Алергія на собак
Алергія на собаку — це реакція організму на білки, які містяться у клітинах тварини. Дослідження, проведені у 14 країнах світу, показали, що понад 27% людей страждають від алергенів, джерелом яких є «друг людини».
Головний алерген собаки — Can f1 — виробляється в епітелії язика. Причому в самців його виробляється більше, ніж у самок. Білок осідає на шерсті, міститься в слині, сечі та лупі тварини. Алергія на епітелій собаки небезпечна для чутливих на неї людей. Агресивні речовини осідають на слизових оболонках, разом з повітрям вони можуть потрапити до бронхів. У відповідь на подразнення організм людини починає виробляти IgE-антитіла. Якщо їх стає дуже багато, починається алергічна реакція.
Постраждати від агресивного білка можна не лише контактуючи безпосередньо із псом. Шерсть і лупа собак може виявитися будь-де: у громадських місцях, навчальних закладах, парках.
Як проявляється алергія на собак
Приводом для звернення до лікаря мають стати:
- почервоніння та висипання на шкірі, кропив’янка, свербіж;
- набряки та припухлості;
- почервоніння та печіння слизової очей, сльозотеча, набряк повік,
- пирхота у горлі, кашель, чхання, задишка, бронхоспазм.
- розлад ШКТ, блювання;
- тахікардія.
Після контакту з твариною симптом алергії виникають негайно, приблизно за п’ять хвилин, і наростають протягом трьох годин.
Хто у «групі ризику»
Вчені стверджують, що головною причиною алергії на собак є генетична спадковість. Якщо у когось із родичів спостерігається хвороблива реакція на домашнього улюбленця, не виключено, що вона проявиться й у молодших членів сім’ї. А точніше: якщо один із батьків — алергік, ймовірність того, що хвороба передасться у спадок — 50%, якщо носії хвороби й батько, і мати — 70%.
Немовлята з несформованим імунітетом, також можуть постраждати через присутність у будинку хвостатого друга. Алергія на собак у дітей — це закладений ніс, чхання, риніт, кон’юнктивіт, хрипи в легенях.
Чи може алергія на собак з’явитися з часом
Головним джерелом більшості хвороб є зниження імунітету. Поки в організму достатньо сил боротися із зовнішніми подразниками, він здоровий. Коли опір знижується, недуги атакують його. Алергія не виняток.
Основні фактори появи алергії у дорослих
- Недостатнє, незбалансоване харчування, нездоровий спосіб життя, стреси.
- Зниження імунітету і натомість іншого захворювання чи іншого алергену.
- Екологія.
- Професійна діяльність у людей, які працюють із собаками.
Існує також гігієнічна теорія послаблення імунітету. Вважається, що чим більше людина створює навколо себе абсолютно «стерильну« атмосферу, тим частіше у неї діагностують алергію, шлунково-кишкові захворювання, астму, ревматоїдний артрит, системну червону вовчанку та інші аутоімунні захворювання.
Німецький алерголог Еріка фон Муцій досліджувала «гігієнічну теорію« і зробила несподіваний висновок. Лікарка стверджує, що відсутність контакту з вірусами, бактеріями та алергенами у дитячому віці призводить до недостатнього розвитку імунної системи. В результаті в дорослому житті людина буде схильна до порушення імунітету, а значить і хвороб.
Алергія на собак: як перевірити
Найдоступнішим способом дізнатися, чи є у вас алергія на собак, — прик-тест. На руку наноситься крапля діагностичного алергену та робиться мікропрокол шкіри. За 20 хвилин результат готовий! Якщо почервоніння в місці проколу понад 10 мм і припухлість понад 5 мм, спротив організму достатній.
Найбільш надійний спосіб — молекулярна діагностика. З її допомогою визначається кількість антитіл IgE. Їхня підвищена концентрація свідчить про схильність людини до алергії.
На жаль, алергія — одна з найменш вивчених хвороб. І в наш час вона охоплює дедалі більшу кількість людей. Панацея одна — стежити за своїм здоров’ям та зміцнювати імунітет.