільки днів триває ГРЗ?

Зазвичай гострі респіраторні захворювання тривають від п’яти днів до двох тижнів. Їхня тривалість залежить від типу збудника, локалізації ураження, тяжкості хвороби, індивідуальних характеристик організму і від того, чи було вжито заходів лікування. При вірусних захворюваннях організм часто справляється з інфекцією самостійно і відновлюється без необхідності специфічного лікування.

Як зрозуміти ГРЗ вірусне чи бактеріальне?

Визначити збудника захворювання без лабораторних аналізів досить складно. Але кілька ознак можуть підказати, спричинена хвороба вірусом чи бактерією. Вірусна інфекція зазвичай починається поступово з невеликого нездужання, болю в горлі та наростаючого нежитю. Бактеріальне захворювання може супроводжуватися високою температурою, гнійними виділеннями, збільшенням лімфатичних вузлів. Вірусне захворювання зазвичай триває короткий час, від кількох днів до тижня. Бактеріальна інфекція триває довше, і її симптоми можуть посилюватися. Важливо зазначити, що ці ознаки можуть бути недостатньо точними, і тільки лікар може визначити, чим викликане захворювання. За наявності сумнівів він призначить лабораторні аналізи, такі як дослідження мазка з горла або аналіз крові, щоб уточнити збудника хвороби.

Реклама
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Для усунення паралічу будуть проводити трансплантацію клітин
Вперше у світі польські хірурги у співпраці з вчен...
Реклама
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Чи можна померти від ГРВІ
У більшості випадків ГРВІ не становлять небезпеки ...
Реклама
Вченим вдалося виявити механізм розвитку цукрового діабету ІІ типу: відкриття
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Дієтолог перерахував 4 помилки, які не дають схуднути
Вважається, що неправильне харчування та недостатн...
Реклама