Переломи кісток тазостегнового суглоба

Переломи кісток тазостегнового суглоба

(перелом шийки стегна, субкапітальний перелом стегна, перелом вертлюгової ділянки стегна, надвиростковий перелом стегна)

Тазостегновий суглоб складається з круглої частини стегнової кістки (головка) і чашоподібного поглиблення в тазу. Під голівкою на стегнової кістки знаходиться шийка стегна, а ще трохи нижче розташовується широка частина, на якій є два горбки. У будь-якому з цих місць може статися перелом.

Найчастіше стегнова кістка ламається в області шийки (субкапітальний перелом) і в області стегнових горбків (надвиросткові переломи). Перелом в самій голівці називають діафізним. Найнебезпечнішим є субкапітальний перелом, тому що при цьому порушується кровопостачання кістки. Через це кістка не зростається та відмирає (остеонекроз).

Причини

Падіння.

Непрямий удар.

Симптоми

Переломи стегнової кістки вкрай болючі. Людина не може стояти та ходити. Нога в положенні лежачи буде здаватися коротше. Стопа вивертається назовні.

У разі невеликого вбитого перелому нога не деформується, не коротшає, а людина відчуває тільки незначний біль. Здатність ходити збережена. У разі кровотечі може виникнути запаморочення та слабкість. Місце перелому набрякає, на шкірі утворюється синець. Людина може відчувати неприємні відчуття в коліні, а не в стегні (відбитий біль).

Ускладнення

Пролежні.

Тромби.

Сплутаність свідомості.

Запалення легенів.

Погіршення фізичної форми.

Всі ці ускладнення пов’язані з втратою рухливості та тривалим постільним режимом.

Діагноз

Лікар оглядає місце травми та проводить або рентген-дослідження або магніторезонансну томографію (МРТ). Як більш точний метод, МРТ дозволяє виявити перелом, коли його не видно на рентгені.

Лікування

Найефективнішим методом є операція. Хірургічне лікування скорочує час постільного режиму та знижує ризик виникнення ускладнень. Операція дає можливість почати вставати з ліжка через 1-2 дні після її проведення. У випадку зміщення або наявності кісткових уламків операція – це єдиний метод лікування. При необхідності тазостегновий суглоб замінюють штучним (артропластика).

Перелом шийки стегна лікують шляхом введення спиць у стегнову голівку

Переломи вертлюгової ділянки лікують за допомогою металевої пластини та змінного компресійного гвинта. Повністю здатність до ходьби відновлюється протягом пів року.

При будь-якому вигляді перелому призначають препарати, що знеболюють, наприклад,  Кеторол. Місцево наносять гель Долгіт. Швидше, це дає психотерапевтичний ефект, тому що мазі не проникають так глибоко до шкіри.

Реабілітація

Після операції людину треба перевертати в ліжку, мотивувати вставати з ліжка чи крісла та ходити.

Заміна кульшового суглоба

При частковій заміні суглоба (геміартропластика), використовують кулястий металевий протез, який підбирають індивідуально до суглобової западини. Протез кріпиться до центру стегнової кістки штирем. Іноді протези кріпляться до кістки за допомогою пластикового цементу, що швидко застигає. Або у протеза може бути пориста поверхня, яка швидко зростається з навколишньою тканиною.

Особливості у літніх людей

У літніх людей часто спостерігається остеопороз. Літні люди часто падають й ламають кістки. У похилому віці  людина приймає багато лікарських препаратів. Всі ці обставини можуть сприяти отриманню цієї важкої травми, яка порушує звичне життя людини.  Їй стає важко або неможливо виконувати свої щоденні обов’язки по догляду за собою. Через втрату незалежності від допомоги інших людей розвивається депресія.

Ключові моменти

Вікові особливості сприяють тому, що перелом стегна часто виникає у літніх людей.

Рух, стояння, ходьба завдають сильний біль.

Діагноз підтверджують проведенням рентгена або МРТ.

Операція  найефективніший спосіб лікування такої травми.

Реклама
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Понад 1 мільярда людей у світі страждають на ожиріння
Нині понад 1 млрд людей у всьому світі страждають ...
Реклама
Пункція при гаймориті
Пункція при гаймориті — показання та протипоказанн...
Одонтогенний гайморит
Причини розвитку зубного гаймориту та види захворю...
Реклама
Борщ допоможе знизити кров'яний тиск та покращить здоров'я серця
Борщ — це популярна українська страва. Звичайне во...
Низький артеріальний тиск після 50 років підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера: вчені
Після 50 років багато людей можуть страждати від н...
Реклама