Жовтяниця у дорослих

Жовтяниця обумовлена підвищенням концентрації жовчних пігментів в крові та характеризується пожовтінням шкірних покровів, слизових і склер очей.

Причини жовтяниці

Основною причиною жовтяниці є порушення рівноваги між секрецією білірубіну, який утворюється в процесі розпаду пошкоджених або старих еритроцитів в селезінці, та його виведення. Жовтяниця часто супроводжується потемнінням сечі одночасно з посвітлінням стільцю. Ці зміни спостерігаються, коли утруднене виведення білірубіну з каловими масами, а білірубін переважно виводиться з сечею.

Жовтяниця може розвиватися через підвищене руйнування еритроцитів, ураження тканини печінки (вірусні або токсичні гепатити), порушення відтоку жовчі (перекриття жовчних протоків каменями або здавлення пухлиною).

Що повинно насторожити?

Причиною для занепокоєння можуть бути наявність гострого болю в животі, сонливості, збудження або дезорієнтації, крові в калі або чорного стільця, крові в блювотних масах, підвищення температури тіла.

Коли звернутися до лікаря?

Виявлення будь-якої з вищевказаних ознак вимагає негайного звернення до лікаря. При відсутності описаних вище проявів до лікаря можна звернутися впродовж декількох днів після появи жовтяниці.

Обстеження

З метою виявлення причини захворювання лікар розпитає про симптоми, що турбують,  про хвороби в минулому. Потім Вам проведуть обстеження c метою виключення серйозних загальних порушень (гіпертермії, гіпотонії, тахікардії), а також ознак значного порушення функції печінки (схильності до утворення синців, психічних порушень).

З лабораторно-інструментальних методів запропонують вивчити функціональні проби печінки, провести ультразвукове дослідження, комп’ютерну (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ). 

До додаткових аналізів, що уточнюють функцію печінки, відносять: аналізи для оцінки згортання крові, аналізи для перевірки на віруси гепатиту, загальний аналіз крові, дослідження зразка крові під мікроскопом для перевірки на наявність надлишкового руйнування еритроцитів.

Як лікується жовтяниця?

Лікування залежить від характеру захворювань, що її викликали.

Свербіння полегшать Пмс-Холестирамин Регуляр (діюча речовина холестирамін різин), поліфепан (діюча речовина гідролізований лігнин деревини), ультрасорб (діюча речовина модифіковане волокнисте вугілля).

Особливості жовтяниці у людей літнього віку

Розвиток жовтяниці у пацієнтів похилого віку характеризується меншою виразністю больового синдрому (якщо це пов’язано з гострим вірусним гепатитом), у випадку обтураційної жовтяниці  вона частіше обумовлена пухлинним процесом, особливо, якщо жовтяниця супроводжується втратою маси тіла, виявляється ущільнення в черевній порожнині.

Ключові моменти

Раптовий розвиток жовтяниці вимагає негайного звернення до лікаря.

Синдром жовтяниці може бути проявом серйозного ураження печінки.

Частою причиною жовтяниці у молодих є гострий вірусний гепатит.

Холестирамін і сорбенти полегшують свербіж.

Реклама
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Понад 1 мільярда людей у світі страждають на ожиріння
Нині понад 1 млрд людей у всьому світі страждають ...
Реклама
Пункція при гаймориті
Пункція при гаймориті — показання та протипоказанн...
Одонтогенний гайморит
Причини розвитку зубного гаймориту та види захворю...
Реклама
Борщ допоможе знизити кров'яний тиск та покращить здоров'я серця
Борщ — це популярна українська страва. Звичайне во...
Низький артеріальний тиск після 50 років підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера: вчені
Після 50 років багато людей можуть страждати від н...
Реклама