Артрит плечового суглоба

запалення у плечовому суглобі

Артрит плечового суглоба — дегенеративне (руйнівне) захворювання, один з різновидів артриту. Розвиток його призводить до руйнування (деструкції) тканин хряща, а також запалення тканин навколо нього — кісткових, м’язових. До цього захворювання схильні різні категорії людей — тут і спортсмени, і люди, робота яких пов’язана з важкою фізичною працею. Також багато пацієнтів із таким діагнозом і серед людей похилого віку.

Причини плечового артриту

Артрит у плечовому суглобі виникає внаслідок різних чинників, але є список причин, які найбільше сприяють появі та розвитку захворювання:

 1. Інфекція. Найчастіше появі плечолопаткового артриту сприяє будь-яке інфекційне захворювання, не доліковане остаточно. В організмі залишається осередок запалення, інфекція потрапляє до суглобової рідини, а далі починається артрит.
 2. Травма (як свіжа, так і стара). Перелом, забій, вивих — це може призвести до розвитку посттравматичного артриту в плечовому суглобі. По суті травма стає причиною погіршення кровопостачання в суглобі, звідси й процес деструкції хряща та кісток.
 3. Заняття спортом (найчастіше з високими навантаженнями). Силові тренування, штанги та інші спортивні важкі снаряди — все це позначається на плечових суглобах, особливо якщо спортсмен не дотримується правил безпеки. Навіть досвідчені важкоатлети страждають від артритів — це вважається їхнім професійним захворюванням.
 4. Підйом ваги. Вантажник — ще одна професія, яка вважається небезпечною у плані виникнення проблем із плечовими та іншими суглобами. Артрит плеча може з’явитися досить швидко — не пройде двох років.
 5. Вік. Літні люди схильні до артритів внаслідок загального старіння організму. Відбувається знос суглобів, знижується кровопостачання та харчування, звідси артроз чи артрит.

До появи запального процесу в плечових суглобах також призводять і цілком банальні ситуації — алкоголізм і куріння, прийом наркотиків послаблюють імунітет, внаслідок чого з’являються різні захворювання, і артрит — не виняток. Порушується кровообіг, починаються некрози чи мутації. Також причиною може стати неправильне (незбалансоване) харчування — відсутність білка в раціоні, вегетаріанство та інші моменти можуть запустити деструктивні механізми.

Згідно зі статистикою, частіше діагностують артрит плеча правої руки — це цілком зрозуміло. Так, саме на праву руку припадає більша частина навантаження, тому суглоб зношується швидше. Виняток становлять шульги: оскільки вони роблять всю роботу лівою, то і суглоб у них страждає з цього боку.

Артрит плечового суглоба — симптоми

Перший і симптом, що чітко вказує на наявність проблеми, — біль у суглобі. Однак є й інші симптоми, які виявляються на ранній стадії та пізніше:

 • скорочення рухливості самого суглоба та всієї руки, зменшена амплітуда руху;
 • хрускіт у суглобі (іноді навіть при мінімальній амплітуді руху);
 • підвищення температури, озноб, погіршення самопочуття;
 • яскраво виражена припухлість суглоба, набряк.

Артрит у плечовому суглобі має три стадії:

 1. На першій з’являються болі в суглобі — вони можуть бути як різкими, так і ниючими, але в стані спокою стає легше, біль стихає. Більше болить зазвичай уночі. Також суглоб реагує на погоду — під час дощу стає гіршим. Перша стадія характеризується швидкою стомлюваністю — рука не здатна переносити навіть малі навантаження.
 2. Друга стадія починається тоді, коли біль із тимчасового перетворюється на постійний. Інтенсивність може змінюватися, але стан, коли рука взагалі не болить, не настає. Суглоб стає скутим, кожен рух дається важко і супроводжується характерними клацанням.
 3. Третя стадія плечового артриту небезпечна тим, що зміни у суглобі переходять у незворотні. Плече деформується, що призводить до інвалідизації пацієнта.

Важливо: чим раніше людина із болем у суглобі звернеться до лікаря, тим більше шансів досягти ремісії та жити без болю. При цьому важливо розуміти, що режиму праці та відпочинку потрібно буде дотримуватись протягом усього життя.

Діагностика артриту в плечовому суглобі

Перший етап діагностики завжди однаковий — огляд лікаря. Під час консультації лікар збирає анамнез, визначає стадію артриту, оглядає суглоб, перевіряє рухову функцію. Також лікар обов’язково розпитає про супутні або хронічні захворювання, спадкові хвороби в родині, уточнить дані про спосіб життя. Далі настає час для аналізів та досліджень:

 • Рентген — перше призначення, якщо під питанням плечовий артрит. Це дослідження проллє світло на стан суглобових тканин.
 • Аналізи крові, сечі, калу. У цьому разі важливі як загальні показники, так і специфічні — наприклад, сечова кислота у крові, наявність гельмінтів чи інших паразитів в організмі.
 • МРТ та/або КТ. Це найінформативніші дослідження, але вони дорогі. Зазвичай їх призначають у тих випадках, коли рентгенографія не дала відповіді на всі запитання.

