Псоріаз на голові

Псоріаз на голові — аутоімунне шкірне захворювання, яке характеризується появою червоних припіднятих плям (бляшок) зі сріблястими лусочками. Ураження шкіри може локалізуватися в межах лінії росту волосся або поширюватися на лоб (лицьовий псоріаз), область за вухами та задню частину шиї. Це хронічний стан з рецидивуючо-ремітуючим перебігом.

Псоріаз волосистої частини голови заслуговує на особливе згадування, оскільки для нього потрібне спеціально продумане лікування. Це пов’язано з тим, що він знаходиться під волоссям, яке перешкоджає нанесенню лікарських засобів на шкіру й ускладнює відлущування лусочок.

Причини псоріазу на голові

Псоріаз вражає близько 3% дорослих віком від 20 років. Епідеміологічні дослідження показали, що 50% всіх хворих на псоріаз мають ураження волосистої частини голови.

При псоріазі імунна система помилково приймає здорову тканину у власному організмі за загрозу, наприклад вірус, атакує та руйнує клітини шкіри. Потім організм поспішає замінити ці мертві клітини й виробляє їх більше та швидше. В результаті на шкірі виникають ураження, які можуть змінюватись від невеликих червоних горбиків до товстих лускатих плям. В міру прогресування запалення шкірні симптоми відображаються великою кількістю плям (бляшок). Вони можуть бути дуже сверблячими й навіть болючими, особливо на шкірі голови, де знаходиться багато нервових закінчень.

Псоріаз на голові не заразний і не передається іншим людям. На ризик його розвитку можуть впливати багато факторів, наприклад:

  • генетика;
  • довкілля (забруднення, вплив сонця);
  • ожиріння;
  • тютюнопаління, вживання алкоголю;
  • стрес;
  • інші стани здоров’я (діабет, гіпертонія);
  • інфекції, особливо стрептококова та ВІЛ-інфекція;
  • деякі ліки, наприклад бета-блокатори, протималярійні препарати та інгібітори АПФ (ангіотензинперетворюючий фермент);
  • деякі вакцини (грип, туберкульоз, аденовірус, правець-дифтерія).

З псоріазом волосистої частини голови також пов’язують дефіцит деяких компонентів, хоча їхня роль, як можливих причин, незрозуміла:

  • вітамін D;
  • селен;
  • мідь.

Недостача цих речовин може сприяти розвитку та тяжкості псоріазу.

Клінічні прояви

Псоріаз варіюється від легких плям з невеликими дрібними лущеннями до дуже серйозних товстих бляшок з лускою, що покривають всю шкіру голови. Лусочки можуть відшаровуватися, викликаючи «лупу». Іноді під час загострення відбувається випадання волосся, але зазвичай воно відростає знову.

Характерні симптоми псоріазу голови:

  • червоні або рожеві потовщені плями з чіткими межами;
  • сріблясто-білі лусочки, що відшаровуються пластівцями, як лупа;
  • сухість шкіри голови (тріщини та легка кровотеча);
  • свербіж;
  • відчуття печіння та стягування шкіри.

Найчастіше розвивається псоріаз на потилиці, але він може з’явитися на будь-якій ділянці шкіри в межах лінії росту волосся, а також на лобі, за вухами та на задній області шиї.

Лікування псоріазу шкіри голови

Псоріаз не виліковується, але його прояви можна контролювати. Для цього може знадобитися комбінований підхід з використанням кількох методів. Важливо пам’ятати, що потрібно продовжувати лікувати шкіру від псоріазу навіть при випаданні волосся. Воно зазвичай відростає знову після усунення симптомів.

Лікування псоріазу на голові може тривати не менше 8 тижнів, препаратами першої лінії являються місцеві засоби. Але при відсутності покращення після 4-тижневої безперервної терапії слід провести подальше обстеження та внести зміни до плану лікування.

Після досягнення адекватного контролю над псоріазом на голові необхідно зберегти результат. Зазвичай це можна зробити за допомогою регулярного використання дігтярного шампуню або періодичного зволоження шкіри пом’якшувальним засобом.

Нижче наведено перелік засобів для лікування псоріазу на шкірі голови. Дерматолог може спробувати різні комбінації, перш ніж знайти найбільш підхожий варіант.

Деякі види лікування не слід застосовувати під час вагітності або годування груддю. Зазвичай пом’якшувальні засоби, деякі олії та препарати кортикостероїдів (без додавання протимікробних засобів та саліцилової кислоти) безпечні у застосуванні.

Топічні стероїди

Кортикостероїди випускаються в різних формах, і деякі з них спеціально розроблені для лікування псоріазу шкіри голови, наприклад, розчин або емульсія Содерм, спрей Белодерм (бетаметазон), лосьйон Бріхалі (галобетазол). Їх легше використовувати та змивати на ділянках, покритих волоссям. При великій кількості лусочок та болючості рекомендується уникати місцевих засобів із вмістом спирту, оскільки вони викликають сухість та печіння. Для використання на шкірі голови більше підходять продукти на основі гелю або лосьйону.

Кортикостероїди мають різний ступінь дії, від легкого до дуже сильного. Сильнодіючі стероїди зазвичай призначають для лікування псоріазу волосистої частини голови, але вони не призначені для обличчя чи області біля вух. В ідеалі їх застосовують протягом кількох тижнів, щоб взяти під контроль псоріаз, а потім поступово скасовують, переходячи на підтримуючу терапію шампунем з кам’яновугільною смолою та/або пом’якшуючими засобами. Іноді кортикостероїд стає менш ефективним після багаторазового застосування, тоді варто спробувати альтернативну форму або лікування.

При використанні сильнодіючих стероїдів необхідно стежити, щоб засіб не потрапляв на лице або за вуха, оскільки шкіра на цих ділянках набагато тонша і більш схильна до пошкоджень. Важливо мити руки після виконання цих процедур, щоб помилково не поширити засіб на нормальні ділянки шкіри.

Аналоги вітаміну D

Аналоги вітаміну D призначають у вигляді мазі та гелю. Зазвичай їх наносять на шкіру голови та не змивають. Вони не пахнуть і не бруднять одяг, їх відносно легко використовувати.

Деякі виробники поєднують аналог вітаміну D з сильнодіючим стероїдом, наприклад, гель Псотріол (кальципотріол та бетаметазон). Слід уникати його застосування на обличчі та за вухами. Продукти без вмісту стероїдів, наприклад мазь Форкал (кальцитріол), безпечні для використання в ділянці лоба, але іноді можуть викликати подразнення. Тому перед нанесенням засобу доцільно протестувати його на невеликій ділянці шкіри. У всіх випадках необхідно уникати попадання в очі.

Саліцилова кислота

Саліцилова кислота 5-10% у вигляді розчину або мазі має виражену кератолітичну дію. Цей інгредієнт призначений для руйнування лусочок псоріазу на шкірі голови. Ще одним ефектом є посилення проникнення та ефективності кортикостероїдів.

Засіб слід наносити кілька разів протягом 2-4 днів. Після видалення лусочок Саліциловою кислотою легше контролювати надходження активного препарату у запалену шкіру.

Важливо пам’ятати, що обробка високими концентраціями цього інгредієнта може викликати подразнення, а іноді і послабити волосся, що призведе до його тимчасового випадання. Однак волосся має повернутися до нормального стану після припинення лікування.

В Україні є кілька препаратів, які містять комбінацію Саліцилової кислоти й кортикостероїдів, наприклад, лосьйон або мазь Дипросалік, Белосалік.

Дігтярні продукти

Кам’яновугільна смола (дьоготь) допомагає пригнітити епідермальну проліферацію та зменшити свербіж шкіри голови. Попри широке застосування, точний механізм її дії при псоріазі невідомий. Через потенційний токсикологічний ризик рекомендації щодо використання дігтярних продуктів різняться в різних країнах. Найчастіше кам’яновугільну смолу призначають у вигляді 2% розчину в складі шампуню або лосьйону. Однак немає заснованих на фактичних даних рандомізованих контрольованих досліджень його ефективності при псоріазі волосистої частини голови.

Точні інструкції із застосування залежать від складу засобу. Зазвичай продукти кам’яновугільної смоли втирають у шкіру голови, залишають на деякий час (1-2 години), а потім змивають. Одяг та постільну білизну можна захистити від фарбування, одягнувши шапочку для душу під час процедури.

Дігтярні шампуні призначені для лікування псоріазу волосистої частини голови, а не для миття волосся. Тому подальше використання звичайного шампуню зменшить будь-який неприємний запах і зробить волосся блискучим і слухняним.

Якщо дігтярний препарат використовується в якості єдиного лікування, його часто буває недостатньо для вирішення терапевтичної проблеми. Тому продуктами кам’яновугільної смоли зазвичай доповнюють терапевтичні схеми. В аптеках доступні комбінації дьогтю та інших засобів, таких як саліцилова кислота або кортикостероїди.

Зважаючи на мутагенний потенціал кам’яновугільної смоли, її застосування у вагітних і жінок, що годують грудьми, протипоказане. Продукти, що містять дьоготь, можуть викликати фолікуліт, фототоксичність та діяти як місцеві подразники.

Пом’якшувальні засоби

Пом’якшувальні мазі або олії корисні для розм’якшення товстих, прилиплих лусочок на бляшках псоріазу на голові. Якщо спочатку видалити лусочки, тоді дія стероїдів або дьогтю буде більш ефективною і вони зможуть краще проникнути в ділянку, яка потребує лікування. Для цієї мети можна використовувати оливкову та кокосову олію, пом’якшувальну емульгуючу мазь або інший засіб.

Декілька крапель оливкової або кокосової олії слід нанести на шкіру голови й втирати, намагаючись не потрапляти на волосся. Потім цю ділянку можна обернути рушником, шапочкою для душу або харчовою плівкою і витримати 30-60 хвилин, після чого вимити звичайним або дігтярним шампунем.

Поки шкіра голови ще волога, лусочки повинні стати м’якішими та пухкішими. Тому їх легше видалити пластиковим гребінцем з частими зубами, обертаючи його круговими рухами. Необхідно обережно послабити лусочки й спробувати вичесати їх. Не варто видаляти лусочки занадто сильно, оскільки це може пошкодити шкіру і спричинити випадання волосся.

Потім можна знову нанести шампунь, щоб змити забруднення. Якщо волосся залишається жирним, йому може знадобитися два миття. Після сушіння волосся можна застосовувати активне лікування псоріазу на голові, наприклад, використання лосьйону з кортикостероїдами.

Дігтярні мазі використовуються аналогічним чином.

Попередження: Дослідження показали, що пом’якшувальні креми, які засохли на одязі, пов’язках та інших матеріалах, можуть спалахнути при впливі на них джерела полум’я (це може бути іскра від відкритого вогню, тютюнопаління, використання запальничок або будь-які інші дії, при яких можливе загоряння). Були зареєстровані випадки, коли травми, спричинені займанням матеріалу, який вступив у контакт із пом’якшувальними кремами, призводили до серйозних та небезпечних для життя ситуацій і навіть до смерті.

Дитранол

Креми з дитранолом ефективні при псоріазі шкіри голови, але через складність використання їх не часто призначають для домашнього застосування. Засоби зазвичай наносять на лускаті бляшки, залишають на 30 хвилин, а потім змивають.

Дитранол потрібно наносити з великою обережністю, оскільки він може подразнювати та палити шкіру, не уражену бляшками. Засіб залишає плями на одязі, поверхнях ванни, душу та умивальника. Тому його краще використовувати під наглядом фахівців у дерматологічних клініках.

Антимікробне лікування

При наявності бактеріальної чи дріжджової інфекції псоріаз на голові може посилитися. На присутність інфекції та необхідність антимікробного лікування може вказувати кірка на шкірі разом з лущенням та опухлими лімфатичними вузлами на шиї.

У таких випадках псоріаз добре піддається лікуванню протигрибковими шампунями Дермазол, Нізорал, Кето Плюс. Після усунення симптомів рекомендується періодично використовувати протигрибкові шампуні для підтримки результату.

Фототерапія

Фототерапія (світлолікування) включає вплив вузькосмугового ультрафіолетового випромінювання типу B (UVB). Ці промені проникають у шкіру та уповільнюють зростання уражених клітин. Але фототерапія не особливо ефективна при псоріазі на голові, тому що волосся блокує проникнення променів у шкіру. Найкраще вона працює на голеній голові.

Щоб уникнути проблеми волосся, яке покриває бляшки, можна придбати портативний пристрій для фототерапії з вбудованим ультрафіолетовим гребенем (UVB). При голеній голові або тонкому волоссі може допомогти дія природних сонячних променів.

