Сеча при панкреатиті

Панкреатит – це небезпечна патологія підшлункової залози, що відображається на стані сечі. Саме тому одним із способів діагностики та спостереження за перебігом захворювання є аналіз урини. Він дозволяє своєчасно виявити можливе запалення життєво важливого органу та оцінити активність вироблення ферментів, що беруть участь у травленні.

Сеча при панкреатиті має властивість світлішати або, навпаки, темніти. Також вона може містити домішки крові та кетонові тіла (продукти розщеплення жирів). Всі ці зміни пов’язані з можливим підвищенням або зниженням рівня амілази (діастази), білірубіну, фосфоліпази А2 та інших речовин у крові та урині.

Діастаза сечі при панкреатиті

Рівень діастази в сечі – це один із найважливіших факторів стану здоров’я підшлункової залози. Діастазою (або амілазою) називається фермент травного соку, який розщеплює вуглеводи до стану глюкози. Її виробляють підшлункова та слинна залози. Після цього вона надходить у кровотік та сечу.

При пошкодженні тканин підшлункової залози відбувається збільшення викиду діастази в організм, що негайно позначається на аналізах сечі.

Рівень діастази сечі у здорової людини становить 10-64 ОД/л. А при гострому панкреатиті чи загостренні ця цифра може підвищуватися до 250 кратного значення, тобто до 16 000 ОД/л. Це свідчить про те, що запальний процес запущений і нагально потребує лікарського втручання.

На рівень діастази сечі при панкреатиті впливають такі фактори:

  • характер хвороби (гострий панкреатит чи гострий рецидивуючий, хронічний чи його загострення);
  • форма запалення (набрякова чи деструктивна);
  • фаза хвороби (ферментативна, реактивна, фаза секвестрації чи наслідків);
  • наявність ускладнень;
  • ефективність терапії та ін.

Аналіз сечі на діастазу потрібно проводити регулярно, з метою відстеження динаміки захворювання та коригування процесу лікування.

Колір та запах сечі

Панкреатит відбивається на зміні кольору та запаху урини. Це є наслідком порушення обміну речовин та функцій нирок.

Світле або темне забарвлення сечі вказують на підвищення або зниження рівня білірубіну в крові та сечі. Білірубін є продуктом розпаду гемоглобіну, що виділяється через жовч. При панкреатиті може відбуватися порушення відтоку жовчі через здавлення жовчних проток або розвитку жовчнокам’яної хвороби. Це призводить до підвищення білірубіну в крові (гіпербілірубінемії) та його появі в сечі (білірубінурія). Сеча при цьому набуває темного кольору, а шкіра та склери очей стають жовтими (жовтяниця).

Зменшення білірубіну в крові (гіпобілірубінемія) може бути пов’язане з порушенням синтезу гемоглобіну або його підвищеним розпадом. Сеча при цьому стає світлою або зовсім безбарвною.

Якщо сеча набула червоного або рожевого забарвлення, значить, можливо, до неї потрапила кров. Через запалення, судини підшлункової залози чи інших органів травної системи пошкоджуються. Причиною наявності крові в урині є також ниркові камені, цистит, нефрит, пухлини сечовивідних шляхів та інші захворювання.

Присутність кетонових тіл у сечі (кетонурія) пов’язують із порушенням обміну вуглеводів та жирів при панкреатиті. Кетонові тіла – це продукти неповного окислення жирних кислот, які утворюються за браку глюкози в клітинах. При панкреатиті може відбуватися зниження вироблення інсуліну, гормону, який регулює рівень цукру в крові. Це призводить до підвищення глюкози в крові (гіперглікемії) та її появи в сечі (глюкозурія). Однак глюкоза не може надходити до клітин через дефіцит інсуліну. Тому організм починає використовувати жири як джерело енергії. При цьому утворюються кетонові тіла, які виділяються через сечу та дихання. Сеча при цьому набуває фруктового або ацетонового запаху.

Сеча при панкреатиті: додаткові параметри

При панкреатиті змінюються щільність, рН, білок, лейкоцити та інші параметри, що свідчать про порушення функції нирок або розвиток інфекційних ускладнень.

Щільність сечі відображає здатність нирок концентрувати чи розбавляти сечу. Нормальна густина сечі у дорослих становить 1012-1025 г/л. Збільшення щільності сечі (гіперстенурія) може бути пов’язане із втратою рідини через блювання, діарею, підвищене потовиділення або недостатнє вживання води. Зниження щільності сечі (гіпостенурія) може бути пов’язане з підвищеним вживанням води, порушенням концентраційної здатності нирок або цукровим діабетом.

РН сечі відбиває кислотно-основну рівновагу організму. Нормальний рН сечі у здорових людей становить 5-7. Підвищення рН сечі (алкалоз) пов’язують із проблемами виділення аміаку нирками, розвитком інфекції сечовивідних шляхів чи прийомом антибіотиків. Зниження рН сечі (ацидоз) може бути викликано порушенням обміну вуглеводів і жирів, розвитком діабетичного кетоацидозу або голодуванням.

Білок у сечі (протеїнурія) свідчить про пошкодження ниркових клубочків або канальців, розвиток нефропатії чи нефротичного синдрому. Нормальний рівень білка в сечі становить трохи більше 0,033 г/л.

Лейкоцитурія (виявлення лейкоцитів у аналізі сечі) є очевидною ознакою запального процесу. У нормі цих клітин у сечі не повинно бути або їх має бути дуже мало.

Як здавати аналіз діастази сечі на діастазу

Для отримання коректних результатів необхідно дотримуватись наступних правил:

  • здати аналіз якнайшвидше після виникнення больового нападу або загострення панкреатиту;
  • зібрати ранкову порцію урини після ретельної гігієни зовнішніх статевих органів;
  • використовувати стерильну ємність для збору матеріалу та доставити її до лабораторії якнайшвидше (протягом двох годин);
  • виключити з раціону за 24 години до здачі аналізу «фарбуючі» продукти – буряк, моркву, чорницю, ревінь, журавлину, черешню та ін;
  • не вживати алкоголю, кави, чаю та інших стимуляторів за 12 годин до аналізу сечі на діастазу;
  • узгодити з лікарем прийом ліків, що впливають на рівень діастази сечі, таких як кортикостероїди, оральні контрацептиви, діуретики та інші.

Поширені питання

Що в аналізах свідчить про панкреатит?

Для підтвердження запалення підшлункової залози завжди призначають аналіз крові на ферменти: панкреатичну амілазу та ліпазу. Підвищення цих показників свідчить про гострий панкреатит. Іноді вдаються до дослідження вмісту амілази у сечі. Для цього використовують аналіз на діастазу сечі.

Яка має бути діастаза сечі при панкреатиті?

При панкреатиті діастаза сечі знаходиться в нормі, якщо у пацієнта є хронічна форма захворювання. Однак найчастіше за наявності прогресуючого запально-деструктивного ураження підшлункової залози рівень амілази плавно підвищується або знижується.

Яка норма діастази сечі?

У чоловіків – до 491 Од/л;
У жінок – до 447 Од/л;
Діти раннього віку – 10-64 Од/л.

Що може спотворити результати аналізу діастазу при панкреатиті?

Сумнівні результати можна отримати, якщо людина зловживає алкоголем після нападів астми, при вагітності або при застудних захворюваннях, що супроводжуються кашлем.

Який вітамін забарвлює сечу у червоний колір?

Вітамін В2 (рибофлавін).

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Лікування гастриту в домашніх умовах
Ефективне лікування гастриту народними засобамиНар...
Інгаляції небулайзером при бронхіті
Які є інгалятори для лікування бронхітуЯк вибрати ...
Реклама
Реклама