Сергій Лупир про глаукому

Сергій Лупир про глаукому

Прослухати аудіоверсію

«Медправда» продовжує офтальмологічну серію інтерв’ю під назвою «Як це лікується». Сьогодні розмовляємо з офтальмологом вищої категорії, кандидатом медичних наук, викладачем медичного університету – Сергієм Лупирем.

– Сергію Анатолійовичу, тема нашої сьогоднішньої розмови – глаукома…

– Глаукома – дуже серйозне захворювання. Йому, як і коханню, кожен вік підвладний. Воно вимагає від хворої людини максимальної до себе уваги та дуже ретельного дотримання всіх приписів лікаря.

– Розкажіть, будь ласка, про це захворювання, і як воно проявляється?

– Глаукома – це захворювання зорового нерва. Традиційно вважається, що глаукома – це захворювання, при якому підвищується внутрішньоочний тиск. І дійсно, у більшості видів глаукоми внутрішньоочний тиск підвищується. Але основний патологічний процес при глаукомі відбувається у зоровому нерві.

– Давайте одразу з’ясуємо, що таке внутрішньоочний тиск, і чи пов’язаний він із якимись ще тисками, артеріальним, наприклад?

– Внутрішньоочний тиск – це сила, з якою тисне вміст очного яблука, тобто сила внутрішня, спрямована назовні. Вона залежить від двох факторів. Перший – як продукується внутрішньоочна рідина, тобто рідке середовище, що наповнює вільний простір очного яблука. Другий чинник – клапани, через які рідина відтікає.

Внутрішньоочний тиск характеризує баланс між продукцією внутрішньоочної вологи та її відтоком. Якщо у людини правильно працює фільтраційний апарат чи т.зв. клапанний апарат, то внутрішньоочний тиск підвищуватися не повинен.

– Від чого може підвищуватися тиск, чи є якісь провокуючі фактори?

– Говорять, що глаукома – це мультифакторне захворювання. Глаукома буває вроджена (рано набута чи ювенальна) та глаукома вже дорослої людини. Причини трохи відрізняються. Якщо ми говоримо про вроджену глаукому, то причиною підвищення внутрішньоочного тиску є порушення формування фільтраційного апарату. Можуть бути різні особливості, але загалом можна сказати, що при вродженій глаукомі у нас погіршується відтік рідини через недорозвинений фільтраційний апарат.

Глаукома рано набута чи ювенільна глаукома раннього віку, яка може розвиватися у віці 25-30 років, має кілька механізмів. З одного боку, недостатньо сформована система відтоку рідини. Вона працює, але недостатньо ефективно. І потім рано чи пізно починається її дисфункція.

Глаукома первинна, чи т.зв. глаукома дорослої людини (30-40 років і старше) – це глаукома, яка залежить від багатьох факторів. Найчастіше її причиною є погіршення відтоку очної рідини. Тиск підвищується через те, що внутрішньоочна рідина або водяниста волога погано потрапляє в кут передньої камери, де знаходяться ультрафільтраційні структури. Внутрішньоочна волога погано відтікає по судинах, з ока виходить, але далі по судинах відходить важко. Банальний однобічний атеросклероз. А з іншого – у людини з часом знижується толерантність волокон зорового нерва.

Є таке поняття як нормотензивна глаукома. При цьому стані, навіть за наявності нормального внутрішньоочного тиску (він може бути вищим за середні значення, але не виходить за межі норми), зоровий нерв відчуває якийсь патологічний вплив з боку тиску ока, і починаються дегенеративні процеси, які є основними симптомами глаукоми.

– Як людина відчуває зміну внутрішньоочного тиску?

– Майже ніяк. Іноді, у певних випадках, підвищення внутрішньоочного тиску може спричинити набряк рогівки, і тоді людина починає помічати кола навколо джерел світла. Найчастіше підвищення внутрішньоочного тиску відзначається вранці. Транзиторне нічне підвищення внутрішньоочного тиску може призвести до невеликого набряку рогівки. Але гострота зору при цьому не страждає. Це стосується відкритокутової глаукоми.

Якщо має місце закритокутова глаукома, то тиск підвищується різко, і це супроводжується вираженим больовим синдромом, почервонінням ока, і можуть виникати симптоми, які на перший погляд здаються зовсім не пов’язаними з офтальмологією. Наприклад, біль може «віддавати» під лопатку чи підребер’я. Іноді біль може викликати порушення роботи кишечника. Можлива навіть діарея в людини. Описано випадки, коли пацієнти з нападом закритокутової глаукоми потрапляли до інфекційних лікарень, і їм там лікували харчові отруєння чи інфекційні захворювання.

– Гострий стан буває чимось спровокований, наприклад, травмою чи різкими рухами, чи виникає з нізвідки?

– Практично звідки. Але для цього є певні анатомічні особливості. Вузький кут передньої камери, може бути широка зіниця. В силу порушення балансу вегетативно-нервової системи, у людини зіниця може бути трохи більше ніж у середньостатистичної людини і відзначається підвищена продукція вологи.

Гострий напад закритокутової глаукоми може статися при супутніх захворюваннях запалення судинного тракту, наприклад, при увеїті (запаленні судинної оболонки ока, в даному випадку йдеться про передній увеїт, запалення райдужної оболонки переднього краю) та ін. Також при початкових стадіях катаракти кришталик : він «піднімає» райдужку, райдужка закриває шляхи відтоку, і ми отримуємо закритокутову глаукому. Вона буде т.зв. вторинною, і ще називається факотопічна.

– Внутрішньоочний тиск якось пов’язаний з артеріальним тиском і загальною кількістю рідини в організмі?

– Дуже навіть пов’язано. По суті, у нас завжди має бути баланс між внутрішньоочним і артеріальним тиском. Люди зі зниженим артеріальним тиском більш схильні до такого захворювання, як глаукома. Тут прямої залежності немає, але якщо у людини низький тиск, то після 40 років йому рекомендується перевіряти стан очей у офтальмолога.

Що стосується рідини, то якщо її багато, вона починає виходити: частина природним способом, частково – у тканинне середовище, і ми бачимо набряклість, у тому числі рідина може «йти» і всередину ока (збільшення секреції). На цьому ефекті, до речі, заснована одна з діагностичних проб. Їх багато, але одна з них – це навантажувальна проба. Коли спочатку людину просять випити певну кількість рідини, а потім вимірюють внутрішньоочний тиск. Тиск вимірюється до та після і порівнюється.

– У чому полягають основні прояви глаукоми, при яких симптомах людина має насторожитися?

– На жаль, крім тих прикладів гострої закритокутової глаукоми, що супроводжується вираженими симптомами (почервоніння, погіршення зору, болем в оці), інші прояви глаукоми не мають гостро виражених симптомів. Людина може пальцем доторкнутися до ока, що болить, воно буде досить щільним, як кістка на лобі умовно. Це свідчить про дуже високий рівень внутрішньоочного тиску. Але найчастіше глаукома немає виражених симптомів.

– Яке підступне захворювання…

– Так, і його підступність у тому, що з одного боку – немає виражених симптомів. З іншого боку – оскільки це захворювання зорового нерва, а нервові клітини не відновлюються – йде поступове, повільне, практично непомітне відмирання волокон зорового нерва. Але природа все так влаштувала, що частина центрального нерва, який відповідає за найголовніше – гостроту зору, відмирає в останню чергу. Насамперед псується периферичний зір, і це дуже важко помітити. Часто люди наголошують на погіршенні роботи одного ока, коли інше око закрили. Якщо є глаукома, одним оком вони бачитимуть лише те, що попереду. А те, що збоку, видно не буде.

– Тобто глаукома – не симетричне захворювання, воно може виявитися одному оці, а інше залишається здоровим?

– Абсолютно вірно. Ми можемо мати захворювання тільки одному оці, чи різні стадії захворювання на двох очах.

– Як виявити глаукому?

– Виявити самому можна лише на розвинених стадіях глаукоми. Щоб діагностувати глаукому потрібно регулярно відвідувати офтальмолога, починаючи з 40 років. Важливо перевіряти внутрішньоочний тиск кожні три-чотири роки.

Після 40 років багато людей користуються окулярами для зору. І коли ви приходите в оптику, то там, поряд із приладом, який визначає оптичні параметри зору, завжди стоїть прилад, який вимірює внутрішньоочний тиск. Дуже важливо проводити вимірювання внутрішньоочного тиску. Раніше це була не зовсім комфортна процедура: використовувалися грузики (тонометри Маклакова), а око знеболювалося за допомогою крапель. Сучасні апарати забезпечують дуже комфортний вимір. Є прилади, де використовується стиснене повітря, і це трохи відчутно, але лише на кілька секунд. А є сучасніші прилади, де тиск вимірюється шляхом торкання, і це взагалі безболісно.

Прослухати аудіоверсію

– А якщо людина не має такої неприємної спадковості, як глаукома, вона все одно повинна бути пильною?

– Безумовно, кожні кілька років потрібно проводити контроль внутрішньоочного тиску.

– Чи є люди, які можуть вважатися групою ризику і бути схильними до такого захворювання, як катаракта?

– Практично, у групі ризику всі люди, які мають супутні загальносоматичні захворювання (захворювання ендокринної, серцево-судинної системи та ін.) та потребують профілактичного контролю офтальмолога. Навіть, наприклад, якщо у людини патологія нирок, що часто спричиняє гіпертонію, ми теж маємо показати такого пацієнта офтальмологу, тощо.

– Лікарю, це лікується?

– Якщо Ви запитаєте мене: лікар це лікується? Я скажу: так. Але якщо Ви уточните та поставите питання: чи можна це вилікувати? На це запитання відповім: ні. Тому що глаукома – прогресуючий повільний стан зорового нерва. Але ми можемо суттєво уповільнити розвиток цього захворювання.

Якщо людина приходить до офтальмолога, їй вимірюють очний тиск та поля зору, які є одними з основних критеріїв для діагностики глаукоми Якщо ми призначаємо правильне лікування, то на якихось 5, 10 чи навіть 15% поле зору може покращитись. Але ті нервові клітини, які вже померли, де стався некроз, ми повернути до життя не зможемо. Тому основне лікування глаукоми полягає у стабілізації процесу в існуючих межах.

– Чи існують профілактичні заходи, які Ви могли б порадити тим, у кого ще не розвинулася глаукома?

– Як такої профілактики не існує. Варто повноцінно обстежитись, спробувати знайти анатомічні передумови для глаукоми та проаналізувати спадковість. Якщо ми знатимемо свої ризики, ми зможемо «зловити» глаукому на ранніх стадіях.

– Які способи лікування глаукоми?

– Є два способи лікування глаукоми: медикаментозний та хірургічний. Медикаментозне лікування полягає у підборі різних гіпотензивних крапель, які знижують тиск за рахунок підвищення  відтоку рідини (посилення існуючих або відкриття альтернативних способів відтоку рідини) та крапель, які зменшують продукцію водянистої вологи. Баланс крапель, що застосовуються, призводить до того, що тиск стабілізується і глаукома сповільнюється. Але повністю зупинити розвиток глаукоми насправді дуже важко. Ми можемо суттєво уповільнити прогрес хвороби.

– Скільки коштує таке лікування, чи дорогі краплі, що потрібні для лікування глаукоми?

– Краплі недорогі. У порівнянні з одержуваним ефектом – збереженням зору, це взагалі нічого не варте. У середньому крапельки можуть коштувати близько 10 дол. Флакона зазвичай вистачає приблизно місяць. Вони застосовуються щодня 1 або 2 рази на день.

– Це курсове лікування чи це краплі на все життя?

– Не люблю термін «на все життя», звучить дуже сумно. Ці краплі потрібно капати постійно. Але є звикання. І якщо людина почала капати призначені їй офтальмологом краплі, то вона повинна регулярно перевірятися у лікаря. Якщо людина застосовувала краплі рік, то на другому році вони можуть стати неефективними і буде потрібна корекція лікування.

– Чи може людина самостійно лікувати внутрішньоочний тиск?

– Катастрофічна помилка – лікувати глаукому образно кажучи, в аптеці. Умовно запитуючи у аптекаря, а що Ви мені порадите? Це може призвести до втрати зору.

– Розкажіть, будь ласка, про оперативне лікування глаукоми?

– Хірургічне лікування глаукоми дуже поширене і в Україні, і в усьому світі. Це не завжди дає ідеальну ефективність, але таке лікування дуже часто допомагає вирішити проблему якісно та безпечно.

Але після операції також потрібно спостерігатися у фахівців, щоб зрозуміти, що додаткові шляхи відтоку, які ми створили під час операції, працездатні. Адже згодом ці шляхи відтоку можуть заростати, оскільки організм має тенденцію до самовідновлення, і шляхи відтоку згодом можуть перестати функціонувати.

Способів оперативного лікування глаукоми може бути кілька. Може бути проведена корекція лазером, і таким чином відновлюється прохідність протоки. Є відкрита операція через мікророзрізи, коли вирізаються шляхи відтоку чи вставляються трубочки, через які поліпшується відтік рідини.

– Після операції не потрібно буде користуватися гіпотензивними краплями?

– Все дуже індивідуально. Буває, людина застосовує кілька препаратів, і операція може замінити один із них, це все визначає офтальмолог. Буває достатньо операції. А буває і так, якщо, наприклад, це вторинна закритокутова глаукома, видаляють катарактальний каламутний кришталик, що знижує гостроту зору і підвищує внутрішньоочний тиск. Так ми «вбиваємо» двох зайців: лікуємо катаракту та ставимо штучний кришталик, знижуючи внутрішньоочний тиск.

– Тобто глаукома та катаракта можуть бути разом?

– Так, і хірург може ці дві патології одночасно під час оперативного втручання ефективно усунути.

– Що відбувається, якщо не лікувати глаукому?

– Це питання, на яке я можу відповісти точно. Якщо не лікувати глаукому, то у 99% випадках вона призведе до сліпоти.

– Через який період часу глаукома може призвести до сліпоти, якщо її не лікувати?

– Глаукома – це захворювання зорового нерва, у якому підвищується внутрішньоочний тиск і обмежуються поля зору, а згодом відзначається обмеження видимості із боку центрального поля, тобто гостроти зору. Так ось, стійкість волокон зорового нерва може бути дуже різною. Якщо стійкість більша, то глаукома до повної сліпоти може протікати і п’ять, і десять років. А може статися і за 1-2 роки, якщо, наприклад, ми маємо високий внутрішньоочний тиск та високу чутливість волокон.

Тому глаукома – це вкрай небезпечне захворювання, тому що вона починається і протікає без виражених симптомів, але повільно та невідворотно погіршує зір.

– Скільки приблизно коштує операція?

– Не можу сказати точно. Якщо питання стоїть лише про хірургічне створення шляхів відтоку, це не дуже дорого. А якщо імплантація, то це може коштувати і понад 1 тис. дол. Оскільки вартість самого кришталика може бути про близько 1 тис. дол.

– Як часто глаукома зустрічається у людей після 40-60 років, який відсоток людей страждає від цього захворювання?

– Відсоток людей загалом невеликий, але він зростає з віком. В Україні щороку діагностують близько 20-30 тис. випадків глаукоми. Щороку кількість людей з глаукомою збільшується. У дорослого поліклінічного офтальмолога глаукома займає значну частку його прийому. Є навіть окрема підспеціальність – офтальмолог-глаукоматолог.

– Якщо ми «зловили» захворювання на ранній стадії, і проводимо адекватне лікування, чи зможе людина жити повноцінним життям?

– Безперечно. Головне вчасно звернутися до спеціалістів. Для лікування можуть бути призначені гіпотензивні краплі (що знижують тиск), а також нейротропна терапія («підтримка» нервових волокон) та ін.

– Чи збігаються українські протоколи лікування глаукоми з європейськими, і чи є на нашому ринку доступ до сучасних препаратів для лікування глаукоми?

– На ці два запитання відповідаю однозначно ствердно. Всі протоколи ідентичні, і препарати завдяки ринковій системі представлені в достатній кількості. Тут хотів би звернути увагу лише на одну важливу деталь. Є краплі у флакончиках, із застосуванням консерванту, а є одноразові. Безумовно, краще застосовувати краплі без консерванту. Також часто рекомендується застосовувати захист у вигляді штучної сльози, яка змиватиме консерванти та підживлюватиме поверхню ока якимись корисними речовинами, наприклад, сіллю гіалуронової кислоти.

– Що б Ви могли порадити на завершення щодо профілактики глаукоми?

– Жінкам після 40 років раз на два роки рекомендується перевіряти внутрішньоочний тиск на прийомі у офтальмолога. Чоловіки рідше страждають на це захворювання, але їм також рекомендується профілактичне відвідування офтальмолога 1 раз на 24 роки.

Прослухати аудіоверсію

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама