Цистит посткоїтальний

Цистит посткоїтальний

Посткоїтальний цистит — це рецедивуюче захворювання, що характеризується насамперед запаленням сечового міхура. Найчастіше його ще називають циститом медового місяця, і тут стає зрозумілою причина: після кожного сексу цистит. Зазвичай, симптоми з’являються майже відразу — від декількох хвилин після статевого акту (СА) до години-півтори, проте іноді рецидив розтягується в часі — прояви його можуть відзначатись і на другу, і на третю добу.

Цей вид захворювання найчастіше діагностують у жінок, але посткоїтальний цистит у чоловіків не є рідкістю. Також поширена форма — цистит після довгої паузи (довгого утримання від сексу) у чоловіків. Якщо ж говорити про клінічну картину, то вона гранично ясна: біль унизу живота, часті позиви до сечовипускання з наступною малою кількістю сечі. Іноді пацієнтка скаржиться на нетримання сечі, підвищення температури тіла, виникнення різкого болю в процесі сечовипускання або відразу після нього.

Цистит після сексу — причини

Цистит після сексу може мати докорінно різні причини. Частина з них — поведінкові: багато різних партнерів одночасно (так зване безладне статеве життя) або просто велелюбність жінки, при якій чоловіки змінюються в її ліжку за принципом калейдоскопа. Також одна з найчастіших причин — відсутність елементарних навичок правильної гігієни. Якщо говорити про інші причини, то вони такі:

 • секс з новим партнером (зміна партнера після тривалого періоду статевого життя з постійним партнером, поява партнера після тривалого утримання);
 • анатомічні особливості (специфічне розташування уретри у безпосередній близькості від піхви);
 • залишки дівочої пліви, що зрослася з уретрою за допомогою спайкового процесу;
 • дуже довгий статевий акт без використання лубрикантів або кілька звичайних поспіль.

Цистит після близькості може бути також результатом відмови від застосування бар’єрних контрацептивів. Найчастіше саме такі наслідки — прояви циститу — спостерігаються у жінки, яка хворіє на ВІЛ або ж переживає клімакс. В останньому варіанті винна атрофія слизової оболонки уретри — цей фізіологічний процес тривалий.

Однією з причин появи циститу через секс вважають неправильну терапію різних захворювань, зокрема кандидозу. Це захворювання легко передається від партнерки до партнера та навпаки, найчастіше воно є супутником незахищеного СА. За такої ситуації обстеження доведеться пройти обом партнерам, як і у випадку, коли патогенні бактерії стають мешканцями сечостатевої системи.

Найчастіше перший цистит від сексу діагностують дуже скоро після початку статевого життя у юних дівчат (ще його називають цистит після втрати цноти). Також посткоїтальний цистит супроводжує зміну партнера (часто, але не завжди), а якщо ці зміни відбуваються постійно — цистит стає хронічним. Якщо присутній цистит після зміни партнера, то варто перевіритись на наявність ЗПСШ (захворювань, що передаються статевим шляхом).

Посткоїтальний цистит — симптоми

Цистит після СА найчастіше виявляє першу симптоматику вже за кілька годин — і це різкі болі внизу живота, що тягнуть або навпаки, хворобливе сечовипускання (часті позиви до нього) та інше. Іноді такі ж симптоми жінка спостерігає після відвідин гінеколога — це також відносять до підвиду посткоїтального циститу.

Клінічні ознаки циститу після статевого акту:

 • часті позиви до діурезу, які здебільшого виявляються хибними;
 • біль у кінці виливання сечі;
 • різі під час сечовипускання;
 • тягнучі болі внизу живота;
 • прискорене сечовипускання;
 • поява неприємного запаху сечі та/або зміна кольору.

Зазвичай, симптоматика цього виду циститу є гострою. Іншими словами, якщо зняти напад лікарськими та іншими засобами, то прояви зникають до наступного статевого акту.

Важливо: рецидиви посткоїтального циститу можуть стати наслідком переохолодження, а також мати інші причини аж до незбалансованого харчування та зловживання алкогольними напоями.

Після кожного сексу цистит? Це перший показник, що можуть виникнути ускладнення. Під ними розуміють перехід хвороби до хронічної форми. Також при висхідному русі інфекції може розвинутись пієлонефрит. Окремо стоять психологічні проблеми: цистит у жінок після сексу може стати причиною відмови від статевого життя. Також посткоїтальний цистит може принести із собою проблеми в роботі ендокринної та нервової системи (збій циклу, порушення в обмінних процесах загалом).

Дуже важливо вчасно звернутися по допомогу. Терапію в такому випадку повинен призначати лікар, причому тільки після збирання анамнезу та проведення діагностики.

Діагностика циститу після сексу

Зрозуміти, чому після сексу цистит, допоможуть аналізи та обстеження. Як правило, пацієнту можуть допомогти лікарі трьох спеціалізацій — терапевт (сімейний лікар), уролог чи гінеколог. Перший прийом — це збирання анамнезу, а також гінекологічний огляд. Після цього лікар може призначити:

 • аналіз крові, аналіз сечі (ЗАК, ЗАС);
 • мазок з уретри (головна мета — зробити бакпосів біоматеріалу);
 • УЗД органів малого таза (сечостатевої системи).

На додаток до вищезгаданих досліджень можуть призначити й біопсію тканин, ендоскопію (зрідка) — це дозволить лікарю правильно оцінити стан органу та розробити стратегію лікування.

Посткоїтальний цистит — лікування

Головне завдання лікування на першому етапі полягає у зниженні кількості загострень (рецидивів). Перше, що необхідне для досягнення цієї мети — гігієна. Тут йдеться не лише про загальні правила, а й про посилену увагу до гігієнічних процедур до і після статевого акту. Також важливо, щоб засоби бар’єрної контрацепції були м’якими, а лубриканти — лише якісними та без зайвих добавок (віддушок та інших). Якщо виникає цистит після СА з презервативом, є сенс змінити його на інший — максимально нейтральний, гіпоалергенний, без додаткових ефектів (як фактурних, так і ароматизаторів).

Одним із дієвих методів усунути цистит при сексі є випорожнення сечового міхура відразу після статевого акту, а потім і гігієнічна процедура для зовнішніх статевих органів. Бажано протягом наступної доби пити багато води — не менше двох літрів (тут мають на увазі звичайну негазовану воду, не мінеральну).

Серед лікарських засобів та засобів народної медицини в таких випадках рекомендують використовувати:

 • рослинні уросептики;
 • чаї та трав’яні збори від циститу;
 • імуностимулятори (для підвищення імунітету загалом);
 • антибіотики (тільки після призначень лікаря).

За потреби пацієнту пропонують оперативне втручання. Найчастіше його застосовують тоді, коли посткоїтальному циститу сприяють анатомічні особливості. Застосовують такі методики:

 • якщо після сексу загострюється цистит, а причиною є зрощення залишків цноти з уретрою, то їх січуть хірургічним шляхом — це дозволяє уникнути так званої гіпермобільності сечового каналу;
 • малоінвазивне втручання, в результаті якого нижній відділ уретри переміщається ближче до клітора — це дозволяє уникнути найчастішої причини циститу після кожного ПА — закидання секрету в сечовивідну систему.

Статеве життя при циститі вимагає дотримання режиму пиття, гігієни та ретельного спостереження за організмом. Найчастіше пацієнтка сама може зробити висновки, що стає спусковим гачком, а потім подбати про те, щоб уникнути постійних рецидивів. Одна з передумов хорошого прогнозу — своєчасне звернення до лікаря. 

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Як без ліків швидко та ефективно вилікувати кашель
Для лікування кашлю лікарі рекомендують пити багат...
Фахівці назвали головні причини, через які розпадаються сімейні пари
Згідно зі статистикою, середня кількість розлучень...
Реклама