Ураження електричним струмом
Ураження електричним струмом виникає при проходженні електроструму через тіло людини.
Причини
Несправні електроприлади, електромеханічне обладнання.
Випадковий дотик до оголених проводів.
Взаємодія з силовою електропроводкою.
Механізм дії струму
Струм, після потрапляння до тіла, виробляє велику кількість теплової енергії та викликає опіки й руйнування тканин. При цьому вражаються як шкіра, так і внутрішні органи. Крім того, електрострум з зовнішнього джерела викликає коротке замикання внутрішніх систем організму, наприклад серцевої. Це призводить до припинення вироблення імпульсів або порушення їх передачі. Тяжкість ураження може бути від легкої до важкої, й залежить від інтенсивності та типу струму, траєкторії проходження струму через тіло, тривалості впливу, опором ураженої ділянки.
Інтенсивність струму вимірюється в вольтах і амперах. Побутова напруга становить від 110 до 220 вольт. Силова напруга завжди понад 500 вольт. Високовольтна електрика пробиває повітря навколо джерела струму від пари сантиметрів до кількох метрів. Тому, отримати електротравму можна, занадто близько перебуваючи від високовольтної лінії електромережі. Така напруга часто травмує внутрішні органи.
Тип струму
Струм буває постійним або змінним. Постійний струм виробляють акумулятори, і він тече в одному напрямку. Цей вид струму викликає короткочасний спазм м’язів руки при доторканні до джерела струму. Спазмовані м’язи відштовхують руку від джерела струму. У побутових мережах і включених у мережу електроприладах тече змінний струм, який змінює свій напрямок 50-60 разів в секунду. При впливі змінний струм викликає тривале скорочення м’язів, не дозволяючи розірвати контакт з джерелом струму. Невеликий по силі змінний струм викликає м’язовий спазм руки, а при більшій силі призводить до скорочення грудних м’язів і блокує дихання. Може стати причиною зупинки серця через порушення серцевого ритму (аритмія).
Траєкторія струму
Змінний струм постійно змінює свій напрямок, тому у нього немає точки входу та точки виходу. У такому випадку мова йде про джерело й заземлення. Точкою джерела найчастіше є рука та голова. Точка заземлення – нога. Струм з руки може пройти через серце та ногу в землю. Якщо струм проходить через голову, то порушується робота головного мозку.
Тривалість дії
Є прямий зв’язок тривалості дії струму та тяжкості травм. Чим довше людина перебуває під струмом, тим важче пошкодження.
Електричний опір
Це здатність тканини протидіяти проходу електрики вглиб тканин. Найбільший опір спричиняє шкіра, особливо підошви та долоні. Знижує опір шкіри волога й будь-які рани. Великий опір шкіри перешкоджає проходженню струму вглиб тканин і обмежується опіком шкіри. Волога шкіра сприяє виникненню внутрішніх пошкоджень.
Симптоми
Опік на шкірі виникає часто, але не завжди. Поразка м’язів викликає виражену набряклість кінцівки, що стискає артерії (синдром здавлення) та порушує кровопостачання. Якщо струм проходить в області очей, то уражається кришталик (катаракта); іноді зір може погіршитися через роки після травми. Струм руйнує м’язи (рабдоміоліз). При цьому до крові надходить м’язовий білок дуже великого розміру – міоглобін, який суттєво порушує роботу нирок. При дії струму на рот порушується ріст зубів у дітей, часто виникають кровотечі з пошкодженої слизової. Струм викликає спазм м’язів ніг і рук. Сильний розряд підіймає тіло людини над землею, а опустившись назад, людина отримує переломи, вивихи, пошкодження м’яких тканин. Порушується серцевий ритм, аж до виникнення смертельних форм аритмії. Якщо уражається головний мозок, то виникає параліч, слабкість, оніміння, поколювання, хронічний біль, еректильна дисфункція.
Діагностика
Потерпілого треба досліджувати на наявність травм, опіків, ушкоджень спинного та головного мозку. Обов’язково знімають показники ЕКГ щодо перевірки роботи серця. Додатково проводять магніторезонансну томографію (МРТ) або комп’ютерну томографію (КТ).
Лікування
Першим кроком є усунення дії струму на людину: відключити струм за допомогою рубильника, або висмикнувши шнур приладу з розетки. Не можна відразу торкатися до потерпілого голими руками. На руки надягають сухі (!) вовняні або господарські рукавички, гумові чоботи, під ноги кладуть сухий (!) гумовий килимок або дошку, після чого потерпілого відтягують від джерела струму на 4-5 метрів. Якщо це високовольтний струм, то потрібно вдягнути спеціальний одяг з матеріалів, які зовсім не проводять електрострум (діелектрики). Потім перевіряють наявність пульсу та дихання. Якщо їх немає, негайно приступають до серцево-легеневої реанімації (СЛР). Одночасно викликають невідкладну допомогу.
У лікарні проводять вакцинацію від правця АКДС Біолік (Tetanus toxoid, combinations with diphtheria toxoid). Проводять лікування виявлених травм і пошкоджень. Опіки на шкірі лікують за допомогою препарта мазь Банеоцин (Combined drugs) і накладають стерильну пов’язку. Дітей, які взяли електропровід в рот, направляють на консультацію до ортодонта, щелепно-лицьового хірурга.
Ознаки, які вимагають спостереження потерпілого в стаціонарі:
- відхилення на ЕКГ;
- біль в грудях і задишка;
- супутні важкі травми;
- вагітність;
- наявність серцево-судинних захворювань.
Профілактика
Важливо дотримуватися техніки безпеки під час роботи з електричним струмом. У будинку, де є маленькі діти, потрібно закривати розетки заглушками. Всі електроприлади повинні бути заземленими та справними. У приміщеннях з високим рівнем вологості, наприклад, у ванній кімнаті, кухні або у дворі, встановлюють автоматичні захисні системи, які чутливі до щонайменших витоків струму.
Ключові моменти
При ураженні струмом виникає опік на шкірі.
Важливо зрозуміти, чи є порушення діяльності серця, переломи, вивихи, пошкодження нервової системи.
Потерпілому проводять моніторинг діяльності серця, обробляють опіки, лікують травми.