Псоріаз на спині

псоріатичний висип на спині

Псоріаз на спині – це хронічне дерматологічне захворювання, що характеризується запальним процесом і висипаннями у вигляді бляшок, що лущаться.

Хвороба має аутоімунне походження, тобто є наслідком збоїв у роботі імунної системи людини. Як відбувається цей процес? Клітини-кілери нашого організму, які відповідають за знищення зовнішніх «ворогів» – вірусів, бактерій – під впливом обставин, що не мають відношення до інфекцій, раптом активізуються та викликають запалення на шкірі. Клітини шкіри, своєю чергою, починають посилено ділитися та утворюють псоріазні бляшки.

Чому таке трапляється? Точної відповіді на це питання медицина ще не дала, хоча не менше 3% людей на планеті страждає на псоріаз. Втім, вже відомі деякі фактори, які здатні спровокувати захворювання.

Причини псоріазу на спині

 1. Генетична схильність. На думку вчених, найчастіше хворобу спричиняє специфічний ген. Якщо його носієм є батько чи мати, ймовірність прояву захворювання у дітей становить 25%. Якщо ж псоріаз в обох батьків, то у 75 випадках зі 100 дитина успадкує патологію.
 2. Сухість шкіри. При недостатньому зволоженні знижуються захисні сили епідермісу, що стає сприятливим середовищем для приєднання псоріазу.
 3. Зовнішні подразники. Практика показує, що шкідливі речовини – хімія, лакофарбові матеріали тощо – можуть викликати псоріаз у людей, які часто контактують з ними.
 4. Шкідливі звички, погана екологія, неправильне харчування послаблюють імунну систему людини й можуть призвести до збоїв у її роботі.
 5. Хронічні інфекції, ВІЛ роблять організм вразливим для інших захворювань.
 6. Стрес. Постійна нервова перенапруга сприяє викиду в організм великої кількості адреналіну та кортизолу. Постійна дія «гормонів стресу», як їх ще називають, виснажує людину і стає поштовхом для розвитку багатьох патологічних процесів.
 7. Лікарські засоби. Серед них – препарати для зниження тиску, антибіотики, стероїди, антидепресанти.
 8. Травми та операції.

Симптоми псоріазу на спині

 1. Поява рожевих або червоних папул, покритих сріблястими лусочками. Місця, уражені псоріазом, трохи здіймаються над поверхнею шкіри.
 2. Папули мають круглу форму та чіткі межі.
 3. Під лусками міститься білувата маса, яку називають стеариновою плямою.
 4. Під стеариновою плямою утворюється термінальна плівка – волога субстанція, яка покриває місце запалення.
 5. Якщо порушити плівку, виступають невеликі крапельки крові.
 6. В області ураження псоріазом починається свербіж.
 7. Відбувається просочування міжклітинної рідини, через що зона патології мокне.
 8. У хворих на псоріаз спостерігається емоційна пригніченість. Прогресуюча форма псоріазу викликає душевні страждання.

Типи псоріазу на спині:

 • точковий: червоні бляшки розміром зі шпилькову голівку, рідко сверблять;
 • краплеподібний: найпоширеніший тип, бляшки розміром до трьох сантиметрів поступово зливаються між собою;
 • монетовидний: дрібні висипання (до 5 мм) круглої форми, з чіткими межами. При прогресуючій стадії та за відсутності адекватного лікування можуть зливатись у конгломерати.

Лікування псоріазу спини

Для терапії псоріазу на спині застосовують комплекс методів, що передбачає використання спеціальних засобів. На ранній стадії хвороби застосовують препарати місцевої дії. Тяжка форма псоріазу на спині потребує системної терапії.

Місцеве лікування

Мазі, креми, аерозолі з різними складами та механізмами дії блокують патологічний процес та нормалізують стан шкіри.

Кортикостероїдні засоби – Тридерм, Белосалік, Елоком та ін. Гормони, що входять до їхнього складу, здатні швидко та ефективно придушити запальний процес, усунути свербіж, зменшити кількість бляшок на спині. Однак через побічні ефекти та наявність механізму звикання, їх застосування – це швидше «швидка допомога», а не системне лікування.

Ретиноїди – блокують прискорений поділ клітин епідермісу, таким чином нормалізуючи стан шкіри.

Препарати з вітаміном D – Псорітол, Ксаміол та ін. Стабілізують обмін речовин у шкірі, зменшують лущення та запобігають виникненню нових вогнищ запалення.

Мазі та креми на основі саліцилової кислоти – Саліцилова мазь, Дермабін, Саліцилово-цинкова паста та ін. Сприяють активному відлущуванню відмерлих клітин епідермісу, зволожують шкіру, посилюють ефективність інших медпрепаратів для боротьби з псоріазом на спині.

Зволожувальні креми. Використовуються для насичення шкіри вологою, вітамінами та мінералами.

Системне лікування

Якщо псоріаз перейшов у середні та важкі форми, доводиться переходити до системних препаратів. Їхня дія спрямована на весь організм.

Цитостатики – Бусульфан, Треосульфан та ін. Порушують механізми росту та поділу клітин. Під їхнім впливом скорочується кількість висипів на шкірі спини. Однак ці препарати можуть спричиняти лихоманку, головний біль, озноб, астенію.

Імуносупресори – Циклоспорин, Такролімус та ін. Коригують вплив імунної системи на процес появи та розвитку псоріазу на спині. Ці ліки пригнічують дію клітин, що викликають запалення у верхньому шарі шкіри спини.

Системні ретиноїди – Роаккутан та ін. Впливають на поділ, дозрівання та відторгнення кератиноцитів (основних клітин шкіри), роблять очищаючий ефект шкірного покриву спини.

Додаткові медпрепарати при псоріазі на спині:

 • антигістамінні засоби (для усунення сверблячки);
 • антидепресанти (для нормалізації емоційного стану хворого);
 • вітамінні та мінеральні комплекси (для підвищення захисних сил організму).

Фізіотерапія при псоріазі спини

Для лікування псоріазу на спині активно використовується фототерапія (світлолікування) – вплив ультрафіолетового випромінювання на осередки запалення. При цьому знижується активність кератиноцитів, покращується стан шкірного покриву.

Види світлолікування:

 • ПУВА – фотосенсибілізуючі медикаменти поєднуються з ультрафіолетовими хвилями;
 • селективна фототерапія – опромінення шкіри  ультрафіолетовими променями в середньохвильовому діапазоні 280-320 нм. Процедура безпечна і може застосовуватися для лікування дітей, починаючи з 7 років.
 • вузькохвильова фототерапія – при світловому впливі на псоріазні плями на спині залучені 311-312 нм (УФ) промені. Останні дослідження показали, що для лікування псоріазу цей вид фототерапії має найбільший ефект.

Окрім фототерапії дієвим методом є магнітотерапія. Її суть полягає в тому, що на уражену псоріазом ділянку шкіри спини накладається медичний магніт. Магнітні хвилі знижують запалення, болісні відчуття, зменшують лущення.

Народна медицина

Як допоміжні засоби при традиційному лікуванні псоріазу спини можуть застосовуватися рецепти народної медицини.

Рекомендується приймати ванни з морською сіллю. Вони очищають шкіру, заспокоюють запалені ділянки шкіри. Хворим на псоріаз спини бажано приймати такі водні процедури не рідше двох разів на тиждень.

Також для боротьби з псоріазними бляшками на спині корисний настій із пирію. Коріння цієї трави подрібнюють і заливають окропом. Після того, як розчин настоїться, його додають у ванну.

Знімають запальний процес, усувають свербіж та лущення мазі на основі березового дьогтю.

«Чистить» шкіру і відвар з чистотілу. Їм змочують марлю та прикладають до псоріазних плям на спині хвилин на 10.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Як без ліків швидко та ефективно вилікувати кашель
Для лікування кашлю лікарі рекомендують пити багат...
Фахівці назвали головні причини, через які розпадаються сімейні пари
Згідно зі статистикою, середня кількість розлучень...
Реклама