Як зняти напад панкреатиту

Напад панкреатиту – це небезпечний стан, пов’язаний із запаленням підшлункової залози, важливого органу в системі травлення людини. Якщо раптом ви відчули гострий біль у животі, нудоту чи блювання необхідно терміново викликати швидку допомогу або звернутися до лікаря-гастроентеролога.

Краще не лікувати себе самостійно, оскільки при першому нападі гострого панкреатиту ще можливе успішне лікування і надалі хвороба може не турбувати. Якщо панкреатит перейшов у середню або важку стадію, це загрожує дуже важкими наслідками, аж до некрозу або раку підшлункової залози.

Що може спричинити напад панкреатиту

Алкогольне зловживання є однією з основних причин запалення підшлункової залози. Алкоголь підвищує секрецію та активує панкреатичні ферменти, що руйнують тканину органу.

На другому місці після алкоголю – шкідливі харчові звички, такі як переїдання, вживання у великій кількості жирної чи гострої їжі. Також підшлункова залоза погано реагує на дуже холодну їжу. Усе це стимулює надмірне виділення підшлункового соку.

Причиною нападу панкреатиту може стати й жовчнокам’яна хвороба. При ній камені, що утворилися в жовчному міхурі, перекривають протоки, через які ферменти підшлункової потрапляють у тонкий кишківник і беруть участь у травному процесі. Залишившись заблокованими в залозі, ферменти викликають її набряк та запалення, тобто панкреатит.

Деякі лікарські засоби також токсично впливають на підшлункову залозу. Серед них діуретики, гормональні препарати, цитостатики.

Напад панкреатиту можуть викликати інфекційні захворювання. При грипі, гепатиті, паротиті та інших подібних хворобах запальний процес може поширюватися і на підшлункову залозу.

При травмах живота може бути порушена цілісність підшлункової залози, кровопостачання, що може викликати напади панкреатиту.

Крім того, функції підшлункової залози можуть бути порушені внаслідок гормональних збоїв, серед яких гіперкальціємія (підвищений рівень кальцію у крові), гіперліпідемія (перевищення рівня вмісту у крові деяких жирів), цукровий діабет та деякі інші. Дані захворювання впливають на загальний обмін речовин в організмі та здатні вплинути на підшлункову залозу як на повноправного учасника травлення.

Як проявляється напад панкреатиту

  1. Гострий біль, що оперізує. Він концентрується у верхній частині черевної порожнини або у лівому підребер’ї. Больові імпульси можуть віддавати в спинний відділ або область грудної клітини.
  2. Біль стає сильнішим після прийому їжі, а також у положенні лежачи на спині.
  3. Симптоми неперетравлення шлунка (диспепсії): нудота, блювання, метеоризм, діарея або запор.
  4. Підвищення температури, озноб, пітливість, блідість, жовтизна шкіри чи білків очей.
  5. У важких випадках може статися шоковий стан, порушитися свідомість та різко впасти артеріальний тиск.

Напад панкреатиту вимагає негайного звернення до клініки. До прибуття лікаря, щоб зняти напад панкреатиту та полегшити стан хворого можна вжити деяких заходів.

Чим зняти напад панкреатиту

  1. Відмовтеся від будь-якої їжі. Таким чином не стимулюватиметься вироблення ферментів підшлункової залози, а значить і не посилюватиметься запальний процес.
  2. Щоб зменшити набряк та біль, можна щогодини на 15-20 хвилин прикладати до хворого місця холодний компрес. Це може бути просто пластикова пляшка або грілка із холодним вмістом.
  3. Щоб під час нападу підшлункова залоза не відчувала додаткового тиску, сядьте або ляжте, нахиливши тулуб уперед.
  4. Можна пити до півтора літра ледь теплої негазованої води на день.
  5. При дуже сильному болю прийміть знеболювальну або спазмолітичну таблетку (наприклад, Но-шпу).

Якими лікарськими засобами зняти напад панкреатиту

Лікування при нападі панкреатиту призначає лікар-гастроентеролог. Воно залежить від форми та тяжкості захворювання. Для зняття симптомів можуть бути застосовані різні групи ліків, такі як:

  • спазмолітики. Вони купірують біль та спазми м’язів (Но-шпа, Папаверин, Дротаверин);
  • ферментні препарати для травлення. (Креон, Мезим, Панкреатин, Фестал);
  • антациди. Вони сприяють зниженню кислотності шлунка (Альмагель, Маалокс, Ренні);
  • антибіотики. Прописуються, якщо напад панкреатиту спричинений супутньою інфекцією. (Цефтріаксон, Амоксил, Метронідазол);
  • блокатори Н2-гістамінових рецепторів. Сприяють зменшенню кислотності шлунку. (Ранітидин, Фамотидин).

Як зняти напад панкреатиту народними методами

Народна медицина пропонує свої способи зменшення гострого болю, спазму, зниження кислотності шлунка та запалення підшлункової залози. Вони не можуть замінити традиційне лікування, але здатні полегшити стан хворого.

Відвар шипшини. Рослина містить у великій кількості вітамін С та флавоноїди, які мають протизапальну та антиоксидантну дію. Для приготування цілющого відвару столову ложку сушених ягід заварюють двома склянками окропу та настоюють протягом 15 хвилин. Приймати відвар шипшини рекомендується по 1/2 склянки перед їдою 3 рази на день.

Вівсяний відвар. Овес має властивість блокувати вироблення ферментів, які за порушення роботи підшлункової залози руйнують її клітини. Щоб приготувати вівсяний відвар, необхідно одну склянку вівсяних пластівців запарити в трилітровій банці окропу. Дати настоятися протягом 12 годин. Потім процідити та приймати за 30 хвилин до їди по одній склянці 3 рази на день.

Ягідні соки. Соки з чорниці, малини, журавлини, полуниці, брусниці, лохини, чорної смородини містять вітаміни, антиоксиданти та кислоти, які є стимулятором роботи залоз зовнішньої секреції, у тому числі й підшлункової залози. Однак, слід пам’ятати, що ягідні соки необхідно розводити водою в пропорції 1:1. Пити такий сік можна не більше двох склянок на день.

Як запобігти нападу панкреатиту

Приступу панкреатиту краще запобігти, ніж його лікувати. Для цього достатньо дотримуватися простих правил:

  • не зловживати алкоголем, який підвищує секрецію та активує панкреатичні ферменти, що руйнують тканини підшлункової залози;
  • стежити за раціоном, який має бути збалансованим. Бажано вживати легку їжу і робити це регулярно (не допускати тривалих проміжків між прийомами їжі). Краще відмовитися від жирних, солоних, копчених продуктів, ковбасних виробів, жирних соусів, газованих напоїв та кави. А ось дієтичні сорти м’яса та риби – куряча грудка, кролик, хек, минтай, річкова форель – вітаються. Щоправда, готувати їх краще на пару або відварювати. Також підшлункова «любить» різні каші, овочеві супчики, нежирні кисломолочні продукти;
  • за призначенням лікаря слід приймати ферментні препарати. Це покращить перетравлення їжі та знизить вплив на підшлункову залозу;
  • займатися лікуванням супутніх захворювань, які можуть спричинити напад панкреатиту;
  • не перевтомлюватися, якісно відпочивати, добре висипатися, уникати стресу. Нервова напруга може спровокувати спазм у залозі та ще більше посилити симптоми панкреатиту;
  • пити воду у достатній кількості. Це покращить роботу шлунку і запобігатиме зневодненню організму;
  • регулярно робити аналізи для контролю рівня панкреатичних ферментів в організмі.

Поширені питання

Що таке панкреатит?

Панкреатит – це запалення підшлункової залози, яке може бути гострим чи хронічним. При панкреатиті пацієнту необхідна серйозна та тривала терапія, яка включає дієту, ліки та інколи хірургічне втручання.

Коли можна статися напад панкреатиту?

Біль найчастіше виникає через 40-60 хвилин після застілля з жирними стравами та великою кількістю алкоголю. Рідше болючі відчуття починаються під час їжі. Нерідко підшлункова залоза реагує на холодні шипучі напої (шампанське, ситро тощо). Гострий напад болю може тривати від пів години до трьох годин.

Яку воду краще пити, щоби зняти напад панкреатиту?

У період відмови від їжі лікарі рекомендують пити лікувально-столову мінеральну воду «Боржомі» з попередньо випущеними бульбашками газу. В Україні близька за складом є «Поляна квасова». За рівнем мінералізації вона перевершує свій грузинський аналог удвічі.

Чи можна при запаленні підшлункової залози накладати грілку?

Гріти хворе місце в жодному разі не можна. Це лише посилить запалення. Грілку можна накладати лише з холодною водою, щоб зменшити набряк.

Як зняти напад панкреатиту в домашніх умовах?

Голод, холод та спокій. Саме такого режиму слід дотримуватися щонайменше три дні.

Лікарі призначають

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама