Алергія на шоколад

Алергія на шоколад — одна з найпоширеніших реакцій на харчові продукти. Вважається, що вона виникає доволі рідко, проте люди з чутливістю до різних компонентів цього продукту можуть спростувати це твердження: навіть один з’їдений шматочок може стати причиною висипу на щоках або інших проявів. Однак ця алергія може мати у підґрунті багато компонентів, оскільки шоколад може бути різним — з горіхами, ягодами, молоком та іншими додатками.

Трохи історії — звідки взявся шоколад

Першими переробляти боби какао почали древні індіанці майя, при цьому продукт, який вони вживали, не був ані солодким, ані твердим. Обсмажені боби мололи, розбавляли водою та додавали у напій гострий перець. Пили все це у холодному вигляді. Навіть походження слова «шоколад» має давнє коріння: мовою ацтеків назва звучить як xocolātl, але в перекладі це означає «гірка вода».

В Європі про шоколад заговорили 1520 року, причому напій вже був солодким. Його спробував, а потім і зробив популярним Ернан Кортес, конкістадор. Оскільки самі какао-боби були дуже коштовними, напій спочатку був доступний лише обраним, його найчастіше подавали при королівських дворах.

Все це тривало три століття, поки голландець Конрад Йоханнес ван Хаутен не придумав недорогий спосіб екстракції жиру (масла) з бобів какао. З нього почалося виробництво шоколаду у твердій формі, і поступово напій поступився місцем за популярністю солодощами, зробленими з тертих бобів та какао-олії.

Швейцарська першість у галузі виробництва шоколаду розпочалася з Рудольфа Ліндта, засновника знаменитої компанії. А молочний шоколад винайшов інший чоловік, ім’я якого теж прославив шоколад — Анрі Нестле.

Важливо: зазвичай реакція на шоколад виникає не через боби або какао-олію, а через інші компоненти. Один із них — це соя, а точніше, соєвий лецитин.

Причини появи алергії на шоколад

У переважній більшості випадків алергія на шоколад з’являється у тих пацієнтів, які мають схожі реакції на інші харчові продукти. Чутливість до шоколаду, який є за технологією виробництва багатокомпонентним продуктом, може проявлятися і в астматиків, а також у людей із генетичною схильністю до алергічних реакцій подібного типу. Діти, у яких діагностована атопія (у формі дерматиту найчастіше), схильні до реакції на шоколад у будь-якому вигляді.

Нещодавно в США було проведено дослідження з приводу наявності в шоколаді альбуміну 2S. Це білок, який найчастіше запускає агресію з боку імунної системи людини. Цікаво, що сам білок знаходиться навіть не в бобах какао, а в насінні, а перехресну реакцію спостерігають на велику групу горіхів, а також бобових. Це означає, що алергія на шоколад може бути у тих, хто з цієї ж причини не може їсти фундук, горіхи або арахіс, сочевицю або горох.

Шоколад містить у собі низку потенційно небезпечних речовин, що викликають алергічну реакцію у дорослих та дітей. Тут йдеться про:

  • тирамін та теобромін;
  • фенілетиламін;
  • кофеїн;
  • соєвий лецитин.

Ті люди, які мають проблеми з вживанням молока або горіхів, повинні стежити за складом плиток шоколаду або цукерок. Саме ці продукти, а не сам шоколад, можуть стати причиною появи алергічної симптоматики. І молоко, і горіхи входять до ТОП-7 продуктів, які викликають до 90% алергій у світі.

Довідка: найбільш безпечним з огляду на наявність алергенів вважається чорний шоколад без будь-яких домішок та домішок.

Алергія на шоколад у дитини або дорослої — симптоми

Прояви алергії на шоколад не обмежується реакцією лише на плитковий. Така ж реакція може бути на будь-який продукт з додаванням шоколаду — цукерки, какао (напій), торти та інші десерти з какао або шоколадними дропсами тощо. Основні симптоми цієї алергії — висип типу кропивниці, набряк та почервоніння шкіри (частіше на обличчі), свербіж. Однак бувають і серйозніші реакції: 

  • з’являється настирливий головний біль, що переходить у мігрень;
  • мучать судоми в ногах;
  • набрякає обличчя, можуть з’являтися набряки кінцівок;
  • людину мучить кашель (сухий, нападами);
  • виникає печія, теж бути й нудота (з блювотою чи без);
  • мучить метеоризм, інколи ж розлад кишківника.

Окремо варто зупинитися на набряках, які супроводжують реакцію на продукт. Найчастіше відповідь на питання, як виглядає алергія на шоколад, полягає в появі припухлості або набряклості на губах або мові, в гортані. Якщо реакція слабо виражена, то допоможуть стандартні ліки (призначені лікарем), але якщо до цього приєднується кашель з присвистуванням, інші проблеми з диханням (хрипи, відчуття нестачі повітря на вдиху), може йтися про набряк Квінке. Критичною реакцією вважають анафілаксію, яка найчастіше має ураганний характер, наростає за лічені хвилини та потребує швидкої реакції. Сам пацієнт впадає в паніку, його обличчя червоніє і горить. Якщо медичну допомогу не буде надано вчасно, може йтися навіть про смерть.

Важливо: пацієнти з можливою анафілаксією як реакцією на шоколад повинні повністю виключити його зі свого раціону, стежити за тим, що входить до складу страв, де може бути какао або сам шоколад.

Алергія на інші компоненти шоколаду

Першим у списку алергенів, що викликають реакцію на шоколад, є молоко. Алергія до білків коров’ячого молока (а саме воно є інгредієнтом будь-якого молочного шоколаду) вважається однією з найпоширеніших у світі. Реакція може розвинутись ще в дитинстві, але є й дорослі, які раптом виявляють таку відповідь імунної системи на молоко.

Ще один сильний алерген — це горіхи, найчастіше арахіс. Дуже багато шоколадних цукерок містять як безпосередньо горіхи, так і арахісову олію, пасту. Іноді навіть за відсутності арахісу або продуктів із нього у складі може виникати алергія — так буває тому, що на виробництві ту саму лінію використовують для виготовлення всього асортименту продукції. Саме цим пояснюється наявність слідів арахісу в цукерках, де його не повинно бути.

Один із винуватців алергії на шоколад — глютен. Люди з целіакією можуть гостро реагувати навіть на незначний вміст глютену, а він використовується у вигляді крохмалю чи борошна для загущення шоколаду. Ще один шкідливий для алергіків компонент — хрусткий рис. Він також містить глютен, а на додаток ще і ячмінний солод.

Окремо у цьому переліку стоїть соя, а точніше соєвий білок — він викликає алергічну реакцію не рідше, ніж молоко. Соя вводиться в шоколад як емульгатор, який дозволяє плитці або цукеркам залишатися твердими при звичайній кімнатній температурі. Реакція може виникати навіть на незначну кількість цього емульгатора, причому може бути серйозною, аж до анафілаксії. Накопичувальний ефект може дати реакцію з боку нервової системи — пацієнт із такою алергією на шоколад стає тривожним, у нього відзначається сплутаність свідомості. Можуть траплятися напади запаморочення або непритомність. У таких випадках слід терміново звернутися за медичною допомогою.

Зустрічається алергія на шоколад внаслідок додавання до нього кукурудзяного сиропу — одного з найпопулярніших підсолоджувачів у кондитерській промисловості. Зазвичай така добавка присутня у білому шоколаді. Людям з алергією на кукурудзу слід уважно читати склад продукту перед тим, як його вживати.

Група алергенів, які часто зустрічаються у шоколаді — це ягоди. Багато виробників у гонитві за оригінальними смаками додають як цілі ягоди, так і сушені, в’ялені, у вигляді пасти або сиропу, помадки. Людям з алергією на ягоди не варто їсти шоколад із додатками, краще обирати цукерки та плитки без наповнювачів.

Кофеїн у складі шоколаду

Часто можна зустріти твердження, що у шоколаді багато кофеїну. Насправді це не так: у плитці чорного шоколаду вагою 100 г міститься близько 43 мг кофеїну. Наприклад, одна невелика чашка еспресо (60 мл) міститиме його не менше 100 мг, найбільша банка Coca-Cola об’ємом 360 г — близько 35 мг.

Кофеїн може викликати реакцію тих людей, які мають непереносимість цього продукту. Тоді доведеться відмовитися не лише від кави та десертів із нею, кавових лікерів та коктейлів із кавовою складовою, а й від шоколаду. Серед симптомів, які можуть вказувати на непереносимість кофеїну, у тому числі й у складі шоколаду, найчастіше відзначаються реакції нервової системи — тривожність та збудженість, нервова поведінка, проблеми зі сном. Найчастіше після вживання продукту турбує пришвидшене серцебиття, трапляються запаморочення та зрідка непритомність. При наявності одного чи кількох з перерахованих симптомів слід звернутися до лікаря.

Діагностика алергії на шоколад

Єдиний спосіб визначити наявність алергії на шоколад — зробити тест. У сучасних умовах пацієнту пропонують здати аналіз на виявлення у крові специфічних рівнів імуноглобуліну Е (IgE), а вже за результатами дивитися, чи є алергічна реакція на шоколад.

Також може бути проведений і так званий прік-тест чи скарифікаційні проби. Обидві методики припускають застосування алергену, тільки в першому випадку робиться мікропрокол шкіри (внутрішньошкірний тест), а в другому спочатку на шкіру наноситься крапля алергену, а потім робляться спеціальні подряпини. І той і інший тест мають одну умову: пацієнт повинен деякий час перебувати в медустанові, щоб можна було зчитати результат (це може зайняти від 15 до 60 хвилин).

Лікування алергії на шоколад

Згідно з наявними дослідженнями цей вид алергії не лікується. Іншими словами, пацієнтові доведеться відмовитися від вживання продуктів із шоколадом у складі. Симптоматика, яка вже є, лікується препаратами залежно від того, яка реакція на шоколад зафіксована. Зокрема найчастіше у схемі присутні антигістамінні препарати (таблетки, мазі, гелі).

Важливо: якщо пацієнт має схильність до анафілаксії, лікар може призначити автоінжектор з адреналіном. Пацієнт при цьому отримає не лише ліки, які має носити із собою завжди, але й докладну інструкцію щодо їх застосування.

Якщо виявлено алергію на шоколад, треба уникати не тільки цукерок та плиток, але також численних десертів, випічки, морозива та пудингів, желе та мусів. Сьогодні шоколад додають навіть у хліб, тому так важливо уважно ставитись до вибору харчових продуктів та готових страв у різних закладах.

Алергія на шоколад у дітей небезпечна тим, що малюки та й подекуди підлітки не завжди усвідомлюють свої дії, а часом просто не можуть впоратися з бажанням з’їсти цукерку. Батьки повинні попередити вихователя у дитячому садку чи вчителя у початковій школі, щоб дитину не частували під час свят цукерками. Самому малюку також потрібно з дитинства пояснювати, чим небезпечна алергія та як може виявлятися. Алергія на шоколад у немовляти має стати сигналом для всіх членів сім’ї: ніякого шоколаду біля дитини не повинно бути.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в горлі
ПричиниФактори ризикуМолочниця в горлі: симптомиЛі...
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама