Псоріаз на очах

Псоріаз на очах – рідкісний вид псоріазу, який вражає шкіру навколо очей та може призвести до захворювань органів зору. Лускатий лишай, як ще називають псоріаз, викликає почервоніння, свербіж, набряклість, лущення в області повік і куточків очей і навіть може призвести до втрати вій і брів.

Причини псоріазу на очах

  1. Генетична схильність: наявність гена, що відповідає за розвиток лускатого лишаю, може підвищувати ризик розвитку захворювання на очах. Якщо у когось із батьків діагностували псоріаз, ймовірність його появи у дітей зростає на 50%.
  2. Імунні порушення: при збоях у функціонуванні імунної системи організм сприймає свої тканини як чужорідні й починає боротися з ними, мобілізуючи захисні антитіла чи прискорено продукуючи нові клітини. Цей процес може поширюватися на окремі ділянки шкіри, на яких виникає почервоніння, свербіж, водянисті пухирі, печіння. Псоріаз на оці викликає запалення.
  3. Порушення обміну речовин: у людей з псоріазом нерідко спостерігається зайва вага або дефіцит ваги. Порушення обмінних процесів може призводити до появи симптомів псоріазу, у тому числі й на очах.
  4. Стрес та депресія: негативні емоції, хронічне недосипання знижують захисні функції організму та є тригером для появи лускатого лишаю. У зоні ризику знаходиться й область довкола очей.
  5. Вплив зовнішніх чинників: ультрафіолетове випромінювання, травми очей та інфекції, шкідливі умови праці, побутова хімія, декоративна та доглядова косметика можуть спричинити появу псоріазу на очах.

Симптоми псоріазу на очах

Прогресуюча форма. Найчастіше починається псоріаз на повіках очей. На шкірі з’являються дрібні рожеві горбки папули. Зверху вони вкриті світлими лусочками, що нагадують лупу. Починається свербіж. При розтиранні ураженого місця лущення посилюється. Через особливості структури шкіри навколо очей, з’являється помітно виражена набряклість. Поодинокі папули можуть рости й зливатися, утворюючи вогнища з пересушеним верхнім шаром шкіри та почервонінням по краях.

Стаціонарна форма. Нові ділянки зараження не з’являються. Червоний запалений обідок по краях зникає. Поступово заспокоюється свербіж, стихає біль.

Регресивна форма. Псоріатичні бляшки поступово звільняються від сухого епідермісу. Навколо вогнищ ураження з’являється обідок блискучої, злегка зморшкуватої шкіри. На місці уражених ділянок можуть залишатися світлі чи темні плями.

Псоріаз біля очей розвивається дуже швидко. Усього за кілька годин первинні ознаки перетворюються на специфічні бляшки. Внаслідок тертя вогнищ ураження до дерматологічних проявів псоріазу може приєднатися бактеріальна інфекція, що загрожує гнійним запаленням очей.

Псоріаз на оці: ускладнення

Псоріаз на очах небезпечний появою та розвитком таких тяжких захворювань органів зору як кератит, глаукома, катаракта.

Найчастіше при запущеному псоріазі та відсутності медичної допомоги розвивається увеїт. Увеїт – це запалення судин очного яблука. При увеїті починається руйнація тканин очного яблука, з’являються спайки. Це може призвести до прогресуючої втрати зору.

При увеїті спостерігається почервоніння, помутніння зору, тяжкість в очах, чутливість до світла, біль, що ниє або гострий, сльозотеча. Симптоми увеїту можуть зникати й знову з’являтися. Він може вразити одне око чи обидва. У будь-якому випадку необхідно звернутися до лікаря, оскільки це захворювання може призвести до повної сліпоти.

Псоріаз на повіках: як лікувати

Лікування псоріазу на очах, як і лікування будь-якої іншої хвороби, потребує консультації з лікарем. Лускатий лишай за визначенням є важкою для лікування хворобою, а псоріаз на очах вимагає особливого підходу. По-перше, традиційне для терапії псоріазних вогнищ ультрафіолетове опромінення (фототерапія) може негативно вплинути на зір. По-друге, ніжна і тонка шкіра навколо очей дуже чутлива до препаратів місцевого впливу – мазей, кремів, гелів, тому може постраждати від впливу їх лікувальних компонентів.

Методи лікування псоріазу на очах:

  • використання місцевих лікарських препаратів, що містять стероїди та саліцилову кислоту;
  • ультрафіолетове опромінення з метою зменшення запалення та уповільнення росту клітин шкіри (фототерапія). Застосовується у випадках, коли негативний вплив псоріазу на зір вищий, ніж шкода від ультрафіолету;
  • системне лікування (ін’єкції, пероральні препарати: Метотрексат, Ацикловір, Циклоспорин та ін.). Призначається якщо псоріаз очей супроводжує загальну форму псоріазу.

Методи профілактики:

  • уникайте стресу, оскільки він може посилити псоріаз. Або використовуйте способи релаксації: йогу, медитацію та ін.;
  • уникайте подразників: косметичних засобів, впливу побутової хімії. При умиванні використовуйте гіпоалергенні засоби для дітей;
  • дотримуйтесь гігієни очей, не тріть їх;
  • остерігайтеся агресивного впливу навколишнього середовища: палючого сонця, сильного холоду, вітряної погоди.

Народні засоби

Щоб заспокоїти шкіру біля очей, зменшити свербіж та знизити запалення, широко використовуються примочки з лікарських трав. Для приготування трав’яного настою столову ложку ромашки, шавлії, календули або череди заварюють однією склянкою окропу і витримують у термосі або добре укутавши 30-60 хвилин. Потім проціджують настій, змочують ним ватний диск і поміщають на уражену псоріазом ділянку на 5-8 хвилин. Процедуру слід проводити регулярно – 3 рази на день.

Хороший пом’якшувальний та живильний ефект, коли є псоріаз біля очей, дають зовнішні засоби на основі вазеліну, норкового жиру та ланоліну, що містять витяжки лікарських трав.

Можна самостійно приготувати цілющу мазь: яєчний жовток, ложку меду, ложку лляної олії змішати з двома ложками дитячого крему чи будь-якого жиру. Довести суміш до однорідної консистенції на водяній бані. Наносити на шкіру повік 3 рази на день. Термін зберігання мазі в холодильнику – не більше 3 днів.

Щоб знизити неприємні відчуття, рекомендується закапувати очі свіжозавареним та охолодженим чорним чаєм, настоєм череди, промивати відваром ромашки.

Важливо, щоб усі дії погоджувалися з лікарем-офтальмологом. Народні засоби можуть лише доповнювати лікування, а не замінювати його.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама