Алергічний синусит

Алергічний синусит — один з поширених різновидів захворювання. Вже з назви стає зрозумілим, що головна причина розвитку недуги — алергія. Найчастіше у запальний процес включені як верхньощелепні пазухи, так і гратчастий лабіринт. Також однією з ознак такого синуситу вважають набряклість, внаслідок якої слиз, що накопичується в пазухах, не може вільно виходити через носовий хід. Потрапляючи в синуси (приносові пазухи), весь цей слиз застоюється, створює сприятливі умови для зростання бактерій.

Важливо: одне з найчастіших ускладнень алергічного синуситу — інфікування, що призводить до появи гною. Також, якщо лікування не розпочато вчасно або пацієнт займається самолікуванням, є високий ризик розвитку серозної транссудації (збільшеного проникнення рідини крізь тканини до судин), гіперплазії слизової оболонки (швидкого розростання клітин), внаслідок чого утворюються поліпи.

Причини розвитку алергічного синуситу — хто в групі ризику

Алергія, яка є коренем проблеми, може бути реакцією на різні умови та події, природні явища. Практично завжди реакція проявляється відразу після контакту з алергеном, але часом трапляється і накопичувальна алергія. І діти, і дорослі страждають однаково.

Вид алергенуНа що алергічна реакціяСезонністьКоли стан погіршується
Інтермітуючий (сезонний)джерело небезпеки — пилок злакових рослин, різних бур’янів і дерев, також може бути реакція на суперечки непатогенних грибківвесна та літо, але в цілому залежить від кліматичних особливостей регіону проживанняколи на вулиці сухо і спекотно, алергія відчувається гостріше, а в дощовий прохолодний час шанс на реакцію знижується
Персистуючий (не залежить від сезону, цілорічний)реакція відбувається найчастіше на звичайний домашній пил, а також пилового кліща, пліснява, рідше може бути на аероалергени (на шкідливих виробництвах)алергія може проявитися у будь-який моментнайчастіше при контакті з домашніми тваринами (собаки, коти, папуги і навіть рибки), а ще в ситуації, коли пацієнт живе у поганих побутових умовах

Загалом алергічний синусит розвивається у пацієнтів з яскраво вираженою реакцією на подразники, а крім того, у тих, хто часто хворіє. Діти, згідно зі статистикою, хворіють на цю недугу частіше за дорослих, проте є винятки:

  • якщо дорослий пацієнт живе в дуже несприятливих умовах (вогкість, що породжує розвиток грибків та плісняви, відсутність мінімальних побутових умов);
  • проживання у великих містах сприяє виникненню алергічних реакцій (забруднене повітря, вихлоп від автомобілів);
  • у спекотному кліматі більше шансів на алергію, оскільки там більше рослин, а цвітіння відбувається не один, а два чи навіть тричі на рік;
  • якщо людина працює на виробництві, де потенційно є алергени (наприклад, на птахофабриці).

Одним із важливих факторів ризику вважається і спадковість. Зокрема, якщо в одного з батьків є респіраторна алергія, то шанси розвитку такої ж алергії у дитини становлять близько 20%, а якщо в обох батьків — сягають 80%. Найчастіше перші прояви алергії такого типу фіксуються у двох-трирічному віці, трохи рідше — у школі. Однак буває таке, що алергічний синусит уперше діагностується у дорослих, які раніше не мали алергій.

Алергічний синусит — симптоми та діагностика, лікування

Симптоми захворювання можуть бути як загальними, і специфічними. Серед перших відзначають головний біль — він ниючий або нападоподібний, іноді до нього приєднується світлобоязнь. 

Специфічні симптоми, що можуть вказувати на синусит алергічного характеру — це:

  • утруднене носове дихання;
  • жовтий або зелений слиз із носа;
  • постійний свербіж у носі;
  • давлячі, розпираючі відчуття в носі або біля нього, в ділянці щік, перенісся.

Також симптом алергічного синуситу може бути підтверджений рентген-знімком — йдеться про зміни, що відбулися в приносових пазухах. Комп’ютерна томографія придаткових пазух носа — «золотий» стандарт діагностики будь-якого хронічного синуситу, в тому числі й алергічного.  

Якщо говорити про інші методи діагностики, то це:

  • збір анамнезу — докладний, з аналізом;
  • шкірні проби (на неінфекційні та бактеріальні алергени);
  • відеоендоскопія, яка включає обстеження носогорла і порожнини носа;
  • цитологія — дослідження, яке дозволить проаналізувати вміст верхньощелепних пазух і відокремлюваного з носа;
  • аналіз крові визначення кількості еозинофілів.

Також за необхідності призначають МРТ. Лікування алергічного синуситу найчастіше консервативне. Пацієнту призначають препарати з групи антигістамінних, щоб усунути алергічні прояви, а також у схему вводять кортикостероїди (системні та/або топічні). Часто пропонують фізіотерапевтичні методи, які добре себе зарекомендували при легкій та середній тяжкості перебігу захворювання.

Хірургічне лікування також можливе. Оперативне втручання призначають тоді, коли консервативна терапія не дає результатів. У якості результату мають на увазі стійку ремісію, відновлене носове дихання. Також операція знадобиться, якщо діагностована справжня гіпертрофія носових раковин, викривлення носової перегородки, є аномалії носової порожнини або різні патології придаткових носових пазух (наприклад, кісти, поліпи, хронічні гнійний процес).

Алергічний синусит потрібно починати лікувати якомога раніше, щоб не допустити переходу хвороби до хронічної форми. Не варто недооцінювати нежить, списувати все на сезонну алергію, а ось звернутися за допомогою до грамотного фахівця — правильне рішення. Комплексне обстеження та схема лікування на його основі — єдиний правильний шлях для маленького або дорослого пацієнта з алергічним синуситом.

Поширені питання

Коли ставлять діагноз «хронічний алергічний синусит»?

На хронічний вид синуситу з алергічним компонентом вказують такі фактори: більш як три випадки запалення приносових пазух за рік, тривалість захворювання більше ніж три тижні (іноді сягає 12 тижнів). Також про хронічну течію говорять тоді, коли антибіотикотерапія не дає результатів.

Що робити при алергічному синуситі?

Перше, що треба зробити — звернутися до лікаря. Надалі слід чітко виконувати всі розпорядження, щоб стан пацієнта покращувався. Лікування залежатиме не тільки від віку пацієнта та наявності у нього супутніх хронічних або аутоімунних захворювань, але також від виду синуситу, тяжкості перебігу хвороби та інших факторів.

Що не можна робити при алергічному синуситі у дорослих та дітей?

Перше, що категорично заборонено, — це самолікування. Також необхідно підкоригувати харчування, прибравши з раціону продукти, які можуть бути алергенами. Зазвичай рекомендують під час хвороби виключити з меню цитрусові (як самі фрукти, соки з них, желе та інше), горіхи та шоколад, каву. Також, якщо є алергія на рибу та морепродукти, варто відмовитись і від них.

Алергічний синусит — сезонне захворювання?

І так і ні. У регіонах зі спекотним кліматом, де цвітіння рослин відбувається практично цілий рік, синусит такого типу може також виникати у будь-який час. У наших широтах такий синусит найчастіше проявляється навесні та влітку.

Чи потрібні судинозвужувальні краплі при синуситі з алергічним компонентом?

Відповідь на це запитання може дати лікар, який збирає анамнез і бачить реальну картину захворювання. Неправильне застосування таких крапель у ніс може лише ускладнити стан хворого.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама