Переломи зап’ястя

Променевозап’ястний суглоб складається з двох кісток передпліччя, ліктьової та променевої, а також з восьми кісток зап’ястя.

Переломи нижньої третини передпліччя (перелом Колліса, перелом Сміта)

При переломах нижньої третини передпліччя говорять, якщо ламається ліктьова чи променева кістка.

Механізм виникнення

Виникає коли людина при падінні намагається пом’якшити удар і падає на витягнуту кисть з відведеним назад зап’ястям. При цьому ближче до зап’ястя променева кістка ламається, а її уламок зміщується до тильної сторони кисті. Іноді це стає помітним неозброєним оком. Такий же механізм перелому у ліктьової кістки. Обидва види перелому називають переломом Колліса. Такі переломи характерні для літніх людей через зменшення щільності кісток (остеопороз).

Якщо людина падає на витягнуту вперед кисть або при ударі тильної сторони зап’ястя, наприклад, спортивною ключкою, уламок променевої кістки зміщується вниз до долоні. Це перелом Сміта. Перелом променевої кістки може поширюватися на зап’ястя.

Ускладнення

Пошкодження серединного нерва та порушення іннервації деяких пальців.

Симптоми

Зап’ястя набрякає, болить. Пальпація болюча. Німіє кінчик вказівного пальця. Ускладнено рух по поєднанню мізинця та великого пальця.

Діагноз

Лікар огляне кисть та призначить рентген-дослідження зап’ястя. Може знадобитися комп’ютерна томографія (КТ) травмованої ділянки руки.

Лікування

В місце перелому вводять препарат Лідокаїн (Lidocaine), та проводять зіставлення кісткових уламків (закрита репозиція). Іноді для цього потрібна операція (відкрита репозиція). Потім накладають гіпс на 3-6 тижнів.

У складніших випадках з пошкодженням зап’ястя проводять операцію з фіксацією відламків кісток пластиною, спицями, штифтами. Це дозволяє активно використовувати зап’ястя.

Щоб уникнути тугорухливості, лікар дає рекомендації ворушити пальцями, рухати ліктем. Для контролю набряку руки, треба тримати її в піднесеному стані. Після перелому сила та гнучкість зап’ястя відновлюється протягом тривалого часу: від 6 до 12 місяців.

Переломи човноподібної кістки

Човноподібна кістка розташована біля основи великого пальця. Вона травмується частіше, ніж всі інші кістки зап’ястя.

Механізм травми

При падінні людина намагається пом’якшити удар і витягує руку. Такий перелом викликає порушення кровопостачання човноподібної кістки, через що погіршується загоєння, а кістка може зруйнуватися.

Ускладнення

Відмирання тканини (остеонекроз) призводить до остеоартриту та інвалідності. У 5-10% людей перелом може не зростися зовсім, навіть у разі правильного лікування.

Симптоми

Великий палець набрякає, болючий при пальпації. Обертання зап’ястя утруднено.

Діагноз

Лікар оглядає зап’ястя та проводить рентген-дослідження. Якщо на рентгені перелом не вдається виявити, то проводять магніторезонансну томографію (МРТ). У разі відсутності такої можливості, діагноз встановлюють за результатами огляду. Через 2 тижні проводять повторне рентген-дослідження, на якому перелом вже видно.

Лікування

Накладають гіпсову пов’язку на 8 тижнів. При зміщенні кісток проводять операцію. Для повного загоєння потрібно до 4-х місяців.

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама