Особливості догляду за малюком

Особливості догляду за малюком

Прослухати аудіоверсію

Подивіться на носик вашого малюка, та тільки уявіть собі, що він виник на четвертому тижні вагітності всього з двох клітин. Така економна частина тіла, а без неї не можна жити. Саме через ніс повітря поступає до легенів. В носі воно знезаражується, зволожується та зігрівається. Які сучасні рекомендації по догляду за маленьким носиком?

Мене звуть Юлія Жарікова, я лікарка-педіатр-неонатолог. Сьогодні будемо розбиратися про те, як доглядати за носиком дитини?

«Ніс, лікарю, я боюся туди лізти», – таке часто чую від батьків у відповідь на запитання про носик. Я завжди кажу, не бійтеся, просто робіть все ретельно та усвідомлено, і тоді ви не нашкодите малюку, а навпаки полегшите його стан.

Особливо дбайливий догляд за носиком потрібен перший місяць життя. Трохи фактів. Ніс у малюка маленький, хрящі м’якенькі, а носові ходи вузенькі. В слизовій знаходиться багато судин, тому в першій місяць, звужені носові ходи набрякають часто, а лікарі звуть такий стан фізіологічною набряклістю. Ви це бачите коли дитина сопе. То що ж робити?

В аптеках продається фізіологічний розчин, з яким вам буде легко доглядати за дитячим носиком. Зробіть з косметичних дисків невеликі турундочки. Закапайте по одній краплі розчину до кожної ніздрі, будьте уважними – лише по одній краплі, не більше. Рухом, який нагадує вгвинчування введіть турунду до однієї ніздрі, потім різко вийміть. Те ж саме зробіть з іншою ніздрею.

Скільки разів на день це робити?

Обов’язково приділяйте увагу носику дитини двічі на день. А якщо повітря в кімнаті сухе та тепле, то закапувати дитячий носик можна кожні дві години, щоб зменшити сопіння. Якщо при цьому дитина не відмовляється від молока, має гарний настрій, добре спить, то хвилюванні зайві.

Як зрозуміти що щось пішло не так?

У малюка першою ознакою нездоров’я майже завжди виступає відмова від грудей або від пляшечки з сумішшю. А якщо разом з цим ви помічаєте, що виділення з носа стали непрозорі, з жовтуватим відтінком, або приєдналося чхання, кашель, або температура вище 37,5 градусів за Цельсієм, то при такому «букеті» малюку потрібна допомога лікаря.

Пам’ятайте, що судинозвужувальні краплі немовлятам не можна. Всі рекомендації, про які ми говоримо, базуються перш за все на фізіології новонародженої дитини та перевірених фактах, вони входять до правил безпекового догляду за дитиною, не потребують великих витрат грошей та якихось спеціальних навичок. Від вас потрібно тільки бажання правильно піклуватися про дитину заради її безпеки.

«Наш педіатр сказала мити очі дитині двічі на день, чи не забагато це?» Це часте питання від жінок, котрі народили свою першу дитину, бо матусі з досвідом уже знають, що очі в малюка дуже чутливі. Тому щоденний догляд за ними, цілком виправданий, бо означає меншу кількість проблем з дитячим зором у майбутньому.

Як завжди наші поради пов’язані з особливостями розвитку малюка.

Чому «киснуть» очі у дитини?

Малюки в перший місяць життя переважно сплять. А в куточках очей та на повіках накопичується слиз і скоринки. По-перше, це через велику кількість муцину – слизу, що зволожує та захищає око. По-друге, слизові канали у малюка недорозвинуті, слиз легко закорковується, що провокує інфікування. Тому, щоб зекономити на недешевих краплях з антибіотиком, привчіть себе доглядати за дитячими очима кожного дня. Це не складно.

Як правильно це зробити?

Вам знадобиться тепла кип’ячена вода та спресовані косметичні диски. На кожне око по два диска на один раз. Воду можна замінити фізіологічним розчином в монодозі. Спочатку намочіть диск у воді та одним рухом протріть око у напрямку від зовнішнього кута до носика. Слідом просушіть сухим диском в такому ж напрямку. Це все. А всесвітня організація охорони здоров’я наполегливо рекомендує мити очі малюку двічі на день.

Що повинно вас насторожити?

Якщо виділень багацько, то мийте очі кожної години. Погано коли виділення змінюють колір та стають жовтуваті чи зеленуваті, або коли куточок ока набрякає та червоніє. Такі ознаки вимагають від вас рішучий дій, і тут вам може допомогти тільки лікар, а не поради з форумів, засновані на чужому досвіді батьківства.

Чого ще не можна робити?

Дитяче око не тільки складний, а ще й крихкий механізм, який легко пошкодити, якщо намагатися відкрити око силоміць або терти тонку шкіру повіки. Дитині, яка повністю залежить від вас, ви маєте забезпечити безпековий догляд. Тому не тестуйте на малюкові правильність чиєїсь думки. Кип’яченої води цілком достатньо для маленьких очей, а настій ромашки чи інших трав краще обходити стороною, бо все рослинне легко викликає алергію. Якщо вагаєтесь, то краще сходіть до лікаря. Навряд чи варто ризикувати зором своєї дитини.

«Як ви боретеся з пітничкою у дитини: як часто вона з’являється та скільки часу потрібно на лікування?» Таке питання я знайшла на формі мам. Відповіді для нашої матусі криються у особливості фізіології малюка. Саме тому, що з пітничкою можна зустрітися в будь-яку пору року, пропоную подивитись на ситуацію не з точки зору боротьби, а з точки зору догляду за дитиною.

Поговоримо про типову проблему, яку можна вилікувати правильним доглядом, а не ліками.

Як виникає пітничка?

Дуже просто, щоб знизити підвищену температуру, тіло виділяє піт. Потові залози на момент народження у малюка сформовані, а за кількістю їх навіть більше ніж у дорослої людини. А от нервові центри, котрі регулюють їх роботу ще незрілі, тому поту виділяється надмірна кількість, та й з поверхні шкіри він випаровується повільно. Це викликає шкірне подразнення, яке ми бачимо як точкову висипку червоного кольору.

Частіше за все пітничка виникає в складках шиї, на потилиці, на тілі, ліктях та під колінками. При пітниці загальний стан малюка не змінюється. Він з апетитом ссе груди та спить, а от настрій у нього не самий кращий, і про це він вас обов’язково повідомить.

Прослухати аудіоверсію

Що ж робити?

Намагайтеся підтримувати температуру у кімнаті на рівні 20 градусів за Цельсієм. Правильно одягати дитину – означає застосовувати правило 2 плюс 1. Тобто на дитині має бути на один шар одежі більше, ніж на вас. Під синтетичними тканинами шкіра не дихає. Хай одяг буде чепурненький, але з натуральної тканини.

Час від часу вимірюйте температуру тіла. Комфорт вашого малюка – це цифри в проміжку 36,5 та 37,5 градусів за Цельсієм. Сповивайте виключно нижню частину тулубу і лише на час годування. У воду для купання додайте легкий настій кори дубу чи чебрецю. Навряд чи вам вдасться розпестити дитину, якщо ви частіше братимете її на руки. А до позитивного ефекту для шкіри додасться ще й насолода для вас обох.

Пітниця сама по собі загрози не несе, та є дефектом догляду, а не медичної проблемою. Але висипка може інфікуватися, що вже потребуватиме лікування шкіри антибактеріальними та протизапальними кремами й мазями. Погодьтеся, насолода від батьківства приємніша за боротьбу, якщо її можна уникнути або виправити таким простим засобом як догляд.

Маленькій Софійці п’ять днів, і вчора вона повернулася додому з лікарні. Зранку її мама побачила на підгузку білуваті густі виділення. «Лікарі сказали мамі нічого не змивати зі статевих органів, тільки підмивати зверху. Але сьогодні мама зняла памперс і побачила ось це. Це нормально, що робити?» – хвилюється молода матуся. І я її розумію, бо у дорослих виділення бувають ознакою порушень. А що у малюків?

Така, як говорять лікарі, статева криза виникає у більшості немовлят, але у дівчаток значно частіше. Але не потрібно хвилюватися, це не захворювання, і вам не потрібно терміново шукати дитячого уролога чи гінеколога. Протягом тижня криза минає самостійно, але вимагає певного догляду.

Чому виникає цей криз?

Криз тому і називається статевим, що має відношення до геніталій та молочних залоз, її викликають гормони матусі, які малюк отримує під час пологів та грудного вигодовування.

Які ознаки статевого кризу?

У дівчаток зі статевих органів виділяється густий білий з сіруватим відтінком слиз, інколи у слизі можна побачити трохи крові. Це так звані менархи, які виникають під впливом матусиних гормонів та тривають протягом двох днів. У хлопчиків набрякає мошонка. Шкіра мошонки виглядає натягнутою та блискучою. Набряклість може тривати до двох місяців.

Що робити?

Перш за все не хвилюватися, бо це перехідний стан, під час якого зайві гормони виходять з організму малюка. Ваше завдання – слідкувати за чистотою статевих органів. Достатньо поверхнево вимивати їх водою з під крану рухом у напрямку від пупка до сідничок. Робити це потрібно дуже обережно. Це той самий випадок коли надлишок старання може спрацювати проти вас, а перфекціонізм призведе до пошкодження слизової. Тому не намагайтеся вимити все досконало.

Вчасно годуйте дитину, вимірюйте температуру двічі на день, гуляйте з малюком до 4 годин, не забувайте про щоденну ванну.

Нічим не змащуйте шкіру зовні та не вводьте до піхви ані четвертинки будь-яких свічок або таблеток. Статевий криз – це виняткова нагода для мами вилікувати дитину своїм піклуванням та любов’ю. У віці одного-двох місяців дитину огляне педіатр. Саме з ним, а не з гулом, порадьтеся, чи не потрібно вам проконсультуватися з дитячим ендокринологом, щоб не пропустити якісь порушення здоров’я малюка.

Здатність мислити – це не стільки про диплом, як про спроможність запитати порадника, а як саме його порада приведе до потрібного вам результату? Ну наприклад, як мазь Вишневського впливає на гормональний фон на малюка з мастопатією?

Продовжуємо про прояви статевої кризи у дитини. У 10% хлопчиків та дівчаток впродовж першого тижня життя припухають молочні залози. Інколи з сосків починає виділятися рідина, що нагадує рідке молоко не тільки за виглядом, а й за складом. Причина такого стану – матусині гормони, які малюк продовжує отримувати з грудним молоком. Нехай це вас не лякає, бо це нормально. І хоча на зовнішність та здоров’я малюка це не впливає, батьки часто питають: коли ж це закінчиться?

Молочні залози максимально збільшуються до кінця першого тижня життя. А потім поступово зменшується впродовж двох місяців. Тож, наберіться терпіння та проведіть цей час з користю для малюка. Доглядайте за шкірою, годуйте за вимогою, гуляйте на вулиці та купайте. А от про шкідливе скажу окремо.

Які поради загрожують безпеці малюка?

Категорично не можна вичавлювати рідину з грудей! Бо ніжну дитячу шкіру дуже легко поранити. Через мікротріщини заходить інфекція, яка викликає мастит. Мастит – це не просто про неправильний догляд, це серйозне ускладнення від якого малюк може померти. Оминайте 10-ю дорогою поради прикладати спиртові чи камфорні компреси, лінімент Вишневського (мазь Вшневського), прогріту сіль чи пісок. Масаж теж не принесе користі, як і змащування грудей маслом або косметичними засобами. А чиста кофтинка з м’якенької тканини не буде не зайвою, так ви уникнете тертя та пошкодження шкіри одежкою.

Що має насторожити?

Покажіть дитину лікарю, якщо виділень стає більше, на шкірі грудей з’явилися білі плями, температура тіла піднялася вище за 37,5 градусів за Цельсієм, а у малюка поганий настрій та апетит.

Завершую розмову на цю тему випадком з життя моєї знайомої мами, яка народила двох синів з різницею у п’ять років. Першій дитині збільшені грудки, прислухаючись до порад всіх підряд, лікували чим могли: компресами з лініментом Вишневського, сухим теплом, капустяним листям. Коли народився другий син, то жінка була вже навчена правилам безпекового догляду, тому малюку нічого не робили, і все й так пройшло само.

Наше життя складається по-різному. У когось – на підхваті безліч помічників, а дехто лишається сам на сам з новонародженою дитиною вдома, в іншому місці і навіть в чужій країні. З чого складається безпековий догляд? Як розібратися в нескінченних порадах та думках? Що робити, а без чого можна обійтись?

Перший місяць материнства – це час, коли ви пристосовується з малюком один до одного. Встановити режим дня вам навряд-чи вдасться. А ось побудувати спільний план – цілком можливо. Ваша основна мета – це безпека дитини. Дрібні деталі поведінки малюка – це ваш зворотній зв’язок. А на перших порах, допоки ви не вивчили один одного, спирайтесь на перевірені дані, про які ми вже говорили.

То що ви маєте робити, щоб дитина була в безпеці?

Грудне вигодовування за запитом – це основа безпекового догляду. Тому що саме таким засобом ви оберігаєте своє немовля від голоду, інфекцій, підтримуєте його імунну систему та не залежите від кількості грошей в гаманці. Молоко корисніше за самі модні пробіотики.

Двічі на день протирайте та просушуйте складочки на шкірі, особливо прискіпливо – шийні, між стегон, під колінками та за вушками. Двічі на день робіть огляд та вимивайте водою пупковий залишок або ранку після нього допоки та не загоїться. Прочищайте носик зранку та ввечері, а якщо потрібно, то перед кожним годуванням зволожуйте слизову, і малюк не буде сопіти. Двічі на день промивайте дитині очі. Простий догляд з кип’яченою водою доведено ефективно запобігає інфікуванню очей.

Щоденне купання приблизно в той самий час – це важливий елемент режиму та дисципліни як для батьків, так і для дитини

Одна молода мама якось сказала мені: «Перед пологами я прочитала 100500 постів про догляд за малюком, очі розбігалися від безлічі порад та думок. Мені якось вдалося вижити в цьому хаосі: сину вже понад 2 роки. Зараз чекаю на другу дитину, і хочу більше визначеності, щоб не робити зайвого. Жити та отримувати насолоду від материнства».

Все про що ми щойно проговорили, можна прочитати. Заходьте на сайт medpravda.ua та користуйтеся потрібною вам інформацією.

Здоров’я і спокою вам та вашим малюкам!

Прослухати аудіоверсію

Реклама
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
Реклама
Ерозивний гастрит
Види ерозивного гастритуЕрозивний гастрит — симпто...
Неатрофічний гастрит
Причини розвитку неатрофічного гастритуХронічний н...
Реклама
Вчені ідентифікували молекули, що викликають розвиток раку
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Дієтологи назвали продукти, які слід виключити з раціону для покращення роботи кишківника
Згідно зі статистикою, запорами страждають близько...
Реклама