Висотна хвороба

Зі збільшенням висоти падає атмосферний тиск, і повітря стає розрідженим, тобто менш насиченим киснем. Людина не відчуває дискомфорту на висоті 1200-2000 м. На висоті 2500 м гірською хворобою страждають 20% людей, а на висоті 3000 м таких вже 40%. При висотній хворобі розвивається набряк головного мозку та набряк легенів.

Фактори ризику:

  • випадки гірської хвороби, що вже траплялися;
  • проживання біля моря на висоті до 1000 м;
  • дуже швидке сходження на гору;
  • перенавантаження;
  • ночівля на занадто великій висоті.

Цукровий діабет, ішемічна хвороба серця, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) не підвищують ризик розвитку висотної хвороби.

Перебування на висоті до 3000 м не є небезпечним для вагітних на ранніх термінах вагітності та не загрожує плоду. Астма на висоті не загострюється.

Акліматизація

Акліматизація – це звикання організму до нових умов. Виражається в тому, що подих частішає, в крові збільшується кількість еритроцитів. Для акліматизації на висоті 3000 м потрібно кілька днів. Деяким людям вдається вести звичний спосіб життя навіть на висоті 5300 м. Але повноцінне життя протягом тривалого періоду в таких умовах навряд чи можливе.

Симптоми

Гостра гірська хвороба розвивається на висоті, яка більша за 2440 м. Але у сприйнятливих людей може проявитися й на менших висотах.

Через 6-10 годин після підйому з’являється головний біль із запамороченням, слабкістю та дратівливістю. Стан може нагадувати похмілля й тривати до 48 годин. Важка форма висотної хвороби – це набряк головного мозку та легень.

Набряк головного мозку призводить до смерті, але таке трапляється рідко. Проявляється різким головним болем, хиткість ходи, нестійкою позою, комою.

Висотний набряк легенів розвивається протягом від 1-х до 4-х діб при швидкому сходженні на висоту понад 2500 м. Буває у людей, які повернулися з висоти до долини – набряк легенів при поверненні. Будь-яка застуда збільшує ризик набряку легенів. Виявляється сухим кашлем, задишкою у стані спокою та блакитним відтінком шкіри, губ і нігтів (ціаноз). У важких випадках потерпілий дихає ротом, дихання булькаюче, а на губах рожева піна. Часто набрякають ноги, руки та обличчя. Болить голова.

Ретинальний крововилив може з’явитися після підйому на висоту 2700 м: на оці з’являються червоні плями. На висоті 5000 м вони є у багатьох людей. Під час спуску зникають довільно. Але якщо уражається ділянка ока, що відповідає за центральний зір (жовта пляма), то в поле зору з’являються сірі плями. У такому випадку потрібно спуститися й звернутися до лікаря. Після того, як крововилив пройде, спробу підйому можна повторити.

Діагноз

Лікар оцінює симптоми, вислуховує легені та призначає проведення рентгена легенів.

Профілактика

Повільний підйом на висоту, вище за 2500 м. Висота, на якій людина зупиняється для ночівлі, більш важлива, ніж та, на яку він піднімається протягом дня. Вище за 3000 м не можна збільшувати висоту ночівлі більше за 500 м на день. Вдень можна піднятися вище, але ночувати потрібно на більш низькій відмітці. Група повинна підніматися зі швидкістю самого повільного учасника. Акліматизація легко зникає. Тому після короткої перерви потрібно починати наново. Під час сходження вживання алкоголю треба обмежити.

Лікарські засоби

Симптоми висотного набряку легенів і мозку зменшує Діакарб (Acetazolamide) і Діуремід (Acetazolamide). Ці препарати полегшують засинання на висоті.

При гострій висотній хворобі призначають Дексаметазон (Dexamethasone). Головний біль лікують препаратом Ібупрофен (Ibuprofen).

Деякі лікарі рекомендують прийом препаратів Сіаліс (Тadalafil) і Ніфедипін (Nifedipine) при повторюваності висотної хвороби.

Лікування

Припинення підйому.

При наростанні симптомів добре отримувати низькопотоковий кисень.

При розвитку набряку треба спускатися вниз і приймати медикаменти. Корисно організувати подачу кисню під високим тиском.

Набряк рук і ніг не лікують. Він проходить протягом доби самостійно. Проблеми зі сном не вимагають вжиття заходів.

Якщо можливості спуститися швидко вниз немає, то використовують гіпербаричний мішок.

Ключові моменти

Висотна хвороба проявляється головним болем, дратівливістю, задишкою, втратою свідомості.

Діагноз ставлять за симптомами.

Лікування: спуск з висоти, вживання препаратів, додатковий кисень.

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама