Азоту Закис газ інструкція по застосуванню

ОФІЦІЙНА ІНСТРУКЦІЯ
Склад:
діюча речовина: динітрогену оксид з вмістом основної речовини не менше 98 %.
Основні фізико-хімічні властивості:
безбарвний газ, важчий за повітря, без відчутного запаху, не займається, підтримує горіння.
Виробник:
Місцезнаходження виробника:
162610, Росія, Вологодська обл., м. Череповець, Північне шосе, 36.
Фармакотерапевтична група:
Фармакологічні властивості:
Фармакодинаміка.
Засіб для інгаляційної загальної анестезії. Неспецифічно взаємодіє з мембранами нейронів, чим пригнічує передачу аферентних імпульсів в центральну нервову систему, змінює кірково-підкіркові взаємини. Має високу аналгезивну активність. Малі концентрації спричиняють відчуття сп’яніння і легку сонливість.
Стадія аналгезії досягається впродовж 2−3 хв при концентрації до 80 % азоту закису і 20 % кисню в газовій суміші. Через 6−8 хв після короткочасної, але досить вираженої стадії збудження настає 1 стадія хірургічної анестезії. Підтримується загальна анестезія при концентрації азоту закису 40−50 % з відповідним збільшенням подачі кисню. Достатня релаксація скелетної мускулатури при цьому не досягається. Тому азоту закис комбінують з іншими засобами для інгаляційної анестезії і міорелаксантами для досягнення необхідного ефекту. Пробудження настає через 3−5 хв. Збільшує частоту серцевих скорочень, спричиняє звуження периферичних судин, може підвищувати внутрішньочерепний тиск, пригнічує дихання.
Фармакокінетика.
Азоту закис не спричиняє подразнення дихальних шляхів. Всмоктується в кров крізь легені. В організмі не метаболізується, знаходиться в розчиненому стані в плазмі, практично не зв’язується з гемоглобіном еритроцитів. Після припинення вдихання через 10−15 хв повністю виділяється через дихальні шляхи у незміненому вигляді. Розчинність у плазмі становить 45 % (об.), що у 15 разів вище розчинності кисню. Парціальний коефіцієнт: кров/газ — 0,46, мозок/кров — 1,0, жир/кров — 3,0. Анестезія настає швидко завдяки низькому парціальному коефіцієнту між кров’ю та закисом азоту. Повна анестезія досягається за концентрації анестетика від 65 % до 70 %, однак вже за його концентрації, яка дорівнює 35−40 % настає виражений аналгетичний ефект. Збільшення концентрації понад 70 % супроводжується розвитком гіпоксії. Азоту закис погано розчиняється у тканинах, величина максимальної альвеолярної концентрації (МАК) не більше 1 атм. (105 кПа, або 787,5 мм рт. ст.). Період напіввиведення (Т ½) — 5−6 хв; виводиться повністю крізь легені (у незміненому вигляді, через 10−15 хв), невелика кількість — через шкіру. Проникність крізь гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ) і плацентарний бар’єр — висока.
Показання до застосування:
Загальна анестезія, що не вимагає глибокого наркозу та міорелаксації (у хірургії, оперативній гінекології, стоматології, для знеболення пологів).
Посилення наркотичної і аналгетичної дії інших анестетиків (в т. ч. лікувальний аналгетичний наркоз у післяопераційний період), травматичний шок (профілактика).
Больовий синдром при гострій коронарній недостатності, інфаркті міокарда, гострому панкреатиті (купірування).
Знеболення при виконанні медичних процедур, що потребують відключення свідомості.
Протипоказання:
Гіперчутливість; гіпоксія; захворювання легень; захворювання нервової системи; хронічний алкоголізм; стан алкогольного сп’яніння (можливе виникнення збудження і галюцинацій). З обережністю застосовують при черепно-мозковій травмі, підвищенні внутрішньочерепного тиску в анамнезі, внутрішньочерепній пухлині. Ранній дитячий вік (до 28 діб).
Належні заходи безпеки при застосуванні:
Особливості застосування:
Необхідно контролювати артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, серцевий ритм, стежити за станом дихання і газообміну, температурою тіла. При тривалому застосуванні азоту закису у випадку лікування правця можливий розвиток мієлодепресії та агранулоцитозу. У медичного персоналу при довгому контакті підвищується ризик розвитку лейкопенії. Під час застосування рекомендується періодичне відкачування газу з манжетки ендотрахеальної трубки. Суміші з ефіром, циклопропаном, хлоретилом в певних концентраціях вибухонебезпечні. Хворим на хронічний алкоголізм потрібні вищі концентрації.
Крім малих хірургічних втручань, аналгезію азоту закисом можна проводити у транспортних засобах швидкої допомоги хворим з тяжкою механічною травмою та опіками. При подібних станах необхідний не наркоз, а ефективна аналгезія, яку можна забезпечити, використовуючи суміш, що містить 50−60 % азоту закису, подаючи її за допомогою портативних наркозних апаратів. Високий вміст кисню у суміші (не нижче 35 %) дає необхідний терапевтичний ефект оксигенації.
Застосування в період вагітності або годування груддю:
У період вагітності препарат застосовують короткочасно в суміші з киснем при пологах. В період годування груддю застосовують короткочасно для виключення свідомості при проведенні медичних процедур. Застосовують інгаляцію 25−50 % закису азоту в суміші з киснем.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:
Через можливі побічні реакції після виходу з загальної анестезії (післянаркозний делірій, сонливість) слід утриматися від керування автомобілем або виконання роботи, що потребує підвищеної уваги та швидкої реакції.
Діти:
Для дітей дози азоту закису підбирають індивідуально, до 70 % в дихальній суміші з киснем. Не застосовують в період раннього дитинства (до 28 діб).
Спосіб застосування та дози:
Інгаляційно. Азоту закис застосовують у суміші з киснем (при вмісті кисню не менше 30 %) і іншими засобами для інгаляційної анестезії за допомогою спеціальних апаратів для газового наркозу.
Для купірування і профілактики больового синдрому лікувальний наркоз проводиться при концентрації закису азоту 40−70 %. Для швидкого досягнення необхідної глибини загальної анестезії (ввідний наркоз) концентрація азоту закису — 70 %, підтримка загальної анестезії — 40−50 %; при необхідності додають потужніші наркотичні засоби: барбітурати, фторотан, ефір. Після припинення подачі азоту закису слід продовжити подачу кисню впродовж 4−5 хв (аби уникнути дифузійної гіпоксії).
Для знеболення пологів користуються методом переривчастої аутоаналгезії із застосуванням суміші азоту закису (40−70 %) і кисню: породілля починає вдихати суміш при появі передвісників переймів і закінчує вдихання на висоті переймів або до їх закінчення.
Для виконання медичних процедур, що вимагають відключення свідомості — інгаляції 25− 50 % у суміші з киснем.
Для дітей дози підбирають індивідуально, до 70 % азоту закису в дихальній суміші з киснем.
Для зменшення емоційного збудження, попередження нудоти і блювання і потенціювання дії показано проведення премедикації: внутрішньом’язове введення 1−2 мл 0,5 % розчину діазепаму (5−10 мг), 2−3 мл 0,25 % розчину дроперидолу (5,0−7,5 мг).
Передозування:
Симптоми: брадикардія, аритмія, недостатність кровообігу, зниження артеріального тиску, гіпертонічний криз, пригнічення дихання, делірій, гостра гіпоксія.
Лікування: при брадикардії — введення 0,3−0,6 мг атропіну; при аритміях — корекція вмісту газів в крові; при недостатності кровообігу і артеріальній гіпотензії — введення плазми або плазмозамісних засобів, зменшення глибини або припинення загальної анестезії; при гіпертермічному кризі — припинення інгаляції, підвищена подача кисню, введення антипіретиків, корекція порушень водно-сольового балансу і метаболічного ацидозу, при необхідності — дантролен (1 мг/кг) внутрішньовенно крапельно і продовжують введення до зникнення симптомів кризу (максимальна сумарна доза 10 мг/кг).
Для запобігання рецидиву кризу впродовж 1−3 діб після операції призначають дантролен внутрішньо або внутрішньовенно (4−8 мг/кг/добу, розподіляють на 4 дози). Пригнічення дихання або неадекватна післяопераційна вентиляція легенів обумовлюють необхідність зниження дози анестетика (якщо він ще застосовується), забезпечення прохідності дихальних шляхів і штучної вентиляції легенів. У разі розвитку делірію після виходу із загальної анестезії вводять малі дози наркотичного анальгетика.
Побічні дії:
Під час введення в наркоз — надшлуночкові аритмії, брадикардія, недостатність кровообігу, посилення серцевої недостатності, пригнічення дихання, злоякісний гіпертермічний криз.
Після виходу із загальної анестезії — дифузна гіпоксія, післянаркозний делірій (відчуття тривоги, сплутаність свідомості, збудження, галюцинації, нервозність, рухове збудження); нудота, блювання, сонливість.
При тривалому застосуванні (2−4 дні) — мегалобластна анемія, порушення гемопоезу, лейкопенія, панцитопенія, пригнічення функції кісткового мозку, невропатії, пригнічення дихання, злоякісний гіпертермічний криз, післяопераційний озноб.
Лікарська взаємодія:
Засоби для інгаляційної анестезії, наркотичні анальгетики, транквілізатори, нейролептики, антигістамінні засоби посилюють дію. Аміодарон підвищує ризик брадикардії (що не купірується атропіном) і артеріальної гіпотензії, ксантини — аритмій. Фентаніл і його похідні посилюють вплив на серцево-судинну систему (зниження частоти серцевих скорочень і хвилинного об’єму серця).
Посилює ефекти гіпотензивних (особливо — діазоксиду, гангліоблокаторів, хлорпромазину, діуретиків) і антикоагулянтних (похідних кумарину та індандіону) препаратів, а також засобів, що пригнічують центральну нервову систему і дихання.
Термін придатності:
5 років.
Умови зберігання:
У сталевих балонах під тиском. Поверх вентиля надягається запобіжний ковпак з отворами. Балони з азоту закисом можуть зберігатися в спеціальних приміщеннях і на відкритих майданчиках, в останньому випадку вони повинні бути захищені від атмосферних опадів і сонячних променів.
Допускається температура зберігання балонів з азоту закисом до +35 °С.
Перед використанням препарату балони з азоту закисом, що зберігалися при температурі нижче 0 °С, необхідно витримати впродовж 8−10 годин при кімнатній температурі.
Форма випуску / упаковка:
По 6,2 ± 0,2 кг у балонах з вуглецевої сталі місткістю 10 л з ковпачками, що нагвинчуються, і захисними кільцями.
За бажанням споживача можлива упаковка в балони меншої та більшої ємкості.
Категорія відпуску:
Для застосування тільки у стаціонарі.