Грип, ГРВІ, коронавірус: відповіді педіатра на запитання

Грип, ГРВІ, коронавірус: відповіді педіатра на запитання

На запитання «Медправди» відповідає Наргіз Гусейнова, педіатр, керівник дитячої клініки «Айві».

– Наргіз, підкажіть будь ласка – за якими симптомами можна визначити: захворіла дитина грипом, або це гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), або коронавірус?

– Сovid-19, грип – це ОРЗ, але однозначно до них ми ставимось дуже уважно з огляду на те, що у цих інфекцій ймовірність тяжкого перебігу, серйозних ускладнень, показник смертності набагато вище в порівнянні зі звичними для нас ГРЗ.

Тут нам треба розуміти, коли важливо це вміти відрізнити. Якщо брати вірус грипу, то практично завжди. Для лікування вірусу грипу існують препарати з науково доведеною противірусною ефективністю, які вражають вірус грипу, блокують подальший розвиток захворювання, запобігаючи розвитку ускладнень і, відповідно, знижуючи ризик смертності.

Лікарі призначають:
флавовір ФЛАВОВІР – Лікування та профілактика грипу та ГРВІ. Пряма противірусна дія. Дозволений від народження. Дiзнатися більше

Як можна провести «діагностику» за симптомами? Перш за все, потрібно враховувати сезонність. Якщо у нас епідсезон, то ми повинні завжди думати про те, чи не може ця вірусна інфекція бути грипом, наприклад?

Якщо говорити про класичне протікання грипу, то серед його симптомів превалює важка інтоксикація, сильніша слабкість, яку дорослі характеризують, наприклад, такими словами: «мене ніби каток переїхав». Буває, при грипі діти навіть не встають з ліжка, температура 39-40, не збивається. Після цього можуть приєднуватися якісь респіраторні симптоми, перш за все кашель.

Але не завжди буває таке класичне протікання грипу. Є історії, коли перебіг хвороби більш легкий. Провести діагностику нам допомагають швидкі тести, за допомогою яких можливо протягом 5-ти хвилин поставити точний діагноз і, відповідно, призначити ефективне лікування.

Що стосується коронавірусної інфекції, то це вже зовсім інша ситуація. Зараз, в умовах пандемії, ми більш уважно ставимося до поняття епід режиму. Коли хворіємо ми або дитина, то звичайно ж, ми виключаємо будь-які контакти.

Щодо коронавірусу у дітей складається так, що часто батьки навіть не помічають, що дитина перенесла Сovid-19. Частіше зустрічаються два варіанти. Перший – у дитини були соплі, може бути біль у горлі. Потім, через якийсь час, батьки робили тести на антитіла і виявляється у дитини був коронавірус. Інша ситуація, яка часто зустрічається: дитина захворіла, потім одужала, і коли вже у батьків з’явилися більш характерні для коронавірусу симптоми, виявилося що і у дитини теж була коронавірусна інфекція.

При коронавірусній інфекції у нас немає специфічного лікування. Тому, при легкому перебігу Covid-19, дитина не потребує особливої діагностики, і тактика лікування не зміниться. Головне, виключити всі контакти, щоб дитина не заражала оточуючих. При важкому перебігу коронавірусної інфекції, при виникненні ускладнень уже потрібна допомога медичних працівників, і є потреба в поглибленій діагностиці.

– Коли і чим збивати температуру у дитини?

– Це, напевно, одне з найбільш поширених запитань батьків. Відповідь на нього не може бути однозначною. Розкажу все по порядку. У людини є два види імунітету – специфічний і неспецифічний, який ми формуємо в процесі контактування з тими чи іншими вірусами протягом нашого життя. Також в організмі людини є механізм терморегуляції. У нормі він тримає нашу температуру в діапазоні від 36 до 37,5. Він «знає», що вище 37,5 підвищувати температуру не потрібно.
Коли у нас підвищується температура? Коли будь-який вірус, чи бактерія проникли в наш організм і стали пірогенами, тобто речовинами які активно провокують захисне підвищення температури. Гіпоталамус «розуміє», що потрібно боротися, і відбувається зміщення цих цифр (центр терморегуляції отримав сигнал, що не потрібно блокувати підняттям температури), вона зростає, і вже не 37,5, а 38, 39, а в деяких ситуаціях навіть 40. Але не всі батьки розуміють цей механізм.

Батьки повинні знати, що дійсно небезпечні для життя цифри термометра вище 41,6 і 42. І такі показники температури просто неможливі, в разі якщо це банальне ГРЗ. Тобто центр терморегуляції це питання «контролює».

Дійсно високі цифри температури, до 41-42 С можливі тільки в певних ситуаціях, наприклад, при пухлинних процесах, черепно-мозкових травмах. При ГРЗ центр терморегуляції працює добре, і не допустить «небезпечного» підняття температури для дитини.

Для чого я все це розповідала? Для того, щоб батьки розуміли, що підняття температури – це не є зло, а навпаки – явище позитивне. Якщо у нас є підвищення температури – це для Вас знак. По-перше – в організмі щось відбувається. По-друге, що наш імунітет працює, а наш організм чинить опір. І це норма. Тому, активно боротися з температурою немає необхідності. Це твердження стосується більшості ситуацій, які супроводжуються підвищенням температури.

У цій ситуації найважливіше – вміти допомагати дитині. Яким чином? Основне – адекватне відпоювання і контроль загального самопочуття дитини, щоб не пропустити серйозного і небезпечного захворювання дитини. Якщо дитина не буде поповнювати втрачену рідину під час підвищення температури, то може розвинутися зневоднення.

Температуру ми повинні знижувати за потребою. Необхідність така виникає в разі, якщо дитині складно переносити підвищення температури (лихоманку). Перш за все, ми орієнтуємось не на цифри термометру, хоча я розумію, як батьки за них переживають. Ми повинні орієнтуватися тільки на самопочуття самої дитини. Якщо дитина почувається чудово, але при цьому у неї 38,7 і навіть 39, просто даємо дитині багато пити і спостерігаємо за її станом. Але якщо у дитини температура 37,8, але при цьому у неї, наприклад, дуже сильний головний біль, то можна дати жарознижуючі для того, щоб полегшити її самопочуття.

Але постійно не давати температурі піднятися – це не правильно, тому що ми заважаємо організму боротися! Організм намагається боротися, а ми навпаки, говоримо йому: ти поки «посидь, не роби ніяких заходів, не борись». І ще раз наголошую на тому, що ці рекомендації стосуються банальних ГРЗ.

Чим ми збиваємо температуру? Є тільки два безпечних для дитини жарознижуючих засоби: ібупрофен та парацетамол. Те, що іноді рекомендують мами, бабусі або навіть медпрацівники – збивати температуру у дитини за допомогою анальгіну, аспірину, німесилу, мефенамінової кислоти і т.д. дітям, категорично не можна. І, даючи дітям такі препарати, ми можемо спровокувати набагато гіршу і серйозну ситуацію, ніж лихоманка при ГРЗ.

Лікарі призначають:
флавовір ФЛАВОВІР – Лікування та профілактика грипу та ГРВІ. Пряма противірусна дія. Дозволений від народження. Дiзнатися більше

– В яких ситуаціях критично важливо збивати температуру у дитини?

– Для початку нагадаю, як себе вести батькам, коли у дитини температура. Перше – ні в якому разі дитину «не кутати». Дитину потрібно роздягнути, але лишити мінімальний одяг – маєчка, трусики. Не забуваємо про прохолодне свіже повітря в приміщенні.

Друге – постійно пропонувати дитині пити водичку. Якщо дитина не хоче пити воду, то можна давати все, що може і хоче пити дитина. Аби дитина багато пила. Але необхідно пам’ятати, що чай – це не найкращий напій для запобігання зневоднення, тому що чай містить кофеїноподібні речовини, які посилюють продукцію сечі, що може привести до додаткової втрати рідини. Якщо дитина не зневоднена, то вона повинна мочитися приблизно кожні 4 години світлою сечею.

Далі ми дивимося на стан дитини: якщо дитина млява, але лежить, дивиться мультики і з Вами контактує, то ми можемо і не знижувати температуру.

У яких випадках потрібне зниження температури у дитини і термінового огляду лікаря?

Перша – ви помічаєте симптоми зневоднення – дитина починає менше пісяти, суха шкіра, сухі слизові і ін. симптоми зневоднення. У цих ситуаціях потрібно посилювати питний режим, знижувати температуру і звертатися до лікаря.

Друга ситуація, коли потрібне термінове звернення до лікаря, коли крім температури, Ви бачите на тілі дитини плями, які не зникають при натисканні. Ці плями нагадують крововиливи. Особливо якщо вони розташовуються на нижній частині тулуба, (але можуть розташовуватися не тільки там). Це вже дуже небезпечна, загрозлива для життя ситуація, яка вимагає якнайшвидшого звернення до медичних працівників.

Третій момент, якщо у дитини виникають судоми. Тут обов’язково потрібно жарознижуюче. Але тут важливо розуміти, фебрильні судоми виникають не залежно від тих цифр, які є на градуснику. Якщо раніше вважалося, що фебрильні судоми пов’язані з високою температурою, то тепер відомо, що вони можуть виникнути навіть на температуру 37,5. І, на жаль, більш раннім зниженням температури в даному випадку ви не зможете запобігти фебрильним судомам.

Четверта ситуація, якщо дитина перестає контактувати, є зміни у свідомості дитини, вона апатична, не реагує на спроби її розбудити, треба терміново давати жарознижуюче дитині і звертатися до медичних установ.

П’ята ситуація – лихоманка у дитини молодше 2 місяців

Шосте – в разі якщо у дитини сильний головний, що не піддається контролю анальгетиками або жарознижувальними засобами, або безперервна блювота.

Всі перераховані ситуації вимагають зниження температури і НЕГАЙНОГО звернення до медустанови за допомогою.

– Які критерії ще можуть говорити про те, що потрібно негайне звернення до лікаря при підвищенні температури у дитини?

– Є необхідність звернутися до лікаря при наявності високої температури, якщо:

  • дитина до 6 місяців;
  • неможливість контролювати лихоманку, незважаючи на прийом жарознижуючих засобів;
  • неможливість адекватно заповнювати втрати рідини (дитина відмовляється пити, у дитини пронос, блювота);
  • якщо дитина вже була оглянута лікарем з приводу справжнього захворювання, але її стан погіршився або з’явилися нові симптоми.

Наявність одного з вищезазначених симптомів вимагає звернення до лікаря.

Лікарі призначають:
флавовір ФЛАВОВІР – Лікування та профілактика грипу та ГРВІ. Пряма противірусна дія. Дозволений від народження. Дiзнатися більше

– Чи можна гуляти з дитиною на вулиці, якщо у неї температура до 38?

– Насправді, немає таких заборон. Головне – самопочуття дитини. Бувають історії, що у дитини температура 38, а вона себе чудово почуває, чекає з туфельками біля вхідних дверей і проситься гуляти на вулицю. А мама каже, – «не можна, у тебе температура».

Якщо чудова погода на вулиці й у дитини температура, навіть 38 з копійками, чому б не погуляти на свіжому повітрі. Звичайно, виключаючи контакти з іншими дітьми. Важливо пам’ятати, що в цей момент дитина залишається заразною. Коли у дитини температура, звичайно ж ми не гуляємо в заметіль, дощ, сніг, і в період великої спеки. Найголовніший індикатор – стан дитини.

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама