Артрит інфекційний

Інфекційний артрит — захворювання, підґрунтям якого завжди є збудник. Природа хвороби найчастіше може бути трьох типів — грибкова, вірусна чи бактеріальна. Кожен зі збудників проникає у тканину суглоба — саме через це і починається розвиток хвороби. За статистикою, частіше гострий артрит діагностують у суглобах ніг, і одна з причин — великі навантаження, що припадають на коліна, тазостегнові суглоби чи гомілковостопні (ступні). Відсутність лікування є згубною для суглобів, а ситуація загалом може призвести до непоправних наслідків — зруйнованого суглоба.

Причини та фактори ризику

Збудник хвороби — інфекція — завжди потрапляє в якийсь із суглобів за допомогою току крові чи лімфи. За типом збудника інфекційні артрити поділяють на вірусні та бактеріальні, грибкові та паразитарні.

Також є поділ захворювання за способом потрапляння збудника до суглоба. Первинним називають артрит у тому випадку, коли збудник потрапив у суглоб ззовні, а вторинним — якщо середовище інфекції (вірусу) розташоване в організмі. Окремо стоять такі артрити, які розвиваються внаслідок травми з подальшим потраплянням до суглоба збудника інфекції. Такий тип захворювання називають посттравматичним.

Шляхи потрапляння збудника до суглоба також відмінні:

  • пряме проникнення — тут можуть бути наслідки травм, хірургічних втручань, а також пункції та укуси комах;
  • потрапляння інфекції з існуючого вже середовища — це може бути і абсцес м’яких тканин, і звичайна інфікована рана, і остеомієліт.

Якщо говорити про вікову категорію пацієнтів з інфекційним артритом, то тут немає чітких меж. До хвороби схильні і молоді, і літні, однаково страждають суглоби у спортсменів або тих людей, які ведуть переважно сидячий спосіб життя. Навіть новонародженому можуть встановити діагноз «інфекційний артрит».

Чинниками ризику вважаються:

  • хронічні артрити у пацієнта;
  • наявність системних захворювань (інфекційних);
  • різні імунодефіцити;
  • захворювання, що стосуються сполучної тканини (системні);
  • будь-яка онкологія.

Часто інфекційний артрит виникає внаслідок ін’єкцій (внутрішньосуглобових) або попередніх хірургічних втручань різного типу на суглобах. Цукровий діабет будь-якого типу, різні травми, наявність у пацієнта протеза того чи іншого суглоба (є навіть різновид — інфекційний артрит протезованих суглобів) також вважається фактором ризику. Найчастіше гострий артрит діагностують при алкоголізмі чи наркоманії, а ще він часом супроводжує прийом різних гормональних препаратів.

Гострий артрит — симптоми

Симптоматика цього захворювання різна, залежить від збудника та інших причин. Є низка симптомів, які виявляються майже завжди:

  • різкий біль у суглобах — як у стані спокою, так і під час руху, а часом навіть просто при торканні;
  • порушені функції суглоба/ів;
  • запалення суглобів (з набряком або без нього, з частими почервоніннями в області хворого суглоба), підвищена температура тіла, загальне нездужання;
  • змінені контури суглобів;
  • порушена функціональність суглобів або суглобів.

Також інфекційний артрит може супроводжуватися нудотою або навіть блюванням, іноді пацієнти говорять про слабкість, підвищене потовиділення. Якщо причиною гострого артриту є гонококи, то до вищеописаної симптоматики можуть додаватися висипання на шкірних покривах і слизових. А от якщо в організмі пацієнта присутній золотистий стафілокок, то хвороба суглобів прогресує дуже швидко — хрящі руйнуються протягом кількох днів.

Діагностика та лікування

Перші заходи при наявності підозри на інфекційний артрит — похід до лікаря. Після збору первинного анамнезу пацієнту запропонують зробити рентген або, що зараз частіше, УЗД суглоба. Також у списку досліджень — аналіз крові (ЗАК та інші), імунограма. Якщо говорити про вузькі дослідження, то насамперед це аналіз внутрішньосуглобової рідини. Якщо лікар підозрює туберкульозну форму реактивного артриту, важливо знайти середовища основного захворювання.

Лікування цього захворювання потребує комплексного підходу та найчастіше умов стаціонару. Уражений суглоб і кінцівку важливо знерухомити, щоб знизити біль. Обсяг рухів після цього буде поступово відновлюватися і нарощуватися — це питання індивідуальне і залежить від багатьох супутніх факторів.

Якщо запальний процес супроводжується гноєм, пацієнту призначають санацію суглоба. Це дозволяє усунути запалення, знизити температуру, якщо вона підвищена, і полегшити стан пацієнта в цілому.

Лікарські препарати призначаються з різних груп:

  • антибіотики м для боротьби з бактеріальною флорою;
  • протигрибкові препарати у разі, якщо саме гриби є причиною інфекційного артриту;
  • нестероїдні протизапальні препарати — вони дозволяють зменшити болючі відчуття.

Гострий артрит, лікування якого можливе в домашніх умовах — рідкість. Зазвичай, йдеться про доліковування після стаціонару. Хороший прогноз у тих пацієнтів, які вчасно звернулися за медичною допомогою. Під цим, зазвичай, мається на увазі період хвороби до моменту деформації суглоба. У таких випадках до 70% пацієнтів повертаються до звичайного життя без болю, хоча згодом вони все одно повинні приділяти увагу суглобам, стежити за загальним станом здоров’я.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама