Адаптована інструкція

Склад:

Активні субстанції: 25 мг фурагіну, розчинна форма.


Решта: магнію гідроксікарбонат, калію карбонат, тальк.

Лікарська форма:

капсули

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Олайнфарм, АТ, Латвія, вул. Рупніцу 5, Олайне, LV-2114, Латвія

Фармакотерапевтична група:

Протимікробні засоби для системного застосування. Похідні нітрофурану.

Фармакологічні властивості:

Виявляє антимікробну активність широкого спектру. Руйнує мембрану бактерій, чим протидіє росту багатьох грампозитивних та грамнегативних бактерій. Найбільшу ефективність виявляє до стафілококів, сальмонел, ентерококів, патологічних видів кишкових паличок, протею.


Не викликає розвитку резистентності у мікробів. Одночасно активізує імунну систему хворого через стимуляцію імуноактивних клітин у вогнищі запалення. Всмоктується в тонкому кишковику.


Виводиться клубковим апаратом нирок. 10% Фурамага біотрансформується в печінці.


Найбільша концентрація спостерігається через 4 години після прийому. Діє скоріше за фурагін. Краще всмоктується, якщо приймати Фурамаг після їжі та запивати достатньою кількістю рідини.

Показання до застосування:

 • запалювальні процеси у сечовому міхурі гострі та хронічні;
 • пієлонефрити;
 • запалювальні процеси в передміхуровій залозі;
 • запалення гінекологічного характеру;
 • протирецидивна терапія запалень сечостатевої системи;
 • при проведенні урологічних маніпуляцій для профілактики розвитку інфекції.

Протипоказання:

 • індивідуальна чутливість до компонентів препарату;
 • важка ниркова недостатність;
 • полінейропатія, включно діабетична;
 • важка печінкова недостатність;
 • деякі ферментопатії через ризик розвитку гемолізу;
 • гемодіаліз або перитонеальний діаліз.

Особливості застосування:

Не використовують при:


 • порушенні фільтраційної функції нирок; 
 • анемії; 
 • дефіцитах вітамінів групи В;
 • легеневій патології;
 • уросепсисі та інфекції ниркових тканин. 


Вживання Фурамага може вплинути на кількість та активність сперматозоїдів. Тривалий прийом може спричинити больові відчуття за ходом великих нервів.


Зберігає мікрофлору кишковика. Впливає на деякі лабораторні методи виявлення цукру в сечі. 


Тривалий прийом потребує контролю біохімічних показників крові, особливо у пацієнтів старших за 65 років.


З метою профілактики полінейропатій бажано приймати вітаміни групи В.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Вагітним та жінкам, які вигодовують груддю дитину засіб не призначають.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

У деяких пацієнтів може посилити сонливість та запаморочення. В цілому, прийом Фарамагу є сумісним з виконанням складної роботи та керуванням транспортом.

Спосіб застосування та дози:

Добова доза для дорослих складає 2-4 капсули (50-100 мг), максимум 300 мг за добу.


Діти від 3 до 10 років (маса тіла до 30 кг) вживають до 5 мг/кг за добу за три рази.


Дітям від 10 років (маса тіла від 30 кг) дають по 50 мг три рази на добу.


Зазвичай курс прийому препарату складає 5-10 днів. За рекомендацією лікаря повторний курс через 10-15 днів.


У якості протирецидивної терапії призначається 1/3 або ¼ добової дози. Вживається 1 раз на добу, у вечірній час впродовж на 3-6 місяців.


Профілактично для запобігання інфекції при урологічних маніпуляціях дорослим призначають по 50 мг 3 рази на день, дітям – по 25 мг три рази на день.


Якщо пацієнт пропустив прийом, то потрібно вжити, як тільки згадає. Подвійна доза з метою заміщення не застосовується.


Дітям до 3 років Фурамаг не призначають.

Передозування:

Нейротоксичний. Ознаками передозування є тремор, хиткість ходи.


Для лікування симптомів препарат відмінити та вжити велику кількість рідини. Додатково можна прийняти антигістамінні препарати.

Побічні дії:

 • пригнічення кровотворення;
 • набряк слизової носу та гортані, хриплість голосу, шкірний висип, кропив’янка;
 • головний біль, запаморочення, сонливість, полінейропатія;
 • порушення зору;
 • шум у вухах;
 • кашель, біль в грудній клітці, задишка в поєднанні зі шкірними проявами алергії, пропасницею, змінами в формулі крові, запаленнями та/або фіброзними змінами в легенях;
 • нудота, надмірне газоутворення, блювота, порушення стільця, закреп, біль у животі;
 • біль у суглобах, судоми м’язів;
 • жовтушний колір слизових та шкіри, біль у правому підребер'ї, порушення біохімічних показників;
 • підвищення температури тіла, слабкість, труднощі при ковтанні.


Побічні ефекти зменшуються, якщо капсули Фурамаг вживати після їжі й запивати великим кількістю рідини. Після припинення вживання прийому препарату негативні реакції зникають.

Лікарська взаємодія:

При вживанні засобів, які збільшують кислотність сечі (аскорбінова кислота та хлористий кальцій) підсилює лікувальні й токсичні ефекти Фурамага.


Суміщення з левоміцетином та сульфаніламідами підсилює пригнічення кровотворення. Не призначають одночасно з деякими групами антибіотиків. Добре сумісний з еритроміцинами та тетрациклінами. Протиподагричні препарати підсилюють токсичність Фурамага.


Антацидні засоби, напроти, перешкоджають всмоктуванню Фурамага, чим зменшують не тільки токсичний, але й лікувальний ефекти.


Вживання алкоголю під час лікування Фурамагом провокує підсилення побічних ефектів препарату.

Термін придатності:

3 роки.

Умови зберігання:

Температура приміщення 25 °С, в місці важко досяжному для дітей.

Форма випуску / упаковка:

Блістер по 10 капсул. В картонній упаковці по 3 блістери.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

 • діюча речовина: фурагін розчинний;
 • 1 капсула містить фурагіну розчинного 25 мг;
 • допоміжні речовини: магнію гідроксикарбонат, калію карбонат, тальк, капсула: титану діоксид (Е 171), барвник заліза оксид жовтий (Е 172), желатин.

Лікарська форма:

капсули

Основні фізико-хімічні властивості:

Тверді желатинові капсули № 4 (колір коричнювато-жовтий/коричнювато-жовтий), які містять порошок від помаранчево-коричневого до червоно-коричневого кольору. Допускається наявність часток білого, жовтого, помаранчевого і помаранчево-коричневого кольору.

Виробник:

Олайнфарм, АТ, Латвія

Місцезнаходження виробника:

вул. Рупніцу 5, Олайне, LV-2114, Латвія

Фармакотерапевтична група:

Протимікробні засоби для системного застосування. Похідні нітрофурану.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка.


Фурамаг® – комплексна сполука фурагіну розчинного та магнію гідроксикарбонату у співвідношенні 1:1, яка має принципово інші фармакологічні властивості, ніж простий фурагін (після прийому препарату у кислому середовищі шлунка не відбувається перетворення фурагіну розчинного на поганорозчинний фурагін, тому біологічна доступність Фурамагу® у 3 рази вища, ніж у звичайного фурагіну).


Препарат має широкий антибактеріальний спектр дії щодо грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів. Фурамаг® ефективний щодо грампозитивних коків (стрепто- та стафілококів), грамнегативних паличок (ешерихії колі, сальмонел, шигел, протея, клебсієл, ентеробактерій), найпростіших (лямблій). Фурамаг® порівняно з іншими нітрофуранами проявляє більш високу активність до стафілококів, Escherichia coli, Aerobacter aerogenes, Bact. Citrovorum, Proteus mirabilis, Proteus morganii. Також Фурамаг® ефективніший щодо Enterococcus faecalis, Staphylococcus spp. порівняно з іншими групами антимікробних препаратів.


Резистентність мікроорганізмів до фурагіну розчинного розвивається повільно і не досягає клінічно значущих показників.


Фурамаг® не змінює рН сечі і в високих концентраціях циркулює в нирках.


Відносно до більшої частини мікроорганізмів бактеріостатична концентрація фурагіну становить від 1:100000 до 1:200000. У результаті дії нітрофуранів мікроорганізми виділяють менше токсинів, у зв’язку з чим покращення загального стану хворого можливе ще до вираженого пригнічення росту мікрофлори. Бактерицидна концентрація приблизно в 2 рази вища. Під впливом нітрофуранів у мікроорганізмах відбувається пригнічення клітинного дихання і циклу Кребса, а також пригнічення інших біохімічних процесів мікроорганізмів, у результаті чого відбувається руйнування їх оболонки або цитоплазматичної мембрани. Нітрофурани, на відміну від багатьох інших протимікробних засобів, не тільки не пригнічують імунну систему організму, а, навпаки, активізують її (підвищують титр комплементу і здатність лейкоцитів до фагоцитозу мікроорганізмів). Нітрофурани у терапевтичних дозах стимулюють лейкопоез.


Фармакокінетика.


Після прийому капсул Фурамагу® у кислому середовищі шлунка не відбувається перетворення фурагіну розчинного у фурагін, завдяки чому значно збільшується бактеріостатичний і бактерицидний ефект. Після всмоктування з травного тракту (в основному з тонкої кишки шляхом пасивної дифузії) у систему ворітної вени печінки утворюється бактеріостатична концентрація препарату.


Всмоктування нітрофуранів із дистального сегмента тонкої кишки перевищує всмоктування з проксимального і середнього сегмента відповідно у 2 і 4 рази. Нітрофурани погано всмоктуються у товстій кишці.


Клінічно важливий високий вміст діючої речовини у лімфі (затримує розповсюдження інфекції по лімфатичних шляхах). У жовчі концентрація препарату в декілька разів вища, ніж у сироватці крові, а в лікворі – у декілька разів нижча, ніж у сироватці крові . У слині вміст фурагіну розчинного становить 30 % від його концентрації в сироватці крові. Концентрація фурагіну розчинного в крові та тканинах порівняно невелика, що пов’язано зі швидким його виділенням, при цьому концентрація в сечі значно вища, ніж у крові. Максимальна концентрація у крові зберігається від 3 до 8 годин, у сечі виявляється через 3-4 години після прийому препарату. Виведення фурагіну розчинного нирками відбувається шляхом клубочкової фільтрації і канальцевої секреції (85%), частково піддається зворотній реабсорбції в канальцях, меншою мірою здійснюється біотрансформація (менше 10%), що відбувається у печінці та нирках. У разі зменшення видільної функції нирок інтенсивність метаболізму підвищується. При низьких концентраціях фурагіну розчинного в сечі переважає процес фільтрації і секреції, при високих концентраціях зменшується секреція і збільшується реабсорбція.


Через 4 години після прийому препарату концентрація його у сечі значно вища, ніж після прийому такої ж самої дози фурагіну. Всмоктування Фурамагу® помітно покращиться, якщо приймати його після їжі.

Показання до застосування:

Інфекції, спричинені чутливими до фурагіну розчинного мікроорганізмами: урогенітальні інфекції (гострі та хронічні цистити, уретрити, пієлонефрити, простатити), гінекологічні інфекції.


Як протирецидивна терапія інфекцій сечовивідних шляхів.


Для профілактики інфекційних ускладнень при урологічних операціях, цистоскопії, катетеризації.

Протипоказання:

 • підвищена чутливість до фурагіну, похідних групи нітрофурану або до допоміжних речовин препарату;
 • тяжка ниркова недостатність (кліренс креатиніну менше 30 мл/хв);
 • тяжка печінкова недостатність;поліневропатія (у тому числі діабетична);
 • недостатність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази (ризик розвитку гемолізу);
 • порфірія (захворювання, спричинені порушенням обміну продуктів розпаду гемоглобіну);
 • проведення гемодіалізу або перитонеального гемодіалізу.

Особливості застосування:

Препарат з обережністю застосовувати у таких випадках:


 • порушення функції нирок (застосування протипоказано при тяжкій ниркової недостатності);
 • анемія;
 • дефіцит вітамінів групи В і фолієвої кислоти;
 • захворювання легенів.


Застосування Фурамагу® не рекомендуєтся при уросепсисі та інфекції паренхіми нирок.


При тривалому застосуванні Фурамагу® може розвинутися периферична невропатія (біль, порушення чутливості у ділянці відповідного нерва).


У ході експериментальних досліджень та клінічних спостережень пацієнтів виявлено, що нітрофурани несприятливо впливають на функцію яєчок, що проявляється у вигляді зменшення кількості сперми та еякуляту, зменшення рухливості сперматазоїдів і паталогічної зміни їх морфології.


При цукровому діабеті препарат може спричинити поліневропатію.


У разі розвитку симптомів невропатії застосування препарату слід припинити.


Під час тривалого застосування профілактичних доз Фурамагу® клінічно значуща резистентність мікроорганізмів не утворюється.


Немає повідомлень про прояви псевдомембранозного коліту під час лікування препаратом Фурамаг®, хоча такі дані є майже про всі антибактеріальні засоби, включаючи похідні нітрофурану. Слід враховувати можливість цих побічних дій пацієнтам з проявом діареї при лікуванні антибактеріальними засобами у результаті пригнічення природної мікрофлори прямої кишки. На відміну від антибіотиків, Фурамаг®практично не змінює мікрофлору кишечнику. При псевдомембранозному коліті в легкій формі досить припинити вживання антибактеріального засобу.


Лабораторне дослідження пацієнтів, які застосовували Фурамаг®, показало, що препарат може дати хибно-позитивну реакцію на наявність глюкози у сечі, якщо для визначення використовувати метод відновлення міді. На результати визначення глюкози у сечі, виконанні ферментним методом, Фурамаг® не впливає.


При тривалому застосуванні лікарського засобу необхідний контроль показників функції нирок і печінки, а також контроль функції легенів, особливо у пацієнтів віком понад 65 років.


Для профілактики невритів одночасно бажано приймати антигістамінні препарати та вітаміни групи В (нікотинамід, тіамін).

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Не застосовувати у період вагітності або годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Зазвичай препарат не впливає на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами. Але пацієнтам, у яких протягом лікування виникають запаморочення, сонливість або інші побічні ефекти з боку центральної нервової системи, слід дотримуватися обережності при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Діти:

Препарат застосовувати дітям віком від 3 років.

Спосіб застосування та дози:

Препарат приймати після їди, запиваючи великою кількістю води.


Дорослим призначати по 50-100 мг (2-4 капсули) 3 рази на добу.


Максимальна добова доза для дорослих становить 300 мг.


Дітям віком від 3-х років до 10 років (з масою тіла до 30 кг) призначати до 5 мг/кг маси тіла на добу, розподіливши добову дозу на 3 прийоми.


Дітям від 10-ти років (з масою тіла від 30 кг) – по 50 мг 3 рази на добу.


Курс лікування становить від 5 до 10 днів. У разі необхідності через 10-15 днів курс можна повторити (за призначенням лікаря).


З метою протирецидивної терапії інфекцій сечовивідних шляхів дорослим та дітям призначати 1314частину добової дози препарату на ніч протягом 3–6 місяців.


Для профілактики інфекції при урологічних операціях, цистоскопії, катетеризації тощо, препарат призначати: дорослим ─ по 50 мг 3 рази на добу; дітям ─ по 25 мг 3 рази на добу.


У разі пропуску прийому препарату чергову дозу слід прийняти одразу, як тільки пацієнт згадає.


Не слід приймати подвійну дозу препарату для заміщення пропущеної дози.

Передозування:

Симптоми. При передозуванні спостерігають симптоми нейротоксичного характеру, атаксія, тремор.


Лікування. У разі отруєння необхідно відмінити прийом лікарського засобу, випити велику кількість рідини. При виникненні гострих симптомів слід застосовувати антигістамінні препарати.


Для профілактики невритів можливе призначення вітамінів групи В (тіаміну бромід).

Побічні дії:

З боку крові і лімфатичної системи: порушення кровотворення (агранулоцитоз, тромбоцитопенія, апластична анемія).


З боку імунної системи: реакції гиперчутливості, включаючи свербіж, висип, кропив'янку, ангіоневротичний набряк.


З боку нервової системи: головний біль, запаморочення, сонливість, периферична невропатія, неврит, поліневрит.


З боку органів зору: порушення зору.


З боку органів слуху та лабіринту: шум у вухах.


З боку дихальної системи, органів грудної клітки і середостіння: гострі і хронічні реакції підвищеної чутливості легенів. Одночасно з гострою легеневою реакцією повідомлялося про шкірний висип, свербіж, кропив'янку, ангіоневротичний набряк і міальгію. Гостра легенева реакція – реакція підвищеної чутливості, яка може розвинутися протягом декількох годин, рідко – хвилин, і характеризується пропасницею, еозинофілією, кашлем (з або без мокроти), болем у грудях, сильною задишкою. Гостра легенева реакція зазвичай зникає при припиненні застосування препарату.


Хронічні легеневі реакції можуть виникнути протягом тривалого періоду часу після припинення терапії нітрофуранами і характеризуються задишкою, що поступово посилюється, прискореним диханням, пропасницею, еозинофілією, прогресуючим кашлем, інтерстиціальною пневмонією та/або фіброзом легенів.


Назальні порушення, охриплість голосу.


З боку шлунково-кишкового тракту: нудота, метеоризм, блювання, відсутність апетиту, діарея, диспепсія, запор, біль у животі, панкреатит. Частота побічних ефектів зменшується при прийомі препарату з їжею.


З боку шкіри і підшкірних тканин: папульозні висипання, свербіж, ангіоневротичний набряк, кропив'янка, ексфоліативний дерматит, поліморфна еритема, оборотна алопеція.


З боку скелетно-м'язової і сполучної тканини: артралгія, біль у ребрах, судоми.


З боку судин: легка внутрішньочерепна гіпертензія.


З боку печінки і жовчовивідних шляхів: холестатична жовтяниця, гепатит, біль у правому подребер’ї, порушення функції печінки.


Загальні розлади і порушення у місці введення: підвищення температури, слабкість, відчуття стороннього тіла в глотці.


Дослідження: альбумінурія, еритроцитурія.


Для зменшення побічних явищ рекомендується приймати вітаміни групи В (у разі виникнення полінейропатії), антигістамінні препарати (при проявах алергічних реакцій) та вживати велику кількість рідини.


При дуже виражених побічних ефектах слід зменшити дозу або припинити прийом препарату.


Фурамаг® забарвлює сечу у темно-жовтий або коричневий колір.


Якщо у період лікування Фурамагом® виникли побічні реакції, не зазначені в інструкції, то про це слід проінформувати лікаря.

Лікарська взаємодія:

Засоби, які олужнюють сечу, зменшують терапевтичний ефект Фурамагу® (прискорюють виведення Фурамагу® з сечею).


Засоби, які підкислюють сечу (кислоти, у тому числі аскорбінова кислота, а також кальцію хлорид) збільшують концентрацію Фурамагу® у сечі, посилюється лікувальний ефект препарату, але при цьому зростає ризик збільшення токсичності.


Застосування одночасно з левоміцетином, ристоміцином і сульфаніламідами посилює пригнічення кровотворення.


In vitro нітрофурани є антагоністами хінолонів (налідиксовою кислотою, оксоліновою кислотою, норфлоксацином). Однак in vivo клінічна значущість цієї взаємодії не досліджена, тому слід уникати одночасного застосування з хінолонами.


Застосування пробенециду і сульфінпіразону зменшує виведення фурагіну, що збільшує ризик розвитку небажаних побічних явищ і токсичності.


Одночасне застосування Фурамагу® та антацидів (які містять магнію трисилікат) зменшує абсорбцію Фурамагу.


При нирковій недостатності не рекомендується застосовувати одночасно Фурамаг® з аміноглікозидами.


Антибактеріальна дія Фурамагу® значно посилюється при одночасному застосуванні з антибіотиками (пеніциліни і цефалоспорини), добре комбінується з тетрацикліном і еритроміцином.


Під час лікування не можна вживати алкоголь, оскільки алкоголь може посилювати вираженість побічних ефектів (посилене серцебиття, біль у ділянці серця, головний біль, нудота, блювання, судоми, зниження артеріального тиску, гарячка, тривожність).

Термін придатності:

3 роки.

Умови зберігання:

Зберігати у сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 25 С. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Форма випуску / упаковка:

По 10 капсул у блістері. По 3 блістери в картонній пачці.

Категорія відпуску:

По рецепту.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Жарікова Юлія
Лікар-педіатр
неонатолог

Донецький національний медичний університет ім. М. Горького, педіатричниий факультет

Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.