Системні препарати

Протягом багатьох років основними засобами для лікування складних епізодів псоріазу на голові були пероральні антиревматичні препарати, які модифікують хворобу (БПЗП), Метотрексат або Сандімун Неорал (циклоспорин). Обидва препарати вважаються помірно ефективними у зменшенні запалення та стримування утворення клітин шкіри, але вони можуть мати потенційно серйозні довгострокові побічні дії, такі як ушкодження нирок, підвищений ризик інфекції та випадання волосся.

Біопрепарати

Ці препарати — DMARD на основі білка одержують з живих клітин, які культивуються в лабораторії. Вони орієнтовані на певні молекули імунної системи для пригнічення гіперпроліферації клітин, що виникає при псоріазі на шкірі голови.

Існують різні класи біопрепаратів, включаючи інгібітори інтерлейкіну (ІЛ), інгібітори Т-клітин та фактор некрозу пухлини (інгібітори ФНП). Кожен із них націлений на різні аспекти імунної системи, і пацієнтові, швидше за все, доведеться спробувати більше одного типу препаратів. Це тому, що кожен біопрепарат по-різному взаємодіє із хворобою конкретної людини.

Пацієнти та лікарі часто перемикаються з одного біопрепарату на інший, перш ніж знайти оптимальний варіант. Але після вибору правильного препарату можна досягти тривалої ремісії захворювання, тому варто пройти через цей процес.

Біопрепарати вводять у вигляді ін’єкцій або внутрішньовенно крапельно. Щоб побачити результат, зазвичай потрібно від 8 до 12 тижнів. Як і інші типи DMARD, біологічні препарати пригнічують імунну систему, що знижує активність хвороби, але також збільшує ризик зараження інфекціями.

Рекомендовані біопрепарати для лікування псоріазу на голові включають:

  • Скафо (секукінумаб);
  • Енбрел (етанерцепт);
  • Хуміра (адалімумаб);
  • Ремікейд (інфліксимаб);
  • Скирізі (рисанкізумаб);
  • Стелара (устекінумаб).

Інгібітори янус-кіназ

Сьогодні новий клас ліків (низькомолекулярних препаратів) демонструє перспективні пероральні біологічні препарати. Ці ліки включають інгібітори янус-кіназ (JAK) Ринвок (упадацитиніб) і Ксельянз (тофацитиніб).

Інгібітори JAK впливають на специфічні молекули, що викликають запалення, та знижують активність імунної системи. Серйозні побічні ефекти цих препаратів можуть включати підвищений ризик інфекцій, включаючи пневмонію та оперізувальний герпес (вірус, який викликає оперізувальний лишай).

Інші методи лікування

Огляд медичної літератури показує, що для лікування псоріазу волосистої частини голови використовували численні альтернативні терапевтичні підходи, включаючи гоління дерматомом, промені Гренца, екстракт алое вера, ретиноїди та місцевий метотрексат. Однак рівні доказів цих терапевтичних методів не відповідають критеріям доказової медицини через відсутність даних рандомізованих контрольованих клінічних досліджень.

З теоретичної точки зору може бути корисним використання синтетичного ацетиленового ретиноїду тазаротену у вигляді гелю або крему на певних ділянках шкіри голови, оскільки такі ж препарати показані при акне та фотостарінні на обличчі. Деякі автори рекомендують застосування тазаротену у вигляді гелю у поєднанні з топічними кортикостероїдами, наприклад, лосьйон Дуобрії. Однак при його використанні необхідно враховувати загальні побічні ефекти (свербіж, еритема, печіння/поколювання, шкірний біль, підвищена чутливість до сонця). На сьогодні в жодному дослідженні не оцінювалася ефективність або безпека місцевих ретиноїдів при псоріазі шкіри голови.

Дієта

Контролювати псоріаз волосистої частини голови допомагає відмова від продуктів, які викликають запалення, та вживання в їжу більшої кількості протизапальних продуктів.

Продукти, яких слід уникати, включають:

  • алкоголь;
  • молочні продукти;
  • оброблені продукти (білий хліб, макарони, випічка, сухі сніданки);
  • насичені або трансжири (червоне м’ясо, сир, смажена їжа, маргарин, закуски);
  • продукти із високим вмістом доданого цукру (газовані напої, цукерки, кондитерські вироби, фруктові соки).

Продукти, вживання яких слід збільшити, включають:

  • риба;
  • пісне м’ясо;
  • білки рослинного походження (тофу, темпе, соєві продукти);
  • фрукти;
  • овочі;
  • квасоля та сочевиця;
  • горіхи та насіння;
  • оливкова олія;
  • цільнозернові продукти;
  • нежирні молочні продукти (у невеликих кількостях).

Ускладнення

При псоріазі запальний процес може поширюватися на волосяні фолікули, викликати випадання волосся і перешкоджати його росту. Після купірування запалення волосся майже завжди відростає.

У багатьох людей псоріаз шкіри голови може спричинити емоційний стрес. Згідно з дослідженнями, люди з усіма формами псоріазу набагато частіше зазнають депресії, тривоги й навіть суїцидальних думок. Ситуація ускладнюється тим, що депресія та занепокоєння викликають або посилюють псоріаз.

Сучасні методи лікування можуть значно зменшити ці неприємні симптоми й навіть призвести до ремісії.

Псоріаз на голові викликає хронічне запалення, яке не обмежується шкірою. Це наражає людину на ризик розвитку інших захворювань і станів. Серед них можуть бути:

  • серцеві захворювання;
  • метаболічний синдром;
  • гіпертонія;
  • високий рівень холестерину;
  • інсулінорезистентність (переддіабет);
  • запальне захворювання кишківника;
  • рак;
  • хронічна хвороба нирок;
  • апное уві сні;
  • хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ);
  • увеїт;
  • неалкогольна жирова хвороба печінки.

Запобігання загостренням

Псоріаз на шкірі голови не виліковується і не зникає з часом. Але при правильному лікуванні ним можна керувати та тримати його під контролем. Щоб запобігти спалахам псоріазу, рекомендується:

  • доглядати шкіру голови;
  • дотримуватись схем лікування;
  • керувати стресом;
  • уникати тригерів, які викликають або погіршують перебіг псоріазу.

Стрес підвищує рівень гормону кортизолу, який посилює запалення та посилює псоріаз. Тому варто зосередитись на діях, що знижують рівень напруги: заняття йогою, практика усвідомленості, відпочинок, читання, щоденні прогулянки.

Ще одне питання, що виникає у людей з псоріазом на голові, — чи безпечно їм фарбувати волосся. Псоріаз має схильність виникати на травмованих ділянках тіла. А фарба для волосся, засоби для укладання та хімікати можуть травмувати шкіру. Тому після фарбування волосся може статися загострення псоріазу. Щоб уникнути цього, слід поговорити зі стилістом про використання засобів з м’якими формулами.

Поширені питання

Що таке псоріаз голови?

Це хронічне аутоімунне захворювання, яке розвивається внаслідок порушення функціонування імунної системи. Воно супроводжується епідермальною гіперпроліферацією, при якій клітини шкіри на голові відтворюються дуже швидко й утворюють червоні ділянки. Симптоми псоріазу варіюються від почервоніння та дрібного лущення до появи товстих бляшок зі сріблястими лусочками, що іноді покривають всю шкіру голови.

Як починається псоріаз на голові?

Ураження шкіри голови може виникнути раптово або розвиватися поступово. На початковій стадії можна побачити підняті потовщені й запалені ділянки. Надалі вони збільшуються і перетворюються на червоні або рожеві плями з чіткими обрисами. В міру масштабування запалення поверх псоріазних плям утворюються сріблясто-білі лусочки.

Як вилікувати псоріаз на голові?

Псоріаз шкіри голови невиліковний. Але правильне лікування допоможе полегшити його симптоми й навіть на деякий час повністю позбутися їх. Ремісія може тривати місяцями або роками (найчастіше від 1 до 12 місяців). Але псоріаз непередбачуваний, тому неможливо заздалегідь сказати, хто з пацієнтів матиме ремісію, і як довго вона триватиме.

Чим лікувати псоріаз на голові?

Варіанти лікування включають місцеві засоби, фототерапію, системні препарати та протизапальну дієту. Якщо псоріаз покриває менше ніж 3% шкіри голови, дерматолог призначає шампуні із саліциловою кислотою або дьогтем, аналоги вітаміну D, топічні стероїди. Якщо покрито понад 3% шкіри голови, лікар може запропонувати системну терапію. Нові пероральні та біологічні препарати дозволяють пацієнтам досягти значних поліпшень і навіть ремісії.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама