Лікування синуситу в домашніх умовах

Синусит — загальна назва різних захворювань, для яких характерні запальні процеси в приносових пазухах. Основна причина синуситу — це найчастіше віруси чи бактерії, грибкові інфекції, проте буває ще й алергічний синусит. Лікування синуситу в домашніх умовах відбувається в переважній більшості випадків, адже тільки при тяжкій формі захворювання з гнійними запаленнями може знадобитися госпіталізація.

У групі ризику — діти віком від 9 років, пацієнти з астмою, діабетом 1 та 2 типів, гіпотиреозом, муковісцидозом, ВІЛ-інфіковані. Також часто синусити діагностують у людей, які раніше мали травми голови чи обличчя, гормональні збої. Цікаво також, що синусити різних видів найчастіше мучать людей, які багато літають літаками — як пасажирів, так і пілотів, стюардес.

Як лікувати синусит вдома

Крім точного виконання всіх призначень лікаря, домашнє лікування синуситу включає:

  • домашній режим при легкій формі або постільний, якщо захворювання протікає важко — це дає організму відпочинок, а водночас і сили для боротьби з інфекцією чи вірусом;
  • дотримання питного режиму: рекомендовано рясне тепле питво (компоти, морси, неміцний чай, тепла вода з лимоном і медом, тепле молоко з медом, соки тощо) — це сприяє розрідженню мокротиння та слизу, що накопичилися в пазухах, а також полегшує їхній вихід із носових проходів;
  • виключення на час лікування напоїв з кофеїном та алкоголю — все це сприяє зневодненню організму та шкодить;
  • парові інгаляції (вдихання пари носом) для дорослих (з обережністю застосовують у лікуванні дітей);
  • регулярне промивання носових ходів — можна використовувати для цього спеціальні пристрої (наприклад, пляшку-пульверизатор або інші);
  • використання додаткової подушки, щоб пацієнт міг спати з комфортом внаслідок піднятої голови — це зменшить закладеність носа та сприятиме виходу слизу з пазух.

Також у домашніх умовах у лікуванні синуситу використовують регулярні промивання носа сольовим розчином — це допомагає зменшити набряклість, полегшує стан, знімає закладеність носа. Залежно від того, який синусит, лікування вдома може охоплювати:

  • прийом антибіотиків (якщо мова про гайморит, фронтит);
  • прийом жарознижувальних препаратів (якщо температура тіла підвищується до 38,5 оС);
  • використання нестероїдних протизапальних препаратів, щоб позбавити пацієнта головного болю та інших болів;
  • полоскання горла — тут можуть використовуватися різні аптечні розчини, а також народні засоби, оскільки головна мета таких процедур полягає в змиванні густого слизу, що стікає по задній стінці.

Якщо в приміщенні знаходиться пацієнт із будь-яким синуситом, важливо, щоб вологість була не менше 40% і не більше 60%. Також необхідно виключити паління в приміщенні — самому пацієнту найкраще відмовитися від цієї шкідливої звички, а іншим членам родини — пам’ятати, що і пасивне паління може погіршувати ситуацію.

Профілактика синуситу в домашніх умовах

Є ціла низка дій, які допоможуть знизити ризик повторення захворювання, а значить, переходу його в хронічний стан. В першу чергу, важливо, щоб умови життя були хороші — жодної плісняви, підвищеної вологості чи пересушеного повітря, захаращеності приміщення, великої кількості пилу тощо.

Також у списку профілактичних заходів, які потрібно запровадити та дотримуватись саме в домашніх умовах, присутні:

  1. Їжа — меню має бути збалансованим, побудованим на принципах здорового харчування, з переважанням страв, легких для засвоєння. Важливо, щоб у раціоні були фрукти та овочі, м’ясо та риба, а от кава, міцний чай, копченості та солодощі потрібно мінімізувати.
  2. Щодня потрібно мінімум 30-45 хвилин проводити активно — це можуть бути прогулянки швидким кроком, тренування, пробіжки тощо. Виняток — ті дні, коли дуже волого чи холодно.
  3. Організація режиму, де буде повноцінний відпочинок — як нічний сон, так і паузи в робочий час. Важливо, щоб пацієнт із синуситом не перенапружувався, а за необхідності чи погіршення самопочуття міг лягти.
  4. Миття рук на регулярній основі, особливо після походів у багатолюдні місця (включаючи амбулаторію, лабораторію для здачі аналізів).

При хронічному синуситі, щоб скоротити кількість рецидивів, потрібно регулярно відвідувати стоматолога (щоб у порожнині рота не було запальних процесів та осередків інфекцій), не займатися самолікуванням, у період поширення ГРВІ (осінь та зима) уникати багатолюдних місць. Також потрібно одягатися відповідно до сезону, а якщо мова про маленьких дітей — не кутати їх, але й не допускати переохолодження.

Поширені питання

Чи можна вилікувати синусит у домашніх умовах?

Так, найчастіше можна. Тільки в поодиноких випадках, коли синусит у пацієнта в гнійній формі або перебіг хвороби тяжкий, може знадобитися госпіталізація.

Як довго триває синусит?

дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Потрібні також і питний режим, режим активності та відпочинку, щоденне вологе прибирання приміщення та провітрювання. При складному перебігу хвороби або приєднанні бактеріальної інфекції синусит може затягтися до трьох місяців — у такому разі говорять про хронічну форму захворювання.

Чим можна зняти набряк у носі при синуситі?

Набряк можна знімати, використовуючи судинозвужуючі спреї, а також запровадити регулярні промивання носа із застосуванням спеціальних гіпертонічних сольових розчинів (аптечних).

Чи потрібні антибіотики для лікування гострого синуситу в домашніх умовах?

Найчастіше гострий синусит має вірусне походження, а це означає, що антибактеріальні препарати для лікування не потрібні. Однак у випадку, коли приєднується бактеріальна інфекція або синусит приймає гнійну форму, лікар може призначити препарати з цієї групи.

Яка поза для сну допоможе полегшити стан пацієнта із синуситом?

Для цього захворювання характерні такі симптоми, як набряклість у носі та густий слиз. Щоб ранок був добрим, а уві сні пацієнт не відчував дискомфорту, варто додати ще одну подушку і спати з піднятою головою.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама