Адаптована інструкція

Склад:

Активні субстанциії: в 1 г фенілефрину гадрохлорид 2,5 мг.

Решта: масло печінки акули, масло мінеральне, α- токоферол, масло чабрецю, масло кукурудзяне, гліцерин, парафін білий м’який, консерванти, ланолін, кислота бензойна, ланоліновий спирт, парафін, вода очищена, віск білий.

Лікарська форма:

мазь

Виробник:

Безпосереднє виробництво: Фамар А.В.Е. Авлон Плант для Байєр Консьюмер Кер АГ, 49 км Національної траси Афіни-Ламія, Авлона Аттика, 19011, Греція/Петер Меріан-Штрассе 84, 4052 Базель, Швейцарія

Фармакотерапевтична група:

Засоби для лікування геморрою та анальних тріщин для місцевого застосування.

Фармакологічні властивості:

Діюча речовина Реліфу – фенілефрин – нормалізує співвідношення між припливом та відпливом крові у гемороїдальних вузлах за рахунок звуження судин. Це призводить до зменшення випоту плазми у навколишні тканини. В результаті сприяє зменшенню набряку, свербіння, серозних виділень.

Застосовувати місцево. Діюча речовина інактивується ферментом тканини – моноамінооксідозою. Виділяється з організму зі слизом та в невеликій кількості з сечею.

Показання до застосування:

 • свербіж, печіння, дискомфорт в області навколо ануса;
 • ерозії, тріщини та мікротріщини заднього проходу.

Протипоказання:

 • чутливість до компонентів препарату;
 • високі цифри артеріального тиску, аритмії, декомпенсована серцева недостатність;
 • важка печінкова недостатність;
 • важка ниркова недостатність;
 • тромбоемболічна хвороба, гранулоцитопенія;
 • вживання антидепресантів групи МАО (амітриптилін);
 • тіреотоксикоз;
 • гострий панкреатит.

Належні заходи безпеки при застосуванні:

Якщо за 7 застосування мазі симптоми, які турбують, не зникають та/або з’являються рясні виділення з заднього проходу, потрібно звернутися до лікаря за порадою.

Обережно призначають хворим на гіпертонічну хворобу, с захворюваннями щитовидної залози, закритокутової глаукоми, цукровим діабетом, будь яких порушень сечовиділень.

Особливості застосування:

Якщо за 7 застосування мазі симптоми, які турбують, не зникають та/або з’являються рясні виділення з заднього проходу, потрібно звернутися до лікаря за порадою.

Обережно призначають хворим на гіпертонічну хворобу, с захворюваннями щитовидної залози, закритокутової глаукоми, цукровим діабетом, будь яких порушень сечовиділень.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

При вагітності Реліф мазь ректальна застосовується, якщо користь для матері перевищує ризик для плоду.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

Даних немає. Але необхідно враховувати небажані реакції з боку нервової системи.

Спосіб застосування та дози:

Дорослі та діти старші за 12 років – наносити Реліф до 4 раз на день, під час гігієнічних процедур вранці, ввечері та після кожного випорожнення кишковика. Для цього закріпити аплікатор на тюбику, видавити мазі стільки, щоб змастити аплікатор.

Аплікатором нанести мазь на уражені ділянки і всередину заднього проходу. Дітям до 12 років препарат призначає лікар.

Передозування:

Немає даних. Не діє системно, малотоксичний при використанні у рекомендованих дозах.

Симптоми передозування виникають при довготривалому використанні. З’являються у вигляді підвищеного тиску, болю області серця, задишки, збудження, судом, дратівливості, порушення чутливості у кінцівках, труднощі при сечовиділенні, гіперглікемії. При суттєвому перебільшенні добової дози можлива зміна параметрів згортуваності крові.

Лікують в умовах стаціонару, симптоматично.

Побічні дії:

 • уповільнення серцевих скорочень, підвищення артеріального тиску;
 • алергічні реакції у вигляді шкірного висипу, свербіння, ангіоневротичного набряку, контактного дерматиту;
 • запаморочення, нервозність, головний біль, тремор у кінцівках, відчуття страху, припливи;
 • місцево: почервоніння, висип, свербіж, набряк, помірний біль, печіння та кровотеча із заднього проходу.

Лікарська взаємодія:

Не використовувати Реліф з будь якими судинозвужувальними препаратами та препаратами, понижуючими тиск (β-блокатори), тому що таке поєднання може призвести до високих цифр артеріального тиску.

Атропіну сульфат блокує брадикардію, рефлекторно викликану застосуванням мазі та перешкоджає звуженню судин.

Обережність проявляти хворим, які вживають гормони щитовидної залози та препарати, які впливають на серцеву провідність (серцеві глікозиди, антиаритмічні препарати). Обов’язково враховувати прийом діуретиків, які сприяють виведенню калію з організму.

Не застосовувати мазь Реліф разом з інгібіторами МАО або на протязі 2 тижнів після закінчення курсу лікування.

Термін придатності:

2 роки. Не має значення, коли саме відкрили тубу при умові, що кришечка ретельно закрита.

Умови зберігання:

Приміщення 25°С, місце важко доступне для дітей.

Форма випуску / упаковка:

Туба по 28,4 з ковпачком-аплікатором, в картонній упаковці. Туба по 28,4 , в картонній упаковці.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Офіційна інструкція

Склад:

 • діюча речовина: 1 г мазі містить фенілефрину гідрохлориду 2,5 мг;
 • допоміжні речовини: олія мінеральна, a-токоферол, олія чебрецю, олія кукурудзяна, гліцерин, парафін білий м’який, метилпарагідроксибензоат (E 218), пропілпарагідроксибензоат (E 216), ланолін, кислота бензойна (E 210), ланоліновий спирт, парафін, вода очищена, віск білий.

Лікарська форма:

мазь

Основні фізико-хімічні властивості:

Жовтуватого кольору мазь без сторонніх часток.

Виробник:

Фамар А.В.Е. Авлон Плант для Байєр Консьюмер Кер АГ

Місцезнаходження виробника:

49 км Національної траси Афіни-Ламія, Авлона Аттика, 19011, Греція/Петер Меріан-Штрассе 84, 4052 Базель, Швейцарія

Фармакотерапевтична група:

Засоби для лікування геморрою та анальних тріщин для місцевого застосування.

Фармакологічні властивості:

Фармакодинаміка.

Фенілефрину гідрохлорид проявляє місцевий судинозвужувальний ефект. Це нормалізує співвідношення між припливом крові до гемороїдальних вузлів і відтоком крові від них, а також сприяє зменшенню ексудації, набряклості, свербежу, серозних виділень при геморої та інших захворюваннях аноректальної ділянки.

Фармакокінетика.

Препарат для місцевого застосування. Фенілефрин, що входить до його складу, інактивується тканинною моноаміноксидазою, неактивні метаболіти виділяються у складі слизу або у незначних кількостях нирками.

Показання до застосування:

Симптоматичне лікування свербежу, печіння і дискомфорту, що супроводжують геморой та інші захворювання аноректальної зони, а також при ерозіях, тріщинах, мікротравмах у ділянці заднього проходу.

Протипоказання:

Підвищена індивідуальна чутливість до будь-якого компонента препарату, значне підвищення артеріального тиску, тахісистолічні порушення серцевого ритму, декомпенсована серцева недостатність, порушення серцевої провідності, тяжка ниркова та печінкова недостатність, тиреотоксикоз, гострий панкреатит, одночасне застосування з інгібіторами моноаміноксидази або протягом 15 днів після припинення лікування інгібіторами МАО, тромбоемболічна хвороба, гранулоцитопенія.

Особливості застосування:

У разі значних кров’янистих виділень із заднього проходу або при наявності симптомів захворювання протягом 7 днів лікування необхідно додатково проконсультуватися з проктологом.

Слід з обережністю застосовувати цей лікарський засіб хворим з артеріальною гіпертензією, серцево-судинними захворюваннями, захворюваннями щитовидної залози, закритокутовою глаукомою, цукровим діабетом. При гепатиті, розладах сечовипускання застосування препарату допустиме з урахуванням співвідношення користь/ризик, яке визначає лікар.

Застосування в період вагітності або годування груддю:

Вагітним і жінкам, які годують груддю, застосування препарату можливе, якщо, на думку лікаря, користь для матері перевищує потенційний ризик для плода/дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом:

На даний момент повідомлень немає. Проте при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами рекомендується дотримуватися особливої обережності, враховуючи можливість розвитку небажаних реакцій з боку нервової системи.

Діти:

Дітям віком до 12 років застосовувати тільки за призначенням лікаря.

Спосіб застосування та дози:

Дорослим та дітям віком від 12 років препарат застосовувати після проведення гігієнічних процедур. Зняти з аплікатора захисний ковпачок. Прикріпити аплікатор до тюбика і видавити мазь у кількості, достатній для змащування аплікатора. Мазь обережно наносити через аплікатор на уражені ділянки ззовні або всередині заднього проходу у кількості, достатній для обробки уражених ділянок, до 4 разів на добу, бажано ввечері, вранці або після кожного випорожнення кишечнику. Застосовувати до зникнення симптомів захворювання. Після кожного використання старанно промити аплікатор і помістити його в захисний ковпачок.

Передозування:

У медичній практиці не описане, відсутні дані про системні, у тому числі токсичні, реакції організму у відповідь на ректальне введення препарату Реліф®. Проте при передозуванні можливе посилення проявів побічних реакцій, особливо при тривалому застосуванні. Можуть спостерігатися артеріальна гіпертензія, біль та дискомфорт у ділянці серця, відчуття серцебиття, задишка, некардіогенний набряк легень, збудження, судоми, порушення сну, тривога, дратівливість, психози з галюцинаціями, слабкість, анорексія, нудота, блювання, олігурія, затримка сечовипускання, почервоніння обличчя, відчуття холоду у кінцівках, парестезії, підвищена чутливість, гіперглікемія, гіпокаліємія, скорочення притоку крові до життєво важливих органів, що може призвести до погіршення кровопостачання нирок, метаболічного ацидозу, зростання навантаження на серце внаслідок збільшення загального опору периферичних судин. Лікування симптоматичне.

Побічні дії:

Цей лікарський засіб зазвичай переноситься добре, але у поодиноких випадках можуть спостерігатися побічні реакції, зумовлені фенілефрину гідрохлоридом.

З боку серцево-судинної системи: рефлекторна брадикардія, аритмія, можливі порушення серцевого ритму, підвищення артеріального тиску.

З боку імунної системи: алергічні реакції, у тому числі перехресні реакції при алергії на інші симпатоміметики, що можуть проявлятися у вигляді висипань, свербежу, ангіоневротичного набряку, контактного дерматиту.

З боку нервової системи: запаморочення, знервованість, головний біль, тремор, безсоння, відчуття страху, відчуття припливу крові до обличчя.

У місці застосування можливі гіперемія, висип, свербіж, набряк, помірний біль/печіння при пошкодженні або кровотечі із заднього проходу.

Метилпарагідроксибензоат та пропілпарагідроксибензоат можуть спричинити алергічні реакції (можливо, уповільнені) та в окремих випадках бронхоспазм. Ланолін може спричинити місцеві шкірні реакції (наприклад, контактний дерматит). Кислота бензойна помірно подразнює шкіру, очі та слизові оболонки.

Лікарська взаємодія:

Не слід застосовувати разом з іншими судинозвужувальними засобами (при будь-якому шляху введення останніх), а також з антигіпертензивними лікарськими засобами (β-адреноблокаторами).

Атропіну сульфат блокує рефлекторну брадикардію, спричинену фенілефрином, та збільшує вазопресорну відповідь на фенілефрин. Одночасний прийом фенілефрину з β-адреноблокаторами може призвести до артеріальної гіпертензії та надмірної брадикардії з можливою серцевою блокадою. Слід обережно застосовувати з гормонами щитовидної залози, препаратами, що впливають на серцеву провідність (серцеві глікозиди, антиаритмічні препарати).

При одночасному застосуванні з препаратами, що зумовлюють виведення калію, наприклад з деякими діуретиками типу фуросеміду, можливе посилення гіпокаліємії та зменшення артеріальної чутливості до таких вазопресорних препаратів як фенілефрин.

Одночасний прийом фенілефрину та інших симпатоміметиків може призвести до додаткової стимуляції центральної нервової системи до надзвичайно високого рівня, що супроводжується нервозністю, дратівливістю, безсонням. Також імовірні напади судом.

Не слід застосовувати цей лікарський засіб одночасно або протягом 2 тижнів після припинення лікування інгібіторами МАО.

Термін придатності:

2 роки .Розкриття туби і початок застосування препарату не впливає на термін придатності за умови щільного закриття її ковпачком щоразу після застосування. Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання:

Зберігати у недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 ºС.

Форма випуску / упаковка:

Первинна: запечатана ламінована туба з пластиковим ковпачком. Вторинна: картонна коробка. Комплектується ректальним аплікатором та інструкцією для медичного застосування.

Категорія відпуску:

Без рецепта.

Додатково:

Заявник

Байєр Консьюмер Кер АГ, Швейцарія/Bayer Consumer Care AG, Switzerland.

Місцезнаходження заявника

Петер Меріан-Штрассе 84, 4052 Базель, Швейцарія/Peter Merian-Strasse 84, 4052 Basel, Switzerland.

Увага

Наведена наукова інформація є узагальнюючою, заснована на офіційно затвердженій інструкції по застосуванню і не може бути використана для прийняття рішення про можливість застосування конкретного лікарського препарату.

Редакція

Автор: Поліщук Ольга
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет Національний університет охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, загальна фармація
Цей сайт використовує cookies. Ви можете змінити налаштування cookies в своєму браузері. Дізнатися більше.