Втрата нюху та смаку при ГРВІ

Втрата нюху при ГРВІ — явище розповсюджене. Крім суто фізичного дискомфорту є і психологічний — людина стає розгубленою, а частіше роздратованою, що відразу відбивається і на загальному стані. Цей стан має свій термін у медицині — називається відсутність запахів та смаків аносмією. Зазвичай, настає вона різко, ніби хтось відключив усі запахи. У нормі втрата нюху та смаку при ГРВІ зникає через 1-3 дні, але буває і по-іншому.

Як працює нюх

Першими учасниками процесу, який ми називаємо нюхом, стають рецептори на слизових, а точніше — ворсинчастий епітелій. Ці рецептори неймовірно чутливі, адже людина може вловлювати не тільки сильні та яскраві запахи, а й ледве вловимі. Подальша подорож будь-якого запаху відбувається так: рецептори посилають імпульси до нюхових цибулинок, кожен нейрон яких з’єднаний зі слизовою оболонкою та аналізатором мозку. Після того, як інформація про запах потрапила в мозок, людина може його розпізнати (відчути).

Чому при ГРЗ пропадає нюх і чи все обмежується тільки цим? Найчастіше нюх пропадає в парі зі смаком їжі, і це теж цілком зрозуміло. Зокрема, аналізатори смаків і запахів знаходяться близько, а крім того, там же розташований і центр, який відповідає за емоції — пацієнт з ГРВІ може стати нервовим, дратівливим, примхливим (якщо мова про дитину або вагітну), та й загалом емоційний стан може погіршуватись.

Важливо: аносмія не залежить від статі пацієнта чи віку, найчастіше вона короткочасна та триває не більше 3-4 днів. Якщо нюх не повернувся, слід звернутися до лікаря.

Втрата смаку та запаху при ГРВІ — причини та діагностика

Чи можна втратити нюх при ГРВІ? Так, таке явище поширене, але важливо розуміти, що аносмія має чіткі причини при ГРЗ чи ГРВІ:

  1. Повітря не надходить до рецепторів. Так найчастіше трапляється, якщо ніс повністю закладено, а пацієнт дихає ротом. У цій ситуації самі молекули запаху немає можливості контактувати з рецепторами.
  2. Вплив токсинів. У процесі розвитку та наростання запалення в носі, а точніше, у слизу, з’являються та швидко розмножуються біологічно активні речовини, які надають руйнівний вплив на рецептори.
  3. Набряк та запалення. При запальному процесі тканини стиснуті, а кровопостачання їх порушено. Також погіршується і провідність нервових волокон — все це сприяє тому, що при ГРВІ пропадає нюх та смак.
  4. Порушення, а і руйнування клітин нейроепітелію — такий стан у пацієнта спостерігається за наявності гнійного запалення (наприклад, якщо до ГРВІ додається гайморит).

Втрата смаку та запаху при ГРВІ найчастіше часткова — пацієнт втрачає здатність до визначення тонких ароматів, тоді як яскраві та насичені відчуває. Також цікаво і те, що гіпосмія (часткова втрата нюху та смаку при ГРВІ) може бути тільки в одній ніздрі, проте з ймовірністю в 99% трохи пізніше запахи блокуються в обох ніздрях. Втрата нюху при ГРВІ — скільки триває, коли починається і як закінчується — симптом, який у кожного проявляється по-своєму.

Судинозвужувальні препарати (як спреї, так і краплі) можуть не давати ефекту від використання (зняття набряку в порожнині носа) під час ГРВІ, якщо людина до цього безконтрольно приймала їх, оскільки препарати цієї групи викликають звикання. Такі препарати має призначати лікар.

Коли відновиться нюх при ГРВІ? Якщо аносмія не проходить за 3-7 днів, лікар призначає пацієнтові такі дослідження:

  • ольфактометрію — цей тест показує, наскільки пацієнт здатний розпізнати запахи;
  • риноскопію — лікар за допомогою інструментів оглядає всю носову порожнину, а також носоглотку;
  • ендоскопію — дослідження, яке вимагатиме використання зонда і буде спрямоване на ретельний огляд слизових за допомогою спеціальної оптики;
  • рентген або комп’ютерну томографію (КТ) придаткових пазух носа.

З аналізів лікар може призначати ПЛР-тести — вони результативні за відсутності нюху при ГРВІ. Також природа аносмії може бути алергічною.

Види аносмії

Відсутність запаху та смаку при ГРВІ — частий симптом. Усього лікарі виділяють три різновиди аносмії:

  • периферичну — коли роботу рецепторів порушено через набряк або пошкодження слизової;
  • провідникову — коли відбувається збій на етапі передачі від імпульсу до рецептора;
  • центральну — коли збій відбувається на рівні обоняльного центру у головному мозку.

У переважній більшості випадків аносмія (втрата смаку та нюху при ГРВІ) — набутий, але іноді зустрічається вроджена аносмія. Також виділяють і підвид — гіпосмію, під якою мають на увазі лише часткову втрату нюху. При ГРВІ втрата нюху найчастіше раптова і повна, а ось відповідь на питання про те, коли повернеться нюх при ГРВІ, залежить від багатьох факторів.

Втрата нюху при ГРВІ — як лікувати

Перше, що має зробити пацієнт, якщо при ГРВІ пропадає нюх — звернутися до лікаря. Найчастіше це або сімейний лікар, або терапевт. Самолікування — один із найгірших варіантів вирішення проблеми, адже спочатку необхідно зрозуміти, чому при ГРВІ пропадає смак і запах.

У більшій кількості випадків цей симптом проходить за 3-7 днів. Відповісти точно на питання, коли з’явиться нюх при ГРВІ, не зможе ніхто — тут важливо і те, як протікає хвороба, і наявність чи відсутність у пацієнта алергічних реакцій на препарати, і багато іншого. Для полегшення стану пацієнта лікар може призначити:

  • фізіопроцедури та фізіотерапію — наприклад, електростимуляція волокон за допомогою інтраназального електрофорезу;
  • ароматерапію — за допомогою ефірних олій (гвоздики, м’яти, евкаліпта та цитрусових) тренуються рецептори, рекомендовано проводити такі сеанси по кілька разів на день (до шести разів);
  • зрошення носа — це допомагає при набряку, як правило, рекомендовані сольові розчини;
  • стероїди — місцево (в ніс) або орально.
Важливо: якщо зник запах при ГРВІ, що робити вирішує лише лікар. Оскільки найчастіше лікують основне захворювання, а аносмія є супутнім симптомом, тільки після збору анамнезу можливі призначення та рекомендації медикаментів, що полегшують стан.

Трапляються ситуації, коли може знадобитися хірургічне лікування при аносмії. Однак у переважній більшості випадків відновлення нюху при ГРВІ — справа кількох днів. При цьому швидкість відновлення все ж таки індивідуальна — вона залежить і від роботи нюхової системи в цілому, і від оновлення рецепторів.

Якщо зник нюх при ГРВІ, пацієнту можуть рекомендувати прийняти курсом вітаміни групи В. Тут найважливіше в тому, що ці вітаміни позитивно впливають на роботу нервової системи загалом, а також вони є учасниками численних ферментативних процесів в організмі. Ще корисний цинк — його також часто призначають як добавки, оскільки він бере участь у синтезі ферментів, які, своєю чергою, підтримують безпосередньо нюхову функцію.

Як відновити запах та смак після ГРВІ — народні рецепти

Як швидко повертається нюх при ГРВІ залежить від багатьох факторів. Вважається, що рецепти народної медицини досить ефективні за легкого перебігу основного захворювання. Що найчастіше радять лікарі із цього списку:

ПроцедураЯк робитиЯкий ефект
Інгаляції парові з ефірними оліямиУ гарячу воду додають кілька крапель олії (ромашки, шавлії), після чого проводиться сеанс інгаляції (10 хвилин) протягом 5-10 днівПолегшує дихання, знімає запалення у носових проходах
Краплі в ніс на основі камфорної оліїУ камфорне масло додають кілька крапель олії ментолу або базиліка, після чого краплі піпеткою направляють у кожну ніздрюОчищаються носові проходи, зменшується набряк, зменшується запалення

Іноді лікарі рекомендують бальзам «Зірочка» — його наносять на певні точки. Якщо немає запаху і смаку при ГРВІ, народна медицина радить вживати часник, а настоянки робити з прополісу, золотого вуса, звіробою.

Профілактика аносмії при ГРЗ або ГРВІ

Що ж робити, щоб втрата нюху після ГРВІ оминула? Використовувати профілактичні заходи. Тут чи не найважливішим заходом вважається зміцнення імунітету — дотримання принципів здорового харчування, наявність у житті людини активностей та руху, прогулянок на свіжому повітрі у будь-якому сезоні. Також серед важливих моментів лікарі називають і загартовування — це важливо, щоб не підхоплювати застуду щоразу при найменшому переохолодженні чи вогкості на вулиці.

Безпосередньо в сезон застуд, щоб з більшою ймовірністю не пропав смак і запах при ГРВІ, варто подумати про особисту гігієну та захист від вірусів:

  • мити руки потрібно частіше;
  • за необхідності варто одягати захисну маску та/або рукавички;
  • промивати ніс сольовим розчином можна після відвідування багатолюдних місць;
  • у квартирі необхідно налагодити режим провітрювання та вологості, а прогулянки потрібні навіть тоді, коли погода не дуже тішить.
Важливо: у пацієнта може бути хронічний риносинусит з поліпозом (поліпи в порожнині носа/додаткових пазух носа), що, своєю чергою, може негативно впливати на нюх (викликати аносмію). Необхідна консультація алерголога та лора-хірурга для вибору подальшої тактики лікування.

Пропадає нюх при ГРВІ чи ні — питання, на яке важко дати чітку відповідь. В одного і того ж пацієнта в різних ситуаціях може бути аносмія — повна або часткова, а може і не бути. Так само не можна дати 100-відсоткову відповідь на питання, як швидко повертається нюх після ГРВІ — тут теж все індивідуально. Загалом, аносмія безпечна, часто короткочасна і не приносить будь-яких ускладнень.

Поширені питання

Чи може при ГРВІ пропасти нюх?

Так, а все тому, що у ланцюжку рецептор — нервовий пучок — центр нюху відбувається збій. Також може зникнути і смак, що разом призводить до погіршення в психологічному плані — людина не хоче їсти, у неї зникають сили, натомість з’являється дратівливість, втома, знижується якість сну.

Чи обов’язково пропадає нюх при ГРВІ?

Ні, зовсім необов’язково. Згідно зі статистикою, втрата нюху при ГРВІ проявляється у 15-30% випадків при ГРЗ або ГРВІ, а в інших пацієнти не відчувають жодних змін.

Втрата нюху при ГРВІ — скільки триває?

У звичайному варіанті аносмія продовжується від трьох до семи днів і проходить сама по собі, не вимагаючи додаткових зусиль. Якщо ж нежить у пацієнта затяжний, то і втрата нюху при ГРВІ, а також після одужання, може затягнутися надовго. Якщо запахи не з’являються протягом трьох тижнів — це привід звернутися за допомогою і пройти додаткове обстеження.

Чи пропадає нюх при ГРВІ у дітей?

Так, у дітей аносмія також присутня, вона найчастіше пов’язана з набряком слизової оболонки носа. Втрата смаку при ГРВІ може принести з собою інші неприємності — дитина може стати дратівливою, відмовлятися від їжі.

Як повернути запах та смак при ГРВІ?

Найчастіше ніяких особливих дій робити не потрібно — аносмія проходить сама собою протягом 3-7 днів. Однак за необхідності можна тренувати рецептори, вдихаючи аромамасла, а також звернутися до лікаря, якщо симптоматика не минає.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в горлі
ПричиниФактори ризикуМолочниця в горлі: симптомиЛі...
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама