ГРВІ у дитини немовляти

ГРВІ — це респіраторні вірусні інфекції, які є основною причиною підвищеної захворюваності у немовлят. Від 22% до 26,7% усіх госпіталізацій та від 33,5% до 59% консультацій сімейних лікарів у цій віковій групі пов’язані з респіраторними вірусними інфекціями.

Немовлячий вік — це період підвищеної сприйнятливості до захворювань і тяжкості їх перебігу. ГРВІ у немовляти викликає гостре захворювання і може бути пов’язана з розвитком задишки та астми у більш пізньому віці. Середня тривалість гострої фази захворювання у малят становить 4 дні (діапазон 2-6 днів). Основні збудники ГРВІ у немовлят до 2 місяців — риновірус (РВ) та ентеровірус (ЕВ).

У цьому огляді редакція Медправди досліджує повну картину ГРВІ у малят, включаючи: види найбільш поширених збудників, фактори ризику, особливості імунної системи, симптоми та лікування інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів, а також сприйнятливість до бактеріальної коінфекції.

Поширені збудники ГРВІ у немовлят

Згідно з результатами американського дослідження PREVAIL, опублікованими на сайті Видавництва Оксфордського університету, найчастішими збудниками ГРВІ у немовлят 1–3 місяці були риновіруси та ентеровіруси. Для решти респіраторних вірусів середній вік першого вірусного зараження настав після 6 місяців.

У таблиці 1 зазначено тип вірусу та вік першого зараження у дітей віком до 2 років.

ПатогенВік першого зараження вірусом, місяць
Аденовірус8 (6–11)
Бокавірус10 (6–15)
Ендемічний коронавірус11 (5–17)
Вірус грипу11,5 (6–20)
Метапневмовірус людини11 (8–18)
Вірус парагрипу9 (6–17)
Рино/энтеровірус2 (1–3)
Респіраторно-синцитіальний вірус9 (6–18)

До 12-місячного віку у 97% когорти було виявлено принаймні одну ГРВІ, викликану риновірусом/ентеровірусом, у 48% — аденовірусом, у 40% — РСВ, у 24% — метапневмовірусом людини та у 11% — вірусом грипу. До 2 років усі учасники перенесли щонайменше 1 риновірусну/ентеровірусну інфекцію, у більшості з них був принаймні 1 вірус парагрипу (82%), ендемічний коронавірус (79%), бокавірус (77%), РСВ (66%) та аденовірус. (59%).

Фактори ризику ГРВІ у немовлят

Ймовірність зараження ГРВІ визначається двома факторами: віком і схильністю до інфекції. Тяжкість інфекції після її виникнення визначається як екологічними, так і генетичними факторами ризику.

До груп найбільшого ризику вірусних ГРЗ у дитини належать:

  • діти, народжені восени;
  • недоношені діти;
  • діти, чиї матері палили під час вагітності;
  • діти з вродженими дефектами (вроджені вади серця та хронічні захворювання легень).

Вік впливає на розміри тіла та органів дитини, особливо на розмір дихальних шляхів, динаміку передачі інфекції та імунний досвід, що сприяє збільшенню тяжкості ГРВІ у новонародженого. Крім цього, у маленьких дітей менші енергетичні резерви, і вони частіше виснажуються через утруднене дихання — основну причину смертності при гострому бронхіоліті. Існують також критичні відмінності в імунній системі немовлят у порівнянні з імунною системою дорослих, які безпосередньо впливають на розвиток інфекції.

Особливості імунної системи немовлят

Імунна система малят відрізняється від імунної системи дорослих, і це має вирішальний вплив на сприйнятливість до ГРВІ у дитини. Імунна система немовляти ще незріла: відсутність попереднього контакту з патогенами призводить до відсутності імунної пам’яті. У ранньому віці також спостерігається тенденція до зниженого реагування імунної системи, що характеризується зниженням як вродженої, так і адаптивної імунної відповіді. Згодом у немовлят розвивається реакція пам’яті на інфекцію, яка знижує ефект подальших заражень тим самим вірусом.

Інфекції верхніх дихальних шляхів у немовлят

Більшість вірусних ГРЗ у немовлят обмежуються верхніми дихальними шляхами. До них відносяться риніт, синусит, вушні інфекції, гострий фарингіт або тонзилофарингіт, епіглоттит та ларингіт. 

Загальні симптоми ГРВІ у дитини включають:

  • нежить;
  • кашель;
  • охриплість голосу;
  • високу температуру.

При огляді виявляються риніт та фарингіт. У деяких випадках виникають симптоми та ознаки середнього отиту, такі як біль у вусі, болючість козелка при натисканні та почервоніння барабанної перетинки під час огляду. Інфекція верхніх дихальних шляхів (ІВДП) у немовлят часто супроводжується підвищеною температурою і може призвести до млявості, сонливості та відмови від годування.

Специфічне лікування вірусного ГРЗ у немовляти зазвичай не потрібне. Але для зменшення дискомфорту та симптомів, полегшення годування та забезпечення достатнього надходження рідини можуть бути корисні анальгетики/жарознижувальні засоби (наприклад, Парацетамол), а також засоби з морською водою або фізрозчин для очищення носових ходів.

Інфекції нижніх дихальних шляхів у немовлят

Приблизно в 1/3 всіх випадків ГРВІ у немовлят розвиваються симптоми з боку нижніх дихальних шляхів:

  • прискорене дихання;
  • хрипи;
  • сильний кашель;
  • задишка;
  • дихальна недостатність.

Ці прояви можуть супроводжуватися клінічними ознаками ГРВІ у немовляти:

  • роздування крил носа;
  • втягування яремної ямки, міжреберних проміжків та інших податливих місць грудної клітки;
  • рідко синюшність шкіри та слизових оболонок.

При аускультації (вислуховуванні) у грудній клітці виявляються хрипи, особливо на вдиху, або загальне зниження дихальних шумів. 

Поширеними вірусними захворюваннями нижніх дихальних шляхів у дітей є пневмонія і бронхіоліт. Враховуючи відсутність ефективних ліків, лікування ГРВІ у немовляти засноване на підтримуючих заходах та моніторингу стану.

Бактеріальна коінфекція

Одним із ускладнень ГРВІ у немовлят є підвищена сприйнятливість до приєднання бактеріальної інфекції (коінфекції), яка потребує призначення антибіотиків. Бактеріальна коінфекція часто виникає на пізніх стадіях вірусної інфекції, при згасанні імунної відповіді.

У таблиці 2, опублікованій видавництвом Springer Nature, представлені найбільш поширені вірусно-бактеріальні коінфекції та пов’язані з ними ускладнення у маленьких дітей.

ВірусБактеріїКоінфекційне ускладнення
ГрипСтафілокок пневмоніїПозалікарняна пневмонія, гострий середній отит, гострий та хронічний риносинусит, інвазивна пневмококова інфекція
Стафілокок золотистийНекротична пневмонія, позалікарняна пневмонія, бактеріємія, хронічний синусит
Гемофільна паличкаГострий середній отит, загострення ХОЗЛ, синусит, бронхонекроз, бронхіт
РиновірусСтафілокок пневмоніїГострий та хронічний риносинусит, позалікарняна пневмонія, гострий середній отит, інвазивна пневмококова інфекція
Стафілокок золотистийХронічний риносинусит
Гемофільна паличкаГострий середній отит, гострий та хронічний риносинусит, загострення ХОЗЛ
Моракселла катаралісГострий середній отит
РСВСтафілокок пневмоніїГострий середній отит, позалікарняна пневмонія, інвазивна пневмококова інфекція
Стафілокок золотистийПозалікарняна пневмонія, інфекції нижніх дихальних шляхів
Гемофільна паличкаГострий середній отит, позалікарняна пневмонія, інфекції нижніх дихальних шляхів
Моракселла катаралісГострий середній отит, позалікарняна пневмонія, інфекції нижніх дихальних шляхів
Синьогнійна паличкаЗагострення муковісцидозу
Метапневмовірус людиниСтафілокок пневмоніїПневмонія
ПарагрипСтафілокок пневмоніїГострий середній отит, гострий риносинуїт

Є також повідомлення про те, що попередні бактеріальні інфекції у немовлят призводять до підвищення сприйнятливості вірусів. Наприклад, гемофільна паличка готує епітеліальні клітини до проникнення риновірусу.

Риновірус також має двоспрямований зв’язок із золотистим стафілококом. Він сприяє поглинанню бактерій клітинами епітелію. А золотистий стафілокок сприяє реплікації риновірусу. Риновірус може збільшити зараження порожнини носа золотистим стафілококом на 39% порівняно з вихідним рівнем.

Поширені питання

Чи хворіють новонароджені на ГРВІ?

Так, новонароджені малята можуть захворіти на ГРВІ. Вони мають незрілу імунну систему, що робить їх більш вразливими перед вірусами. Немовлята можуть заразитися при контакті з хворими людьми, особливо якщо вони кашляють, чхають або контактують з малям без дотримання заходів гігієнічної безпеки.

Як веде себе немовля при ГРВІ?

Маленькі діти при ГРВІ можуть бути дратівливими або млявими. У них можуть виникнути наступні прояви: часті напади плачу, який складно заспокоїти, порушення в режимі сну (безсоння або підвищена сонливість). У малят часто відзначається погіршення апетиту через утруднене дихання через ніс та загальну інтоксикацію організму.

Скільки триває ГРВІ у немовляти?

Зазвичай ГРВІ у немовлят тривають від кількох днів до двох тижнів. У більшості дітей найважчі прояви проходять приблизно через 4–6 днів. Деякі симптоми ГРВІ у немовляти можуть зберігатися від 14 до 21 днів. Наприклад, кашель може тривати протягом 3–4 тижнів. Але кожен випадок індивідуальний, і тривалість захворювання може відрізнятися.

Як швидко вилікувати ГРВІ у дитини?

Лікування має бути спрямоване на полегшення симптомів ГРВІ у маляти та підтримання загального стану. ГРВІ викликаються вірусами, і антибіотики неефективні для лікування вірусних інфекцій. Заходи, які допоможуть прискорити одужання немовляти: спокій, достатнє пиття, використання зволожувача повітря, прийом жарознижуючих препаратів, застосування сольових розчинів або морської води для очищення носа.

Чим лікувати нежить при ГРВІ у немовляти?

Для лікування нежиті у немовляти рекомендується використовувати зволожувач повітря у кімнаті, де спить дитина. Для очищення носових ходів та зменшення закладеності носа можна застосовувати фізіологічний розчин або спеціальні сольові краплі. Використання носового аспіратора допоможе прибрати слиз із носа немовляти. Слід давати немовляті достатню кількість рідини, щоб запобігти зневодненню. Грудне молоко або адаптована суміш є важливими для підтримки гідратації у новонародженого.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама