Атеросклероз нижніх кінцівок

Атеросклероз нижніх кінцівок (облітеруючий) — захворювання, яке характеризується звуженням або оклюзією артерій та обумовлене накопиченням на їх стінках атероматозних бляшок. Хвороба вражає судини, які забезпечують кровопостачання до нижніх кінцівок, і може призвести до гострих або хронічних симптомів через емболію або тромбоз артерії, що поступово звужується.

Захворювання викликає переміжну кульгавість, яка проявляється болем або м’язовою слабкістю при ходьбі та проходить у період спокою. Оскільки найчастіше розвивається атеросклероз стегнової артерії та підколінних судин, болючі відчуття зазвичай локалізуються в литкових м’язах. Атеросклеротична обструкція також може викликати біль у стегнах, сідницях та нижніх м’язах спини.

Атеросклероз нижніх кінцівок причини

Основною причиною атеросклеротичних змін є скупчення бляшок, яке звужує артерію та призводить до її тромбозу. Також бляшка може розірватися, викликаючи оклюзію судин. На розвиток захворювання впливають численні фактори: ендотеліальна дисфункція, підвищена активність тромбоцитів, дисліпідемія, запальні та імунологічні зміни.

Модифіковані фактори ризику, які можуть призвести до облітеруючого атеросклерозу артерій нижніх кінцівок, включають:

  • тютюнопаління;
  • діабет;
  • артеріальну гіпертензію;
  • дисліпідемію;
  • гіпотиреоз;
  • ожиріння.

Атеросклероз ніг симптоми

Симптоми атеросклерозу судин ніг залежать від локалізації ураження та тяжкості захворювання. Бляшка може розташовуватись у проксимальному або середньому сегментах артерії (наприклад, проксимальна біфуркація, яка веде до цього судинного русла). Атеросклеротичний процес залежить від анатомічних закономірностей, які також мають відношення до природного перебігу та прогресування захворювання. Пацієнти з діабетом або термінальною стадією хвороби нирок зазвичай мають більш дистальну форму захворювання.

Лише невелика частина пацієнтів мають класичні симптоми атеросклерозу судин нижніх кінцівок:

  • переміжна кульгавість;
  • біль у спокої;
  • виразки та втрата тканин.

Таким чином, хвороба може залишатися нерозпізнаною у багатьох пацієнтів, що збільшує ризик захворюваності та смертності.

Якщо артеріальний кровотік не задовольняє потреби метаболізму, виникає критична ішемія з болем у спокої чи втратою тканин. Вона викликає біль у пальцях ніг або стопі з прогресуванням виразки або гангрени. Виразки при хронічній артеріальній недостатності зазвичай розвиваються на кісточках, п’ятах чи гомілках. Муміфіковані, сухі, чорні пальці ніг або змертвілі м’які тканини, покриті кіркою, — це гангрена, викликана ішемічним інфарктом. Згодом часто розвивається нагноєння, і суха гангрена переходить у вологу.

Атеросклероз нижніх кінцівок діагностика

Атеросклероз ніг потребує ретельного початкового фізикального обстеження, яке включає перевірку периферичного пульсу на артеріях. Необхідно приділяти увагу оцінці обох кінцівок на наявність ледь уловимих ознак ішемії, таких як рубор, випадання волосся, гіпертрофія нігтів та втрата тканин (виразка або гангрена).

При відсутності пульсу, який пальпується, для діагностики атеросклерозу нижніх кінцівок необхідно провести обстеження за допомогою портативного доплерівського апарату з безперервною хвилею. Також слід враховувати відповідні аналізи крові для перевірки біохімії сироватки, включаючи панель ліпідів пацієнта та гемоглобін (A1c). Дуплексне ультразвукове дослідження, комп’ютерна томографічна ангіографія та магнітно-резонансна ангіографія корисні для оцінки анатомічної локалізації й тяжкості захворювання та для вибору відповідних кандидатів на ендоваскулярну або хірургічну реваскуляризацію.

Облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок стадії

Класифікація атеросклерозу нижніх кінцівок Резерфорда включає 7 стадій:

  • стадія 0 — безсимптомна;
  • стадія 1 — присутня легка переміжна кульгавість;
  • стадія 2 — наявність помірної переміжної кульгавості;
  • стадія 3 — присутня важка переміжна кульгавість;
  • стадія 4 — присутній ішемічний біль у спокої;
  • стадія 5 — у пацієнта спостерігається незначна втрата тканини;
  • стадія 6 — у пацієнта є виразка або гангрена.

Який лікар лікує атеросклероз нижніх кінцівок

При симптомах атеросклерозу ніг слід звернутися до сімейного лікаря. Він проведе попередній огляд та за необхідності направить до вузьких фахівців.

Пацієнтам з тяжкою формою атеросклерозу, яка проявляється болем у спокої, сильною кульгавістю, втратою тканин у вигляді виразки, що не гоїться, а також тим, у кого захворювання прогресує навіть під час медикаментозного лікування, необхідна консультація судинного хірурга (ангіохірурга).

Облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок лікування

Систематична стратегія лікування атеросклерозу артерій нижніх кінцівок включає зміну способу життя, відмову від тютюнопаління, вправи та терапевтичний контроль гіперліпідемії, гіпертонії та діабету. Декілька товариств з вивчення судинних захворювань розробили та опублікували терапевтичні принципи для пацієнтів цієї групи. Рекомендації, як лікувати атеросклероз артерій нижніх кінцівок, поділяються на 2 категорії:

  • лікування виявлених та модифікованих факторів ризику для запобігання або мінімізації серцево-судинних захворювань та смертності;
  • лікування пацієнтів в залежності від тяжкості захворювання та симптомів з використанням комбінації контрольованої програми вправ, різних фармакологічних втручань та хірургічних процедур.

Існує безліч факторів ризику облітеруючого атеросклерозу нижніх кінцівок, включаючи тютюнопаління, дисліпідемію, артеріальну гіпертензію та діабет. Далі слідує короткий огляд, як можна їх модифікувати:

  • відмова від тютюнопаління — ефективними методами кинути палити є групові заняття, монотерапія або комбінована медикаментозна терапія із заміною нікотину на бупропіон Бупринол або вареніклін Чемпікс;
  • дисліпідемія — застосування статинів призводить до зниження ризику серцево-судинних захворювань на 25% через 5 років, незалежно від вихідного рівня холестерину ЛПНГ. Лікування гіперліпідемії також пов’язане зі зменшенням кульгавості, яка виникла вперше або погіршується, і збільшує дистанцію безболісної ходьби у пацієнтів;
  • гіпертонія — контроль артеріального тиску фармакологічними засобами уповільнює прогресування атеросклерозу. При цьому особливо ефективні інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ). Відповідно до досліджень, вони призводять до зниження ризику інфаркту міокарда та інсульту на 22% порівняно з плацебо;
  • діабет — неконтрольований діабет пов’язаний з більш високою частотою утворення бляшок, помірним стенозом та локалізацією ураження переважно у дистальних відділах гомілки. Зниження рівня цукру в крові зменшує загальну частоту мікросудинних ускладнень на 25%.

Пацієнтам також слід застосовувати різні комплекси вправ, фармакологічне лікування та за необхідності реваскуляризацію за допомогою ендоваскулярного або відкритого хірургічного втручання.

Гімнастика при атеросклерозі нижніх кінцівок

Вправи збільшують дистанцію ходьби у людей із переміжною кульгавістю за рахунок поліпшення периферичного кровообігу, економічності ходьби та серцево-легеневої функції. Оптимальна програма лікувальної ходьби при атеросклерозі нижніх кінцівок має тривалість щонайменше 30 хвилин, виконується 3 рази на тиждень протягом щонайменше 6 місяців. Силові тренування менш ефективні, ніж ходьба на біговій доріжці.

Гімнастика при атеросклерозі судин нижніх кінцівок має бути частиною лікування кожного хворого. Лікувальна фізкультура покращує якість життя навіть у безсимптомних пацієнтів.

Атеросклероз нижніх кінцівок медикаментозне лікування

Існують чисельні методи медикаментозного лікування атеросклерозу судин нижніх кінцівок, включаючи:

  • статини — таблетки Симвастатин, Аторвастатин, Розувастатин знижують рівень шкідливого холестерину, зменшують утворення бляшок, збільшують тривалість фізичного навантаження і покращують кісточково-плечовий індекс (КПІ);
  • інгібітори АПФ — таблетки при атеросклерозі нижніх кінцівок Раміприл дозволяють контролювати артеріальну гіпертензію і збільшують дистанцію ходьби при переміжній кульгавості;
  • антиагреганти — основні переваги антитромбоцитарної терапії в основному пов’язані з вторинною профілактикою інфарктів та інсультів. Препарат Клопідогрель має невелику перевагу перед препаратом Аспірин у зниженні частоти серцево-судинних захворювань;
  • судинорозширювальні ліки при атеросклерозі нижніх кінцівок — для симптоматичного лікування кульгавості було схвалено два препарати: Цилостазол і Пентоксифілін.

Цилостазол — інгібітор фосфодіестерази, який також діє як судинорозширювальний засіб, інгібує агрегацію тромбоцитів, утворення тромбіну та проліферацію гладкої мускулатури. Ці таблетки від атеросклерозу нижніх кінцівок рекомендуються в якості терапії першої лінії для фармакологічного лікування переміжної кульгавості. Але слід бути обережними, щоб не використовувати цей препарат у пацієнтів з серцевою недостатністю, оскільки він пов’язаний з підвищеною смертністю в цій підгрупі.

Пентоксифілін — похідне метилксантину, що знижує в’язкість крові за рахунок поліпшення деформованості еритроцитів. Він також має протизапальну та антипроліферативну дію.

Атеросклероз нижніх кінцівок операція

Хірургічне лікування атеросклерозу нижніх кінцівок має бути зарезервоване для осіб з гострою або критичною ішемією та тяжкою кульгавістю. При виборі кращого способу хірургічного втручання часто керуються локалізацією та довжиною ураження судинної системи, а також фізіологічним та функціональним станом хворого:

  • ендоваскулярна терапія — вважається кращим методом при сприятливій анатомії пацієнта (наявність вогнищевого ураження короткого сегмента, яке не зачіпає області повторюваних рухів, такі як пах і коліна). Вона менш інвазивна, має менше ускладнень і часто вимагає коротшого перебування у стаціонарі, ніж відкриті хірургічні процедури. З появою стентів із лікарським покриттям довговічність ендоваскулярної терапії значно покращилася;
  • відкрита хірургічна ендартеректомія або шунтування — ураження довгих сегментів, артерій у паху (загальна стегнова артерія) і позаду коліна (підколінна артерія) найкраще лікувати за допомогою відкритої хірургічної реконструкції з використанням шунтування або ендартеректомії та латки. Відкриті операції більш інвазивні та мають вищий рівень ускладнень, але вони можуть бути більш ефективними, ніж ендоваскулярні варіанти у певних ситуаціях, наприклад, при оклюзії довгого сегмента артерії або ураженні сегмента загальної стегнової артерії;
  • ампутація ноги при атеросклерозі — виконується у випадках, якщо втрата тканини перевищила точку порятунку, хірургічне втручання надто ризиковане, очікувана тривалість життя дуже мала або функціональні обмеження знижують користь від порятунку кінцівки.

Лікування атеросклерозу нижніх кінцівок в домашніх умовах

Насамперед особи з атеросклерозом нижніх кінцівок повинні правильно доглядати за ногами, особливо за стопами:

  • носити правильно підібране взуття;
  • уникати необережного підстригання нігтів або травм під час ходьби босоніж;
  • приймати 20-хвилинні теплі ванни для ніг при атеросклерозі нижніх кінцівок, які призводять до поліпшення периферичного кровообігу та тимчасового зниження жорсткості артерій;
  • підтримувати шкіру зволоженою за допомогою місцевих пом’якшувальних засобів, щоб запобігти утворенню тріщин, які можуть бути воротами для бактеріальної інфекції;
  • при необхідності лікувати грибкове ураження стоп;
  • доказів ефективності масажу при атеросклерозі судин нижніх кінцівок небагато. Але кілька досліджень показують, що він стимулює кровообіг у ногах краще, ніж плацебо;
  • шкарпетки повинні бути з бавовни, вовни чи іншої щільної тканини;
  • для запобігання пролежням можна використовувати прокладки або вставки для взуття;
  • для зменшення болю застосовувати мазь при атеросклерозі нижніх кінцівок Диклофенак, Німід, Долобене;
  • при утворенні ран на стопах розвантажити уражену ділянку допоможе спеціальне взуття, включаючи гіпсові пов’язки, черевики та ортези гомілковостопного суглоба.

Додатково до основного лікування можна використовувати гель Троксевазин при атеросклерозі нижніх кінцівок. Але важливо пам’ятати, що з його допомогою можна досягти лише зняття тяжкості та втоми ніг. Жодного прямого впливу на судини він не має.

Поширені питання

Що таке атеросклероз нижніх кінцівок?

Атеросклероз ніг — це хвороба, яка призводить до непрохідності артерій нижніх кінцівок через накопичення в них атеросклеротичних бляшок. Вона може протікати безсимптомно або виявлятись різними симптомами, що вказують на зниження кровопостачання. Клінічні прояви обумовлені недостатністю припливу крові до мускулатури відповідно до її метаболізму, в результаті з’являється біль в уражених групах м’язів.

Хто вилікував атеросклероз нижніх кінцівок?

Нині немає ліків проти атеросклерозу нижніх кінцівок, які допомагають позбутися цього захворювання назавжди. Але знизити підвищений рівень холестерину низької густини та уповільнити або навіть зупинити накопичення жирових відкладень в артеріях можна за допомогою зміни способу життя, дієти, фізичних вправ та статинів — Симвастатин, Розувастатин, Аторвастатин.

Як зняти біль при атеросклерозі нижніх кінцівок?

Лікар може призначити знеболювальні засоби та ліки, які полегшують періодичні болі в ногах, спричинені атеросклерозом, — Цилостазол або Пентоксифілін. Препарати розширюють звужені судини та розріджують кров. Це збільшує приплив крові до нижніх кінцівок і допомагає зменшити болючі відчуття в ногах.

Які ознаки атеросклерозу нижніх кінцівок?

Атеросклероз ніг проявляється по-різному, починаючи від відсутності супутніх симптомів і переміжної кульгавості, до вираженого болю в спокої й втрати тканин. Класичні ознаки, на які припадає 10-30% випадків, зазвичай проявляються втомою, ниючим або пекучим болем в литках, стегнах або сідницях. Він виникає і посилюється при ходьбі та зменшується у спокої.

Скільки живуть при атеросклерозі нижніх кінцівок?

При ранній діагностиці та лікуванні люди з атеросклерозом ніг можуть вести здоровий та активний спосіб життя. Але хвороба може спричинити надзвичайні ситуації зі здоров’ям і навіть смерть. Накопичення атеросклеротичних бляшок може забрати роки життя, особливо у людей з ускладненнями. Наприклад, серцевий напад у середньому скорочує життя на 16 років. Люди із серцевою недостатністю втрачають у середньому майже 10 років.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Шляхи розповсюдження діабету
Чи передається цукровий діабет у спадокГенетичні ш...
Реклама
Реклама