Переохолодження (гіпотермія)

Гіпотермія – це зниження температури тіла, що викликається низькою температурою навколишнього середовища. Гіпотермія ускладнюється порушенням серцево-судинної діяльності та призводить до смерті.

Механізм розвитку

Гіпотермія розвивається, якщо організм втрачає тепла більше, ніж отримує від фізичного навантаження або зовнішніх джерел тепла: сонця або багаття. Тепловтрати збільшуються, якщо людина знаходиться на вітрі або в холодній воді. Гіпотермія розвивається за 15 хвилин після потрапляння до холодної води. Діти переносять гіпотермію краще за дорослих людей. Зафіксовані випадки виживання однорічних дітей та трохи старших за один рік після знаходження в крижаній воді протягом години.

Групи ризику

Інсульт, судоми, гіпоглікемія, інтоксикація призводять до знерухомлення тіла. Це підвищує ризик смерті.

Тривале знаходження в прохолодній воді при температурі навколишнього середовища 13 °С-16 °С.

Маленькі діти та люди похилого віку, оскільки вимагають турботи з боку інших людей.

Люди, які страждають від зниженої функції щитоподібної залози (гіпотиреоз) або з інфекційними захворюваннями.

Люди, що вживають алкоголь в непомірних кількостях.

Симптоми

Починається сильним ознобом і стукання зубів. Далі озноб припиняється, рухи сповільнюються, думки плутаються, порушується сприйняття реальності. Людина стає млявою та хоче прилягти. Пульс і дихання вповільнюється, але серцевий ритм зберігається досить довго. В кінці настає кома та смерть. Об’єктивно смерть настає, коли температура тіла опускається нижче за 28 °С.

Діагноз

Гіпотермію діагностують при температурі тіла в прямій кишці нижче за 35 °С. Краще застосовувати електронний термометр, тому що він показує значення нижчі за 34 °С. Для визначення наявності серцебиття застосовують ЕКГ, тому що серце може битися, а пульс визначатися не буде.

Лікування

Потрібно зняти мокрий одяг і висушити тіло. Потім постраждалого краще загорнути в теплу ковдру та перемістити до теплого приміщення. Всередину дають теплі рідкі напої. Якщо потерпілий не приходить до тями, то його треба транспортувати до лікарні. Штучне дихання та непрямий масаж серця проводити не можна! Переміщують потерпілого вкрай обережно тому, що будь-який випадковий поштовх або струс може привести до аритмії та зупинки серця.

У лікарні потерпілому проводять теплі кисневі інгаляції. Внутрішньовенно вводять підігрітий розчин для інфузій, наприклад, натрію хлорид (Sodium chloride). Такий же теплий розчин вводять через катетери до сечового міхура, шлунку, черевної та грудної порожнини. Проводять гемодіаліз з підігрітою та збагаченою киснем кров’ю.

При затрудненні дихання потерпілому вводять трубку до трахеї (інтубація) та підключають до апарату штучної вентиляції легенів.

При зупинці серця проводять СЛР. Реанімацію припиняють тільки в разі, якщо ознаки житті не з’являються після обігріву.

Особливості у літніх людей

З віком змінюється реакція на холод: зменшується здатність відводити кров від кінцівок до внутрішніх органів, а також зменшується жировий прошарок на тілі.

Ускладнюють ситуацію й хронічні серцево-судинні захворювання, вікове зниження ефективності роботи щитоподібної залози, низька м’язова активність і прийом препаратів, наприклад антидепресантів.

Люди похилого віку потребують більш теплої температури повітря в приміщенні, не нижче за 20 °С. Потрібно надягати кілька шарів одягу, віддаючи перевагу вовняні та поліестеру, оскільки ці тканини утримують тепло навіть при намоканні. Обов’язково носити шапку та рукавиці, на ноги одягати шкарпетки.

Їжа та питво має бути теплим. Уникати алкоголю, тому що алкоголь збільшує втрати тепла.

Виконувати фізичні вправи, особливо в холодну пору року.

Ключові моменти

До надмірного зниження температури тіла призводять тривале перебування на відкритому повітрі або в холодній воді, хронічні серцево-судинні захворювання, а також зменшення фізичної рухливості.

Виявляється ознобом, який змінюється через деякий час млявістю та нерухомістю.

Перша допомога полягає в зігріванні потерпілого та подальшому транспортуванні його до лікарні.

СЛР на місці події не проводять!

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Шляхи розповсюдження діабету
Чи передається цукровий діабет у спадокГенетичні ш...
Реклама
Реклама