Алергія на сонце

Алергія на сонце — це гіперчутливість організму до впливу сонячних променів. Найчастіше вона проявляється сверблячою висипкою, в поодиноких випадках супроводжується утворенням пухирів або кропив’янкою. Реакція може змінюватись від легкої до важкої, іноді обмежуючи повсякденну діяльність.

Види сонячної алергії

Найбільш поширені види алергії від сонця:

  • поліморфний світловий висип (PMLE) — реакція імунної системи на вплив ультрафіолету, найчастіше проявляється сверблячою червоною висипкою, плямами й невеликими пухирями. Найбільш поширені місця виникнення включають V-подібну зону шиї, тильну сторону рук, зовнішню поверхню гомілок;
  • актинічна пруриго (почесуха) — спадкова форма PMLE, при якій на шкірі з’являються підняті папули або вузлики. Висипання може вражати додаткові ділянки шкіри, які не піддавалися впливу ультрафіолету. Симптоми зазвичай більш виражені, ніж прояви класичної PMLE;
  • фотодерматит (фотодерматоз) — шкірна реакція викликана впливом ультрафіолету на речовину, нанесену на шкіру (входить до складу парфумерії, косметики або антибактеріальних мазей) або прийняту внутрішньо (ліки). Лікарські препарати, які можуть викликати фотодерматит, включають антибіотики (особливо тетрацикліни, фторхінолони та сульфаніламіди), НПЗП Ібупрофен, Напроксен, діуретики;
  • сонячна кропив’янка — алергія на сонці супроводжується появою великих червоних пухирів. Це рідкісне захворювання, яке найчастіше вражає молодих жінок. Загалом у світі описано близько 650 випадків.

Причини алергії на сонце

Основною причиною сонячної алергії є вплив ультрафіолетового випромінювання. Імунна система помилково ідентифікує змінені сонцем клітини як чужорідні. При цьому відбувається вироблення гістаміну, що призводить до виникнення неприємних симптомів. Деякі форми алергічної реакції посилюються при застосуванні місцевих засобів, таких як парфумерія, косметика і навіть сонцезахисні креми.

Алергія на сонячні промені може виникати у людей різного віку та обох статей. Ймовірність її розвитку збільшують кілька факторів:

  • деякі ліки — прийом сульфаніламідів та тетрациклінів пов’язаний з підвищеним ризиком сонячних опіків та алергічних реакцій;
  • попередні шкірні захворювання — наприклад, дерматит;
  • родичі зі шкірною алергією на сонце — збільшують ймовірність загальної генетичної схильності до цього захворювання;
  • колір шкіри — люди зі світлою шкірою схильні до алергічної реакції на ультрафіолет.

Найчастіше відзначається алергія на весняне сонце. У літні місяці в деяких людей шкіра стає стійкішою, що знижує ймовірність алергічної реакції.

Психосоматика алергії на сонце

Прямий зв’язок між алергічною реакцією на сонце та психосоматикою не виявлений. Але є деякі дослідження, які свідчать про те, що стрес та нервова напруга можуть посилювати сонячну алергію. Люди, які страждають на хронічні стресові стани, можуть мати гіперчутливість до сонячного світла, що призводить до посилення алергічних реакцій.

Проте слід зазначити, що алергія на сонячне світло — це реальне захворювання, спричинене фізіологічними причинами, такими як порушення імунної системи або генетична схильність, а не лише психосоматичними факторами. Тому при підозрі на алергічну реакцію необхідно пройти діагностику та відповідне лікування.

Як виглядає алергія на сонце

Симптоми алергії на сонце залежать від її виду:

  • поліморфний світловий висип — викликає сверблячий або пекучий висип, який зазвичай виникає на відкритих ділянках шиї, верхній частині грудей, руках і гомілках. У поодиноких випадках реакція може проявлятися у вигляді червоних бляшок (плоских або піднятих ділянок), невеликих пухирів, наповнених рідиною, або дрібних підшкірних крововиливів;
  • актинічна почесуха (спадкова) — симптоми схожі з проявами поліморфного світлового висипу. Але зазвичай ознаки цього виду алергії на сонце концентруються на обличчі, особливо довкола губ;
  • фотодерматит — зазвичай викликає сверблячий червоний висип або невеликі пухирі. У деяких випадках висипи при алергії на сонце поширюються на шкіру, закриту одягом. Оскільки фотодерматит є формою уповільненої реакції гіперчутливості, шкірні симптоми можуть виникнути лише через 1-2 дні після впливу ультрафіолету;
  • сонячна кропив’янка — зазвичай проявляється на непокритій шкірі через кілька хвилин після перебування під сонячним промінням.

На додачу до шкірних ознак алергії на сонце деякі люди повідомляють про інші симптоми, такі як головний біль, втома, нудота, зміни частоти серцевих скорочень та дихання. У поодиноких випадках сонячна кропив’янка може призвести до анафілаксії, потенційно небезпечного для життя стану.

Діагностика

У більшості випадків лікар може підтвердити наявність поліморфного світлового висипу або актинічної почесухи на підставі симптомів, історії хвороби, сімейного анамнезу та огляду шкіри. Іноді можуть знадобитися додаткові дослідження:

  • фототестування — на ділянку шкіри діють дозованою кількістю ультрафіолетового випромінювання. Якщо після цього з’являються шкірні симптоми, то вони пов’язані з сонячними променями;
  • аналізи крові при алергії на сонці — дозволяють виключити системний червоний вовчак;
  • біопсія — невеликий шматочок шкіри видаляється та досліджується в лабораторії.

При симптомах фотодерматиту лікар починає діагностику з огляду ліків, лосьйонів для шкіри, сонцезахисних кремів або одеколонів, які використовує пацієнт. Він може запропонувати тимчасово перейти на альтернативний препарат або відмовитися від певних продуктів догляду за шкірою, щоб побачити, чи це зменшить шкірні симптоми. Дерматолог може провести фотопатч-тестування — діагностичну процедуру, при якій ділянка шкіри піддається впливу комбінації ультрафіолетового випромінювання і невеликої кількості хімічної речовини, яка тестується, зазвичай лікарського препарату або інгредієнта доглядового засобу.

Якщо пацієнт має підозру на сонячну кропив’янку, лікар може підтвердити діагноз за допомогою фототестування.

Чим лікувати алергію на сонце

Ефективне лікування алергії на сонце завжди починається з профілактичних заходів. Це зменшує час перебування під ультрафіолетом і запобігає погіршенню симптомів. Інші методи, як позбавитися алергії на сонці, залежать від конкретного виду алергічної реакції.

Людям з поліморфним світловим висипом зазвичай призначають:

  • пероральні антигістамінні таблетки від алергії на сонце — Лоратадин, фексофенадин Аллегра, цетиризин Цетрин, хлоропірамін Супрастин;
  • місцеві кортикостероїди — протизапальна мазь Преднізолон або Гідрокортизон;
  • протималярійні препарати — гідроксихлорохін Ксиноксис, Плаквеніл;
  • фототерапія — дія на шкіру поступово зростаючих доз ультрафіолетового випромінювання від УФ-лампи. Повторні сеанси можуть підвищити стійкість до сонячних променів. Зазвичай проводиться п’ять експозицій ультрафіолетового опромінення на тиждень протягом тритижневого періоду. Якщо стандартна фототерапія не допомагає, лікар може призначити комбінацію псоралену та ультрафіолетового випромінювання, так звану ПУВА.

При актинічній пруриго варіанти лікування включають місцеві кортикостероїди та фототерапію ультрафіолетовими променями.

При фотодерматиті основна мета лікування сонячної алергії — виявити та усунути ліки або засіб для догляду за шкірою, які викликають алергічну реакцію. Шкірні симптоми зазвичай лікують за допомогою кортикостероїдної мазі чи крему.

При легкій формі сонячної кропив’янки призначають пероральні антигістамінні препарати від алергії на сонце та мазь з гідрокортизоном або преднізолоном. При тяжкій кропив’янці лікар може запропонувати пероральний кортикостероїдний препарат та/або фототерапію.

Лікування алергії на сонце в домашніх умовах

Рекомендації, як заспокоїти сонячну алергію вдома:

  • уникати перебування під сонцем;
  • прикласти прохолодний компрес (вологий рушник) до ураженої ділянки або оббризкати шкіру прохолодною водою;
  • не допускати зневоднення, пити багато води.

Зняти деякі симптоми допомагають при алергії на сонці народні засоби. Але вони не замінюють медикаментозне лікування і не гарантують повного позбавлення проявів.

Лікування алергії на сонце народними засобами включає використання таких продуктів:

  • алое вера — нанести гелеподібну масу з листа алое на уражену шкіру, щоб пом’якшити її та зняти подразнення;
  • вівсяні пластівці — додати у ванну з теплою водою склянку вівсяних пластівців. Приймати ванну протягом 20-30 хвилин. Вівсяні пластівці допомагають зменшити свербіж та запалення;
  • настій із ромашки — нанести настій на уражені ділянки шкіри. Ромашка має заспокійливі властивості, які допоможуть зменшити симптоми алергії;
  • м’ятний лосьйон — свіже листя м’яти залити окропом і залишити настоятися протягом декількох годин. Протерти уражені ділянки м’ятним лосьйоном, щоб зняти свербіж та охолодити шкіру.

Важливо пам’ятати, що народні засоби можуть викликати алергічну реакцію. Тому перед їх використанням необхідно перевірити шкіру на чутливість, нанести невелику кількість засобу та зачекати протягом кількох годин. Якщо виникають якісь алергічні реакції, цей метод лікування не слід використовувати.

Алергія на сонце у дітей

У більшості випадків алергія на сонце у дитини проявляється у вигляді шкірного висипу, свербежу та почервоніння шкіри. Реакція може бути викликана як фізіологічними причинами, так і психологічними факторами.

Можливі фізіологічні причини сонячної алергії у дітей можуть включати:

  • спадковість — якщо хтось із близьких родичів дитини страждає від гіперчутливості до сонця;
  • нестача меланіну — зазвичай у дітей зі світлою шкірою;
  • взаємодія ліків — деякі препарати, які приймають діти, можуть підвищити ризик сонячної гіперчутливості.

Психосоматичні фактори (стрес, тривога та нервова напруга) також можуть впливати на розвиток алергічної реакції у дитини.

Лікування алергії на сонце у дітей може включати прийом антигістамінних препаратів та нанесення на шкіру лосьйону або крему з гідрокортизоном. Для захисту дитини від сонячної алергії слід використовувати сонцезахисні креми з SPF 30 і вище, одяг, який захищає від УФ-випромінювання, та обмежити перебування на сонці під час пікової інтенсивності ультрафіолетових променів.

Чим небезпечна алергія на сонце

Прогноз для людей з алергією від сонця дуже відрізняється. Деякі люди переростають цей стан, але багато хто може відчувати симптоми протягом 10-15 років і більше.

Епізод сонячної алергії часто проходить через кілька годин або днів після виключення дії сонця. Але висипання може зберігатися до двох тижнів. Висипи зазвичай не залишають шрамів, якщо людина не подряпає і не пошкодить поверхню шкіри.

З усіх форм алергії на сонце найбільш довгостроковою та небезпечною є сонячна кропив’янка. Вона може викликати набряк обличчя, особливо навколо очей і губ, непритомність, утруднене дихання та ковтання. Це можуть бути ознаки небезпечної для життя анафілактичної реакції, яка потребує невідкладної допомоги.

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама