Алергія на горіхи

Алергія на горіхи – це надлишкова реакція імунної системи людини на речовини, які містяться в ядрах улюблених багатьма смаколиків.

Всі знають про корисні властивості горіхів. Вони зміцнюють кісткову тканину, заспокоюють нервову систему, покращують роботу шлунково-кишкового тракту (ШКТ), пам’яті… Словом, горіхи – це справжній скарб для здоров’я. Однак важливо завжди пам’ятати, що апетитні ядра є сильними подразниками. Горіхи входять у ТОП-8 продуктів, які викликають 90% реакцій на алергію. Навіть їхня мізерна кількість може спричинити імунний вибух. Тому на деяких продуктах міститься попередження: «Можуть містити сліди горіхів», на яке слід звертати увагу.

Чому горіхи викликають алергію

Крім вітамінів (B, C, PP, A, E), мінералів (натрій, кальцій, фосфор, магній, залізо, цинк тощо), горіхи містять велику кількість різних білків.

З них найбільш алергенними є:

  • гліцин;
  • легуміноподібний білок;
  • 2S-альбумін;
  • віцилін;
  • лектин;
  • конглютин;
  • люмінозв’язуючий білок.

Які горіхи викликають алергію

Усі горіхи мають приблизно однаковий склад. Тому будь-який з них організм може сприймати як агресора. Водночас якщо людина хворобливо реагує на лише один тип горіхів, то з часом ця проблема минути сама собою. Інша справа, коли ми маємо на увазі алергію на кілька різних видів горіхів (кеш’ю, волоські, фундук, мигдаль, арахіс тощо). Це вказує на загальне несприйняття імунною системою компонентів горіхів. А також те, що алергічна реакція можлива не тільки на ядра, але й на фрукти, овочі та пилок рослини. Системна непереносимість різних алергенів називається перехресною реакцією.

Наприклад, з алергією на волоські горіхи може виникнути перехресна реакція на яблука, персики, сою, спаржу, абрикоси, оливки, кукурудзу, виноград, сливи, пилок вільхи та берези. При непереносимості насіння кунжуту, небезпечними можуть бути арахіс, кеш’ю, фісташки, мак, ківі.

З усіх різновидів горіхів найбільш алергенним вважається арахіс. Він включає більше, ніж 30 білків різних типів, з яких щонайменше 18 можуть бути сильними алергенами.

Арахіс здатний викликати тяжкі наслідки, аж до алергічного шоку. Теплова обробка (сухе обсмажування) не руйнує, а лише підвищує алергенність земляного горіха. Під час варіння частина білка переміщається у воду. Слід зазначити, що арахіс дуже широко використовується в харчовій промисловості. Тому цей горіх можна зустріти навіть у продуктах, в яких, на перший погляд, його не повинно бути.

Також частіше, ніж інші, провокують алергію фісташки, фундук, кеш’ю, волоські горіхи, макадамія, мигдаль.

Симптоми алергії на горіхи:

  • нудота, блювота;
  • метеоризм, діарея;
  • шкірні висипання та свербіж;
  • набряк слизової та м’якої тканин;
  • задуха;
  • закладеність носа, чхання;
  • сльозогінність;
  • сухий кашель;
  • суха шкіра, лущення у зоні губ;
  • у важких випадках – анафілактичний шок, набряк Квінке.

У більшості випадків (89%) алергія на горіхи трапляється у вигляді патологій шкіри (висип, кропив’янка). У 52% страждають дихальні шляхи (відчувається біль у горлі, кашель, з’являються хрипи, задишка). У 32% випадків – це реакції шлунково-кишкового тракту у вигляді блювоти та діареї.

Симптоми алергії з’являються негайно: через 3-5 хвилин після потрапляння алергену в організм. З часом вони зростають і через 1-3 години проявляються найсильніше. Якщо реакція розпочнеться пізніше, швидше за все, вона не пов’язана з алергією.

Лікування алергії на горіхи

Якщо з’явилася алергія на горіхи, необхідно цілком відмовитися від їх споживання. Крім того, треба бути надзвичайно обережним при виборі продуктів, косметики та гігієнічних товарів, оскільки всі вони можуть містити інгредієнти горіхів.

За призначенням лікаря, слід почати приймати антигістамінні та глюкокортикоїдні препарати.

У випадку порушень роботи шлунково-кишкового тракту прописують препарати, які нормалізують мікрофлору кишечника, ферменти, а також засоби для знищення патогенних бактерій.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Промивання носа при синуситі
Як правильно робити промивання при синуситіЯк і чи...
Чи може молочниця пройти сама
Чи проходить молочниця самаЩо треба зробити, щоб м...
Реклама
Реклама