Алергія на цитруси
Алергія на цитрусові — одна з найпоширеніших патологій, коли йдеться про подібну реакцію імунної системи. Найчастіше пацієнтами виявляються діти від народження і до 7 років, але це не виключає маніфесту захворювання у дорослому віці. Зазвичай, разом з дорослішанням алергія на цитрусові у дітей сходить нанівець. Причиною агресивної реакції організму є потрапляння алергену, який міститься в тому чи іншому цитрусі, у кровотік. За рахунок цього починає вироблятись гістамін.
Важливо: у дорослих, які ніколи раніше не спостерігали у себе подібну реакцію, алергія може виникнути після поїдання кілограма та більше цитрусів за один раз. За рахунок цього в крові виявиться критично висока кількість алергену і реакція буде неминучою.
Алергія на цитрус у дітей та дорослих — причини
Одна з головних причин, яку називають лікарі у зв’язку з появою тих чи інших симптомів алергії на цитрусові — слабкий імунітет. У такому разі йдеться про те, що захисні механізми працюють неправильно, а речовини з фруктів, які потрапляють у кров, сприймаються організмом як потенційно небезпечні. Цитрус вважається одним з найпотужніших алергенів, що традиційно входить до ТОП-5 продуктів поряд з молоком, яйцем, медом і шоколадом.
Вважається, що цитрусові небезпечні для алергіків наявністю різних активних речовин, особливо це стосується трьох: амінів, бензоатів і саліцилатів. Алергія від цитрусових буває і від з’їдених фруктів, і від вдихання їхнього аромату, і від контакту зі шкіркою. Шкірка будь-якого з представників сімейства цитрусів найчастіше надзвичайно ароматна, а при натисканні виділяє масло — воно також може стати причиною реакцій на шкірі або слизовій оболонці.
Сила реакції безпосередньо залежить від розміру плода та типу. Найменше випадків алергії на цитруси, за статистикою, пов’язано з лимонами — цей фрукт, як і лайм, не їдять у великих кількостях. Найгірші справи з апельсинами та мандаринами — у них міститься більше алергенів, а крім того, їх людина з’їдає більше. Якщо говорити про те, які з цитрусів лідирують, а які знаходяться в аутсайдерах, то перелік буде виглядати так (у порядку зменшення ризику):
- алергія на апельсин (звичайний, червоний сицилійський, шоколадний);
- реакція на мандарин (клементин);
- поява симптомів після вживання лайма, грейпфрута (звичайного та рожевого);
- алергія на лимон;
- висипка або інші симптоми після з’їденого помела, світі.
Хто знаходиться в групі ризику
Згідно зі статистикою, алергія на цитрус у дитини зустрічається частіше, ніж реакція у дорослої людини. Також вважається, що передбачити, чи вона буде, неможливо — все тільки на практиці. Однак є низка факторів, які вказують на ризик виникнення алергічної реакції:
- Спадковість (генетична схильність) — більш ніж половина тих, хто має алергію на цитруси, отримали її від родичів. Причому вважається, що не лише батьки, а й інші родичі до третього коліна можуть передавати її у спадок. Також спадковість передбачає, що батьки можуть мати й інший вид харчової алергії — це також буде вказувати на можливий прояв реакції.
- Проблеми у роботі ШКТ — будь-які захворювання печінки, підшлункової залози чи кишечника можуть спричинити те, що у кров потрапить більше алергенів.
- Брудні фрукти — для перевезення цитрусів використовують спеціальні речовини (хімікати), якими їх покривають для збереження. Якщо фрукти не мити належним чином, покриття, в якому обов’язково містяться консерванти, потраплятиме в організм. Це може спричинити важкі реакції аж до анафілаксії.
Алергія на цитрус — симптоми
Про те, як виглядає алергія на цитрусові, можна говорити довго. Симптоми відрізняються і залежно від віку пацієнта, і у зв’язку з наявністю у нього супутніх захворювань. Також різною буде реакція на два з’їдені апельсини або кілограм цитрусів. Відіграє роль спадковість, тип шкіри й навіть пора року. Найчастіше, згідно зі статистикою, поєднуються симптоми з різних груп:
- сльозяться очі, а трохи пізніше з’являється кон’юнктивіт;
- набрякає слизова оболонка носа, внаслідок чого виникає закладеність;
- пацієнта мучать напади чхання;
- на руках, ногах, животі або спині, а найчастіше на щоках з’являється висипка за типом кропив’янки;
- зрідка алергія на цитруси дається взнаки нудотою та/або блюванням, діареєю;
- може з’являтися головний біль — короткочасний, тривалий, пульсуючий у скронях або сконцентрований у потиличній частині голови.
Алергія на лимон, інші фрукти цієї групи виникатиме через 2-3 години після того, як вони були з’їдені. Проте трапляються випадки, коли реакція виникає набагато швидше — не довше, ніж за кілька хвилин. У таких ситуаціях пацієнт може відчувати печіння у роті та на губах, набряк. Також при швидкій реакції може виникнути набряк Квінке — стан, при якому допомога потрібна терміново.
Важливо: люди з атопічним дерматитом в анамнезі можуть спостерігати у себе симптоматику навіть тоді, коли просто торкалися цитрусових чи очищали їх (наприклад, мама чистить фрукт для дитини). Висипання на руках може з’явитися миттєво після контакту.
Респіраторні симптоми алергії на цитруси виникають навіть при вдиханні аромату фруктів. Тут пацієнт може почати чхати, внаслідок чого трохи пізніше з’являється головний біль.Важча реакція може бути у випадку, коли людина вдихає аромат тривалий час (перебуває в приміщенні з цитрусовими, наприклад) — напад задухи, сильний набряк слизових оболонок.
Як виглядає алергія на цитрусові у дітей
Найчастіше про яскраво виражену симптоматику алергії на цитруси говорять у дошкільному віці. У більшості дітей до семи чи восьми років таких реакцій не спостерігається. Однак бувають і винятки: зокрема, якщо алергія спадкова, то велика ймовірність того, що вона періодично виявлятиметься протягом усього життя. Також бувають випадки, коли з’являється алергія на цитрус у немовляти — найчастіше це відбувається, коли мати, що годує, з’їла мандарин або апельсин.
Алергія у дітей на цитрусові проявляється так:
- на щоках і підборідді з’являється червона висипка (діатез), а на тілі (руки, ноги, живіт або спина) — дрібні прищики або плями;
- дитина починає постійно чухати шкіру (сильний свербіж);
- раптом з’являються напади чхання, після них з’являється нежить;
- можуть стати червоними очі, а також з’являється свербіж в області повік, вій;
- може підійматися температура (до 38,5 градусів), болітиме голова;
- зрідка з’являється сухий кашель (гавкучий);
- може здутися живіт, крім цього рідко виникає кишкова колька, діарея.
Зазвичай, реакція на з’їдений фрукт у дитини з’являється не відразу — має пройти від кількох годин до доби. До появи всіх класичних симптомів можна помітити, що малюк млявий, сонливий, примхливий. Часто у такому стані дитина відмовляється від їжі. При додаванні до перерахованих вище симптомів з боку ШКТ батьки думають, що у малюка отруєння або вірус. Жодні стандартні схеми лікування полегшення не приносять, тому потрібна допомога лікаря.
Алергія на мандарини, апельсини та інші цитруси — діагностика
Відзначити у себе симптоми алергії на цитрус самостійно можна лише тоді, коли вона проявляється яскраво та чітко після того, як фрукти були вжиті в їжу. Алергія на цитрусові, симптоми якої не чіткі, вимагає грамотної діагностики, для чого пацієнт повинен піти до алерголога або імунолога, а малюка слід відвести до педіатра. Весь процес поділено на три важливі етапи:
- Бесіда з пацієнтом або його батьками (у випадку з дитиною), опитування, збирання анамнезу, виявлення спадкової схильності до алергії на цитруси.
- Первинний огляд, визначення симптомів.
- Лабораторна діагностика з подальшою оцінкою результатів та підтвердженням чи спростуванням діагнозу.
Для останнього етапу зазвичай призначають одне або низку досліджень:
- шкірні проби (прік-тест або інші) — на шкіру наносять алерген (частіше просто капають, рідше роблять компрес з марлі, просоченої розчином алергену), а результат зчитують через добу;
- аналіз крові на імуноглобуліни — потрібна венозна кров та лабораторія, в якій до неї підмішають алерген, а через пару годин спеціальний реагент;
- проба-провокація — це найбільш рідкісний тест, він передбачає аналіз крові після безпосереднього попадання алергену в організм (це може бути як звичайний цитрус, який пацієнт їсть за певний час до забору крові, або введення підшкірно алергену).
Важливо: визначити, який з аналізів чи тестів потрібен, може лише лікар. Не варто призначати собі алергопроби самостійно.
Алергія на цитрус — лікування
Якщо діагностовано алергію на апельсини, мандарини або інші цитрусові, то насамперед потрібно прибрати їх з раціону. Надалі лікування має проходити під контролем алерголога чи імунолога, педіатра. Важливо, аби пацієнт суворо дотримувався призначення, не змінював дози препаратів, не скасовував їх після першого ж полегшення. Комплексна та безперервна терапія — запорука того, що алергію вдасться взяти під контроль.
Вважається, що справжню алергію на цитрусові повністю не можна побороти, але ввести пацієнта в тривалу ремісію виходить майже завжди. Алергія на цитрусові – чим лікувати:
- потрібна дієта, яку розпише лікар, при цьому вона може вимагати виключення не тільки самих цитрусових, але й інших продуктів, що містять алергени (молоко, шоколад, яйця тощо);
- буде розписана медикаментозна терапія — лікар призначає як антигістамінні загальної дії, так і місцеві (для лікування риніту — краплі в ніс, кон’юнктивіту — краплі для очей тощо), а разом з ними препарати з групи ентеросорбентів, кортикостероїдів та гідрокортизону (найчастіше у вигляді мазі);
- знадобляться періодичні профілактичні огляди, їх частоту визначає лікар.
Важливо: алергія на цитрус на обличчі й тілі може з’явитися і після використання косметичних або доглядових засобів, до яких додані ефірні олії апельсина, лимона та інших фруктів цієї групи. Важливо прибрати з ужитку всі подібні продукти.
Вагітність та алергія на цитрусові — чим лікувати
Алергія від мандарину та інших цитрусових під час вагітності трапляється часто, і це може бути вперше. Пов’язано це з гормональними змінами, які можуть впливати на імунну систему майбутньої матері. У жодному разі не можна призначати собі препарати, послухавши поради подруг чи подивившись рекламу, причому це стосується як медикаментів, а й народних коштів.
Лікування вагітної пацієнтки ґрунтується на тому, щоб мінімізувати використання медикаментів. Якщо симптоми складні, лікар-алерголог може призначити антигістамінні або протизапальні препарати (таблетки, мазі або гелі для місцевого використання). Також важливо, щоб дотримувалася дієти — тут мають на увазі відмову від цитрусових на час вагітності. Для м’якого седативного впливу можуть застосовуватися відвари лікарських трав — ромашки, календули, м’яти. Також можна використовувати й трав’яні чаї, але у невеликих кількостях.