Панкреатит у чоловіків

Панкреатит у чоловіків виникає не частіше, ніж у жінок. Проте один із його видів — алкогольний — переважає саме у чоловічої частини населення. Вважається, що серед чоловіків більше любителів міцних напоїв, при цьому вони менше звертають увагу й на харчування. Небезпека панкреатиту часто навіть не в тому, що пацієнт відчуває біль: за відсутності терапії захворювання дуже швидко переходить у хронічну стадію. Це загрожує ускладненнями, до яких найчастіше залучена печінка.

Фактори ризику та причини панкреатиту у чоловіків

Основним фактором ризику, і це підтверджує статистика, є алкоголізм. Регулярне вживання міцних напоїв у переважній більшості випадків призводить до запалення підшлункової залози. Також серед причин появи панкреатиту у чоловіків лікарі зазначають:

  • неправильне харчування — велику кількість жирних і гострих страв, переїдання, нерегулярні прийоми їжі;
  • прийом деяких препаратів;
  • інші хронічні захворювання ШКТ;
  • травми в різних ділянках живота — тут можуть бути й гострі стани, і посттравматичні наслідки.

Також панкреатит у чоловіків може бути спадковим. Це не означає, що у чоловіка обов’язково буде захворювання, але схильність вже є — це говорить про те, що з юних років потрібно звертати увагу на харчування та виконувати інші профілактичні заходи.

Деякі хвороби дванадцятипалої кишки (гастрит, гастродуоденіт) можуть викликати панкреатит. Ще у списку винуватців — епідемічний паротит, два види гепатиту (В та С), наявність у пацієнта в організмі бактерії — Helicobacter pylori. Найчастіше панкреатит розвивається на тлі паразитарних інвазій — чоловіки рідко звертають увагу на сигнали, що подаються організмом.

Симптоми панкреатиту у чоловіків

Перші ознаки панкреатиту у чоловіків можуть бути схожими на симптоми інших захворювань — це болі у верхній частині живота, зазвичай різкі, що виникають раптово. Біль частіше інтенсивний, напади можуть бути короткими, але часто повторюватися. Також серед симптомів, що вказують на панкреатит, можна зазначити:

  • напади нудоти без блювання;
  • блювання — сильне, безперервне, що не дає полегшення в результаті;
  • здуття.

Одним із прямих покажчиків на те, що потрібно відвідати лікаря, вважається рідке випорожнення, в якому у великих кількостях присутня неперетравлена їжа. Також прямим підтвердженням того, що збільшується головка залози, є так звана механічна жовтяниця.

Важливо: за наявності серйозних ускладнень у пацієнта може розвинутись панкреонекроз. Його ознаки — важка інтоксикація організму, що супроводжується лихоманкою, а також зниженням артеріального тиску та появою поверхневого дихання. Цей стан потребує невідкладної медичної допомоги.

Хронічний панкреатит — симптоми у чоловіків

Коли захворювання переходить у хронічну форму, клінічні прояви здебільшого відсутні. Тим часом є низка симптомів, які можуть вказати на необхідність відвідати лікаря:

  • неполадки із випорожненням — то запор, то діарея;
  • диспепсія;
  • різке зниження працездатності (слабкість, швидке настання втоми);
  • погіршення апетиту і, як наслідок, втрата ваги (відчутна за короткий період часу).

Болі при хронічному панкреатиті у чоловіків найчастіше мають оперізуючий характер, а за інтенсивністю вони середні.

Діагностика та лікування панкреатиту у чоловіків

Перший крок на шляху постачання діагнозу — огляд та збирання анамнезу. Під час прийому лікар робить пальпацію живота, уважно вислуховує скарги пацієнта, після чого пацієнт отримує рекомендації та має пройти низку досліджень. Зазвичай, у переліку є:

  • аналізи крові та сечі (ЗАК, біохімія крові,ЗАС);
  • копрограма;
  • УЗД органів черевної порожнини, а за необхідності МРТ чи КТ;
  • ендоскопічна ультрасонографія.

Після отримання результатів обстеження лікар може розробити тактику лікування. Головна його мета — усунути симптоми, полегшити стан пацієнта. Все це вдасться, якщо пацієнт точно виконуватиме призначення — підшлункова залоза поступово відновиться, а при правильній профілактиці залишатиметься в робочому стані й надалі.

Консервативна терапія включає препарати з таких груп, як знеболювальні, протизапальні та препарати для дезінтоксикації. При цьому дуже важлива дієта — лікар докладно пояснює пацієнтові не тільки загальні принципи, а й особливості — які продукти та страви не можна включати в меню, а які заслуговують на увагу.

За наявності будь-якого гнійного процесу, кісти, каменів у жовчних протоках, а також виявлення ділянок панкреонекрозу, може йтися лише про хірургічне втручання. Вже після операції пацієнту призначають терапію, а термін перебування у стаціонарі медустанови залежить від результату операції та швидкості відновлення пацієнта.

Поширені питання

Чому буває панкреатит у чоловіків?

Найчастіше винуватцем розвитку панкреатиту стає алкоголізм. Регулярне вживання спиртного надає активний негативний вплив на підшлункову, прискорює запальний процес.

У якому віці чоловік може захворіти на панкреатит?

Найчастіше панкреатит у чоловіків діагностують у проміжку між 30 та 40 роками. У Європі захворювання трапляється рідше, ніж в Азії та Африці, але при цьому за останнє десятиліття дуже зросла частка алкогольного панкреатиту — до 75% усіх випадків.

Що заборонено їсти при панкреатиті?

Під суворою забороною фастфуд, гостра та кисла їжа, кислі фрукти, часник та цибуля. Не рекомендована пшенична крупа у будь-якому вигляді. Також не можна пити газовані напої (навіть воду), міцний чорний та зелений чаї, чорну каву. Соки із фруктів не можна не тільки кислі, а й солодкі — їх взагалі краще виключити на час лікування, а потім включати до раціону з обережністю.

Чи можна вживати алкоголь при панкреатиті?

У процесі лікування — ні, категорично. Коли хвороба відступає, пацієнту можна зрідка випити близько 50 мл червоного або білого сухого некислого вина.

Скільки води потрібно пити при панкреатиті?

Під час лікування кількість води визначає лікар, а ось після пацієнту можна пити звичайну негазовану воду за бажанням. Зазвичай рекомендовано випивати трохи більше ніж 1,7-2 літрів щодня. Важливо пам’ятати, що мінеральні води не завжди показані за наявності такого діагнозу, тому краще перед тим, як почати пити ту чи іншу, отримати консультацію лікаря.

Лікарі призначають

Реклама
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Реклама
Гастрит із підвищеною кислотністю
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю...
Діарея: психосоматика
Діарея при тривожному розладіПсихогенна діарея — с...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама