Як мікробіом впливає на здоров’я мозку

Дата створення: 08 Серпня 2022
Дата оновлення: 20 Квітня 2023
Як мікробіом впливає на здоров'я мозку

Доведено, що крихітні мікроби, які є в шлунково-кишковому тракті, можуть впливати й на думки. Існує 3 способи, як це може статися

1. Блукаючий нерв

Вважається, що кишківник і мозок тісно пов’язані через вісь «кишківник-мозок». Щоб зрозуміти, як сигнали з кишківника можуть досягати мозку, багато вчених зосередилися на вивченні блукаючого нерва. Він найдовший з усіх черепних та проходить від стовбура мозку до товстої кишки.

Дослідження показують: те, що відбувається в кишківнику, впливає на мозок. Можливо, мікробіом може безпосередньо впливати на сигнали, що передаються блукаючим нервом у мозок.

2. Імунна система

Більшість імунної системи розташована в кишківнику. І там реагує на інформацію, подану зовнішнім світом, у тому числі мікробіомом.

На думку вчених, мікробіом кишківника та імунна система перебувають у  двосторонньому зв’язку та постійно впливають один на одного. Наприклад, запалення кишківника пов’язано з підвищеним ризиком розвитку депресії.

Вважається, що стан кишкового мікробіому впливає на імунітет декількома способами. Також фахівці припускають, що сигнали мікробіому потрапляють у кровообіг та досягають мозку. А звідти впливають на імунну систему.

3. Метаболіти мікробіому

Щодня ми споживаємо неймовірну кількість різноманітних речовин, які організм здатний легко розщепити. Так, вуглеводи у хлібі швидко перетворюються на глюкозу, яку ми засвоюмо через слизову оболонку кишківника. Попри нам бракує ферментів для розщеплення низки харчових компонентів. І тут можна отримати невелику допомогу мікробіому.

Так, кишківник не може поглинати чи розщеплювати клітковину. Але коли певні бактерії в кишківнику вступають у контакт з її волокнами, то перетравлюють їх та виробляють молекули, так звані коротколанцюгові жирні кислоти (SCFA).

Дослідження показують, що вищі рівні SCFA у кишківнику пов’язані з нижчим рівнем кортизолу. Також вважається, що SCFA можуть заспокоїти запалення та, відповідно, покращити здоров’я мозку і навіть настрій. З цього випливає: те, що відбувається у нашому мозку, насправді є відображенням того, що відбувається у тілі.

Читайте також: Кишкові бактерії сприяють довголіттю: дослідження

medpravda
Автор: Редакція Медправда
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама