Адаптована інструкція

Склад:

Активні субстанції: до складу однієї таблетки входить 0.75 міліграм левоноргестрелу.

Доповнено діоксидом кремнію, картопляним та кукурудзяним крохмалом, стеаратом магнію, тальком, моногідратом лактози.

Лікарська форма:

таблетки

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Гедеон Ріхтер, ВАТ, Угорщина, Н-1103, Будапешт, вул. Демреї, 19–21

Фармакотерапевтична група:

Гормональні контрацептиви для системного застосування. Екстрені контрацептиви. Левоноргестрел.

Фармакологічні властивості:

Постинор - це засіб, після прийому якого відбувається затримка виходу яйцеклітини з фолікула, що виключає запліднення, якщо статевий акт стався перед процесом овуляції.

Відзначається наступна ефективність: 95%, якщо препарат був прийнятий протягом першої доби, 85% - протягом другого і 58% - протягом третьої.

Показання до застосування:

Постинор показаний для екстреної контрацепції у перші 72 години після вірогідного запліднення.

Протипоказання:

Надчутливість організму до одного зі складників препарату.

Належні заходи безпеки при застосуванні:

Метод такої контрацепції не може бути на постійній основі. При застосуванні засобу більше 72 годин після статевого акту, вірогідність, що запліднення відбулося висока.

Після застосування Постинору менструальний цикл може затримуватись чи навпаки, починатися раніше, у цьому випадку необхідно звернутися до спеціаліста.

Не застосовують пацієнтам із порушеннями у роботі печінки.

Потрібно враховувати, що Постинор не є засобом, що захищає від захворювань, які передаються статевим шляхом.

Препарат містить лактозу, що робить його непридатним для застосування людям із несприйнятливістю лактози.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

У такі фізіологічні періоди препарат застосовувати не слід.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Дослідження згідно цього пункту не проводилися.

Спосіб застосування та дози:

Постинор застосовують перорально протягом 72 годин після імовірного запліднення у дозі дві таблетки. Якщо після прийому засобу виникає блювання, необхідно прийняти ще дві таблетки.

Передозування:

Рідко після прийому високих доз можливе порушення у роботі ШКТ та виникнення кровотечі.

Лікування направляють на усунення симптомів.

Побічні дії:

Частіше за все, побічною відповіддю є нудота, іноді спостерігалися порушення менструального циклу, можуть з‘являтися загальні порушення: втомлюваність, слабкість. Виникають також явища шкірних відповідей.

Лікарська взаємодія:

Не застосовують сумісно з барбітуратами, карбамазепіном, рифампіцином, ритонавіром, рифабутином та гризеофульвіном через зниження дії Постинору.

Діюча речовина Постинору може посилювати токсичність циклоспорину.

Термін придатності:

Для використання придатний 5 років від дати виготовлення.

Умови зберігання:

У недоступності для дітей при температурному режимі не вище 25 градусів Цельсія.

Форма випуску / упаковка:

Таблетки упаковують у блістери по дві таблетки. Блістери поміщають в упаковку із картону.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

  • діюча речовина: левоноргестрел;
  • 1 таблетка містить 0,75 мг левоноргестрелу;
  • допоміжні речовини: кремнію діоксид колоїдний безводний, крохмаль картопляний, магнію стеарат, тальк, крохмаль кукурудзяний, лактози моногідрат.

Лікарська форма:

таблетки

Основні фізико-хімічні властивості:

Плоскі таблетки з фаскою, майже білого кольору, діаметром близько 6 мм, із гравіруванням INOR з одного боку.

Виробник:

Гедеон Ріхтер, ВАТ, Угорщина

Місцезнаходження виробника:

Н-1103, Будапешт, вул. Демреї, 19–21

Фармакотерапевтична група:

Гормональні контрацептиви для системного застосування. Екстрені контрацептиви. Левоноргестрел.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка.

Точний механізм дії препарату Постинор невідомий.

Передбачається, що в рекомендованих дозах, левоноргестрел запобігає овуляції і заплідненню, якщо статевий акт відбувається в преовуляторній фазі, коли вірогідність запліднення максимальна. Препарат неефективний, якщо процес імплантації вже почався.

Ефективність

Згідно з результатами раніше проведеного клінічного дослідження, 750 мкг левоноргестрелу (застосовували дві дози по 750 мкг, прийняті з інтервалом в 12 годин) запобігають 85% очікуваних вагітностей. Імовірно, ефективність препарату знижується зі збільшенням часу, який пройшов після статевого акту (95% протягом 24 годин, 85% - при використанні через 24 ‒ 48 годин, 58% ‒ при використанні через 48 ‒ 72 години).

Згідно з результатами раніше проведеного клінічного дослідження, дві таблетки левоноргестрелу 750 мкг, прийняті одночасно протягом 72 годин після незахищеного статевого акту, запобігають 84% випадків очікуваної вагітності. Відмінностей в частоті настання вагітності у жінок, які приймали препарат на третій або четвертий день після незахищеного статевого акту, немає (p> 0,2).

Є обмежені дані, що потребують подальшого підтвердження, про вплив надлишкової маси тіла/високого індексу маси тіла (ІМТ) на контрацептивну ефективність. У трьох дослідженнях Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) не спостерігалося тенденції до зниження ефективності зі збільшенням маси тіла/ІМТ (див. таблицю 1), тоді як в 2 інших дослідженнях (Creinin et al., 2006 and Glasier et al., 2010) спостерігалося зниження ефективності зі збільшенням маси тіла/ІМТ (див. таблицю 2). Обидва мета-аналізи проведено з виключенням випадків прийому препарату пізніше ніж через 72 години після незахищеного статевого акту (застосування не за призначенням) та випадків, коли незахищені статеві акти відбулися після прийому препарату.

Таблиця 1. Метааналіз трьох досліджень ВООЗ (Von Hertzen et al., 1998. and 2002; Dada et al., 2010)

ІМТ (кг/м2)
Недостатня маса тіла
0 – 18,5
Нормальна маса тіла
18,5 – 25
Надмірна маса тіла
25 – 30
Ожиріння
≥ 30
Загальна кількість
600
3952
1051
256
Кількість вагітностей
11
3952
6
3
Частота вагітностей
1,83%
0,99%
0,57%
1,17%
Довірчий інтервал
0,92 – 3,26
0,70 – 1,35
0,21 – 1,24
0,24 – 3,39

Таблиця 2. Метааналіз досліджень (Creinin et al., 2006 та Glasier et al., 2010)

ІМТ (кг/м2)
Недостатня маса тіла
0 – 18,5
Нормальна маса тіла
18,5 – 25
Надмірна маса тіла
25 – 30
Ожиріння
≥ 30
Загальна кількість
64
933
339
212
Кількість вагітностей
1
9
8
11
Частота вагітностей
1,56%
0,96%
2,36%
5,19%
Довірчий інтервал
0,04 – 8,40
0,44 – 1,82
1,02 – 4,60
2,62 – 9,09

При рекомендованому режимі дозування левоноргестрел не чинить істотного впливу на фактори згортання крові, ліпідний і вуглеводний обмін.

Діти

У проспективному неекспериментальному дослідженні було показано, що з 305 випадків застосування таблеток левоноргестрелу для екстреної контрацепції, вагітність настала в 7 випадках, що призвело до загальної частоти неефективності 2,3 %. Частота неефективності у жінок віком до 18 років (2,6 % або 4/153) була порівнювана з частотою неефективності у жінок віком від 18 років (2,0 % або 3/152).

Фармакокінетика.

Після прийому всередину левоноргестрел швидко і майже повністю всмоктується.

За результатами дослідження фармакокінетики у 16 здорових жінок після прийому 1,5 мг левоноргестрелу максимальна концентрація препарату в плазмі крові становить 18,5 нг/мл і досягається через 2 години.

Після досягнення максимуму концентрація левоноргестрелу знижується, і середній період напіввиведення становить близько 26 годин.

Левоноргестрел виводиться у вигляді метаболітів і не виводиться в незміненому вигляді. Метаболіти левоноргестрелу виводяться з сечею і калом приблизно у рівних кількостях. Біотрансформація левоноргестрелу відповідає метаболізму стероїдів. Левоноргестрел гідроксилюється у печінці, а метаболіти виводяться у формі кон’югованих глюкуронатів. Фармакологічно активні метаболіти левоноргестрелу невідомі.

Левоноргестрел зв’язується з альбуміном сироватки крові і з глобуліном, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ). Всього близько 1,5 % усієї дози перебуває у вільній формі, a 65 % - специфічно зв’язується з ГЗСГ. Абсолютна біодоступність левоноргестрелу становить практично 100 %.

Близько 0,1 % дози потрапляє в організм дитини з грудним молоком.

Показання до застосування:

Екстрена контрацепція протягом 72 годин після незахищеного статевого акту або в разі, якщо застосований метод контрацепції був ненадійний.

Протипоказання:

Гіперчутливість до діючої речовини (левоноргестрелу) або будь-якої допоміжної речовини.

Особливості застосування:

Екстрена контрацепція – це метод, який можна використовувати епізодично. Вона не повинна замінювати регулярну контрацепцію.

Екстрена контрацепція не у всіх випадках дає змогу запобігти настанню вагітності.

Якщо є сумніви щодо часу незахищеного статевого акту або якщо з моменту незахищеного контакту минуло більш ніж 72 години протягом цього ж менструального циклу, то існує ймовірність того, що зачаття вже відбулося. У зв'язку з цим застосування препарату Постинор при повторному статевому акті може виявитися неефективним щодо запобігання вагітності. Якщо менструальний цикл затримується більш ніж на 5 днів або якщо в день очікуваної менструації спостерігається незвичайна кровотеча, або якщо є інші підстави припустити настання вагітності, то необхідно виключити вагітність.

Якщо вагітність настала після застосування препарату Постинор, необхідно враховувати можливість ектопічної вагітності. Абсолютна імовірність позаматкової вагітності низька, оскільки Постинор запобігає овуляції та заплідненню.

Позаматкова вагітність може розвиватися, незважаючи на маткову кровотечу. Таким чином, препарат слід застосовувати з підвищеною обережністю пацієнткам з ризиком розвитку позаматкової вагітності (сальпінгіт або позаматкова вагітність в анамнезі).

Застосування препарату Постинор не рекомендується пацієнткам із серйозним порушенням функції печінки.

На ефективність препарату Постинор можуть негативно впливати важкі синдроми мальабсорбції, наприклад хвороба Крона. Жінки з подібними захворюваннями при необхідності проведення екстреної контрацепції повинні звернутися до лікаря.

Після прийому Постинору зазвичай не порушується регулярність та характер менструації. Іноді менструація може починатися на кілька днів раніше чи пізніше. Жінкам слід рекомендувати відвідати лікаря, для того щоб підібрати і почати використовувати один з методів регулярної контрацепції. Якщо не настає кровотеча відміни в наступному періоді без таблеток, після застосування препарату Постинор і після застосування регулярної гормональної контрацепції ‒ вагітність повинна бути виключена.

Повторне застосування препарату протягом одного менструального циклу не рекомендується в зв'язку з можливістю порушення циклу.

Є обмежені дані, що потребують подальшого підтвердження, про те, що контрацептивна ефективність препарату Постинор може знижуватися зі збільшенням маси тіла або індексу маси тіла (ІМТ) (див розділ «Фармакодинаміка»). Усім жінкам, незалежно від їх маси тіла та ІМТ, засоби екстреної контрацепції слід прийняти якомога раніше після незахищеного статевого акту.

Постинор неефективний як засіб регулярного методу контрацепції, і його можна використовувати тільки як екстрений захід. Жінкам, які звертаються з приводу повторної екстреної контрацепції, слід порекомендувати використовувати довгострокові методи контрацепції.

Застосування екстреної контрацепції не замінює необхідних запобіжних заходів, пов'язаних із захистом від захворювань, що передаються статевим шляхом.

Даний лікарський засіб містить лактозу. Його не слід застосовувати пацієнтам з рідкими спадковими порушеннями толерантності до галактози, непереносимістю лактози або синдромом мальабсорбції глюкози-галактози.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Вагітним жінкам не слід застосовувати Постинор. Препарат не спричиняє переривання вагітності.

У разі продовження вагітності, згідно з обмеженими даними епідеміологічних досліджень, несприятливого впливу на плід не відзначається. В той же час немає клінічних даних про можливі наслідки при застосуванні дози препарату, що перевищує 1,5 мг левоноргестрелу.

Період лактації

Левоноргестрел виділяється з грудним молоком. Потенційний вплив левоноргестрелу на немовлят можна знизити, якщо жінка, що годує груддю, буде приймати таблетки безпосередньо після годування, уникаючи годування після кожного прийому препарату Постинор щонайменше протягом 8 годин.

Фертильність

Левоноргестрел збільшує можливість порушень менструального циклу, що в деяких випадках призводить до більш ранньої або більш пізньої овуляції. Ці зміни можуть впливати на дати фертильного періоду, проте даних щодо фертильності при тривалому спостереженні немає.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Дія препарату на здатність керувати автотранспортом або працювати з іншими механізмами не досліджувалася.

Діти:

Препарат не рекомендується для застосування дітям.

Дані відносно жінок до 16 років дуже обмежені.

Відсутні відповідні показання до застосування Постинору дітям у пубертатному періоді для екстреної контрацепції.

Спосіб застосування та дози:

Дози

Необхідно застосувати дві таблетки.

Обидві таблетки необхідно прийняти разом якомога швидше, бажано протягом 12 годин і не пізніше ніж через 72 години після незахищеного статевого акту (див. розділ «Фармакологічні властивості»).

Якщо протягом 3-х годин після прийому таблеток виникає блювання, слід прийняти ще 2 таблетки негайно.

Жінкам, які протягом останніх 4-х тижнів приймали ферментіндукуючі препарати і яким необхідна екстрена контрацепція, рекомендується використовувати негормональні методи екстреної контрацепції, тобто, мідну ВМС, або прийняти подвійну дозу левоноргестрелу (тобто 4 таблетки одночасно) для жінок, які не можуть або не бажають використовувати мідну ВМС (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Постинор можна використовувати у будь-якій фазі менструального циклу за умови відсутності затримки менструальної кровотечі.

Після застосування екстреної контрацепції рекомендується використовувати місцевий бар’єрний метод (наприклад презервативи, мембрани, сперміцид, цервікальний ковпачок) до початку наступної менструації. Застосування Постинору не є протипоказанням для продовження регулярної гормональної контрацепції.

Для перорального застосування.

Передозування:

Про серйозні небажані ефекти після гострого передозування великими дозами пероральних контрацептивів не повідомлялося. При передозуванні можливі нудота і проривні кровотечі. Специфічних антидотів не існує, лікування симптоматичне.

Побічні дії:

Найбільш частим небажаним ефектом була нудота.

Таблиця 3

Клас системи органів
Частота небажаних реакцій
Дуже часті
(> 10%)
Часті
(від > 1% до < 10%)
Порушення з боку нервової системи
Головний біль
Запаморочення
Порушення з боку системи травлення
Нудота
Біль в нижніх відділах живота
Діарея
Блювання
Порушення з боку репродуктивної системи та молочної залози
Кровотеча, не пов'язана з менструацією
Затримка менструації більш ніж на 7 днів
Нерегулярні кровотечі (кров’янисті виділення)
Набухання молочних залоз
Системні порушення
Підвищена втомлюваність

Характер кровотечі може дещо змінитися, однак у більшості жінок наступна менструація починається в межах 5 ‒ 7 днів від передбачуваного терміну.

Якщо поява наступної менструації запізнюється більше ніж на 5 днів, слід розглянути ймовірність вагітності.

За даними постмаркетингових спостережень, додатково повідомлялося про такі побічні реакції:

Порушення з боку шкіри та підшкірних тканин: дуже рідко (< 1/10000): свербіж, кропив’янка, висип.

Порушення з боку репродуктивної системи та молочних залоз: дуже рідко (< 1/10000): біль в ділянці таза, дисменорея (розлад менструального циклу).

Порушення з боку шлунково-кишкового тракту: дуже рідко (< 1/10000): болі в животі. Системні порушення: дуже рідко (< 1/10000): набряк обличчя.

Повідомлення щодо підозрюваних побічних реакцій

Повідомлення щодо підозрюваних побічних реакцій після реєстрації лікарського засобу є дуже важливим. Це дає змогу постійно спостерігати за співвідношенням користь/ризик препарату. Медичних працівників просять повідомляти про підозрювані побічні реакції.

Лікарська взаємодія:

Метаболізм левоноргестрелу активізується при одночасному застосуванні препаратів, які є індукторами печінкових ферментів, переважно індукторами ферментної системи CYP3A4. При одночасному застосуванні з ефавірензом було виявлено зниження рівня левоноргестрелу в плазмі (AUC) приблизно на 50%.

До лікарських засобів, які, імовірно, можуть знижувати рівні левоноргестрелу в плазмі, належать барбітурати (включаючи примідон), фенітоїн, карбамазепін, рослинні препарати, що містять звіробій (Hypericum perforatum St. Johnʼs Wort), рифампіцин, ритонавір, рифабутин та гризеофульвін.

Жінкам, які приймають протягом останніх 4 тижнів препарати, які є індукторами мікросомальних ферментів печінки, у разі необхідності екстреної контрацепції слід розглянути питання про застосування негормональних екстрених контрацептивів (наприклад мідної ВМС). Прийом подвійної дози левоноргестрелу (наприклад, 3000 мкг левоноргестрелу протягом 72 годин після незахищеного статевого акту) є варіантом для тих жінок, які не мають можливості або не бажають використовувати мідну ВМС, хоча ця специфічна комбінація (подвійна доза левоноргестрелу під час застосування індукторів мікросомальних ферментів печінки) не досліджувалася.

Лікарські засоби, що містять левоноргестрел, можуть підвищувати токсичність циклоспорину в зв'язку з можливим пригніченням його метаболізму.

Термін придатності:

5 років.

Умови зберігання:

Зберігати при температурі не вище 25 °С. Препарат зберігати у недоступному для дітей місці!

Форма випуску / упаковка:

По 2 таблетки у блістері; 1 блістер в картонній упаковці.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Поліщук Ольга
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет Національний університет охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, загальна фармація
Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.