Артрит рук

Артрит рук — це запалення в суглобах зап’ястя, кисті та пальців. Хвороба викликає виснажливий біль, втрату функцій та деформацію суглобових з’єднань. Існує кілька видів артриту, що може вражати суглоби рук. Найбільш поширеним типом є остеоартрит, який також називається дегенеративним. Артритом рук може захворіти будь-яка людина, але найчастіше він розвивається у жінок старше 50 років.

При остеоартриті хрящі в суглобах стоншуються, суглобові поверхні стають більш шорсткими. Тому рухливість суглобів погіршується, а під час руху відчувається болючість і скутість. У хворого на артрит рук можуть виникнути тверді вузлуваті припухлості, відомі як вузли Гебердена або Бушара. Вони викликані ростом кісткових відростків, які називаються остеофітами.

Симптоми артриту рук

Ознаки артриту можуть змінюватись від людини до людини. Вони можуть виникати при виконанні певних дій, але іноді з’являються без очевидної причини.

Характерні симптоми артриту руки включають:

  • біль;
  • набряк;
  • скутість;
  • обмеження рухливості;
  • втрату функції суглобів.

Артрит рук може вражати як суглоби, так і оточуючі м’які тканини. Симптоми найчастіше відчуваються вранці, ввечері та після фізичної активності.

Людина може відчути біль, коли скручує, стискає чи піднімає предмети. Їй часто складно підтримувати захват об’єктів та виконувати інші дії, пов’язані з дрібною моторикою. При цьому можна почути хрускіт або скрегіт у суглобах. При прогресуванні хвороби в міру зношування хрящів суглоби починають руйнуватися.

Біль, скутість або погана сила захвату при артриті рук можуть викликати проблеми з широким спектром завдань та дій, включаючи:

  • відкриття банок;
  • тримання ручки чи столових приладів;
  • застібання ґудзиків або блискавки;
  • поводження з грошима;
  • гоління, чищення зубів, витирання після ванни чи душу.

Іноді симптоми артриту погіршуються при холодній погоді. Але вона не впливає на довгострокові перспективи чи прогресування хвороби.

Як лікувати артрит рук

Ліків проти артриту не існує, але є методи лікування, які можуть покращити симптоми та вплинути на загальний стан пацієнта. Щоб досягти кращих результатів, необхідно використовувати знеболювальні препарати, підтримувати фізичну активність та знизити навантаження на руки.

Медикаментозна терапія

Ліки можуть полегшити біль і скутість, викликані остеоартритом, але вони не усунуть і не вилікують захворювання. Чим лікувати артрит рук? Деякі з рекомендованих препаратів включають:

  • зовнішні протизапальні засоби — гелі та креми, які містять ібупрофен Ібумент, Дарфен, диклофенак Диклосейф, Вольтарен або кетопрофен Форт-гель, Фастум, наносять безпосередньо на уражені суглоби;
  • крем з капсаїцином — мазь Еспол застосовується, коли інші місцеві знеболювальні засоби не діють;
  • знеболювальні таблетки та нестероїдні протизапальні засоби — Парацетамол, Ібупрофен і Диклофенак зменшують біль, запалення та набряк;
  • ін’єкції стероїдів — призначають, якщо інші форми знеболювання не допомогли. За потреби їх можна повторювати з перервою в кілька місяців.

Фізичні вправи

Регулярне виконання вправ при артриті рук допомагає послабити скутість у суглобах та покращити силу захвату. При цьому краще уникати дій, які сильно навантажують суглоби, наприклад, підйому і переміщення важких предметів, занять йогою або пілатесом, коли більша частина ваги тіла переноситься на верхні кінцівки.

Пацієнт повинен продовжувати рухатися та робити певні вправи для рук. Вони допомагають зберегти максимально можливий діапазон рухів та силу, що полегшить виконання повсякденних завдань. Ефективні вправи для пальців, кистей та зап’ясть може запропонувати фізіотерапевт, ерготерапевт або мануальний терапевт.

Зниження навантаження на руки

При артриті кистей, зап’ясть та пальців необхідно знизити навантаження на них. Це не означає, що людина не повинна рухати руками, їх просто потрібно використовувати по-іншому.

Бажано звернутися до ерготерапевта чи мануального терапевта, який дасть корисні рекомендації, як знизити навантаження на суглоби при артриті рук. Приклади включають:

  • використання пристроїв, таких як електричні консервні ножі або інструменти з більш м’якими та короткими ручками, які не потребують жорсткого захвату;
  • застосування рюкзака або візка для покупок, щоб не носити важкі сумки в руках;
  • часті перерви при виконанні завдань, які викликають велике навантаження на суглоби, або перемикання між більш складною та легкою роботою;
  • використання обох рук для деяких завдань, які зазвичай виконувались однією рукою;
  • заміна кранів або дверних ручок на простіші у застосуванні;
  • акцент на зручні застібки при виборі одягу чи взуття.

Домашні засоби при артриті рук

В залежності від тяжкості артриту на руках можна розглянути наступні варіанти домашнього лікування:

  • добавки з глюкозаміном, хондроїтином, колагеном та куркумою — зменшують запалення та біль у деяких людей;
  • парафінотерапія — покращує рухомість суглобів та гнучкість м’язів, зменшує набряклість;
  • грілки — тепло розслаблює суглоби та м’язи, сприяючи зниженню болю;
  • рослинні та протизапальні дієти — допомагають зменшити біль та скутість при артриті;
  • фізична активність — сприяє зміцненню м’язів та загального стану здоров’я.

Ефективність популярних добавок із вмістом міді не була підтверджена у клінічних випробуваннях. Тому вони можуть бути не більш ефективними, ніж плацебо.

Якщо для лікування артриту кисті або зап’ястя недостатньо медикаментозної терапії та фізіотерапії, тоді застосовується хірургічне втручання. Воно зазвичай включає видалення частини кістки, яка дегенерувала, зрощування двох і більше кісток разом або повну заміну суглобів.

Реклама
Цей чудодійний препарат допоможе зберегти вічну молодість
За даними Федерального управління з лікарських зас...
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Реклама
Як зняти свербіж при молочниці
Чим зняти свербіж при молочниціЯк прибрати свербіж...
Лікування молочниці в домашніх умовах
Як позбутися молочниці в домашніх умовах за допомо...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама