Запаморочення

Під запамороченням визначають відчуття нудоти, дурноти, втрати рівноваги, переміщення навколишніх предметів. Системне запаморочення може супроводжуватися нудотою, блювотою, нестійкою ходою.

Причини

Стан обумовлений хворобами відділів внутрішнього вуха, що відповідають за сприйняття положення тіла в просторі (лабіринтит, хвороба Меньєра), мозочка, стовбура головного мозку та нервових трактів, що пов’язують внутрішнє вухо зі стовбуром головного мозку та мозочком (вестибулярна мігрень, вестибулярний нейроніт.

Іноді запаморочення може з’являтися при низькому рівні цукру крові, важкій анемії, низькому кров’яному тиску, або як побічна дія від прийому деяких лікарських препаратів (препарати з ототоксичною дією: стрептоміцин, неоміцин, канаміцин, гентаміцин)

Що повинно насторожити?

Приводом для звернення за лікарською допомогою буде поєднання головокружіння з блювотою, головним болем, болем у шиї, труднощами при ходьбі, непритомністю, порушеннями слуху, зору, мови, утрудненим ковтанням, труднощами при спробі рухати руками або ногами.

Обстеження

Лікар уточнює симптоми та захворювання в минулому. А потім, в залежності від клінічної ситуації, призначить проведення лабораторних та інструментальних обстежень: рівень глюкози крові, концентрацію кисню в крові, тест на вагітність. Додатково проводять магнітно-резонансну томографію (МРТ) з контрастним посиленням та спеціальні тести для виключення патології вестибулярного апарату.

Як лікується запаморочення?

Якщо причиною стану є прийом лікарських препаратів, то вам порекомендують відмовитися від нього або замінити іншими.

Для зменшення або припинення нудоти та блювоти можуть призначити прометазин-Львовдіалік (Prometazine) або піпольфен.

При запамороченні пов’язаному із захворюваннями внутрішнього вуха  призначають діазепам (Diazepam). При хворобі Меньєра, лабіринтиті чи вестибулярному нейроніті призначають препарати бензодіазепінового ряду: вертінекс, діазепекс (Prochlorperazine), або  антигістамінні препарати: діазолін (Mebhydroline), тавегіл (Clemastine).

Вам можуть дати загальні рекомендації: 

  • не дивитися вгору при нахилі вниз і вперед;
  • зберігати речі в легкодоступних місцях;
  • повільно міняти положення тіла;
  • виконувати певні вправи (вам їх покаже лікар) для очей, голови та інших частин тіла;
  • пройти курс вестибулярної реабілітаційної терапії.

Особливості запаморочення у людей літнього віку

З віком запаморочення виникають більш часто. Зростає ризик падінь, а препарати для полегшення головокружіння у літніх пацієнтів викликають сонливість. Цій категорії пацієнтів підходить курс фізіотерапевтичного лікування, виконання загальних фізичних вправ, спрямованих на зміцнення м’язової системи.

Ключові моменти

Причиною запаморочення можуть бути препарати, що впливають на внутрішнє вухо або відділки головного мозку, що відповідають за рівновагу.

Симптомами є нудота, втрата рівноваги, відчуття передобморочного стану, відчуття руху навколишніх предметів.

Запаморочення, що поєднується з сильним головним болем, втратою свідомості або іншими неврологічним порушеннями, вимагають негайного звернення за лікарською допомогою.

Деякі лікарські препарати допомагають полегшити запаморочення.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Промивання носа при синуситі
Як правильно робити промивання носа при синуситіЯк...
Чи може молочниця пройти сама
Чи проходить молочниця самаЩо треба зробити, щоб м...
Реклама
Реклама