Тромбоз при коронавірусі

Тромбоз або тромбозапалення — процес, в ході якого в кровоносних судинах утворюються згустки (згортки) крові. Дослівно цей термін перекладається одразу з двох мов: у давньогрецькій він звучить як θρόμβος і означає «потік», а от латиною — thrombōsis, що в перекладі означає «згортання». Важливо розуміти, що тромбоз може бути у двох різних якостях: захисний механізм або патологія. Тромбоз при коронавірусі — ускладнення, що виникає при тяжкому перебігу основного захворювання.

Спочатку вважалося, що найбільш небезпечним вплив вірусу COVID-19 буде на легені пацієнта, проте вже через кілька місяців стало зрозуміло інше: коронавірус вражає стінки судин, що призводить до тромбозу у венах і артеріях.

Найбільше випадків тромбозу, якщо вірити зібраній у світі статистиці, стосувалися глибоких вен. При цьому небезпека полягає в тому, що згустки крові (тромби) можуть переміщатися у легені. Якщо це сталося, є високий ризик розвитку тромбоемболії, що часто призводить до смерті. Також згустки крові можуть сприяти розвитку інфаркту міокарда та інсульту. У першому випадку тромби порушують нормальне кровопостачання серця, а в іншому — постачання киснем мозку.

Тромбоз при ковіді — причини

З початком пандемії вчені у різних країнах світу проводили багато досліджень, пов’язаних із вірусом SARS-CoV-2. Якщо говорити про частоту ускладнень, пов’язаних з утворенням тромбів, то показники розділені за основними групами:

  • тромбози глибоких вен — близько 20%, проте у пацієнтів після реанімації — до 28%;
  • ТЕЛА (тромбоемболія легеневої артерії) — трохи більше ніж 13%, а у групі пацієнтів, які пройшли реанімаційне відділення — до 19%;
  • венозні тромболітичні ускладнення загалом — понад 21%;
  • артеріальні тромбози — не більше 2%, з яких половину становить інсульт, ще чверть — інфаркт міокарда, а решта – це тромбози периферичних та мезентеріальних артерій.

Тромбоз від ковіда настає внаслідок порушень у системі гемостазу, що виражається відразу в трьох моментах: уражаються безпосередньо стінки судин, кров згортається швидше, а також уповільнюється кровотік. Після потрапляння в організм вірусу SARS-CoV-2 запускається захисна реакція, яка полягає в активізації спеціального білка. У цьому випадку (мається на увазі коронавірус) організм захищається дуже активно, що призводить до утворення тромбів.

Що може стати супутнім фактором при коронавірусі та призвести до тромбозу:

  • малорухливий спосіб життя;
  • ожиріння 2 чи 3 стадії;
  • вік — чоловіки старше сорока, жінки старше п’ятдесяти років;
  • варикозна хвороба в анамнезі;
  • наявність онкологічних захворювань;
  • зловживання алкоголем, куріння та вживання наркотичних речовин.

Пацієнти, у яких вже є тромбоз глибоких вен або тромбоемболія легеневої артерії, отримають таке ускладнення після ковіду з великою ймовірністю. Також причиною ускладнень (і тромбозу після ковіда у тому числі) можуть бути великі хірургічні втручання у минулому.

Пацієнтам із групи ризику треба уважно ставитися до стану після того, як з’явилися симптоми коронавірусу. Якщо лікар наполягає на госпіталізації, то вона повинна бути проведена негайно.

Тромбоз при ковіді — симптоми

Симптоматика може бути різною залежно від локалізації тромбозу:

  • у разі тромбозу глибоких вен пацієнт може відчувати неприємне розпирання у нозі чи ногах, а при пальпації йому буде боляче; уражена ділянка може бути синюшною, також можуть спостерігатися і набряки; поверхневі вени можуть набухати, а області тромбу може бути гаряча шкіра (гіпертермія);
  • якщо у пацієнта тромбоемболія легеневої артерії, може спостерігатися різке падіння артеріального тиску в парі або без порушення ритму серця; часто виникають болі за грудиною, запаморочення та задишка; зрідка пацієнти скаржаться на шум у вусі або одразу двох вухах;
  • якщо під питанням артеріальний тромбоз, то біль локалізований в області ураження артерії, там яскраво виражена блідість шкірного покриву; кінцівка може поколювати та навіть німіти, а нижче за зону ураження може не промацуватися пульс; температура на шкірі над ймовірним тромбом знижується (кінцівка холодіє).

Всі три випадки можуть бути потенційно небезпечними для життя пацієнта, тому потрібен грамотний медичний супровід. Найскладніша ситуація з ТЕЛА — пацієнт повинен негайно отримати невідкладну допомогу та госпіталізацію, а у разі, коли симптоматика проявляється вже в стаціонарі, його найчастіше переведуть до реанімаційного відділення.

Головна небезпека для пацієнта, у якого діагностовано тромбоз після коронавірусу, полягає у можливому закорковуванні будь-якої з судин мозку, а разом з ним і легень, серця. Серед усіх можливих наслідків найстрашніше — це смерть, але є низка серйозних захворювань, які також дуже знижують якість і тривалість життя. У разі, якщо тромбоз призвів до інсульту, інфаркту або інших захворювань, реабілітація пацієнтів навіть за найкращих прогнозів може розтягнутися на місяці та навіть на роки.

Тромбоз при ковіді — лікування

Перед тим, як розробити схему лікування, лікар призначить діагностичні дослідження. У такому випадку йдеться про УЗД вен нижніх кінцівок — зазвичай цього достатньо. Однак за потреби пацієнту пропонують здати аналіз крові — коагулограму, тест на D-димер. За результатами зрозуміло, як лікувати тромбоз після ковіду.

Одна з практик ведення терапії у випадку з ковідом — це призначення антитромботичних препаратів у низьких дозах. При цьому, починаючи з 2020 року в різних країнах проводять дослідження, метою яких є саме схема лікування тромбозу при короні. Складність діагностики, отже, і правильних призначень, є у ситуації з ТЕЛА. Вся річ у тому, що коронавірус має серед основних впливів легеневу інфекцію, що провокується вірусом в організмі, а симптоматика часто дуже схожа на ту, що присутня при тромбоемболії легеневої артерії. Так само справи й з тромбозом глибоких вен після корони, оскільки симптоми мало чим відрізняються від класичних — набрякають ноги, стопи, з’являється біль у м’язах, підшкірні вени здуваються.

Підбір антикоагулянтних препаратів повинен проводитись у кожному конкретному випадку. Значення має і загальний стан пацієнта, і специфічні моменти — функції нирок, наявність супутніх чи хронічних, а також аутоімунних захворювань та прийом ліків, пов’язаних із ними. Також важлива і маса тіла — цей показник впливає на дозування та тривалість прийому препаратів.

У схемі лікування можуть бути й препарати, що розріджують кров — усе це лікар призначає з урахуванням результатів аналізів. Пацієнт не повинен самостійно змінювати дозування, скасовувати або призначати собі самому препарати за порадою інших людей — це може призвести до дуже серйозних наслідків.

Лікування призначається з першого дня, коли діагностовано коронавірус, при цьому воно має бути тривалим — вважається, що тромбоз після ковіду потребує медикаментозної підтримки щонайменше місяць після одужання.

Багато пацієнтів хочуть знати, чи викликає омікрон тромбоз. Так, цей штам, як і інші, має у списку ускладнень і тромбоз глибоких вен, і тромбоемболію легеневої артерії. Тромбоз при коронавірусі — поширене ускладнення, проте завдяки правильному підходу найчастіше вдається взяти ситуацію під контроль. Лікування має бути призначене з урахуванням усіх обставин, часом необхідний контроль. Зазвичай, після закінчення курсу лікування пацієнту пропонують знову пройти ультразвукове обстеження.

Лікарі призначають

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама