Тромбоз після вакцинації

У середині березня 2021 року у світі заговорили про те, що вакцини від коронавірусу можуть спричинити тромбоз. Деякі країни відмовилися від вакцини AstraZeneca — тромбоз із подальшою ТЕЛА (тромбоемболія легеневої артерії) та смертю пацієнтів стали причиною цього. Також нарікання викликала й інша вакцина — Johnson & Johnson, оскільки з’явилися відомості про те, що у кількох пацієнтів після введення дози вакцини був діагностований тромбоз венозного синуса мозку (CVST). Всі ці випадки стосувалися різних за віком та інших умов пацієнтів. Так, відомо, що серед них були люди віком від 18 до 48 років, а причиною тромбозу стала тромбоцитопенія (низький рівень тромбоцитів).

Яка вакцина викликає тромбоз

Вважається, що тромбоз виникає лише після введення векторних вакцин. Зокрема, дослідження було проведено фахівцями Консультативного комітету Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC), а причиною були лише шість випадків значного зниження показника тромбоцитів у крові після вакцинації. Попри те, що випадків мало, їх споріднює тяжкість можливих наслідків — інсульти й смерть, тяжкі пошкодження головного мозку.

Всього на світовому ринку є шість векторних або, як їх ще називають, аденовірусних вакцин: це не тільки ті, які отримали великий розголос в плані ризику тромбозу — AstraZeneca і Johnson & Johnson, але також китайська вакцина CanSino, індійська Covishield і російська Sputnik V. Ідея використання аденовірусу не є новою — тут працює принцип використання одного вірусу проти іншого, який неодноразово доводив свою спроможність. Тим часом усі перераховані вище вакцини помітно відрізняються одна від одної: Vaxzevria (виробник AstraZeneca) використовує аденовірус ChAdOx1, а вакцина від компанії Johnson&Johnson як основний діючий компонент отримала вектор AD26.

Усі вони пройшли необхідні стадії випробувань і показали різну ефективність, проте саме тромбоз від вакцини АстраЗенека викликав найбільше суперечок. Річ у тім, що після введення цієї вакцини у пацієнтів виникав рідкісний побічний ефект — з’являлися досить незвичайні згустки крові. Так, у 62 пацієнтів із групи досліджуваних було діагностовано тромбоз венозних синусів, а ще у 25 пацієнтів — тромбоз спаланхнічної вени. З останньої групи 18 пацієнтів загинули від ускладнення. Це стало для багатьох країн приводом на якийсь час відмовитись від запровадження саме цієї вакцини.

Спаланхічні вени знаходяться в області шлунково-кишкового тракту людини та відповідають за відведення крові з таких важливих органів, як шлунок, кишківник, печінка.

Синдром отримав назву ВІТТ (VITT), що у розшифровці означає індуковану вакциною тромботичну тромбоцитопенію. Відомо, що він викликаний антитілами, які активують безпосередньо тромбоцити. Внаслідок такої дії відбувається згортання крові з подальшим утворенням кров’яних згустків (тромбів). Серед симптомів, що вказують на наявність ризику тромбозу після вакцинації, назвали не тільки головний біль, але також неврологічні симптоми, що проявляються вперше, різкі болі в спині або животі, задишку, набряки нижніх кінцівок. Також у списку були й синці чи плями червоного кольору, які можуть з’являтися на тілі у різних частинах.

Від початку, коли масова вакцинація від коронавірусу лише набирала обертів, вчені вважали, що найбільше ризикують отримати тромбоз після вакцинації молоді жінки. Однак незабаром було отримано більший зріз даних, що дозволило спростувати цю інформацію: вся справа була в тому, що саме жінок віком від 18 до 35 було найбільше у списку провакцинованих у перших лавах. Якщо говорити про вакцини, які стали лідерами за кількістю різних ускладнень, включаючи тромбоз при вакцинації, то в трійку увійшли Comirnaty від BioNTech, COVID-19 від Moderna та Vaxzevria від AstraZeneca.

Тромбоз та ТЕЛА за статистикою ВООЗ виникають у людей, які були вакциновані мРНК-вакцинами не частіше, ніж у тих, хто взагалі не пройшов вакцинацію від COVID-19.

Тромбоз після вакцинації — симптоми

Згідно з зібраними статистичними даними, тромбоз після вакцинації найчастіше починається з п’ятого і закінчуючи тридцятим днем. Більш ніж половина вивчених випадків зафіксована в діапазоні між п’ятим та чотирнадцятим днем після щеплення. Якщо вважати, що тромбоз від вакцини, симптоми можуть бути такими:

  • різкий головний біль (локалізація може різнитися);
  • напади болю в грудях (тисне, пече);
  • різка нестача повітря (на вдиху неможливо набрати потрібну кількість);
  • набряки кінцівок, особливо щиколоток і пальців рук;
  • періодичне оніміння пальців (може поширюватися на кисті, стопи);
  • поява судом як у стані спокою, так і в активному стані.

Також тромбоз після вакцинації від коронавірусу може даватися взнаки погіршеним зором (навіть у пацієнтів, які ніколи не знали проблем з очима), підшкірними крововиливами (іноді у вигляді невеликих синців, а частіше у вигляді класичних судинних «зірочок»).

Поява одного або кількох симптомів — сигнал для пацієнта. Важливо не проґавити час і піти на прийом до лікаря. Зазвичай, лікар призначає аналізи крові — ОАК і коагулограму, а також аналіз на антитіла. Після отримання результатів стане зрозумілим, чи потрібні антикоагулянти, чи інше специфічне лікування.

ВООЗ збирає статистику, згідно з якою кількість випадків тромбозу від вакцини не викликає побоювань у світовому масштабі. Також в організації кажуть, що ці дані не вплинули й на статистику смертей від тромбозу — більше їх не стало.

Чи потрібний аналіз на тромбоз перед вакцинацією — питання спірне. Багато лабораторій запровадили його в так званий ковідний пакет аналізів, але вчені та лікарі кажуть, що таке дослідження не інформативне, а отже, робити аналіз необов’язково.

Дуже важливо, щоб вибір вакцини (і типу, і виробника, і кратності введення) для кожного пацієнта проводив лікар. Тут потрібно буде враховувати не лише вік, стан здоров’я та особливості самого вакцинованого, але також і список протипоказань, який має кожна вакцина. Тромбоз від вакцинації виникає досить рідко, передбачити подібну реакцію неможливо. Але це не означає, що слід уникати вакцинації від коронавірусу.

Вчені та лікарі дійшли єдиного висновку, що станом на початок 2023 року жодної специфічної профілактики цього ускладнення після вакцинації не існує. Тромбоз від вакцини може виникнути й у молодої жінки, і у чоловіка похилого віку, а наявність в анамнезі таких захворювань, як інфаркт міокарда, варикозне розширення вен — не показник того, що пацієнт перебуває в групі ризику по тромбозу.

Єдиний дієвий метод — спостерігати за своїм станом після введення вакцини, а у разі появи вищезгаданих симптомів вчасно звернутися за медичною допомогою. Згідно зі статистикою, якщо ВІТТ виявлено на ранній стадії, то грамотно і точно підібрана схема лікування знімає більшість ризиків для здоров’я та життя пацієнта.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама