Алергія на яйця

Алергія на яйця — одна із широкого спектра харчових алергій. За своїм типом, це реакція імунної системи на продукт, що входить до п’ятірки найсильніших алергенів. Важливо пам’ятати, що якщо у дитини чи дорослої людини з’явилася алергія на яйця, то потрібно уважно стежити за складом страв, до яких вони традиційно можуть входити — це млинці, оладки, випічка і десерти, кляр для обсмажування риби або м’яса. Все це може стати причиною появи яскравої симптоматики, а отже, потрібно буде змінювати рецептуру та спосіб приготування.

Цікаво: у складі багатьох косметичних засобів, а також продукції з розділу побутової хімії найчастіше є яєчний білок. Такий засіб також викликатиме алергію.

Яйця — цінний харчовий продукт, адже у їхньому складі є і білки, і мінерали, і мікроелементи. Немає жодної кухні світу, де б не використовувалися пташині яйця, але все ж таки, курячі присутні в рецептурах частіше за інші (перепелині, качині, гусячі). Сам механізм, який запускає алергічну реакцію на яйця, заздалегідь закладено в імунній системі людини. Якщо норма полягає в тому, що дитина або дорослий легко засвоюють білок (найчастіше саме він виступає в ролі алергену), то алергічна реакція провокує вироблення антигенів на цей білок.

Алергія на курячі яйця — причини

У курячих яйцях присутня велика кількість корисних компонентів, і всі вони тією чи іншою мірою можуть стати передумовою появи алергічної реакції. Однак найчастіше алергія на яйце у дитини або дорослого залежить тільки від білка, що є у складі. Білки в яйцях не руйнуються навіть тоді, коли їх піддають обробці на високих температурах, тому для появи симптоматики немає різниці, чи було яйце звареним, підсмаженим, сирим або навіть у вигляді яєчного порошку. У переважній більшості випадків винуватцем агресії імунної системи є простий білок альбумін.

Жовток стає причиною алергії рідко, але якщо вона є, це реакція на вітелін. Ця речовина вважається набагато безпечнішою порівняно з альбуміном. А крім цього, вона руйнується під впливом високих температур, а це означає, що у звареному в круту яйці його кількість буде мінімальною. Таким чином, алергія на яєчний жовток може з’являтися у тих, хто є яйця пашот або яєчні з рідким жовтком.

Алергія на яйця — хто в групі ризику

Згідно зі статистикою, така реакція є вродженою. Найчастіше лікарі пов’язують агресивну імунну відповідь організму на вживання яєць або страв із ними у складі з трьома основними пунктами:

  1. Аномалії внутрішньоутробного розвитку — важка вагітність, наявність хронічних чи аутоімунних захворювань у мами та інші моменти можуть спровокувати появу алергії на яйця у дитини.
  2. Порушення в роботі імунної системи можуть бути як вродженим станом, так і наслідком захворювання, травм та інших станів.
  3. Спадкова схильність (генетична) — якщо хтось із батьків має алергію на яєчний білок або жовток, то висока ймовірність того, що дитині також передасться ця особливість.

Також про генетику говорять, якщо хтось із батьків страждає на алергію на харчові продукти (будь-які), оскільки це автоматично підвищує шанс появи у дитини реакції на яйця, а разом з ними й на молоко, шоколад і какао, цитрусові.

Алергія на яйця у дорослого з’являється рідше — це пов’язано з фізіологією та розвитком органів та систем організму. Зокрема, найчастіше в міру зростання та дорослішання відбувається зміцнення імунної системи, і цим пояснюється те, що багато дітей, які мали в ніжному віці реакції на харчові продукти, вже до підліткового віку позбавляються їх, але буває і навпаки. Серед дорослих і дітей особливо чутливими до алергенів вважаються ті, хто страждає на атопічний дерматит.

Якщо говорити про дітей, то алергія на білок курячих яєць найчастіше проявляється у ранньому віці (з першим прикормом), але до п’яти років уже минає. Тут важливо вчасно виявити, що цей продукт викликає алергічну реакцію, і прибрати його з раціону. При цьому періодично можна вводити яйце і спостерігати, з’явиться симптоматика чи ні. Зазвичай жовток дозволяють вводити в меню досить швидко, а ось з білком доведеться бути обережнішими.

Непоодинокі випадки, коли алергія на яйця у дітей яскраво стартує в перших класах школи. Це може бути пов’язано зі змінами раціону. У таких випадках педіатр призначає лікування, в яке входять антигістамінні препарати (як таблетки, так і мазі або гелі, щоб усунути шкірні прояви), але при цьому лікар розписує принципи харчування. Важливо не тільки відмовитися від яєць, але також дотримуватися харчового режиму і балансу вуглеводів, білків і жирів. Іншими словами, в раціоні дитини має бути менше харчового сміття (фастфуд, чипси та інше) та більше свіжих овочів, фруктів, цільнозернових каш та натурального м’яса.

Як виглядає алергія на яйця — симптоми

Реакція на білок чи жовток може бути індивідуальною. Розрізняють три основні групи симптомів — з боку ШКТ, шкірних покривів та респіраторні. У кожному випадку симптоми можуть бути різної інтенсивності — тут все залежить від кількості алергену, а також від того, наскільки чутлива імунна система кожного пацієнта. Особливість дитячої реакції полягає в тому, що вона настає швидше, а наслідки її серйозніші. Чи може бути алергія на перепелині яйця? Так, але згідно зі статистикою, таких випадків суттєво менше.

Найчастіше першими симптомами алергії на яйця, які можна явно відзначити, є порушення в роботі ШКТ та травної системи:

  • з’являється діарея;
  • після прийому їжі може з’явитися нудота з блювотою або без неї;
  • метеоризм чи здуття можуть мучити пацієнта тривалий час.

На додаток до цього з’являються і шкірні реакції, які вже чітко вказують на те, що все вищенаписане — не отруєння. В першу чергу проявляється сильний свербіж, найчастіше в області живота, а трохи пізніше і в інших областях — на стегнах (частіше на внутрішній поверхні), руках, спині. Також може з’являтися висипка у вигляді кропив’янки, а у малюків — атопічного дерматиту з пухирями.

Третя група симптомів — респіраторна, вони трапляються доволі рідко. При цьому важливо розуміти, що переважна їхня більшість є небезпечною для здоров’я та життя пацієнтів. Що викликає занепокоєння у пацієнтів:

  • сльозогінність та напади чхання;
  • набряки на слизових та в носоглотці, напади кашлю;
  • почервоніння очей;
  • часта задишка.

Всі ці симптоми можуть призвести до набряку Квінке та анафілаксії — обидва стани вимагають негайної медичної допомоги. Високий ризик відзначається в астматиків: алергія на яйця у дорослих та дітей з астмою може призвести до серйозних наслідків.

Крос-реакції при алергії на яйця та алергія на перепелині яйця

Подібні реакції завжди є у працівників хлібопекарень та інших виробництв, де як інгредієнт присутні яйця. На додаток до цього є так звана професійна астма, яка пов’язана з використанням аерозолю, а також це захворювання переслідує людей, які працюють на підприємствах, що переробляють пташині яйця.

Важливо: синдром «птиця-яйце» має на увазі первинну та вторинну сенсибілізацію. Перша пов’язана з алергенами, які передаються повітрям (так звані аероалергени), а друга — з яєчним жовтком і альбумінами, що знаходяться в ньому.

Ще дві серйозні перехресні алергії на яєчний білок — це атопічний дерматит та еозинофільний езофагіт. Обидві ці реакції помітно слабшають, якщо прибрати яйця із щоденного раціону.

Яйця перепелів вважаються менш алергенними, ніж курячі, однак і на них буває агресивна реакція імунної системи. Іншими словами, якщо у пацієнта є алергія на курячі, то й інші вживати не варто — висока ймовірність алергії. У дітей реакція на перепелині яйця може проявитися через кілька хвилин після їх вживання. Зазвичай, починається все зі шкірних проявів, але трохи пізніше до них приєднуються і реакції ШКТ. У дорослих все може виявитися набагато серйознішим, аж до сплутаної свідомості та порушення координації.

Алергія на білок яйця — діагностика та лікування

Починається діагностика з відвідування лікаря: це може бути сімейний лікар, імунолог, алерголог. Лікар ставить багато питань, відповіді на які дозволяють йому скласти повну картину захворювання, включаючи й спадкову схильність. Важливо й те, які симптоми та які сили є у пацієнта — це дозволяє оцінити ситуацію.

Один зі способів точно визначити причину алергії — шкірні проби. Цей спосіб має на меті нанесення на шкірний покрив алергену, після чого через деякий час можна зчитувати результат. Ця методика доступна всім пацієнтам, окрім тих, які не досягли віку 3 років. Якщо ця методика з якоїсь причини є неможливою, пацієнтові пропонують здати кров. Оцінка результатів може бути різною — все залежить від типу аналізу.

Алергія на яйця у дитини, як і у дорослої людини, лікується шляхом усунення симптоматики. Також важливо попередити напади, що вимагатиме виконання одразу трьох основних принципів:

  1. Сувора дієта (елімінаційна терапія) — полягає у виключенні яєць і страв, в яких вони є інгредієнтами.
  2. Медикаментозна підтримка — антигістамінні та інші препарати, що мають на меті покращення загального стану пацієнта.
  3. Місцеві препарати — мазі, гелі та інші ліки, які можуть усунути шкірну або респіраторну реакцію.

Важливо дотримуватися рекомендацій щодо харчування. Прибрати яйця з раціону — це половина справи, а ось продумати харчування дитини чи дорослого так, щоб у раціоні не було страв із цим інгредієнтом — завдання не з простих. Сьогодні яйця додають не тільки в десерти, вони з’являються в різних стравах і напівфабрикатах у якості:

  • емульгаторів та загусників;
  • коагулянтів;
  • лізоциму та глобуліну;
  • овоглобіну та вітеліну.

Алергія на яйця передбачає відмову всіх продуктів, на етикетці яких написані вищезазначені інгредієнти. При цьому виключати всі білкові продукти не потрібно — м’ясо та риба корисні та не викликають небезпечної реакції, оскільки в них немає альбуміну. Випічка в раціоні припустима, якщо в ній немає яєць — зараз є вибір таких продуктів.

Якщо з’явилася алергія на яйця у дорослого чи дитини, потрібно якнайшвидше звернутися за допомогою. Лікар визначить симптоматику та призначить лікування, яке дозволить жити звичайним життям та повноцінно харчуватися без прояву алергії. Якщо йдеться про дітей, то їхнім батькам потрібно навчитися планувати меню заздалегідь, а ось дорослим пацієнтам із такою алергією потрібно навчитися читати етикетки та меню у закладах громадського харчування.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама