Алергія на латекс

Алергія на латекс — проблема, про яку почали багато говорити на початку 90-х років минулого століття. Причина цього проста — постійне та всебічне використання рукавичок із цього матеріалу, причому не лише у медичній сфері, а й у інших. У середині 90-х років у США провели масштабне дослідження, яке показало поширеність сенсибілізації (чутливості) до латексу серед працівників сфери охорони здоров’я: понад 12% усіх опитаних страждали на алергічні прояви після контакту з латексом (найчастіше рукавичками). Цікаво, що найчастіше алергія на латексні рукавички виявлялася у молодшого медперсоналу, який працює в операційних, — показник досягав 10,7%.

Довідка: натуральний латекс одержують із каучукового дерева Hevea brasiliensis (Гевея Бразильська). Молочний сік рослини, який потім бере участь у виробничому процесі, є той самий алерген.

Згодом, коли налагоджено виробництво рукавичок без порошку (пудри), алергічні прояви стали зустрічатися рідше. При цьому важливо вживати заходів — мити руки після контакту з латексом, застосовувати захисні засоби тощо.

Алергія на латекс у жінок та чоловіків: фактори ризику та симптоми

Основним чинником у списку була та залишається професійна діяльність. Крім медпрацівників алергічні реакції на латекс можуть відзначатися у:

  • домашнього персоналу — прибиральників, куховарок та інших;
  • перукарів, майстрів манікюру;
  • представників цілого спектру будівельних спеціальностей;
  • художників та скульпторів;
  • поліціянтів, рятувальників та інших, які надають першу допомогу постраждалим.

Список професій можна продовжувати, адже логіка тут проста: усюди, де для виконання професійних обов’язків знадобиться одягнути рукавички з латексу, людину може чекати алергія.

Прояви алергії на латекс, а простіше кажучи, симптоми можуть різнитися. Найчастіше першими будуть скарги на сухість шкірних покривів, а якщо реакція різка, то й кірки на шкірі, подразнення, свербіж. Крім рук можуть бути почервоніння й на інших частинах тіла, але руки першими видають чутливість до латексу. На вигляд така алергія може нагадувати контактний дерматит, а по суті з’являється через:

  • підвищену пітливість — рукавичка сприяє закупорці пор;
  • лужний рН — контакт з ним на постійній основі або навіть разовий може викликати миттєву реакцію;
  • часте миття рук незалежно від того, чи бере участь у процесі дезінфекційний засіб чи звичайне мило.

Як виглядає алергія на латекс? Такий дерматит є висипом (відтінок може бути різним — від блідо-рожевого до червоного). Після перших проявів запалення проходить ще деякий час і з’являється свербіж. Найчастіше перша реакція на латекс відбувається яскраво і виявляється гострим екзематозним дерматитом (бульбашки з рідиною). Також може бути варіант висипу на кшталт лишайникової, з кіркою.

Ще один різновид алергії на латекс у чоловіків та жінок — це контактна кропив’янка. Її особливість — швидкість появи. Всього 10-15 хвилин після контакту з латексом — і шкіра вже вкрита червоним висипом, що свербить. Існує ще дві форми алергії на латекс, які виділяються внаслідок того, що не належать до ряду шкірних реакцій:

  1. Астма і ринокон’юнктивіт — на вигляд схоже на реакцію під час цвітіння або алергію на пилок. Серед яскравих симптомів — чхання, сльозогінність, опухлі очі, свербіж, ринорея (а іноді й загальна закладеність носа).
  2. Анафілаксія — серйозна реакція, яка призводить до загрозливого життя стану. Серед предметів, що викликають її, називають не тільки рукавички, а й катетери, презервативи, повітряні кулі, цілий спектр товарів для дітей (пустушки та соски для пляшок, прорізувачі для зубів тощо), клейові склади для нарощування волосся, вій, а також зубні коффердами.

Діагностика алергії на рукавички та інші вироби з латексу

Першим кроком має бути звернення до лікаря — сімейного або терапевта. Чим раніше воно відбудеться, тим більше шансів не допустити серйозних наслідків. Важливим у цьому випадку є збір анамнезу, наявність генетичної схильності (необов’язково безпосередньо алергії на латекс). Дуже допоможе, якщо пацієнт звертає увагу на такі випадки — записує, веде щоденник реакцій.

Для підтвердження алергії на латекс лікар призначає шкірні тести, серологічні дослідження та провокації (нанесення алергену з подальшим відстеженням реакції). Для тестування застосовують екстракти, які приготовані тільки із сироваткових білків (тут найчастіше використовують білки латексу гевеї типу В та С). Сама собою процедура безпечна і є результативною.

Є ще методика тестування, у якій застосовують укол чи прокол. Тут також є екстракт латексу, який вноситься у верхній шар епідермісу ланцетним пристроєм. Важливо, щоб були дотримані дієві концентрації — у тестуванні використовують її від 0,001 до 1 мг/мл білка. Оцінити результат можна через 15 хвилин, при цьому можна не тільки дізнатися, чи є алергія на латекс, але також визначити чутливість до латексу.

Серологія — ще один дієвий метод, а точніше два: у світовій практиці застосовують і ImmunoCAP, і так звані аутоаналізатори — Immulite. Обидва методи мають на меті з’єднання сироватки пацієнта з реагентами або реагентом, який містить алерген латексу гевеї. Тут показники також точні — можна визначити специфічність реакції на рівні від 70%, а порівняно з тестуванням, цей метод показує результативність на 95% вище.

Лікування та профілактика

Найперший і найважливіший крок у терапії — відмовитися від контактів із виробами з латексу. Це складно в ряді випадків, але сучасна промисловість пропонує гіпоалергенні рукавички та вироби, виготовлені з інших матеріалів — вінілові, нітрилові, поліетиленові. До методик лікування у разі виявлення алергії на латекс також відносять й ІТ (імунотерапію), терапію із застосуванням IgE (антиімуноглобуліну Е). Про ефективність того чи іншого методу в цілому говорити складно, оскільки тут важливі багато факторів, пов’язаних із загальним станом пацієнта, наявності у нього супутніх, хронічних або аутоімунних захворювань.

Стосовно профілактики алергії на латекс називають три основні шляхи: уникнення контактів з алергеном (найбільш ефективно), фармакотерапію (прийом препаратів), імунотерапію.

Важливо: алергія на латексні рукавички має стати приводом уважно дивитися, що є у складі виробу. При перших проявах потрібно відмовитися від шкідливого латексу як мінімум на 3-5 років.

Якщо алергія на латекс у жінки чи чоловіка виявилася хоч один раз, рекомендується мати при собі картку чи браслет із зазначенням цього. Нині такі вироби можна зробити на замовлення. Насправді це може врятувати життя в ситуації, коли така людина потрапила в аварію або непритомна внаслідок іншої події. Також людям з алергією на латекс не рекомендують їсти фрукти, які можуть дати перехресну реакцію (зокрема авокадо та банани). Також не варто надувати повітряні кулі, а під час контакту з предметами, що використовуються в басейнах (шапочки, ласти та трубки, маски та окуляри) виявляти обережність. Ще одним винуватцем перехресної реакції є фікус — на перший погляд, нешкідлива кімнатна рослина.

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама