Артрит плечового суглоба
Артрит плечового суглоба — дегенеративне (руйнівне) захворювання, один з різновидів артриту. Розвиток його призводить до руйнування (деструкції) тканин хряща, а також запалення тканин навколо нього — кісткових, м’язових. До цього захворювання схильні різні категорії людей — тут і спортсмени, і люди, робота яких пов’язана з важкою фізичною працею. Також багато пацієнтів із таким діагнозом і серед людей похилого віку.
Причини плечового артриту
Артрит у плечовому суглобі виникає внаслідок різних чинників, але є список причин, які найбільше сприяють появі та розвитку захворювання:
- Інфекція. Найчастіше появі плечолопаткового артриту сприяє будь-яке інфекційне захворювання, не доліковане остаточно. В організмі залишається осередок запалення, інфекція потрапляє до суглобової рідини, а далі починається артрит.
- Травма (як свіжа, так і стара). Перелом, забій, вивих — це може призвести до розвитку посттравматичного артриту в плечовому суглобі. По суті травма стає причиною погіршення кровопостачання в суглобі, звідси й процес деструкції хряща та кісток.
- Заняття спортом (найчастіше з високими навантаженнями). Силові тренування, штанги та інші спортивні важкі снаряди — все це позначається на плечових суглобах, особливо якщо спортсмен не дотримується правил безпеки. Навіть досвідчені важкоатлети страждають від артритів — це вважається їхнім професійним захворюванням.
- Підйом ваги. Вантажник — ще одна професія, яка вважається небезпечною у плані виникнення проблем із плечовими та іншими суглобами. Артрит плеча може з’явитися досить швидко — не пройде двох років.
- Вік. Літні люди схильні до артритів внаслідок загального старіння організму. Відбувається знос суглобів, знижується кровопостачання та харчування, звідси артроз чи артрит.
До появи запального процесу в плечових суглобах також призводять і цілком банальні ситуації — алкоголізм і куріння, прийом наркотиків послаблюють імунітет, внаслідок чого з’являються різні захворювання, і артрит — не виняток. Порушується кровообіг, починаються некрози чи мутації. Також причиною може стати неправильне (незбалансоване) харчування — відсутність білка в раціоні, вегетаріанство та інші моменти можуть запустити деструктивні механізми.
Згідно зі статистикою, частіше діагностують артрит плеча правої руки — це цілком зрозуміло. Так, саме на праву руку припадає більша частина навантаження, тому суглоб зношується швидше. Виняток становлять шульги: оскільки вони роблять всю роботу лівою, то і суглоб у них страждає з цього боку.
Артрит плечового суглоба — симптоми
Перший і симптом, що чітко вказує на наявність проблеми, — біль у суглобі. Однак є й інші симптоми, які виявляються на ранній стадії та пізніше:
- скорочення рухливості самого суглоба та всієї руки, зменшена амплітуда руху;
- хрускіт у суглобі (іноді навіть при мінімальній амплітуді руху);
- підвищення температури, озноб, погіршення самопочуття;
- яскраво виражена припухлість суглоба, набряк.
Артрит у плечовому суглобі має три стадії:
- На першій з’являються болі в суглобі — вони можуть бути як різкими, так і ниючими, але в стані спокою стає легше, біль стихає. Більше болить зазвичай уночі. Також суглоб реагує на погоду — під час дощу стає гіршим. Перша стадія характеризується швидкою стомлюваністю — рука не здатна переносити навіть малі навантаження.
- Друга стадія починається тоді, коли біль із тимчасового перетворюється на постійний. Інтенсивність може змінюватися, але стан, коли рука взагалі не болить, не настає. Суглоб стає скутим, кожен рух дається важко і супроводжується характерними клацанням.
- Третя стадія плечового артриту небезпечна тим, що зміни у суглобі переходять у незворотні. Плече деформується, що призводить до інвалідизації пацієнта.
Важливо: чим раніше людина із болем у суглобі звернеться до лікаря, тим більше шансів досягти ремісії та жити без болю. При цьому важливо розуміти, що режиму праці та відпочинку потрібно буде дотримуватись протягом усього життя.
Діагностика артриту в плечовому суглобі
Перший етап діагностики завжди однаковий — огляд лікаря. Під час консультації лікар збирає анамнез, визначає стадію артриту, оглядає суглоб, перевіряє рухову функцію. Також лікар обов’язково розпитає про супутні або хронічні захворювання, спадкові хвороби в родині, уточнить дані про спосіб життя. Далі настає час для аналізів та досліджень:
- Рентген — перше призначення, якщо під питанням плечовий артрит. Це дослідження проллє світло на стан суглобових тканин.
- Аналізи крові, сечі, калу. У цьому разі важливі як загальні показники, так і специфічні — наприклад, сечова кислота у крові, наявність гельмінтів чи інших паразитів в організмі.
- МРТ та/або КТ. Це найінформативніші дослідження, але вони дорогі. Зазвичай їх призначають у тих випадках, коли рентгенографія не дала відповіді на всі запитання.
Також при необхідності пацієнт отримає направлення на консультації до вузьких фахівців — кардіолога, гастроентеролога та інших (за ситуацією). Зібравши разом усі результати пройденого обстеження, лікар отримає реальну картину та зможе відповісти на запитання, як лікувати артрит плечового суглоба.
Важливо: не можна керуватися порадами сусідів чи рекламою препаратів, щоб скасовувати призначення чи змінювати дозування препаратів. Все, що прописав лікар, має виконуватися неухильно — це запорука успішного лікування.
Артрит плечового суглоба — лікування
Лікування може бути як амбулаторним, і стаціонарним. Якщо необхідна операція, пацієнтові можуть запропонувати (залежно від стадії захворювання та інших даних):
- інтерпозиційну пластику — це хірургічне втручання призначають при тяжкому перебігу хвороби та тоді, коли артрит вже дав наслідки;
- капсульний реліз;
- артроскопічну хірургічну обробку;
- коригуючу остеотомію.
Зазвичай оперативне втручання пропонують пацієнтам віком до 55 років. За дуже складної ситуації може йтися про заміну суглоба на штучний.
У більшості випадків пацієнту з артритом пропонують фіксацію суглоба — це дозволить поберегти плече, зменшити навантаження на суглоб, тим самим уникаючи постійних рухів та болю, який вони приносять. Показано при артриті плечового суглоба лікування препаратами таких груп:
- НПЗЗ — нестероїдні протизапальні, дія спрямована на усунення болю в суглобі та зняття набряклості. Призначають у таблетованій формі або ін’єкціях, при сильних болях це можуть бути уколи на тлі лідокаїнових блокад.
- Хондропротектори – група препаратів, які допомагають відновити тканину хряща. Ефективні на ранніх стадіях або після того, як запальний процес вилікований як профілактика, іноді тривала.
- Судинорозширювальні препарати. Їхня дія в цьому випадку спрямована на поліпшення живлення суглоба внаслідок нормалізації кровообігу.
- Кортикостероїди. Препарати цієї групи залучені на пізніх стадіях, причому короткими курсами — не більше ніж 3 дні.
Лікування артриту плечового суглоба може складатися з цілого комплексу заходів, включаючи фізіотерапію, ЛФК, масаж та інші. Також до схеми терапії входять вітамінні комплекси, мікроелементи та дієта.
Народні засоби для лікування артриту
Артрит у плечовому суглобі не можна вилікувати гомеопатією чи примочками, проте відмовлятися від народних засобів не варто. Коли гостра фаза хвороби позаду, а лікар дав дозвіл на використання таких рецептів, можна спробувати різні:
- Відвар із березових бруньок. Взяти 5 г сухих березових бруньок, залити склянкою окропу, а потім проварити від 5 до 7 хвилин. Залишити до повного охолодження, процідити, пити по чверті склянки 4 десь у день перед тим, як поїсти.
- Компрес із медом. Змішати густий мед з оцтом у співвідношенні 2:1, намазати кашкою хворий суглоб, закутати так, щоб зверху була шерсть (шарф, наприклад). Лягти спати, а вранці зняти компрес.
- Сік чорної редьки. Цей овоч корисний при різних захворюваннях, і артрит не виняток. Взяти велику редьку, очистити від шкірки та зробити з неї сік (найпростіший варіант — натерти на дрібній тертці й віджати через марлю). Додати в одержаний сік склянку меду, половину склянки горілки, 1 столову ложку солі. Все розмішати. Цією сумішшю натерти область навколо та над хворим суглобом, після чого укутати. Курс лікування — місяць.
- Оцтовий компрес. Такий простий засіб дозволяє зменшити набряки. Робити це потрібно дуже обережно і не в гострій фазі захворювання. Оцет (звичайний столовий або яблучний) потрібно розвести з водою (1 частина оцту та 2 води). Далі цим розчином потрібно намочити шматок марлі або будь-якої бавовняної тканини та зробити класичний компрес. Знімати після висихання марлі.
Як лікувати артрит плечового суглоба, вирішує лікар. Займатися самолікуванням вкрай необачно, оскільки ситуація може погіршитися у досить стислий термін. Перші симптоми повинні стати сигналом для звернення за допомогою.