Інгаляції при ГРВІ

Інгаляції при ГРВІ вважаються одним із дієвих засобів допоміжної, а іноді й основної терапії. Головна мета, якої дозволяє досягти ця процедура — доставка лікарського засобу у вигляді мікрочастинок (водяної або парової суспензії) безпосередньо до органів дихання. Важливо, щоб спосіб інгаляції, препарат та його дозування були підібрані лікарем з урахуванням стану та особливостей пацієнта. Інгаляції найчастіше мають на меті використання приладу — небулайзера. Їх багато, вони можуть бути як дитячими, так і універсальними (у комплекті є доросла та дитяча маски). Також у терапії використовують й інгалятори.

Інгалятори та небулайзери — відмінності, різновиди, правила застосування

За своїм типом небулайзер — це один з різновидів інгалятора. Найпростіший інгалятор — паровий, він передбачає використання гарячого розчину, пари якого проникають у верхні дихальні шляхи. Найчастіше такий вид інгалятора використовують для впливу народними засобами. Ці інгалятори дозволяють використання ефірних олій, мінеральної води або фізрозчинів.

Три види небулайзерів, які використовуються в терапії — це:

  • Компресорний — внаслідок дії повітря під тиском утворюється аерозоль, який згодом стає ліками. Для цього типу рекомендовані різні ліки, суміші, а використовують такі інгаляції й при банальному нежиті, й при кашлі (аж до обструктивного бронхіту).
  • Ультразвуковий — тут в основі технології закладено п’єзоелемент, вібрація якого і створює лікувальний аерозоль. Такий вид інгалятора привабливий тим, що він безшумний, завдяки чому його успішно використовують для найменших пацієнтів. При цьому неприпустимо використовувати у небулайзері такого типу антибіотики, муколітики, гормони та інші ліки, яким протипоказане нагрівання.
  • Меш-інгалятори — різновид зі спеціальною мембраною у вигляді дуже дрібної сітки. Аерозоль тут утворюється внаслідок просіювання ліків крізь мембрану, причому величезним плюсом є можливість використання будь-яких препаратів (вони не нагріваються). Також плюс цього інгалятора в тому, що він може знаходитися в будь-якому положенні — нахил не впливає на роботу, що дає можливість проводити процедури лежачим пацієнтам.

Інгаляції небулайзером при ГРВІ зазвичай призначає лікар, а виконувати їх можна як вдома, так і в умовах стаціонару, якщо стан пацієнта вимагає його госпіталізації.

З чим робити інгаляції при ГРВІ

Найпростіші та доступні інгаляції — це відвари трав, ефірні олії, содова суміш. Також використовується і фізрозчин. Ця група найчастіше застосовується на початковому етапі. Ліки, які використовують у вигляді інгаляцій, підбирають залежно від стану пацієнта та наявності у нього хронічних та аутоімунних захворювань. Найчастіше у цій групі присутні:

  • Бронхолітики та інгаляційні кортикостероїди — ці препарати знімають бронхоспазм, використовуються для лікування бронхіальної астми, хронічної обструктивної хвороби легень та деяких інших захворювань. Частіше за все призначають такі препарати, як кромгексал, пульмікорт, фенотерол, беродуал, сальбутамол та інші.
  • Нестероїдні протизапальні препарати — їхнє завдання полягає у зменшенні больових відчуттів, знятті симптомів лихоманки при ГРВІ. 
  • Антибіотики — найскладніша з груп, що потребує пильної уваги та точкового використання. Тут потрібно слідувати призначенням дуже чітко, не порушувати дозування та кількість процедур на день. Список препаратів великий, кожен із них має протипоказання.
  • Кортикостероїди — засоби протизапального спектра. Найчастіше для інгаляцій при ГРВІ застосовують дексаметазон, преднізолон, гемісукцинат.
  • Муколітики — препарати, що впливають безпосередньо на мокротиння. Вони покликані не тільки розріджувати його, а й сприяти відхаркуванню. У цій групі дієвими вважаються такі препарати, як амброгексал, амброксол, лазолван, ацетилцистеїн та інші.

Для парових інгаляторів список складів обмежений, як і для ультразвукових небулайзерів, де можна застосовувати лише ті препарати, яким не шкодить нагрівання. Небулайзер при ГРВІ — додаткова допомога, а не основний спосіб лікування, але він ефективний та допомагає полегшити стан пацієнта.

Поширені питання

Чи завжди допомагають інгаляції при ГРВІ?

Ні, не завжди. Інгаляція як процедура найчастіше полегшує стан, зменшує прояви лихоманки, допомагає розріджувати та відхаркувати мокротиння. Однак призначати процедуру та склад повинен лікар — він бачить стан пацієнта і може точно визначити, що краще використовувати.

Паровий інгалятор — чи підійде всім?

Паровий інгалятор — найпростіша конструкція, при цьому він розрахований на використання гарячих сумішей. Вони не завжди доречні, а багато з ефірних олій або відварів трав зовсім не такі нешкідливі, як здається.

Який небулайзер краще — компресорний, ультразвуковий чи меш-небулайзер?

Кожен із названих видів має перелік ліків та сумішей, які можна використовувати. Універсальним може вважатися меш-інгалятор — він дозволяє використовувати широкий спектр різних ліків та розчинів, а крім того, не має значення, в якому положенні знаходиться сам прилад. Такі інгалятори рекомендовані для застосування у терапії лежачих пацієнтів.

Чи можна призначати інгаляції самостійно та користуватися народними рецептами?

Так, якщо йдеться про легку форму ГРВІ та дорослого пацієнта. Неприпустимо робити інгаляції дітям за порадою сусідки чи колеги, краще прислухатися до думки лікаря. Також важливо розуміти, що нешкідливий, на перший погляд, розчин з ефірною олією може спричинити алергію.

Чи потрібний інгалятор у родині?

Якщо в сім’ї, крім дорослих, є діти, то купівля інгалятора — потрібна справа. Важливо вибрати універсальну модель із двома типами масок у комплекті — дитячою та дорослою.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама