Відмороження

Відмороження пов’язано з тривалим впливом низьких температур на ділянки тіла. Тяжкість відмороження залежить від температури та тривалості її впливу. Найбільш уразливі місця це руки, ноги, обличчя, вуха. Мокра тканина або металеві предмети прискорюють і посилюють обмороження.

Механізм порушень

В результаті відмороження виникає поєднана травма тканин, причиною якої є кілька факторів.

  1. Кровоносні судини на холоді звужуються, а в дрібних судинах на холоді часто утворюються тромби. Тому уражаються тканини, розташовані поблизу ураженої ділянки. Частина з них відмирає.
  2. Після відновлення кровопостачання з уражених ділянок виділяються хімічні речовини, які підтримують запалення.
  3. Частина речовин потрапляє до кровотоку та викликає отруєння організму (інтоксикація).

Причини

Тривале знаходження на холоді людей з груп ризику.

Прийом деяких ліків.

Носіння тісних рукавичок і взуття.

Група ризику по відмороженню

Пацієнти з цукровим діабетом.

Пацієнти з атеросклерозом.

Курці зі стажем.

Симптоми

При невеликій глибині ділянка шкіри стає білого кольору, після обігріву облазе. При глибокому обмороженні на шкірі з’являються пухирі, шкіра набрякає. Кінцівка німіє, стає холодною, твердою та блідою. Пухирі містять рідину, часто з кров’ю. Ділянки мертвої тканини сірого кольору та м’які на дотик (волога гангрена). Але частіше мертва шкіра стає чорного кольору та жорсткої консистенції (суха гангрена).

Діагноз 

Діагноз встановлюють за характерним зовнішнім виглядом.

Лікування

Потерпілому треба надати першу допомогу. Його вкривають ковдрою та починають відігрівати відморожені ділянку, занурюючи до води, підігрітої до 40 С. Не можна розтирати уражену ділянку снігом, спиртом, горілкою або відігрівати, наприклад, біля вогнища або за допомогою грілки. Якщо постраждалому належить ще йти, спираючись на відморожені стопи, то ноги відігрівати не потрібно. Ходьба після відігрівання зашкодить відмороженим стопах ще більше. Повторне обмороження відталих тканин небезпечніше, ніж тривалий обмороження. Після відігрівання в теплій воді ноги висушують і вкривають. Можна дати знеболюючий препарат, наприклад, Кеторолак (Ketorolac).

Допомога в лікарні

У лікарні потерпілого відігрівають. Повне відігрівання ураженої ділянки займає близько 15-30 хвилин. Під час зігрівання рекомендується обережно рухати ураженою кінцівкою. В процесі відігрівання уражена ділянку стає надзвичайно болючою, тому потерпілому може знадобитися ін’єкція опиоїдного анальгетика. Пухирі не ріжуть. Розкриті пухирі змащують маззю з антибіотиком. Для профілактики інфекційних ускладнень, теж призначають антибіотики. Вживають Ібупрофен (Ibuprofen). Місцево уражене місце змащують мазями з алое вера. У перші дні після обмороження призначають препарати, які поліпшують кровообіг. Проводять вакцинацію від правця.

Особливості догляду за відмороженою кінцівкою

Показані теплі вихрові ванни тричі на день протягом тривалого часу. На повне відновлення тканин необхідно кілька місяців. Для того, щоб зрозуміти, відновилося кровопостачання відмороженої ділянки, поводять дослідження кровотоку. Загиблі тканини потрібно сікти хірургічним шляхом. Зазвичай, остаточне рішення про ампутацію відкладають на декілька тижнів, надаючи можливість тканинам відновитися.

Ключові моменти

Вплив холоду викликає відмороження рук, ніг, обличчя, вух, а також прилеглих до них тканин.

Вражений орган або ділянка німіє, біліє, набрякає, покривається пухирями, змінює колір аж до чорного.

Перша допомога полягає у відігріванні відмороженого ділянки в теплій воді.

Відновлення тканин тривале. Тканини, які не здатні відновиться, січуть, кінцівки ампутують.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Чи заразний бронхіт і як він передається
Як передається бронхітЯк можна захворіти на бронхі...
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Реклама
Реклама