Ускладнення після ГРВІ у дітей

Ускладнення ГРВІ у дітей бувають часто, та й загалом, згідно зі статистикою, діти частіше хворіють на сезонні вірусні респіраторні захворювання. Зазвичай, стан дитини покращується на 5-7 день, але якщо призначення лікаря не дотримуються, змінюється дозування ліків, частота процедур, то ситуація може погіршитися. Дитячий організм під час хвороби не в змозі чинити опір бактеріям, іншим вірусам, а це — прямий шлях до ускладнення.

Отит — розповсюджене ускладнення після ГРВІ у дітей

У будь-якому віці у дітей існує проблема — правильно очистити ніс. Якщо малюки ще не вміють цього робити, то батьки можуть скористатися спеціальними пристроями для очищення носа від виділень, що там накопичилися. Діти дошкільного віку можуть зробити все самостійно, але, як і молодші школярі, не люблять весь цей процес. У такому разі інфекція легко проникає у слухову трубу, а далі — до середнього та внутрішнього вуха. Отит — болючий запальний процес, а самі болі найчастіше називають «прострілюючими» завдяки їхньому характеру. Зазвичай «стріляє у вухах» ближче до вечора, а також при отиті у дитини підіймається висока температура. Найчастіше дуже болить голова.

Важливо: лише лікар може скласти адекватний план лікування та призначити препарати — антибіотики, знеболювальні, антигістамінні та інші. Займатися самостійним лікуванням, використовувати «бабусині рецепти» та експериментувати з різними недоказовими способами — не просто шкідливо, а іноді й небезпечно.

У схему лікування найчастіше входять і судинозвужувальні краплі в ніс — вони допомагають зняти набряклість у євстахієвій трубі.

Гайморит — симптоми, загальні моменти

Це ускладнення після ГРВІ у дітей пов’язані з нежитем. Саме відсутність лікування нежитю може стати причиною розвитку гаймориту та будь-якого іншого різновиду синуситу.

У процесі ГРВІ вії миготливого епітелію, що вистилають пазухи, виконують свою роботу — разом із виділеннями та слизом виводять ще й мікроорганізми, які спричиняють хворобу. А от коли дитина хвора, ця функція порушується — занадто густий слиз, виділення, що постійно накопичуються в носових ходах, стають перешкодою для виведення хвороботворних бактерій. Симптоми синуситу такі:

  • біль під очима, а також в ділянці чола;
  • відчуття розпирання у носі;
  • погіршення нюху аж до аносмії (повної втрати).

У багатьох випадках за такого ускладнення ГРВІ у дітей — при гаймориті, будь-якому іншому синуситі — підвищується температура. Зазвичай, вона може сягати 38,5 °С і вище, підійматися різким стрибком, але може і не підвищуватися. При гаймориті може боліти голова, також може бути біль у проєкції щік, під і над очима, в щелепі. Дуже часто до цього доєднується розпираючий або ж давлячий біль у переніссі.

Бронхіт та пневмонія — симптоми ускладнень

Часто буває, що інфекція не «підіймається», а навпаки «спускається». У цьому випадку уражаються бронхи чи легені. Симптоми у цих ускладнень такі:

БронхітПневмонія
Різке підвищення температури до 38–38,5 °С, при цьому збивається добреТемпература підіймається до 39 °С і вище, але збити складно
Хрипи, які добре чути навіть без стетоскопаБолісний кашель, найчастіше нападоподібний і тривалий
Задишка навіть у стані спокоюЗадишка та інші складнощі з диханням
Кашель, що посилюється вночі і як наслідок — порушення снуСинюшність губ через нестачу кисню
Стан занепокоєння, скиглення та примхливістьСонливість та апатія
Біль у грудях при кашліГоловний біль, ломота в тілі
Важливо: на відміну від бронхіту, пневмонія — небезпечне для здоров’я та життя дитини ускладнення. Інфекція опускається вниз дихальними шляхами і може стати причиною абсцесу легенів, коли тканини поступово заповнюються гноєм. Ще один важливий момент — порушення газообміну, супутнє пневмонії —  це означає, що органи та тканини не отримують необхідну кількість кисню.

Лікування цих захворювань має відбуватися під постійним контролем педіатра, сімейного лікаря чи пульмонолога. Непоодинокі випадки, коли дитину з бронхітом, а тим більше з пневмонією кладуть у стаціонар. В основі терапії — антибіотики (крапельниці, внутрішньом’язові ін’єкції, таблетки), але також призначають препарати з інших груп — антигістамінні, протинабрякові, відхаркувальні. У процесі лікування лікарі можуть використовувати інгаляції.

Крім поширених ускладнень після ГРВІ, у дітей бувають і інші. До небезпечних відносять пієлонефрит (запальний процес у нирках), менінгіт (запалення мозкової оболонки), інфекційні захворювання серця. Усі подібні ускладнення потребують стаціонарного лікування.

Немає єдиного способу, що дозволяє на всі 100% уникнути ускладнень ГРВІ у дітей, проте існують загальні рекомендації лікарів з цього приводу: дитину потрібно загартовувати, підтримувати її імунітет, а крім того, коли вона хворіє — дотримуватися рекомендацій лікаря. При цьому, якщо на 5-7 день стан маленького пацієнта не покращується, потрібно знову звернутися за допомогою — можливо саме так починається ускладнення.

Поширені питання

Як часто бувають ускладнення після ГРВІ у дітей?

Згідно зі статистикою, до 25% всіх ГРВІ у дітей віком від 2 до 7 років закінчуються різними ускладненнями. Разом з тим, у міру зростання, а також зміцнення імунітету доступними способами та засобами можна знизити небезпеку приєднання іншого вірусу або бактеріальних інфекцій, які викликають ускладнення.

Якщо ускладнення після ГРВІ було один раз, чи така ситуація повторюватиметься?

Не обов’язково. Все залежить від віку дитини, багатьох інших факторів. Наприклад, більший ризик ускладнень у малюка, що часто хворіє, ніж у того, який легко хворіє один раз за сезон. Також має значення і вік, а на додаток дуже важливий факт дотримання всіх призначень лікаря під час ГРВІ.

Чи часто ГРВІ у дітей дає ускладнення на серце?

Так, таке ускладнення, як міокардит, відносять до розповсюджених у дитячому та підлітковому віці. Воно може стати продовженням ГРВІ, ГРЗ чи грипу. За статистикою, міокардит займає 15% у списку дитячих ускладнень при вірусних захворюваннях.

Чи може від частих промивань носа виникнути ускладнення на вуха (отит)?

Ні, це один із найпоширеніших міфів. При цьому важливо, щоб при промиванні носа дотримувалися правильної техніки: зокрема, голова дитини повинна бути нахилена трохи вперед і вбік. Якщо промивати носа по-іншому, то в процесі можуть виникати неприємні відчуття у вухах (закладеність та інші).

Чи допомагає курс імуномодуляторів перед початком епідсезону зменшити ризик ускладнень після ГРВІ у дітей?

Ні, не допомагає. Найкраще, що можна зробити для профілактики ускладнень, — створити дитині всі умови для здорового активного життя. Має значення і харчування, і наявність прогулянок за будь-якої погоди, а у шкільному та підлітковому віці — спорт чи інші активності.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама