Молочниця на язиці
Молочниця на язиці (оральний кандидоз) — це грибкова інфекція, яка часто призводить до утворення білих, жовтуватих плям або нальоту, відчуття печіння і свербіння в роті. Зазвичай вона зустрічається у немовлят, літніх людей, осіб зі слабкою імунною системою і тих, хто носить зубні протези.
Грибок, що викликає молочницю у чоловіків і жінок на язиці, називається Candida albicans. Він присутній у роті у більшості людей. Якщо під впливом певних чинників відбувається надмірний ріст грибка, це може призвести до розвитку кандидозу.
Симптоми орального кандидозу можуть завдавати дискомфорту і впливати на здатність їсти та говорити. Тому важливо своєчасно розпізнати ознаки молочниці на язиці та звернутися до лікаря за відповідним лікуванням.
У цьому огляді редакція Медправди розглядає причини, фактори ризику, симптоми та методи лікування молочниці на язиці.
Причини
Згідно з даними наукового журналу Frontiers Media, молочниця виникає, коли грибок Candida albicans, природно присутній в організмі, раптово розростається і викликає появу кремово-білих плям на слизовій оболонці рота.
Це захворювання, відоме також як оральний кандидоз, виникає при слабкій імунній системі організму, що дає змогу грибку розростатися. Молочниця на язиці у дорослих також може бути викликана прийомом деяких ліків, що пригнічують імунну систему.
Фактори ризику
За даними Американської академії сімейних лікарів, до факторів ризику розвитку орального кандидозу належать:
- слабка імунна система (наприклад, у людей з ВІЛ і тих, хто проходить хіміотерапію);
- прийом імунодепресантів (наприклад, під час пересадки органів);
- прийом стероїдних препаратів (зокрема інгаляційних кортикостероїдів, які застосовують у людей з астмою або ХОЗЛ);
- діабет;
- недостатнє харчування (включно з дефіцитом заліза, вітаміну B12);
- носіння зубних протезів.
Молочниця на язиці: симптоми
Оральний кандидоз може проявлятися різними симптомами, найпоширенішим з яких є поява білого або жовтуватого нальоту. Іншими симптомами можуть бути печіння або свербіж у роті, а також утруднене ковтання або мовлення.
Симптоми молочниці язика можуть включати:
- кремово-білий наліт або плями на язиці та внутрішній поверхні рота;
- червоні запалені виразки під час зішкрібання білого нальоту;
- кровоточивість ясен або язика;
- біль при ковтанні та/або розмові;
- відчуття печіння або свербежу у роті;
- втрата смаку.
Молочниця на язиці: чим лікувати
Для лікування орального кандидозу можна використовувати протигрибкові місцеві або пероральні препарати:
- місцеві протигрибкові препарати (оральна суспензія ністатин, розчин для ротової порожнини клотримазол) наносять безпосередньо на язик при молочниці;
- пероральні протигрибкові препарати (флуконазол або ітраконазол) призначають у важких випадках молочниці та приймають внутрішньо декілька днів.
Щоб підтримувати оптимальний стан порожнини рота, слід дотримуватися її гігієни. Також важливо скоротити кількість споживаних солодких і кислих продуктів, що сприяють розвитку орального кандидозу. Вживання продуктів з високим вмістом пробіотиків, наприклад йогурту і кефіру, допоможе відновити баланс корисних бактерій у порожнині рота і зменшити кількість грибків Candida.
Поширені питання
Оральний кандидоз викликається грибковою інфекцією. Вона може розвинутися через погану гігієну, ослаблену імунну систему, надмірне споживання цукру.
Найпоширенішими симптомами є білі або кремові плями чи наліт, відчуття печіння або свербіння в роті, а також утруднене ковтання.
Існує декілька препаратів для лікування орального кандидозу, зокрема протигрибкові суспензії та розчини для порожнини рота. Ці засоби призначені для знищення грибка і полегшення симптомів.
Існує кілька домашніх засобів від орального кандидозу, включно з полосканнями солоною водою, розчином соди або яблучного оцту. Ці засоби допоможуть знищити грибок і підтримати здоров’я порожнини рота.
Найкращий метод запобігти появі орального кандидозу — дотримуватися гігієни ротової порожнини. Це включає чищення зубів двічі на день, щоденне використання зубної нитки, обмеження споживання цукру, вживання рідини та підтримання здорового харчування.