Експерти пояснили, чому багато хворих відмовляються приймати статини

Експерти пояснили, чому багато хворих відмовляються приймати статини

Статини є одним з основних видів ліків, що використовуються для лікування високого рівня холестерину, або гіперхолестеринемії. Статини допомагають знизити синтез холестерину в печінці та збільшити засвоєння холестерину з крові клітинами, що призводить до зниження загального рівня холестерину.

Крім цього, статини також мають антиоксидантні та протизапальні властивості. Ці препарати часто використовуються у профілактиці серцево-судинних захворювань та інсультів. Однак багато хворих відмовляються приймати статини, стверджуючи, що вони викликають побічні ефекти. Чи це так насправді?

Про ефект друцебо…

Раніше вважалося, що статини спричиняють нестерпність у 50% пацієнтів. Вчені спростували це припущення. Проведений ними аналіз 176 досліджень за участю 4 143 517 добровольців по всьому світу показав, що ці ліки вкрай рідко викликають побічні ефекти. Прояви останніх пов’язані з такими факторами, як споживанням алкоголю, діабетом, ожирінням, прийняттям певних ліків (наприклад, блокаторами кальцієвих каналів), і становить не більш ніж 5%.

Що ж до досліджень, у яких вказувалося, що побічні ефекти статинів становлять 17%, то експерти пояснюють це ефектом друцебо, тобто коли люди налаштовані на найгірший вплив препарати.

… і ноцебо

Нещодавно вчені Імперського коледжу Лондона (Велика Британія) провели дослідження за участю 62 осіб. Усі вони отримали 12 пакувань ліків. У чотирьох флаконах були статини, у чотирьох інших — ідентичні пігулки плацебо, а останні чотири були пусті.

Добровольці мали протягом року приймати пігулки та записувати свій стан після кожної, оцінюючи його за шкалою від 1 до 100.

Згідно з результатами, 90% побічних ефектів статинів обумовлені так званим ефектом ноцебо, коли препарати спочатку приписують негативний вплив.

— Деякі люди відчувають нестерпність статинів, але вона не спричинена їхньою хімічною дією. Скільки разів трапляється таке: ви подумали про їжу і — розплакалися. Але це не їжа змушує вас плакати, а думка, — зазначив професор кардіології Даррел Френсіс.

Експерти рекомендують не відмовлятися від статинів та довіряти їх лікувальним властивостям. Така думка може підвищити ефективність лікування та покращити самопочуття.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Вчені ідентифікували білок, який допомагає зберегти ясність розуму навіть у похилому віці
З віком відбувається зниження когнітивних функцій,...
Зайва вага викликає у чоловіків занижену самооцінку та депресію: дослідження
За даними Всесвітньої організації здоров’я (ВООЗ),...
Реклама