Алергія на нікотин

Багато курців з появою свербежу шкіри, набряків або чхання вважають, що у них з’явилася алергія на нікотин. Чи так це? Тютюновий дим дійсно вважається одним із найпоширеніших алергенів у світі. Насамперед через величезну популярність куріння. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість любителів подиміти цигаркою у світі вже досягла 1,3 млрд осіб. Згубну звичку мають 47% чоловічого населення та 12% жінок.

Особливе занепокоєння у медиків викликає популярність серед молоді альтернативних сигарет – вони містять масу хімічних речовин, здатних викликати алергію. 

На жаль, від негативних наслідків не захищені й «пасивні курці» – у людей, схильних до алергії, зі слабким імунітетом тютюновий дим може запустити тяжкі алергічні реакції.

Чи може бути алергія на нікотин

Нікотин – це токсична речовина-алкалоїд, яку виробляють рослини сімейства пасльонових. Тобто, томати, баклажани, картопля, перець… Однак найбільша його кількість сконцентрована, звісно, у тютюні.

Нікотин є причиною багатьох тяжких захворювань, включаючи злоякісні пухлини. До негативних характеристик можна віднести також звикання, яке він викликає. Причому, за деякими даними, швидше, ніж героїн. Однак, як стверджують дослідники, сама по собі ця речовина не є основною причиною алергії. Шкірна реакція у вигляді почервоніння, сверблячки може виникнути тільки при контакті з чистим тютюном або нікотиновим пластирем. Набагато небезпечніші токсичні сполуки, що містяться в сигаретах (всіх видів) та жувальному тютюні.

Важливо! Якщо у вас є алергічна реакція на помідори, баклажани чи болгарський перець, варто остерігатися й алергії на нікотин.

Алергія на сигарети

В одній цигарці (залежно від виду) міститься від 1 до 10% нікотину в чистому вигляді. Решта – отруйні для людини сполуки.

Небезпечні алергени

  • жирні та органічні кислоти;
  • гептан;
  • діоксид сірки
  • синильна кислота;
  • дубильні речовини;
  • альдегіди;
  • вощина (віск, у тому числі неочищений);
  • апіоноли та поліфеноли;
  • кетони;
  • штучні ароматизатори;
  • інші токсичні сполуки.

Людина, яка страждає від алергії, може довго виявляти, що саме не сприймає її організм. Пил? Рослини? Тварини? Продукти? Навіть не підозрюючи, що джерелом усіх страждань може бути тютюновий дим, адже він містить цілий «букет» подразників.

Алергічна реакція на сигарети може виявлятись у вигляді алергічного риніту або алергічного дерматиту.

Алергічний риніт – це періодичне або постійне запалення слизової оболонки носа та його пазух, спричинене алергеном. Ризик появи алергічного риніту в курців підвищується на 21%.

Алергічний дерматит – це запалення шкірного покриву у відповідь на зовнішні подразники. Проявляється у вигляді почервоніння, печіння, висипу, поколювання, частинок, що лущаться, і набряків.

Останні дослідження показали, що алергічний риніт спостерігається у 20% європейців та жителів Північної Америки. Близько 14% алергічного риніту та близько 13% алергічного дерматиту пов’язані з курінням.

Як проявляється алергія на цигарки

  • стає важко дихати носом;
  • спостерігається осиплість у голосі;
  • з’являється свербіж в області носа, очей та рота;
  • болить та дере у горлі;
  • дошкуляють чхання та кашель;
  • відчувається набряклість в області порожнини рота, шиї, слизових носа та горла;
  • бувають навіть випадки анафілактичного шоку.

У астматиків алергія на цигарки може спровокувати напади бронхіальної астми. Тому у приміщенні, де є хворі на астму, курити суворо заборонено.

Алергія на електронні сигарети

Є думка, що альтернативні види куріння, такі як електронні сигарети, вейпи, IQOS менш небезпечні.

Тетяна Бондаренко, доцент Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика:

Ароматизатори є основним алергеном у системах нагрівання тютюну та електронних сигарет. Цитрусові олії, ментол, троянда, ванілін, екстракти мімози й безсмертника – саме такі ароматизатори використовуються у стіках. Великий набір ароматизованих стіків містять IQOS: і ментолові, і фруктові, і цитрусові, горіхові, і квіткові, і пряні. Усі вони можуть спричиняти алергічну реакцію. Особливе побоювання викликають вейпи. Рідини для них завозяться напівлегально. Їхній вміст маловідомий і не сертифікується.

Алергія на тютюновий дим: хто в групі ризику

  1. За даними іспанських учених, кожен 7-8 випадок алергічних захворювань трапляється у дітей та підлітків.
  2. Особливо уважно до своїх звичок повинні ставитись люди зі спадковою схильністю до алергії.
  3. Категорично протипоказане куріння людям, які страждають на бронхіальну астму.
  4. Алергічна реакція на тютюн можлива в осіб із хронічними захворюваннями легень, ринокон’юнктивітом та алергічним дерматитом.
  5. Також тютюн токсичний для пацієнтів, хворих на поліноз (алергією на пилок рослин).
Зверніть увагу! Якщо у вас виявлялася будь-коли реакція на ягоди, цитрусові, уникайте їх ароматів у сигаретах.

Тест на алергію

Щоб з’ясувати, яка хімічна сполука є причиною алергії, необхідно пройти відповідний тест. Дослідження буває молекулярним та шкірним.

Для діагностики алергії на куріння рекомендується провести аплікаційний тест шкіри (патч-тест). Процедура проведення тесту досить проста. Під час першого візиту до лікаря між лопатками прикріплюється пластир із гаптенами (алергенами). Через 48 годин пластир знімається та проводиться попередня оцінка результатів. Наступне відвідування алерголога на п’ятий день, і за потреби – через тиждень. Почервоніння шкіри на місці пластиру може свідчити про алергію. Проте остаточний висновок має зробити лікар.

Для проведення патч-тесту немає вікових протипоказань. Виняток вагітні жінки й мами, що годують, а також пацієнти з підтвердженою алергією на один з компонентів тесту.

Реклама
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
Реклама
Ерозивний гастрит
Види ерозивного гастритуЕрозивний гастрит — симпто...
Неатрофічний гастрит
Причини розвитку неатрофічного гастритуХронічний н...
Реклама
Вчені ідентифікували молекули, що викликають розвиток раку
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Дієтологи назвали продукти, які слід виключити з раціону для покращення роботи кишківника
Згідно зі статистикою, запорами страждають близько...
Реклама