Також при необхідності пацієнт отримає направлення на консультації до вузьких фахівців — кардіолога, гастроентеролога та інших (за ситуацією). Зібравши разом усі результати пройденого обстеження, лікар отримає реальну картину та зможе відповісти на запитання, як лікувати артрит плечового суглоба.

Важливо: не можна керуватися порадами сусідів чи рекламою препаратів, щоб скасовувати призначення чи змінювати дозування препаратів. Все, що прописав лікар, має виконуватися неухильно — це запорука успішного лікування.

Артрит плечового суглоба — лікування

Лікування може бути як амбулаторним, і стаціонарним. Якщо необхідна операція, пацієнтові можуть запропонувати (залежно від стадії захворювання та інших даних):

 • інтерпозиційну пластику — це хірургічне втручання призначають при тяжкому перебігу хвороби та тоді, коли артрит вже дав наслідки;
 • капсульний реліз;
 • артроскопічну хірургічну обробку;
 • коригуючу остеотомію.

Зазвичай оперативне втручання пропонують пацієнтам віком до 55 років. За дуже складної ситуації може йтися про заміну суглоба на штучний.

У більшості випадків пацієнту з артритом пропонують фіксацію суглоба — це дозволить поберегти плече, зменшити навантаження на суглоб, тим самим уникаючи постійних рухів та болю, який вони приносять. Показано при артриті плечового суглоба лікування препаратами таких груп:

 • НПЗЗ — нестероїдні протизапальні, дія спрямована на усунення болю в суглобі та зняття набряклості. Призначають у таблетованій формі або ін’єкціях, при сильних болях це можуть бути уколи на тлі лідокаїнових блокад.
 • Хондропротектори – група препаратів, які допомагають відновити тканину хряща. Ефективні на ранніх стадіях або після того, як запальний процес вилікований як профілактика, іноді тривала.
 • Судинорозширювальні препарати. Їхня дія в цьому випадку спрямована на поліпшення живлення суглоба внаслідок нормалізації кровообігу.
 • Кортикостероїди. Препарати цієї групи залучені на пізніх стадіях, причому короткими курсами — не більше ніж 3 дні.

Лікування артриту плечового суглоба може складатися з цілого комплексу заходів, включаючи фізіотерапію, ЛФК, масаж та інші. Також до схеми терапії входять вітамінні комплекси, мікроелементи та дієта.

Народні засоби для лікування артриту

Артрит у плечовому суглобі не можна вилікувати гомеопатією чи примочками, проте відмовлятися від народних засобів не варто. Коли гостра фаза хвороби позаду, а лікар дав дозвіл на використання таких рецептів, можна спробувати різні:

 • Відвар із березових бруньок. Взяти 5 г сухих березових бруньок, залити склянкою окропу, а потім проварити від 5 до 7 хвилин. Залишити до повного охолодження, процідити, пити по чверті склянки 4 десь у день перед тим, як поїсти.
 • Компрес із медом. Змішати густий мед з оцтом у співвідношенні 2:1, намазати кашкою хворий суглоб, закутати так, щоб зверху була шерсть (шарф, наприклад). Лягти спати, а вранці зняти компрес.
 • Сік чорної редьки. Цей овоч корисний при різних захворюваннях, і артрит не виняток. Взяти велику редьку, очистити від шкірки та зробити з неї сік (найпростіший варіант — натерти на дрібній тертці й віджати через марлю). Додати в одержаний сік склянку меду, половину склянки горілки, 1 столову ложку солі. Все розмішати. Цією сумішшю натерти область навколо та над хворим суглобом, після чого укутати. Курс лікування — місяць.
 • Оцтовий компрес. Такий простий засіб дозволяє зменшити набряки. Робити це потрібно дуже обережно і не в гострій фазі захворювання. Оцет (звичайний столовий або яблучний) потрібно розвести з водою (1 частина оцту та 2 води). Далі цим розчином потрібно намочити шматок марлі або будь-якої бавовняної тканини та зробити класичний компрес. Знімати після висихання марлі.

Як лікувати артрит плечового суглоба, вирішує лікар. Займатися самолікуванням вкрай необачно, оскільки ситуація може погіршитися у досить стислий термін. Перші симптоми повинні стати сигналом для звернення за допомогою.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Як без ліків швидко та ефективно вилікувати кашель
Для лікування кашлю лікарі рекомендують пити багат...
Фахівці назвали головні причини, через які розпадаються сімейні пари
Згідно зі статистикою, середня кількість розлучень...
Реклама