Псоріаз вушної раковини

Псоріаз вушної раковини – це аутоімунне захворювання, що вражає шкірні покриви вух. Як правило, дерматоз переходить на зовнішню сторону вуха, мочки, область за вухами та всередину раковини з волосистої частини голови.

Причини появи псоріазу на вухах

Псоріаз є не до кінця вивченою патологією. Як і в будь-якого аутоімунного захворювання, в основі псоріазу вух лежить збій у роботі імунної системи людини. Вона помилково ідентифікує власні тканини як чужорідні та починає боротся з ними шляхом прискореного поділу клітин. В результаті на тілі виникають осередки запалення, покриті бляшками відмерлих клітин епідермісу. Псоріаз може вразити як одне вухо, так і обидва.

Захворювання має хронічний характер. Тобто, за наявності факторів, що його провокують, може повертатися. Медицині відомі тригери, здатні «запустити» хворобу. До них належать такі:

  • пошкодження цілісності шкіри (подряпини, порізи, опіки, обмороження тощо);
  • інфекції, бактеріальні захворювання, які знижують рівень імунітету;
  • стресові ситуації, сильні емоційні переживання;
  • різка зміна кліматичних умов;
  • вплив на організм медичних препаратів;
  • спадковість. Якщо хтось із батьків страждає від псоріазу, виникнення його у дітей зростає на 50%;
  • алкоголізм.

Симптоми псоріазу на вухах

  1. Наявність стеаринових плям – сухих бляшок, покритих сріблястими лусочками, що нагадують сліди від воску чи стеарина.
  2. При відшаруванні лусочок відмерлого епідермісу, осередки ураження мають червоний колір. Такий ефект називають термінальною плівкою.
  3. Якщо пошкодити термінальну плівку, на поверхні псоріатичної плями виступатимуть крапельки крові.
  4. Псоріаз вушної раковини проявляється у вигляді екземи: пухирів, наповнених рідиною (папул), скоринок, що гнояться, мокнучих тріщин.
  5. Подразнення та свербіж шкіри вуха.
  6. Припухлості в області вушної раковини.

Лікування псоріазу вушних раковин

За перших ознак псоріазу у вухах необхідно звернутися до лікаря-дерматолога. При необхідності він може порадити консультацію з ЛОРом. Лікування призначається залежно від стадії розвитку хвороби.

На ранній стадії на волосистій частині голови з’являються рожеві папули, вкриті сріблястими лусочками, а також вузлові висипання. Якщо на даному етапі звернутися до лікаря, можна запобігти подальшому прогресу псоріазу та ураження органів слуху. В іншому випадку, при стресі, психічних навантаженнях, зони, уражені псоріазом, запалюються і починають поширюватися по всьому тілу, включаючи вушні раковини.

При прогресуючій формі псоріазні плями покриваються бляшками, збільшуються в розмірах, зливаючись одна з одною, і починають захоплювати все нові ділянки шкіри. Захворювання поширюється на вушні раковини й навіть може проникнути до слухового каналу. Дерматит може ускладнитися потраплянням на уражені ділянки інфекції.

Коли хвороба переходить у стаціонарну фазу, свербіж вщухає, нові псоріатичні вогнища припиняють утворюватися. Починається відлущування епідермісу.

Згодом псоріаз вух переходить у регресивну стадію. Зникає запалення шкіри та лущення, симптомів захворювання стає все менше і менше, складається враження, що хвороба відступила. Проте слід пам’ятати, що псоріаз – це хронічне захворювання. Хвороба відступила, але не зникла. Вона перейшла у фазу ремісії й може повернутися будь-якої миті.

Для лікування псоріазу вушної раковини застосовується комплекс засобів:

  • з метою зміцнення імунної системи та покращення обміну речовин призначається курс вітамінів. Дослідження показали, що у хворих на псоріаз спостерігається дефіцит вітаміну D. Також для лікування захворювання допомагають вітаміни груп А, Е, В, С, добавки кальцію та цинку;
  • для швидкого зняття симптомів псоріазу вушної раковини застосовуються гормональні кортикостероїди (Белосалік, Дипросалік, Елоком С);
  • для відновлення шкірних покривів використовують препарати, що містять кальципотріол (Дайвобет, Псорітол тощо);
  • пом’якшенню та відлущуванню псоріазних бляшок, зволоженню та відновленню шкіри сприяють кератоліки й саліцилова кислота, що міститься в них (Кератолітична мазь, Уреотоп, Карбодерм тощо);
  • з метою зменшення запалення, сверблячки, нормалізації кровопостачання застосовуються протизапальні препарати: Гідрокортизон, сірчано-дегтярна, нафталінова, цинкова мазі;
  • при сильному свербінні та набряках можуть призначатися антигістамінні засоби (Еріус, Супрастин, Зіртек);
  • якщо у хворого спостерігається важкий психоемоційний стан, приписують антидепресанти;
  • у разі, якщо через уражені ділянки шкіри було занесено інфекцію, застосовуються антибактеріальні медпрепарати (із вмістом цефалоспоринів, пеніцилінів, макролідів);
  • коли гостра фаза псоріазу вушних раковин минула, для активізації обмінних процесів рекомендовано фізіотерапію у вигляді УФ-випромінювання.

Профілактика псоріазу у вухах

При виявленні псоріазу вушної раковини та задля уникнення його рецидивів, необхідно насамперед дотримуватися дієти. Виключити з раціону копченості, жирні сорти м’яса і риби, здобну випічку, менше вживати солодкого, відмовитися від алкоголю. Збагатити меню свіжими овочами та фруктами, свіжими соками, кисломолочними продуктами, нежирною рибою, цільнозерновим хлібом.

Слід з обережністю вибирати косметику та шампунь, відмовитися від фарбування волосся та хімічної завивки, оскільки компоненти цих засобів можуть викликати подразнення шкіри голови, яке загрожує перекинутися на вуха, спровокувавши псоріаз.

Важливо підтримувати позитивний психоемоційний настрій, уникати стресу.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама