Подагра у дітей

Подагра у дітей зустрічається рідко, але є серйозним захворюванням. Через порушення деяких функцій обміну речовин в організмі дитини накопичуються солі сечової кислоти (урати).

Сечова кислота утворюється внаслідок розпаду пуринів. Пурини — це речовини, що містяться в багатьох продуктах харчування (в основному тваринного походження) і в клітинах тіла. Здоровий організм виводить солі сечової кислоти за допомогою сечовидільної системи. Однак, при подагрі шкідливі речовини накопичуються в крові та осідають кристалами на суглобах та інших тканинах. На уражених місцях з’являються запалення та різкий біль, починається деформація суглобів.

На відміну від дорослих, подагра у дітей зазвичай не є наслідком нераціонального харчування або нездорового способу життя.

Первинну подагру у дітей зазвичай викликає генетична схильність, тобто, спадковий чинник. Від кровних родичів діти можуть успадкувати дефекти ферментів, які «відповідають» за виведення уратів з організму.

Вторинна подагра у дітей може з’явитися внаслідок супутніх недуг: лейкемії, лімфоми, гемолітичної анемії, псоріазу, саркоїдозу та ін.

Також хвороба може розвинутися:

  • через неправильне харчування;
  • при переїданні;
  • у разі вживання алкоголю;
  • внаслідок прийому низки лікарських засобів (наприклад, аспірину, діуретиків або цитостатиків).

Форми подагри

  1. Безсимптомна гіперурикемія. При цій формі подагри хвороба не проявляє себе. Однак при цьому рівень солей сечової кислоти в крові вищий за норму.
  2. Гострий подагричний артрит. Виявляє себе у вигляді нападу сильного суглобового болю (найчастіше він фокусується в області великого пальця ноги). Симптоми гострого подагричного артриту можуть виникнути як в області одного суглоба, так і у кількох. Напад стається раптово і може тривати як кілька годин, так і кілька днів. Хворе місце при цьому набрякає, через приплив крові червоніє, стає гарячим і дуже чутливим до дотиків.
  3. Хронічний подагричний артрит. Подагричні болі стають постійними. Відбувається деформація суглобів і поступове обмеження рухливості.
  4. Інтервальна подагра. Спостерігається між загостреннями подагричного артриту. При цьому болісні відчуття відсутні або виявляються не сильно.
  5. Хронічна тофусна подагра. При такій формі недуги із сечової кислоти у тканинах утворюються специфічні вузлики (тофуси). Вони бувають помітні на тілі або ховаються глибоко в тканинах. Крім суглобів, тофуси можуть вражати нирки, серце, інші органи.

Симптоми подагри у дітей

  1. Гострий біль у ділянці одного суглоба або кількох. Найчастіше страждає великий палець ноги.
  2. Набрякання, почервоніння, нагрівання суглобів.
  3. Під час нападу може підвищитись температура, з’явитися слабкість, нудота, головний біль.
  4. Напад подагри у дітей може бути короткочасним, а можуть й розтягнутися до кількох днів. Частота нападів також може бути різною.
Увага! Якщо подагру в дітей вчасно не пролікувати, вона може призвести до хронічного запалення суглобів та їх деформації. Внаслідок обмеження рухливості може значно знизитися якість життя. Ускладнення можуть перейти на нирки та інші життєво важливі органи.

Для діагностики подагри у дітей необхідно звернутися до лікаря-ревматолога або дитячого лікаря. Фахівець проведе огляд, призначить аналізи крові та сечі, рентгенографію чи УЗД суглобів. Іноді може знадобитися біопсія суглобової рідини або тканини для визначення наявності кристалів урати.

Лікування подагри у дітей

Призначення лікування подагри в дітей віком відбувається залежно від форми хвороби. Також враховується наявність чи відсутність супутніх захворювань.

Основні напрями терапії — це, перш за все, зняття гострих симптомів захворювання та заходи щодо зниження рівня сечової кислоти в крові. Після цього – попередження повторних нападів.

Для лікування подагри у дітей використовуються:

  • препарати для зменшення запальних процесів та болю в суглобах (нестероїдні протизапальні засоби, колхіцин, глюкокортикоїди та ін.);
  • ферментні препарати для покращення травлення;
  • антибіотики для запобігання або лікування інфекційних ускладнень;
  • видалення тофусів чи відновлення функції суглобів шляхом хірургічного втручання;
  • спеціальна дієта, яка передбачає обмеження харчових продуктів, що містять у великій кількості пурини або сприяють утворенню сечової кислоти. До них відносяться м’ясо червоних сортів, риба, морепродукти, гриби, бобові культури, вироби із шоколаду, кава та інші. Допомагають виводити з організму шкідливі солі овочі, фрукти, зелень, молочні продукти, крупи;
  • режим пиття. Щоб забезпечити нормальне виведення сечової кислоти з організму, потрібно випивати не менше 1,5–2 літрів рідини на день (якщо інше не прописав лікар).

Профілактика подагри у дітей

Щоб напади подагри не турбували дитину, слід постійно дотримуватись дієти, регулярно приймати призначені препарати, вчасно здавати аналізи на вміст сечової кислоти.

Крім того, важливо уникати факторів, що сприяють нападам болю. Це можуть бути травми, переохолодження чи стрес.

Також корисно займатися не дуже інтенсивними фізичними вправами, які покращують кровообіг та рухливість суглобів, але при цьому не перенапружують їх.

Поширені питання

Чи може подагра виникнути у дітей?

Так, хоча рідше, подагра може виникати у дітей, особливо в підлітковому віці.

Які симптоми подагри можуть виявитися у дітей?

Симптоми подагри у дітей аналогічні симптомам у дорослих: біль та запалення суглобів, набряклість, почервоніння шкіри.

Які фактори ризику пов’язані із розвитком подагри у дітей?

Фактори ризику можуть включати спадкову схильність, харчові звички, вагу та інші медичні стани.

Як проводиться діагностика подагри у дітей?

Діагностика охоплює лабораторні дослідження, які допомагають встановити наявність підвищеного рівня сечової кислоти та оцінити стан суглобів.

Як лікується подагра у дітей?

Лікування подагри у дітей зазвичай включає ліки для зниження рівня сечової кислоти та зміни в харчуванні. Лікар надасть конкретні рекомендації.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Промивання носа при синуситі
Як правильно робити промивання носа при синуситіЯк...
Чи може молочниця пройти сама
Чи проходить молочниця самаЩо треба зробити, щоб м...
Реклама
Реклама